ŠTÍTEK: Harvardova univerzita

Hnědý trpaslík ve sluneční soustavě.
„Ondrejov“ má v mezinárodní astronomii velmi dobrý zvuk už po desetiletí. Nicméně nyní zní pojmenování této observatoře ještě zvučněji. Nejnověji pracoviště Astronomického ústavu Akademie věd České republiky na ondřejovské hvězdárně na Praze-východ vstoupilo do světového astronomického povědomí úspěchem v rámci výzkumu exoplanet. Ondřejov se řadí mezi pracoviště potvrzující objev prvního hnědého trpaslíka, nalezeného v rámci vesmírné mise TESS.
4 fotografie

Úspěch českých vědců. Hvězdárna v Ondřejově potvrdila objev hnědého trpaslíka

Věda a technika
Medaile pro laureáty Nobelovy ceny
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Abhijit Banerjee a Michael Kremer spolu s Francouzkou Esther Duflovou, a to za experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd. Duflová je teprve druhou ženou, která Nobelovu cenu za ekonomii dostala, a zároveň nejmladším laureátem.

Nobelovu cenu za ekonomii mají tři vědci za snahu zmírnit chudobu

Svět
Světoznámý architekt I. M. Pei
Ve věku 102 let zemřel americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei, autor skleněné pyramidy v Louvru. Podle listu The New York Times o tom ve čtvrtek informoval jeho syn. Nositel prestižní Pritzkerovy ceny navrhl i další známé budovy včetně Čínské banky v Hongkongu či východního křídla Národní galerie ve Washingtonu.  

Zemřel světoznámý architekt I. M. Pei. Autor pyramidy v Louvru

Ostatní
Laboratorní myš - Ilustrační foto
Jak by vypadal svět, kdyby člověk dokázal vnímat daleko širší část elektromagnetického spektra, než doposud? Právě takovou otázkou se zabývají vědci z Číny a USA. A jejich bádání se zdá být úspěšně. Vynalezli totiž speciální techniku, která posouvá schopnosti očí živých tvorů na novou úroveň. Jednoho dne bychom se tak mohli dočkat chvíle, kdy barvoslepost bude léčitelná a lidé získají schopnost vidět ve tmě.
5 fotografií

Supermyš, která vidí ve tmě? Vědci implantovali hlodavcům do očí nanočástice

Věda a technika
Sociální síť Facebook - Ilustrační foto
Přesně před 15 lety vznikla dnes nejrozšířenější sociální síť Facebook. Původně to měla být pomůcka, na které by studenti a profesoři amerického Harvardu sdíleli mezi sebou své materiály, fotografie a informace. Za 15 let však z Facebooku vyrostl internetový gigant, který se stal doslova synonymem pro sociální sítě, a ze svého zakladatele Marka Zuckerberga udělal jednoho z nejbohatších lidí na světě. Neobešlo se to však bez celé řady kontroverzí a skandálů.
6 fotografií

Od sociální sítě pro studenty k ovládnutí světa. Facebook slaví 15. narozeniny

Věda a technika
Vánoční Steyr.
Linec - Na tisíc zpěváků se má 8. prosince sejít na náměstí ve Steyru k „zazpívání“ mimo jiné 4:33 minuty absolutního ticha k oslavě 200. výročí Tiché noci, napsaly OÖN.

Sousedé zazpívají čtyři minuty ticha

Z okolí
Premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová
Není to ani pár týdnů, co se ve Španělsku rozhořela aféra kolem neoprávněného používání vysokoškolských titulů. Premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová musela vrátit vysokoškolský diplom, neboť se zjistilo, že užívala neoprávněně titul magistra. Skandály spojené s političkou vládnoucí Lidové strany vyvrcholily ve středu, kdy španělská média zveřejnila video, na kterém je Cifuentesová zachycena při krádeži v supermarketu. Vzápětí nato premiérka oznámila svou rezignaci.
5 fotografií

Nejdříve falešný titul, potom krádež v obchodě. Premiérka Madridu končí

Svět
Premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová
Ve Španělsku se rozhořela aféra kolem neoprávněného používání vysokoškolských titulů. Skandál se týká i členů vládnoucí Lidové strany premiéra Mariana Rajoye. Tento týden vrátila magisterský titul premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová. Podle agentury AFP dostávala známky ze zkoušek, na které nechodila, a v závěru studia nenapsala diplomovou práci. Vzápětí nato se k užívání falešného titulu přiznal mluvčí PP Pablo Casado
5 fotografií

