ŠTÍTEK: Hans Christian Andersen

Jakub Drda, syn Jana Drdy.
Dobříš /ROZHOVOR/ – Myslím, že se může klidně říci, že spojení „dobříšský zámek a Jan Drda" bylo svého času nerozlučné. Mnozí obyvatelé Dobříše ještě navíc pamatují 28. listopad 1970, kdy spisovatel zemřel na dobříšském náměstí ve svém autě na infarkt. Smutným paradoxem bylo, že službu sloužící lékařka v příbramské nemocnici, přivolaná k pacientovi, byla Drdova dcera… Jan Drda je pohřben na dobříšském hřbitově. Pohřbu se zúčastnilo na dva tisíce lidí. Vlasta Chramostová, slavná Plajznerka z Drdových Dalskabátů, recitovala Halasovy verše…

Tátu zabila politika, říká syn Jana Drdy Jakub

Ostatní
Jakub Drda, syn Jana Drdy.
Dobříš /ROZHOVOR/ – Myslím, že se může klidně říci, že spojení „dobříšský zámek a Jan Drda" bylo svého času nerozlučné. Mnozí obyvatelé Dobříše ještě navíc pamatují 28. listopad 1970, kdy spisovatel zemřel na dobříšském náměstí ve svém autě na infarkt. Smutným paradoxem bylo, že službu sloužící lékařka v příbramské nemocnici, přivolaná k pacientovi, byla Drdova dcera… Jan Drda je pohřben na dobříšském hřbitově. Pohřbu se zúčastnilo na dva tisíce lidí. Vlasta Chramostová, slavná Plajznerka z Drdových Dalskabátů, recitovala Halasovy verše…

Tátu zabila politika, říká syn Jana Drdy Jakub

Volný čas
Ivana Zemanová zahajuje Noc s Andersenem v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Přečíst dětem pohádku od Hanse Christiana Andersena přijela prezidentova manželka Ivana Zemanová do Uherského Hradiště. Zapojila se tak do akce Noc s Andersenem, kterou založily pracovnice dětského oddělení Knihovny Bedřicha Beneše Buchlova v centru Slovácka.

Ivana Zemanová: Začetla jsem se a přejela dvě zastávky metra

Slovácko
Ivana Zemanová zahajuje Noc s Andersenem v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Několik desítek dětí zaplnilo v rámci včerejší Noci s Andersenem čítárnu uherskohradišťské Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana. Tu svou návštěvou poctila první dáma České republiky Ivana Zemanová. Přítomným dětem přečetla pohádku Uspávač právě od Hanse Christiana Andersena.
20 fotografií

Noc s Andersenem, ale i s první dámou Ivanou Zemanovou

Volný čas
Ilustrační foto.
Uherské Hradiště – Pohádky Jana Drdy v Uherskohradišťské nemocnici. Na to se mohou v nejbližších dnech těšit ti nejmenší pacienti, kteří se momentálně nachází na dětském oddělení tohoto zařízení. Uherskohradišťská nemocnice se ke známé čtenářské akci letos připojí už podesáté, a to v pátek 27. března.

Uherskohradišťská nemocnice se připojí k Noci s Andersenem

Slovácko
Dirigent, skladatel, textař, aranžér a jazzový pianista Kryštof Marek.
Praha /ROZHOVOR/ – Vánoční koleda, příběh na motivy povídky Charlese Dickense, jež navozuje atmosféru mystického vánočního Londýna první poloviny 19. století, a Děvčátko, jedno z nejpopulárnějších klasických vánočních vyprávění podle pohádky Hanse Christiana Andersena o chudém děvčátku prodávajícím sirky – dva tituly, které se v adventním čase vracejí na jeviště pražského divadla Studio DVA. Spojuje je jméno dirigenta, skladatele i textaře Kryštofa Marka.

Kryštof Marek: Tvoření – to je pokaždé velká výzva

Hudba
Karolína Malinová při výskoku. Je zajímavé, že se podařilo autorovi snímku Ladislavu Polákovi propojit při fotografování nohama letící tanečnice vizuálně prince s vílou.
Bruntál – Pohádkový příběh Malá mořská víla nastudovala Taneční škola Stonožka Bruntál se svou uměleckou vedoucí a choreografkou Tamarou Vlachynskou. Příběh inspirovaný pohádkou Hanse Christiana Andersena vypráví o princi, který si chodíval hrávat na pláž za zvláštní bytostí, malou mořskou vílou.

Ze Stonožek jsou víly

Volný čas
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Praha - Odbory hrozí protestními akcemi začátkem podzimu, pokud by příští rok o 3,5 procenta nedostali přidáno všichni zaměstnanci veřejného sektoru. Předáci se totiž obávají toho, že se slíbená částka na zvýšení platů rozpustí na narovnání platových tabulek a na odměny podle služebního zákona. Na tyto věci žádají peníze zvlášť. Po dnešním jednání se šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Štěch odboráře podpořil.

Odbory hrozí protesty, pokud ve veřejném sektoru neporostou platy

Česko
Ilustrační foto
Praha – Nejoblíbenější knihou českých dětí se letos stal sedmý díl populárního Deníku malého poseroutky od amerického autora Jeffa Kinneyho z nakladatelství CooBoo. Knížky z této série se dlouhodobě umísťují na prvních pozicích v žebříčku nejprodávanějších knih v tuzemsku. Sedmý díl zvítězil v celostátní anketě SUK – Čteme všichni, která je součástí oslav Mezinárodního dne dětské knihy. Ten se připomíná 2. dubna na výročí narození Hanse Christiana Andersena. Výsledky 21. ročníku ankety byly dnes vyhlášené v Památníku národního písemnictví.

