ŠTÍTEK: Harvardova univerzita

Vědci přišli na to, proč jsou lidé v zimě více nemocní. Hlavní roli hrají nos a chlad
Chladné a mrazivé období zimy si většina lidí spojuje s velkým množstvím nachlazení a chřipkami. Viry i bakterie jsou ovšem ve vzduchu celoročně a v zimě se jejich počet nijak nemění. Proč jsou lidé tedy v zimě častěji nemocní než jindy? Odborníci zjistili, že klíč k odhalení této otázky spočívá v mrazivém vzduchu. Podle nové studie studený vzduch ničí imunitní procesy probíhající při dýchání v nose.

Vědci konečně přišli na to, proč jsou lidé v zimě více nemocní

Věda
Prémiovaný!
Loni bylo za trestné činy v Rakousku odsouzeno 25 626 osob, meziročně o 0,2 % víc. 84,9 % z nich byli muži. Rakouskou státní příslušnost mělo 59,1 % potrestaných. Většinou šlo o majetkové delikty (32,2 %), následovaly činy proti zdraví 18,6 %, drogové 14,2 % a pro porušení sexuální integrity 3,3 % (meziroční největší vzestup o 15,3 %).

Od sousedů: Jak loni hřešili Rakušané

Českobudějovicko
Americká policie vyšetřuje násilný čin. Ilustrační foto
Jen těžko uvěřitelný případ policejního selhání, který se loni odehrál v Louisianě, v těchto dnech šokoval americkou veřejnost. Místní policie poslala ženu vybavenou mikrofonem a skrytou kamerou do drogového doupěte, aby při zinscenovaném obchodu koupila pervitin, a pomohla tak usvědčit známého dealera. Informátorku však policisté nesledovali v reálném čase a v nebezpečné situaci ji nechali zcela bez dozoru. Dealer ženu dvakrát brutálně znásilnil.

Policie poslala ženu v utajení s kamerou za dealerem, ten ji brutálně znásilnil

Svět
Vakovlk tasmánský
Američtí a australští vědci hodlají přivést zpět k životu již vymřelý druh australského vačnatce vakovlka. Jejich snaha je spojena s radikálním plánem pro obnovu poškozených ekosystémů. Návrat již vyhynulých druhů, které ve svých regionech za života hrály klíčovou roli, by mohl do postižených oblastí vrátit rovnováhu. V divočině by podle odborníků mohl tasmánský tygr znovu běhat do deseti let.

Vědci chtějí oživit vyhynulé tasmánské tygry. Další pracují i na návratu mamuta

Věda
Univerzita Karlova (UK) - Karolinum
Mezi 1000 nejlepších vysokých škol na světě se v letošním žebříčku zařadilo osm českých univerzit, o jednu více než loni. První desítce seznamu nejlepších vysokých škol ARWU (Academic Ranking of World Universities) vévodí americké a britské univerzity, první místo si už podvacáté v řadě vysloužila Harvardova univerzita. Nejlepší českou školou je podle žebříčku Univerzita Karlova, která skončila na děleném 301. až 400. místě.

Tisícovka nejlepších. Mezi top univerzity světa se dostalo osm škol z Česka

Česko
Natalie stárne přirozeně a vypadá stále skvěle.
Už jako malá věděla, co chce dělat. Na rozdíl od jiných na úspěch nemusela dlouho čekat. V jedenácti točila Natalie Portman (41) v ulicích Paříže s Jeanem Renem. To jí ale nestačilo, chtěla být lepší. Dál na sobě pracovala a v mezičase zvládla vystudovat Harvard. Už řadu let patří k nejobsazovanějším hollywoodským herečkám a nyní vstoupí do kin coby superhrdinka. Pro roli ve filmu Thor: Láska jako hrom musela Natalie dokonce udělat to, co ještě nikdy. Dobrovolně ztloustnout a v posilovně nabrat svaly. 
6 fotografií

Natalie Portman: Ve čtrnácti letech odmítla být sexuálním objektem

Společnost
John Scharffenberg
Bezmála stoletý lékař John Scharffenberg zavítá jak v pátek 10. června do sedlčanské modlitebny CASD, tak v pondělí 13. června do Příbrami do Klubu zdraví na ulici Čs. Armády, aby se podělil o zkušenosti z preventivní medicíny. Přednáška Jak se dožít vysokého věku ve zdraví a vitalitě se uskuteční od 18 hodin v Sedlčanech a od 17.30 v Příbrami.

Chcete se v zdraví dožít vysokého věku? Přijďte zjistit, jak na to

Čtenář reportér
Mobilní očkovací centrum v Holicích
Bolest v rameni, celé paže, hlavy, svalů, únava, zvýšená teplota i zimnice. To jsou nejčastější potíže, které očekáváme po podání vakcíny proti covidu. Vědci z bostonské kliniky Beth Israel Deaconess (BIDMC) zkoumali, zda mohou mít tato negativní poočkovací očekávání vliv na naše zdraví. A mohou. Ve většině případů se podle nich objeví právě proto, že se jich předem bojíme. Funguje zde takzvaný nocebo efekt, opak placeba.
15 fotografií

Víra dělá zázraky. Většina stížností po očkování proti koronaviru je falešná

Zdraví
Ilustrační foto.
Obyvatel České republiky podle údajů ze sčítání lidu znovu o několik desítek tisíc lidí přibylo. V Česku tak dnes žije deset a půl milionu obyvatel. Za třicet let se počet lidí žijících u nás zvýšil z 10,3 na 10,5 milionu. Z postkomunistických zemí je Česko spolu se Slovenskem ale naprostou výjimkou. Ve všech ostatních státech této skupiny se počet obyvatel snižuje. 