Skandál ve Španělsku. Premiérka Madridu se musela vzdát falešného titulu

Svět
Univerzita Karlova. Ilustrační foto.
Čerstvý celosvětový žebříček, který sestavil prestižní britský magazín Times Higher Education, vystavil českému vysokému školství nelichotivé vysvědčení. Zatímco ještě před pěti lety v něm Univerzita Karlova coby nejlépe hodnocená česká instituce zaujímala dělené 301. až 350. místo, nyní se mezi prvních 400 vysokých škol žádný český zástupce neprobojoval.
5 fotografií

Pokles úrovně Univerzity Karlovy potvrdil i další žebříček vysokých škol

Svět
Ilustrační foto.
Letohrad - „Dejme šanci svému zdraví“, to je podtitul středeční Výstavy zdraví, která se koná od 11 do 17 hodin v Letohradu u Kulturního centra na Václavském náměstí, v případě deště pak v arkádách zámku.

Nabídnou lidem prověrku zdraví

Orlicko
Desítky letadel budou k vidění na oslavách 100. výročí založení letiště v Chebu.
Cheb - Do úplného finále jdou v těchto dnech přípravy na konání největšího leteckého dne v historii města Chebu v rámci 100. výročí založení letiště. Pořadatelé očekávají rekordní počet návštěvníků, a tak na ně apelují, aby svá auta nechali doma a na letiště přijeli kyvadlovou dopravou. Ta bude nejen autobusová, ale dokonce i vlaková, což je jedna z letošních novinek.

Za letadly pojedou i vlakem

Chebsko
Ve čtvrtek 15. června poctil svoji návštěvou také knihovnu v Sedlčanech, kde  poskytl exkluzivně pro čtenáře Deníku rozhovor.
Střední Čechy - Třiatřicet moravských a českých měst zařadil do svého turné kultovní americký spisovatel C. D. Payne (67). Doprovázejí ho profesionální herci Věra Holá a Jiří Ressler, kteří formou scénického čtení čili Listování přibližují hned několik knih představitele absurdního humoru: Mládí v hajzlu, Neviditelný, Nestydaté plavky a dosud poslední vydanou knížku Zázrak v plechovce.

Region hostil autora kultovních románů C. D. Payneho

Volný čas
Ve čtvrtek 15. června poctil svoji návštěvou také knihovnu v Sedlčanech, kde  poskytl exkluzivně pro čtenáře Deníku rozhovor.
Střední Čechy /ROZHOVOR/ - Třiatřicet moravských a českých měst zařadil do svého turné kultovní americký spisovatel C. D. Payne (67). Doprovázejí ho profesionální herci Věra Holá a Jiří Ressler, kteří formou scénického čtení čili Listování přibližují hned několik knih představitele absurdního humoru: Mládí v hajzlu, Neviditelný, Nestydaté plavky a dosud poslední vydanou knížku Zázrak v plechovce.

Do Mělníka zavítal autor kultovních románů C. D. Payne

Volný čas
Aviatická pouť Pardubice.
Pardubice - Letový program Aviatické pouti, která se uskuteční na pardubickém letišti 3. a 4. června, je již připraven. Organizátoři i letos koncipovali jeho složení tak, aby návštěvníkům v průběhu více než pětihodinového letového programu přiblížili pomyslný průřez dějinami letectví od dob průkopníků aviatiky až po moderní vojenské stroje ze současnosti.

Aviatická pouť začíná již za pár dní

Pardubicko
Americký velvyslanec Andrew Schapiro
Praha /FOTOGALERIE/ - Americký velvyslanec Andrew Schapiro v pátek skončí ve funkci, řekl to na dnešním setkání s novináři v Praze. Do České republiky se ale bude vracet, protože jeho děti zde dokončí letošní školní rok. O tom, kdo a kdy ho ve funkci vystřídá, mluvit nechtěl. Svému nástupci by doporučil, ať se nebojí veřejně mluvit o složitých tématech, zastat se menšin a bránit svobodu.
6 fotografií

Schapiro v pátek skončí ve funkci, jeho rodina zůstane v Praze

Česko
Americký velvyslanec Andrew Schapiro
Praha /FOTOGALERIE/ - Americký velvyslanec Andrew Schapiro v pátek skončí ve funkci, řekl to na dnešním setkání s novináři v Praze. Do České republiky se ale bude vracet, protože jeho děti zde dokončí letošní školní rok. O tom, kdo a kdy ho ve funkci vystřídá, mluvit nechtěl. Svému nástupci by doporučil, ať se nebojí veřejně mluvit o složitých tématech, zastat se menšin a bránit svobodu.
6 fotografií

Schapiro v pátek skončí ve funkci, jeho rodina zůstane v Praze

Praha
Jared Kushner
Dva a půl milionu dolarů, které kdysi daroval Charles Kushner Harvardské univerzitě ještě předtím, než na ni byl přijat jeho syn Jared, nevyletěly komínem. Kushner jr. se totiž den před svými 36. narozeninami (10. ledna) stal oficiálně šéfem poradců budoucího prezidenta a svého tchána Donalda Trumpa.

