ŠTÍTEK: Hans Christian Andersen

Jak to jde pod mořem
V suterénu bývalé okresní knihovny vzniknul, s laskavým svolením ředitele organizace Pontis Šumperk Miroslava Adámka, nový divadelní sál sloužící pro dramatickou výchovu dětí. Do nového sálu se přestěhoval spolek Galimatyáš z budovy bývalého Domu dětí a mládeže u radnice, který již nevyhovoval svou velikostí i vybavením moderní dramatické výuce školní mládeže.

Jak to jde pod mořem...

Čtenář reportér
Princezna na hrášku
Víkendové tipy sebou přinesou zábavu, francouzskou komedii i loutkovou pohádku pro děti. Také si budete moci pochutnat na gastronomických specialitách.

Víkendové tipy

Cestujeme
Jiří Korn
Letošní jubilant Jiří Korn patří už desítky let mezi českou hudební špičku. Svým moderním přístupem k muzice, tanci i módě dokázal vždy překvapovat a zaujmout. Na 25. září připravuje do pražské O2 areny velkou koncertní show nazvanou 70x Dík, jíž spolu se svými příznivci oslaví své sedmdesátiny, které připadají na 17. května.    

Oslavenec Jiří Korn: Je potřeba žít a dívat se vpřed

Hudba
Noc s Andersenem v Obecní knihovně ve Staších.
Stachy – Letos se do Noci s Andersenem zapojila i Obecní knihovna Stachy ve spolupráci se školou Stachy. Pro děti byl připravený program spojený s dobrodružstvím. Již dnes víme, že se příští rok opět do Noci s Andersenem zapojíme. O tom, že se akce povedla, píší některé z dětí, které se zúčastnily.

Děti ze Stachů si užily noc v knihovně, zašly do kostela

Volný čas
Josef Paleček vystavuje ve slánském Ikarosu.
Slaný /VIDEO, FOTOGALERIE/ - V úterý 2. dubna byla ve slánské Galerii Ikaros Antik manželů Hruškových zahájena výstava prací Josefa Palečka (87), ilustrátora dětských knih. Knihy s jeho ilustracemi vydalo 81 nakladatelství v 29 zemích. Ceny získal ve Francii a Itálii, v Německu, v Rakousku a dalších zemích. V Československu pak získal čestné uznání za nejkrásnější knihu několikrát, také cenu ministra kultury a výroční ceny nakladatelství Supraphon a Albatros.
47 fotografií

Josef Paleček vystavuje ve slánském Ikarosu

Volný čas
Ilustrační foto
Jindřichohradecko – Akce Noc s Andersenem připadá v letošním roce právě na pátek. Tento společný projekt knihoven má přivést děti zpět ke čtení knih. Knihovny na Jindřichohradecku si pro ně připravily zajímavý program.

Děti čeká setkání s Andersenem

Volný čas
Noc s andersenem slibuje dětem zábavu spojenou s literaturou.
Jižní Čechy - Noc s Andersenem, mezinárodní akce, která má za cíl zábavnou formou rozšířit mezi dětmi čtenářskou gramotnost a chce malým ukázat, že číst je dobrodružství, připadá z pátku na sobotu 30. března.

Děti přespí v knihovnách

Českobudějovicko
Ilustrační foto.
Střední Čechy - Co se někomu může jevit jako svěží vtipná zábava, je z pohledu záchranářů slaboduché. Nejen hloupé a trapné, ale i nebezpečné, varovala v neděli Petra Effenbergerová z centrály Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Sanitky vyjíždějí i kvůli nudě či stesku

Z okolí
Děti se sešly na Odpoledne s Andersenem.
Čáslav /FOTOGALERIE/ - Březen patří již tradičně knihám a zvláště pak jejich čtenářům. Knihovny v celé republice pořádají právě v tomto období pro své klienty nespočet akcí - a pozadu nezůstává ani knihovna čáslavská. Například jen v minulých dnech se zde sešly hned dvakrát místní děti.
3 fotografie

Měsíc čtenářů oslavili i v čáslavské knihovně

Kutnohorsko
Pravčická brána
Fotografie krásných koutů domoviny jsou o to působivější, když se nehemží turisty. Takových obrázků jsou spousty, a proto k návštěvě lákají. Když se pak do těch míst vydáte, máte pocit, že přijeli všichni… Platí to i o Českém Švýcarsku, o jeho symbolu Pravčické bráně pak dvojnásob. To by vás ale nemělo odradit od návštěvy. Zdejší krása se nevyčerpá ani v milionech pohledů a fotografií.
17 fotografií

České Švýcarsko: Krása, která se nikdy nevyčerpá

Cestujeme
Astrid Lindgrenová
Minipřehlídka s názvem Týden Astrid Lindgrenové připomene nejznámější díla švédské spisovatelky, ale zaměří se také na méně známé okolnosti jejího života a tvorby. Festival, který pořádá Skandinávský dům, začne v Praze dnes a potrvá do 8. června. Letos v listopadu uplyne od narození světoznámé autorky literatury pro děti 110 let.

Týden Astrid Lindgrenové představí i neznámý život spisovatelky

Ostatní
Noc s Andersenem se pravidelně koná v havlíčkobrodské knihovně už od roku 2002.
Havlíčkův Brod - V noci z 31. března na 1. dubna proběhl 17. ročník celostátní akce na podporu dětského čtenářství, účastní se přes 1000 knihoven, škol a domů dětí, které se přes noc změní v pohádkové a fantastické světy určené jen dětem.
2 fotografie

Noc s Andersenem 2017

Havlíčkobrodsko
V Divadle Minor uvedou Sněhovou královnu.
Praha - Pražské Divadlo Minor uvede v neděli 2. dubna premiéru inscenace Sněhová královna v režii Lenky Vagnerové. Autorem dramatizace známého příběhu Hanse Christiana Andersena je dramaturg Tomáš Jarkovský, v titulní roli se představí herečka, zpěvačka a šansoniérka Monika Načeva.

Divadlo Minor uvede premiéru dramatizace Sněhové královny

Volný čas
Ilustrační foto.
Praha - Komiks Čtyřlístek známý několika generacím dětí bude hlavním motivem páteční Noci s Andersenem v Národní knihovně v Praze. V pátek to sdělila mluvčí knihovny Irena Maňáková. Autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček popíše v Klementinu dětem vznik hrdinů komiksu, na které se během noci promění díky kostýmům pracovníci knihovny. Předčítat bude dětem herečka a moderátorka Hana Heřmánková.

Noc s Andersenem bude v Národní knihovně v duchu Čtyřlístku

Volný čas
Noc s Andersenem. Ilustrační foto.
Praha - Na 95 tisíc dětí i dospělých by se mělo letos zúčastnit Noci s Andersenem, akce, při níž u příležitosti výročí narození slavného dánského pohádkáře nocují děti v knihovnách. Původně česká iniciativa se rozrostla nejen do dalších zemí, ale i na další místa - školy, nemocnice, domy dětí, divadla, muzea i domovy pro seniory. Čeští knihovníci akci pořádají proto, aby děti přiměli ke čtení a naučili je také chodit do knihoven. Sedmnáctý ročník pohádkové Noci s Andersenem se uskuteční v pátek 31. března ve více než 1620 registrovaných čtecích míst. V pondělí o tom informoval Roman Giebisch z Národní knihovny.

Ve stovkách knihoven se chystají na Noc s Andersenem

Volný čas