ŠTÍTEK: Hans Christian Andersen

Divadlo Komedie.
Praha - Druhou část sezony soubor pražského Divadla Na zábradlí odehraje v Divadle Komedie, které je od jara loňského roku prázdné. Na novou adresu v Jungmannově ulici se ansámbl přesune ze smíchovského Švandova divadla. Důvodem dvou navazujících hostování je zatím nedokončená rekonstrukce domovské scény na vltavském nábřeží, oznámila v pondělí mluvčí této scény Alexandra Poláková. Společně s Divadlem Na zábradlí se v Komedii dočasně usídlí i Divadlo Verze a soubor Masopust.

Za měsíc začne v Divadle Komedie hrát Divadlo na Zábradlí

Volný čas
Zkouška baletu Malá mořská víla.
Praha /FOTOGALERIE/ - Ve Stavovském divadle bude mít ve čtvrtek večer premiéru nová baletní inscenace Malá mořská víla. Podle slavné pohádky Hanse Christiana Andersena ji inscenuje režijní duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Příběh o velké lásce mořské víly k pozemskému princi je první baletní premiérou Národního divadla v současné sezoně. Choreografii má Jan Kodet a v titulní roli se budou střídat Alina Nanu a Magda Matějková.
17 fotografií

Balet Národního divadla uvede premiéru Malé mořské víly

Volný čas
Ivan Hlas - nové album
Praha - Písničkář a hudebník Ivan Hlas naděluje, a to rovnou dvakrát. Svým fanouškům připravil desku Krásnej dar, kterou nahrál se svým triem tvořeným kytaristou Norbim Kovácsem a violoncellistou Jaroslavem Olinem Nejezchlebou, a sbírku textů Miláčku, vrať se. Obě novinky pokřtil před pár dny v rámci naprosto skvostného koncertu v pražské Malostranské Besedě.

Na starších písních zjišťuju, jestli zůstávám stejný v pocitech

Hudba
Banner představení Malá mořská víla.
Praha - První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně bude nastudování slavné pohádky Malá mořská víla. S choreografem Janem Kodetem ho připravuje režijní tandem SKUTR, tedy Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka. Premiéru bude mít baletní inscenace na motivy příběhu velké lásky a oběti 10. listopadu ve Stavovském divadle.

V Národním divadle uvedou za měsíc balet Malá mořská víla

Volný čas
PŘI  NOCI s Andersenem nesmí chybět čtení z knížek.
Sedlčany - Noc s Andersenem se poprvé uskutečnila v České republice zásluhou knihovnic z Uherského Hradiště v roce 2000. Sedlčany se připojily k akci o pouhý rok později. Z prvních „nocležníků" jsou dnes dospělí lidé a rádi na tehdejší noční dobrodružství vzpomínají. Ochuzeni o zážitky a nocování mezi knihami nebyla ani letošní skupinka dvaadvaceti malých čtenářů. Než se po půlnoci zachumlaly děti do dek a spacáků, čekal je 1. dubna bohatý program.

Děti si připomněly nejznámější Andersenovu pohádku o malé mořské víle

Volný čas
Noc s Andersenem
Loket - Nejlepší noc, kterou pamatují. Tak hodnotili účastníci Noci s Andersenem nevšední událost, které se mohli zúčastnit z pátku na sobotu. A zažili přitom spoustu nevšedních událostí. Například cestu do království Libránie, kde musí předložit svůj cestovní pas, ve kterém prokážou, že splnili podmínky projektu. Letošní téma bylo Karel IV., respektive Václav, a jeho pobyt na hradě Loket.

Libránie otevřela své brány

Volný čas
Ilustrační foto.
Praha - Pohádkář Hans Christian Andersen by v sobotu 2. dubna oslavil 211. narozeniny. Děti po celé Praze si jej připomněly v rámci akce Noc s Andersenem. Kromě čtení pohádek a doprovodného programu na ně čekalo i nocování v knihovnách a na dalších místech. Na základní škole v Praze 6 přečetl pohádku sám velvyslanec dánského království Christian Hoppe.

