ŠTÍTEK: Guinea

Africký bubeník Mohamed Bangoura.
Brno /FOTOGALERIE/ - Potkali jste o víkendu v brněnské tramvaji Afričana, který se srdečně usmíval a mával na cestující? Ten černý chlapík s hlavou plnou copánků byl Mohamed Bangoura. V Brně jej znají jen tanečníci a bubeníci, v Guiney v západní Africe, odkud pochází, je ale celebritou a váženým členem národa.
7 fotografií

Africký mistr se s bubny mazlí

Brněnsko
Ilustrační foto
Brno – Načerpat inspiraci pro svatební den zamíří o víkendu do brněnského nákupního centra Futurum ve Vídeňské ulici budoucí nevěsty a ženichové. Najdou zde širokou nabídku oblečení, prstenů, oznámení, ale třeba také limuzín.

Víkend v Brně: bubny, masky a svatební veletrh

Brněnsko
Ilustrační foto.
Pelhřimov – Od příchodu prvních zahraničních studentů na školu uplynulo již více než čtvrt století. Afričané, studenti z Laosu, Afghánistánu, Iráku či Guineje se v rámci spolupráce s komunismem koketujících zemí stali nedílnou součástí školního kolektivu.

Pelhřimovská průmyslovka seznámila odlišné kultury

Pelhřimovsko
Ilustrační foto
Králíky – Sedmiletého chlapce Aboubacara Fofanu adoptovalo králické Gymnázium v rámci projektu Adopce na dálku před třemi roky. Aboubacar pochází z africké Guineje a díky Králickým chodí třetím rokem do školy.

Není jim lhostejný osud afrických dětí

Orlicko
V rokycanské veterinární ošetřovně se Luděk Uzel nejčastěji věnuje psům, kočkám a různým dalším domácím mazlíčkům.
Rokycany – Má v sobě krev dávných objevitelů, i když je Čech, zvyklý žít v evropských podmínkách. Přece jej vždy něco přiměje vydat se za přírodními kmeny. Tentokrát Luděk Uzel už počtvrté zamířil na Papuu Novou Guineu a po pravdě – ten „přírodní kmen“, za nímž tentokrát s několika kolegy míří – jsou lidojedi.

Luděk Uzel se rozjel se na Papuu za lidojedy

Rokycansko
Adoptovaný Ousmane Soumah.
Hronov – Adopce na dálku, neboli sponzorování dětí z rozvojových zemí má v povědomí mnoho z nás. Jedná se o děti z těch nejchudších oblastí naší planety, které žijí v naprosté chudobě a nemají přístup ke vzdělání, protože jejich rodiče, či opatrovníci nemají prostředky na poplatky a pomůcky, které jsou při vstupu do školy nezbytné.

Ousmane má šanci na vzdělání

Náchodsko
Ilustrační foto
Londýn - Britští dokumentaristé objevili na ostrově Papua-Nová Guinea patrně nový druh obří krysy. Hlodavec s dlouhou vlnitou srstí, který se nebojí člověka, měřil na délku 82 centimetrů a vážil zhruba 1,5 kilogramu.

Expedice objevila obří krysu velkou jako kočka

Svět
Ilustrační foto
Miletín -Úvodní kolo krajské 1. B třídy, skupina A, nachystalo natěšeným divákům okresní derby domácího celku a hostů ze Staré Paky. Hosté v sestavě představili i exotického hráče, když jejich dres oblékl Camara Mohamed, rodák z Guiney.

Na úvod spravedlivá dělba bodů

Fotbal
Ostravská skupina Camara.
Odry – Oderský hudební klub Village Sound připravil pro své příznivce zajímavý návrat. Do přísálí tamního Dělnického domu se po několika letech vrací kapela z drsného severu Moravy hrající muziku ještě drsnějšího západu Afriky – pozvání přijalo uskupení Camara.

Village Sound ovládne rytmika

Volný čas
Také tentokrát bude v kině Vesmír projekce ostravské části mezinárodního festivalu outdoorových filmů.
Ostrava - Mezinárodní festival outdoorových filmů nabídne v příštích dnech – 15. a 16. dubna – v ostravském kině Vesmír vždy od 19 hodin akci nazvanou Echo festivalu, což jsou vítězné filmy loňského šestého ročníku. Jiřího Kráčalíka, ředitele tohoto festivalu, jsme v této souvislosti požádali o rozhovor.

V hlavní roli jsou napětí a adrenalin

Volný čas
Zabitý prezident Joao Bernardo Vieira.
Bissau - Prezident afrického státu Guinea Bissau Joao Bernardo Vieira byl zabit v pondělí vojáky. Stalo se to několik hodin poté, co byl v této západoafrické zemi zabit náčelník generálního štábu armády.

Guinea Bissau: Vojáci zaútočili na prezidenta

Svět
Ilustrační foto.
Zábřeh - Maraton filmů s cestovatelskou tématikou bude v sobotu hostit zábřežské kino Retro. Od 14 hodin se v rámci festivalu Welzlovo Filmobile představí divákům čtrnáct snímků s cestovatelskou tématikou.

Filmaři představí cestovatelské snímky

Volný čas
Marek Audy
Většinu peněz, které s manželkou vydělají, investují do cestování. Ale nejezdí na pláže nebo lyžovat do Alp. Marek Audy s manželkou Světlanou prozkoumávají jeskyně ve Venezuele. „Ve Venezuele dosud žádné jeskyně nebyly objevené. Správce parku nám nechtěl věřit, že jsme v jedné z nich byli,“ popisuje situaci Audy.

Objevil nejdelší pískovcovou jeskyni na světě

Blanensko