Bulharsko za šedesát let nebude. Z devíti milionů obyvatel je šest

Státy EU
Do Brna zamířil kanadský pivot Danilo Djuricic.
Poslední zápas základní části nejvyšší české soutěže s Hradcem Králové jim už podruhé odložily pozitivní testy na koronavirus, nejprve v jejich kádru a naposledy v sobotu u soupeře. A přestože brněnští basketbalisté teprve jednají s Východočechy o náhradním termínu duelu, je jisté, že Basket do něj naskočí s novou posilou.

Vrchol sezony se blíží a Basket Brno posílil kanadský pivot Djuricic

Ostatní sporty
Zámek v Roudnici nad Labem
Pod pojmem zámek si každý představí honosné sídlo králů a knížat. Realita je však o poznání prozaičtější. Zámků leží v české krajině spousty a někdy ani nepůsobí jako svědkové dávných bálů a lovů. Spíš jako stará škola nebo drážní dům, byť bez kolejí. Jaké to je žít na zámku? To ukazuje unikátní kniha, která v těchto dnech vychází.

Život na zámku není v dnešní době žádný med. Člověk musí mít kuráž

Stavba
Profesorka Milena Králíčková, lékařka a zvolená rektorka Univerzity Karlovy
Očkování je nejúčinnější, byť nikoliv jediná cesta ven z pandemie. Kromě něj by se mělo také stále testovat a trasovat, říká profesorka Milena Králíčková, lékařka a zvolená rektorka Univerzity Karlovy. „Jsem proti tomu, aby bylo povinné, protože ctím svobodu i v této věci. Pokud byste se mě ale zeptala, zda bych se nebála i drastických kampaní, tak bych odpověděla, že ne. Mám řadu kolegyň a kolegů, které pracují na covidových odděleních a realita je bohužel drsnější než jakákoliv kampaň,“ říká v rozhovoru Deníku.
10 fotografií

Jsem pro drsnou kampaň, realita je horší, říká budoucí rektorka UK Králíčková

Česko
Modré tablety jsou nejlepší jako sedativa, červené a oranžové ideální stimulanty, žluté antidepresiva, zelené fungují na úzkost a bílé jsou nejčastěji spojované s léčbou bolesti
Modré tablety jsou nejlepší jako sedativa, červené a oranžové ideální stimulanty, žluté antidepresiva, zelené fungují na úzkost a bílé jsou nejčastěji spojované s léčbou bolesti. Modrý talíř utlumí vaší chuť k jídlu, ale pokud ho naplníte jídlem v barvě červené a žluté, apetit se vybičuje na maximum. Barvy dokážou čarovat… Napsal o tom přední český magazín Květy.
6 fotografií

Na barvě léků záleží. Pravidla jsou velmi zajímavá

Zdraví
Elektrotechnik Rowan Atkinson
Známe je z kina a televize, obdivujeme jejich herecké umění, šarm, humor nebo vypracovaná těla. Pamatujeme si je z nezapomenutelných rolí. Holčičky chtějí dorůst do jejich krásy, kluky zase inspiruje jejich vtip a bojová umění. Když vyslovíme jejich jméno, nepředstavujeme si, že také trávili dlouhá léta v lavici. Nebo si mylně myslíme, že studovali herectví nebo jiný podobný umělecký obor. 

Celebrity, které úspěšně studovaly

Hlášky a historky
Zvýšená konzumace červeného masa - zejména toho vysoce zpracovaného masa - výrazně zvyšuje riziko smrti.
Krvavý steak i průmyslová šunka. Podle americko-čínského vědeckého týmu z Harvardské univerzity a šanghajské univerzity Fudan zvýšená konzumace červeného masa - zejména toho vysoce zpracovaného - výrazně zvyšuje riziko smrti. Svědčí o tom jejich výzkum, v němž analyzovali zdravotní data 81 tisíc lidí. Naštěstí změnou jídelníčku lze pravděpodobnost úmrtí poměrně rychle snížit.
4 fotografie

Červené maso zvyšuje riziko smrti. O dost. Vědci varují před některými pokrmy

Zdraví
Žralok bílý
Kdo je nejstarší známou obětí žraločího útoku? Právě tuto otázku si v současnosti pokládají nejméně dva vědecké týmy. Nedávno byla v odborném časopisu zveřejněna studie, podle které toto prvenství patří muži žijícímu před třemi tisíci let. Nyní ale jiný tým tvrdí, že vykopal kostru chlapce zabitého žralokem. A tyto pozůstatky jsou mnohem starší… 
6 fotografií

Nejasné prvenství. Vědci se dohadují, kdo je nejstarší obětí žraločího útoku

Věda a technika