Děti si připomněly Andersena, pohádku četl dánský velvyslanec

Volný čas
V rámci Noci s Andersenem strávilo páteční večer v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana množství dětí.
Uherské Hradiště – Večer usínaly mezi knihami, aby se ráno mezi nimi opět probudily. Takového nevídaného dobrodružství se dostalo dvěma desítkám dětí v prostorách Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Ta totiž z pátku na sobotu 2. dubna hostila již posedmnácté akci s názvem Noc s Andersenem.
10 fotografií

Děti strávily dobrodružnou noc ve jménu pana Andersena

Volný čas
Ilustrační foto.
Blanensko, Vyškovsko – Kdo v sobotu nebo v neděli zavítá do společenského sálu ve Václavské ulici v Křenovicích na Vyškovsku, dostane hned při vstupu lístek a tužku. Nepůjde o dárek, ale o důležitý nástroj, který tamním zahrádkářům pomůže rozhodnout o nejlepším z vystavovaných výtvorů. Po oba víkendové dny totiž pořádají soutěžní výstavu Šikovné ruce.

V Černé Hoře se sejdou lidé s dobrou myslí, módní přehlídka pomůže potřebným

Blanensko
Ilustrační foto.
Blanensko, Vyškovsko – Kdo v sobotu nebo v neděli zavítá do společenského sálu ve Václavské ulici v Křenovicích na Vyškovsku, dostane hned při vstupu lístek a tužku. Nepůjde o dárek, ale o důležitý nástroj, který tamním zahrádkářům pomůže rozhodnout o nejlepším z vystavovaných výtvorů. Po oba víkendové dny totiž pořádají soutěžní výstavu Šikovné ruce.

V Černé Hoře se sejdou lidé s dobrou myslí, v Křenovicích ti se šikovnými rukama

Vyškovsko
Ilustrační foto
Praha - Jako druhou novinku aktuální sezony uvede 3. března Balet Národního divadla českou premiéru Sněhové královny britského choreografa Michaela Cordera. Inscenace inspirovaná pohádkou Hanse Christiana Andersena a vystavěná na hudbě Sergeje Prokofjeva vznikla pro Anglický národní balet v roce 2007. Uvedly ho později baletní soubory v Litvě či ve Vídni. Na čtvrtečním setkání s novináři choreograf chválil soubor Baletu ND.

Balet ND uvede Sněhovou královnu britského choreografa

Divadlo
Ilustrační foto
Praha - Jako druhou novinku aktuální sezony uvede 3. března Balet Národního divadla českou premiéru Sněhové královny britského choreografa Michaela Cordera. Inscenace inspirovaná pohádkou Hanse Christiana Andersena a vystavěná na hudbě Sergeje Prokofjeva vznikla pro Anglický národní balet v roce 2007. Uvedly ho později baletní soubory v Litvě či ve Vídni.

Balet Národního divadla uvede Sněhovou královnu britského choreografa

Volný čas
Dětská mírová cena - Anděl pro lepší svět.
Praha - Děti z Malé Morávky ocenili Jindřišku Novákovou, rodačku z Prahy 8, která se ve svých čtrnácti letech stala nejmladší obětí nacistických čistek po atentátu na Heydricha, cenou míru. Dívka byla popravena 24. října 1942 v koncentračním táboře v Mauthausenu. Cenu s názvem Anděl pro lepší svět vytvořily děti z umělecké školy při Galerii U Šťastných Bobtailů, kde ji rozdávají už několik let.

KRÁTCE: Oběť nacistických čistek získala mírovou cenu

Praha
Sněhovou královnu zdobí český křišťál.
Praha - Druhou premiérou současné sezony bude pro Balet Národního divadla Sněhová královna. Balet inspirovaný pohádkou Hanse Christiana Andersena a vystavený na Prokofjevově hudbě bude mít v choreografii Brita Michaela Cordera českou premiéru ve čtvrtek 3. března ve Státní opeře v Praze.

Národní divadlo v březnu uvede balet Sněhová královna

Divadlo
Sněhovou královnu zdobí český křišťál.
Praha - Druhou premiérou současné sezony bude pro Balet Národního divadla Sněhová královna. Balet inspirovaný pohádkou Hanse Christiana Andersena a vystavený na Prokofjevově hudbě bude mít v choreografii Brita Michaela Cordera českou premiéru ve čtvrtek 3. března ve Státní opeře v Praze.