Všichni moji blízcí. Trumpa zklidní zeťák

Svět
Policejní fotografie Billa Gatese z roku 1977 po spáchání dopravního přestupku v Novém Mexiku
Zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates je v mnoha směrech inspirativní osobností. V současnosti nejbohatší člověk na Zemi a zároveň ten, který dal nejvíc peněz na dobročinné účely. Jeho životní příběh ukazuje mnoho dalších zajímavostí. Magazín Dotyk.cz se na některé z nich podíval.
6 fotografií

Co (možná) nevíte o nejbohatším muži planety

Svět
Ilustrační foto
Detoxikace slibuje vyčistit organismus od škodlivých látek a zároveň rychle zhubnout. Faktem ale je, že organismus už se čistí sám, a to díky ledvinám a játrům. I kilogramy, které rychle shodí, se brzy vracejí. Detoxikační nápoje nečistí organismus a navíc zpomalují metabolismus, upozorňují vědci, kteří se problematikou zabývají.

Detoxikační kúry jsou zbytečné až škodlivé, upozorňují vědci

Zdraví
Jan Sokol s cenou Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Nadace
Praha - Přední český filozof, vysokoškolský profesor a publicista Jan Sokol ve středu obdržel cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Ve svém projevu připomněl důležitost obrany svobody i nebezpečí odmítání solidarity. Cenu obdržel z rukou Dagmar Havlové v den nedožitých 80. narozenin jejího manžela. Nadace ocenila Sokola za jeho přínos ke svobodě slova a rozvoji vzdělanosti. Současně vyzdvihla i jeho osobní statečnost v době komunismu.

Filozof Sokol obdržel cenu Havlovy nadace, vyzval k solidaritě

Volný čas
Ilustrační foto.
New York – Už třiadvacátý ročník udělování takzvaných Ig Nobels, cen za bizarní vědecké bádání, uspořádala ve čtvrtek americká Harvardova univerzita. Mezi oceněnými je švédský badatel, který napsal trilogii o chytání polétavého hmyzu, nebo egyptský lékař za studii o pohlavním životě krys navlečených do spodního prádla.

Nobelovku za bizarní výzkum dostala studie o sexualitě krys

Svět
Barack Obama
Honolulu - V havajském Honolulu se před 55 lety, 4. srpna 1961, narodil současný americký prezident Barack Obama. V pořadí 44. šéfem Bílého domu byl tento demokrat inaugurován v lednu 2009, stal se první americkou hlavou státu tmavé pleti. Ještě koncem téhož roku Obama získal Nobelovu cenu za mír, jejíž udělení vzbudilo smíšené reakce. V roce 2012 svůj prezidentský mandát ve volbách obhájil, ve funkci setrvá do ledna 2017.

Americký prezident Barack Obama slaví pětapadesátiny

Svět
Po sedmdesáti letech sevřel v dlaních knipl bojového spitfire. Generál Emil Boček vzlétl k obloze 21. července.
Jablonec n. N. – „Pánové, my to rozhodně zkusíme," řekl obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix, poté co brig. generál Emil Boček po křtu mincí se znaky československých perutí RAF řekl, že by si na té mašině znovu zalétal. Co se generálu Bočkovi mohlo jevit jako poměrně snadné, je 71 let od jeho posledního letu ve Spitfiru ve skutečnosti velmi složité.

Jak se připravuje let Spitfirem pro generála

Volný čas
Kateřina Vacková.
Praha - Ve 22 letech jí doktoři diagnostikovali rakovinu. Řekla si, že to buď vzdá, anebo z toho vytěží, co se dá. A tak vznikla nezisková organizace Loono, která mladé lidi vtipnou formou upozorňuje na prevenci rakoviny prsu a varlat. Kateřina Vacková studuje medicínu a zároveň management, kromě toho pracuje jako projektová manažerka. Magazín Forbes ji zařadil mezi 30 pod 30 pro letošní rok.

Kateřina Vacková: Saháním proti rakovině. Kampaní oslovila i mladé

Praha
Jednička draftu NHL Auston Matthews.
Praha - Auston Matthews a Patrick Laine - dvě vycházející hvězdy, od nichž se toho v nadcházející sezóně hodně očekává. Mimo jiné se očekává, že svedou minisouboj o Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezóny, ale nebudou to mít vůbec jednoduché. Na debut v NHL se chystá několik dalších talentovaných hráčů, kteří budou chtít do boje o Calder Trophy výrazně promluvit.

Matthews, Laine... Kdo jim může konkurovat v boji o Calder Trophy?

Hokej