ŠTÍTEK: Harvardova univerzita

Jimmy Vesey
Praha - Buffalo Sabers udělalo v průběhu přestupového období několik zajímavých tahů. Pozornost se soustředila převážně na angažování útočníka Kylea Okoposa nebo výměnu, v níž Sabers získali Dmitrije Kulikova. Jenže na konci června udělal generální manažer Tim Murray jeden nenápadný, zato zajímavý tah – získal práva na Jimmy Veseyho.

Buffalo Sabres lákají Veseyho – nabídkou i billboardem

Hokej
Profesor Tomáš Halík.
Praha – Velká jména a velké myšlenky. To jsou charakteristiky Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství, které včera zahájilo činnost v Zrcadlové kapli Karolina. Cílem centra je vytvářet a podporovat intelektuální dialog o současných politických a etických trendech.

Osobnosti světového formátu 
v Praze

Česko
Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová.
Cambridge – Americká centrální banka (Fed) by v příštích měsících měla opatrně zvýšit úrokové sazby, což by odpovídalo nynější situaci, kdy se ekonomika postupně zlepšuje. Řekla to dnes šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová ve vystoupení na Harvardově univerzitě. Její slova dál zesílila pravděpodobnost brzkého přitvrzení dosud vysoce uvolněné měnové politiky.

Yellenová: Fed by měl opatrně zvýšit úrokové sazby

Ekonomika
Ilustrační foto.
Řím - Je nejstarším člověkem světa, jediným, který se narodil ještě v 19. století. A jaký má stošestnáctiletá Italka Emma Moranová recept na dlouhověkost? Tři vejce denně, z toho dvě syrová, a trochu mletého masa, také částečně syrového. Britský deník The Daily Telegraph přinesl i další rady stoletých, jak se dožít vysokého věku.

Recepty na dlouhověkost: spánek a pozitivní přístup k životu

Svět
Ilustrační foto
New York – Genetičtí vědci ve Spojených státech uvažují o tom, že by za použití chemických látek uměle připravili DNA, která je obsažena v lidském chromozomu. Projekt, o kterém se nedávno za zavřenými dveřmi radili odborníci na Harvardově univerzitě, ale podle listu The New York Times vyvolává ve vědeckém světě obavy z možného zneužití.

Američtí vědci debatovali o umělé přípravě lidské DNA

Svět
Ilustrační foto.
Londýn – Původ Evropanů 
z nejrůznějších zemí lze vystopovat až k jediné skupině, která žila zhruba před 35 tisíci lety na území dnešní Belgie. Tvrdí to tým vědců 
z Harvardské univerzity, který porovnal DNA více než 51 kosterních pozůstatků lidí staré 45 000 až 7000 let. Mezi nimi byly i nálezy 
z Dolních Věstonic, ze španělské jeskyně El Mirón či turecké lokality Satsurbia.

Kořeny Evropanů jsou v Belgii. Bílou kůži mají 7000 let

Svět
Ilustrační foto.
Hodonín, Brno – Podruhé v posledních třech letech se absolventi hodonínské Střední školy průmyslové a umělecké umístili v Top 10 škol v úspěšnosti maturantů přijatých na Vysokém učení technickém v Brně. Do desítky nejlepších se dostala jako jediná střední škola hodonínského i břeclavského okresu. Znojemsko v elitě reprezentovalo Gymnázium Dr. Karla Polesného. „Vysoké učení technické sestavuje každoročně žebříček pěti set nově přijatých studentů, kteří nejlépe uspěli u státní části maturitní zkoušky. Těmto nejlepším pak vyplácí jednorázové prospěchové stipendium ve výši šest tisíc korun," informovala pedagožka hodonínské průmyslovky Jana Slováková.

Hodonínští uspěli na brněnské technice. Dostanou šest tisíc

Hodonínsko
V Londýně odhalili 3D model zničeného oblouku z Palmýry.
Londýn – Na Trafalgarském náměstí v centru Londýna byla dnes odhalena replika triumfálního oblouku ze syrské Palmýry. Informovala o tom agentura Reuters. Originál starý kolem 1800 let zničili v říjnu loňského roku členové organizace Islámský stát (IS).

V Londýně odhalili 3D model zničeného oblouku z Palmýry

Svět
Před 80 lety se narodil český spisovatel Jan Beneš.
Praha - Před 80 lety, 26. března 1936, se narodil český spisovatel Jan Beneš, známý svými neochvějnými protikomunistickými postoji. V 50. a 60. letech byl dvakrát vězněn, po okupaci Československa v roce 1968 odešel do exilu. Jeho knihy v rodné vlasti dlouhá desetiletí nesměly vycházet.

Spisovatel Jan Beneš odmítal ustoupit komunistické zvůli

Ostatní
Před 80 lety se narodil český spisovatel Jan Beneš.
Praha - Před 80 lety, 26. března 1936, se narodil český spisovatel Jan Beneš, známý svými neochvějnými protikomunistickými postoji. V 50. a 60. letech byl dvakrát vězněn, po okupaci Československa v roce 1968 odešel do exilu. Jeho knihy v rodné vlasti dlouhá desetiletí nesměly vycházet.

Spisovatel Jan Beneš odmítal ustoupit komunistické zvůli

Volný čas
Andrej Nestrašil z Caroliny.
Raleigh, Praha - Že je Světový pohár v hokeji ještě daleko? Jistě, zámořské klání nejlepších hráčů světa se koná až na sklonku září, ale trenéři elitních reprezentačních výběrů už teď skládají jméno k jménu, lajnu k lajně a dumají nad tím, jak mužstvo co nejlépe poskládat. Čas letí, do 1. března se musí oznámit první šestnáctka vyvolených hráčů (včetně dvou gólmanů).