Národní divadlo v březnu uvede balet Sněhová královna

Volný čas
Jan Balej
Praha - Celovečerní loutkový film režiséra a výtvarníka Jana Baleje Malá z rybárny míří do Brazílie, aby tam 24. listopadu zahájil pátý ročník mezinárodního filmového festivalu. Uskuteční se pod názvem Brasil Stop Motion v Recife v hlavním městě brazilského státu Pernambuco, sdělila mluvčí projektu Marie Grofová. Festival od 24. do 28. listopadu představí 276 filmů ze 46 zemí.

Balejův film Malá z rybárny zahájí festival v Brazílii

Film a televize
Veselský košt stmelil divadelníky.
Veselí nad Moravou – Veselané se rozhodli uspořádat přehlídku, která by představila pestrou škálu divadelních představení a spolků. 
V sobotu odpoledne a večer návštěvníky bavily jak pohádky, tak lidové komedie i náročnější žánry. „S podobnou přehlídkou zde začínáme, snažíme se zmapovat tvorbu ochotnických souborů. Chtěli jsme jim dát možnost ukázat se i mimo jejich domovské scény," uvedl ředitel pořádajícího Veselského kulturního centra Michal Blažíček.
6 fotografií

Veselský košt stmelil divadelníky

Hodonínsko
Pohádkovník Andersenův si děti oblíbily.
Je to zcela netradiční, originální strom. Je totiž pohádkový. Stojí na nábřeží hraniční řeky Olše, od jara do podzimu je nazdobený a poutá pozornost kolemjdoucích. Někteří o něj zavadí pouze pohledem, jiní si jej prohlédnou zblízka.

Děti mají svůj pohádkový strom

Karvinsko
Ilustrační foto
Praha - Prodej školních pomůcek před začátkem školního roku dosáhne v příštím týdnu vrcholu, jejich ceny přitom zůstaly podle oslovených obchodníků meziročně stejné. Letošním trendem jsou u školáků personalizované věci, například penály s fotkou podle vlastního výběru. Roste také zájem rodičů o školní sety, které obsahují všechny potřebné pomůcky. I obchodníci s elektrem registrují zvýšenou poptávku zejména po tabletech. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Prodej školních potřeb dosáhne v příštím týdnu vrcholu

Ekonomika
Natáčení animovaného filmu Jana Baleje Malá z rybárny.
Praha - Animovaný loutkový film Malá z rybárny režiséra a výtvarníka Jana Baleje byl zařazen do oficiálního výběru mezinárodního festivalu ve francouzském městě Annecy. Akce se uskuteční od 15. do 20. června. Snímek byl vybrán z rekordního počtu přihlášených filmů - celkem 2606 titulů, z nich 73 celovečerních z 95 zemí. Oznámila to mluvčí projektu Marie Grofová.

Animovaný film Malá z rybárny bude uveden na festivalu v Annecy

Film a televize
Natáčení animovaného filmu Jana Baleje Malá z rybárny.
Zlín – Nový celovečerní animovaný snímek Malá z rybárny od českého režiséra a výtvarníka Jana Baleje bude promítán při slavnostním večerním zahájení zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Sdělila to programová ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Festival začne 29. května, potrvá do 4. června. Při dopoledním zahájení festivalu diváci uvidí v předpremiéře novou pohádku Alice Nellis Sedmero krkavců.

Zlínský filmový festival zahájí i česká novinka Malá z rybárny

Film a televize
Jakub Drda, syn Jana Drdy.
Dobříš /ROZHOVOR/ - Může se klidně říci, že spojení „dobříšský zámek a Jan Drda" bylo svého času nerozlučné. Mnozí obyvatelé Dobříše na Příbramsku ještě navíc pamatují 28. listopad 1970, kdy spisovatel zemřel na náměstí ve svém autě na infarkt. Smutným paradoxem bylo, že službu sloužící lékařka v příbramské nemocnici, přivolaná k pacientovi, byla Drdova dcera.

Syn spisovatele Jana Drdy: Tátu zabila politika

Z okolí