Nejoblíbenější knihou českých dětí je Deník malého poseroutky

Ostatní
Knihovnická Noc s Andersenem s Libínem - S v Prachaticích.
Prachatice – Již řadu let děti – malí čtenáři – tráví první dubnovou noc v knihovně. Svým způsobem oslavují výročí narození slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Koná se „Noc s Andersenem. Nejde však jen o to přespat mezi knížkami, pro děti bývá nachystáno spousta překvapení.
28 fotografií

Noc s Andersenem roztančil v Radničním sále Libín

Prachaticko
Noc s Andersenem v Králíkách.
Orlickoústecko - Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Připravují ji organizátoři u nás i v několika dalších zemích světa, zároveň je i připomínkou narození dánského pohádkáře.
23 fotografií

Noc s Andersenem na Orlickoústecku

Pardubický kraj
Noc s Andersenem v Králíkách.
Orlickoústecko - Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Připravují ji organizátoři u nás i v několika dalších zemích světa, zároveň je i připomínkou narození dánského pohádkáře. Čtrnáctý ročník pohádkové akce se konal 4. dubna, tedy dva dny po výročí narození Hanse Christiana Andersena. Na oficiálních stránkách projektu se letos zaregistrovalo 483 škol a 581 knihoven po celé republice.
23 fotografií

Noc s Andersenem na Orlickoústecku

Z okolí
Už 14. ročník Noci s Andersenem se uskutečnil v Knihovně BBB v Uherském Hradišti. Pohádku dětem četl starosta slovácké metropole Květoslav Tichavský.
Uherské Hradiště – Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana (BBB) v Uherském Hradišti, v níž v rámci 14. ročníku společné pohádkové Noci s Andersenem očekávají děti v pátečním podvečeru vzácnou návštěvu, Sněhovou královnu, rozhodně nepřipomíná její hrad z navátého sněhu. Okna do něj nedělá ostrý vítr, ani tu není tisíc síní rozličných velikostí osvětlených silnou září.
22 fotografií

Noc s Andersenem a Sněhovou královnou

Volný čas
Ilustrační foto.
Ústí nad Labem - Na noční pohádkové dobrodružství, soutěže, kvízy se mohou dnes vydat děti na Ústecku, stejně jako jejich vrstevníci po celém světě. Právě z pátku na sobotu se koná Noc s Andersenem, tedy akce knihoven, které zábavnou formou přibližují dětem klady čtení.

Noc s Andersenem láká na pohádkové dobrodružství

Ústecko
Ilustrační foto
Pelhřimovsko – Noc plná čtení, zábavy, her i poučení čeká v pátek na mnoho dětí na Pelhřimovsku. Většina knihoven v regionu se totiž jako už každoročně připojila k Noci s Andersenem.

Školáci budou nocovat s Andersenem

Pelhřimovsko
Dnes v noci zažijí děti již čtrnáctý ročník Noci s Andersenem.
Benešovsko – Už zítra zažije více než šedesát tisíc dětí i dospělých pohádkové noční dobrodružství v knihovnách, školách, domech dětí, občanských sdruženích, ústavech, klubovnách, prostě všude tam, kde je kreativní organizátoři pozvou na noční čtení pohádek.

Noc s Andersenem má své čtrnácté pokračování

Benešovsko
Komisař Vrťapka.
Vyškov - Psí komisař Vrťapka bude už v pátek inspirovat děti ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka k plnění nejrůznější her a soutěží. Populární postavička psího detektiva, který sází především na svůj ostrovtip a bystrou hlavu, se bude prolínat celým pátečním večerem, kterým se v knihovně připojí k celostátní akci Noc s Andersenem.

Psí detektiv při pátrání pomůže

Vyškovsko
Ilustrační foto.
Blanensko – Registrace nových čtenářů zdarma, nejrůznější besedy a výstavy, čtenářská soutěž nebo amnestie upomínacích poplatků. Taková lákadla chystají na březen knihovny na Blanensku. Připojují se tak k celorepublikové akci Březen měsíc čtenářů, kterou pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky.

Knihovny lákají čtenáře. Na soutěže i odpoustky pokut

Blanensko
VÁNOČNÍ PŘÍBĚH. Co se mi ale líbí nejvíc, je, že jsem v obou představeních za tu hezkou, říká Zuzana Mauréry.
Praha /ROZHOVOR/ – Štěstí přeje připraveným, a proto se mu občas musí vyjít naproti. Své o tom ví i chudé děvčátko prodávající sirky ze známého vánočního příběhu Hanse Christiana Andersena, který se dočká nového hudebního zpracování v pražském divadle Studio DVA na Václavském náměstí . Premiéra se uskuteční již 25. listopadu. Slovenská herečka Zuzana Mauréry vypráví o nové hudební inscenaci divadla Studio DVA, vídeňské zkušenosti i soukromém štěstí…

Zuzana Mauréry: Karty osudu se nedají obejít. Jsem sice herečka, ale také zpívám

Divadlo