Nikdy se nevzdává. Dříč Nestrašil si užívá místo na slunci. Pojede na SP?

Hokej
Konstrukce stroje se zřítila do ulice, kde zničila řadu aut, ve kterých podle některých médií zůstali zaklíněni lidé.
New York - Při pádu jeřábu v centru New Yorku dnes zahynul 38letý přistěhovalec z Prahy, který byl jedinou obětí neštěstí. Informovala o tom agentura AP. Při neštěstí utrpěli podle zpřesněné bilanci tři lidí zranění, jejich život v ohrožení údajně není. Konstrukce stroje se zřítila do ulice, kde zničila řadu aut.

V New Yorku se zřítil obří jeřáb, zabil muže původem z Prahy

Svět
Ilustrační foto
Uherské Hradiště - Za studiem přímo do zahraničí. Takovou možnost budou mít vybraní studenti už v následujících měsících. Za daleko příznivějších podmínek se totiž budou moci vydat studovat na zahraniční univerzity díky nedávno vyhlášenému druhému kolu takzvaného Studijního fondu.

Zájemci mohou žádat o peníze na zahraniční studium od senátora

Slovácko
Manželka prezidenta Spojených států Michelle Obamová v rapovém klipu vyzývá mladé Američany, aby po střední škole pokračovali ve studiích a zapsali se na univerzitu.
Washington /VIDEO/ - Manželka prezidenta Spojených států Michelle Obamová v rapovém klipu vyzývá mladé Američany, aby po střední škole pokračovali ve studiích a zapsali se na univerzitu. Vysokoškolské vzdělání propaguje spolu s hercem Jayem Pharoahem, který v minulosti parodoval prezidenta Baracka Obamu.

Obamová rapem vyzývá mládež ke studiu na univerzitě

Svět
Emma Moranová
Řím - Sto šestnáct let oslavila v neděli nejstarší obyvatelka Evropy, Italka Emma Moranová, která je zároveň druhou nejstarší osobou na světě. Médiím již dříve řekla, že za svou dlouhověkost vděčí mimo jiné tomu, že každé ráno sní tři vajíčka a že v roce 1938 odešla od svého násilnického manžela.

Nejstarší Evropanka oslavila 116 let, jí tři vejce denně

Svět
Ilustrační foto.
Praha – Čeští studenti vysokých škol očekávají nástupní plat okolo 926 eur měsíčně, což je přibližně 25.000 korun čistého, zjistila studie společnosti Deloitte s názvem První kroky na trhu práce. Jsou skromnější než Slováci, kteří v průměru uvedli rovných 1000 eur (asi 27.000 korun), ale mají naopak vyšší nároky než jejich maďarští vrstevníci. Ti při vstupu na pracovní trh očekávají čistý měsíční příjem 806 eur (asi 21.800 korun).

Čeští studenti vysokých škol čekají nástupní plat 25.000 korun čistého

Ekonomika
Ilustrační foto
Boston – Harvardova univerzita dnes evakuovala čtyři budovy svého kampusu nedaleko Bostonu kvůli hrozbě bombového útoku. Policisté nyní interiér budov prohledávají, což podle prohlášení místní policie může trvat až několik hodin. Hrozba přišla tři dny po útocích v Paříži, kde v pátek zemřelo 129 lidí.

Část Harvardovy univerzity byla evakuována kvůli bombové hrozbě

Svět
Ilustrační foto.
Anti-aging medicína je nazývána medicínou třetího tisíciletí. Jejím cílem je udržet člověka vitálního a fyzicky i psychicky zdatného až do vysokého věku – třeba 90 a více let. Biologický věk se totiž od toho kalendářního může velmi lišit, třeba i o 25 roků.

Lze zvrátit stárnutí?

Zdraví
Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 dostane letos americký profesor historie a stálý člen ústavu humanitních věd na Yaleově univerzitě Timothy Snyder.
Praha – Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 dostane letos americký profesor historie a stálý člen ústavu humanitních věd na Yaleově univerzitě Timothy Snyder. Věnuje se dějinám střední a východní Evropy, zaměřuje se při tom na problematiku holokaustu. Cenu převezme tradičně v den Havlových narozenin, tedy 5. října, sdělil mluvčí nadace Michal Peterka.

Cenu Havlovy nadace letos získá profesor historie Tymothy Snyder

Česko
Vlašské ořechy.
Máte málo energie? Nestíháte všechno, co byste chtěli? Začněte žít zdravěji. Ke zdravému životnímu stylu neodmyslitelně patří i vyvážená strava plná vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Není snad nic lepšího než si dát denně hrst oříšků, které vám cenné látky doplní jednoduše a ještě si pochutnáte. Jedna hrst představuje optimální dávku, která pozitivně ovlivní vaši náladu a navodí příjemný pocit. Ráno si můžete oříšky přidat do jogurtu nebo müsli, večer jimi můžete nahradit nezdravé chipsy nebo tyčinky.

Jezte ořechy, jsou zdravé a blahodárně působí na váš organismus

Reklama
Ilustrační foto.
Řím - Tělesná cvičení mohou pomáhat našemu organismu, aby se dokázal rozhodnout, jak a do jaké míry se má hýbat v různých okamžicích celého dne a kdy má odpočívat. Ukazuje to studie, kterou řídil profesor Frank Scheer z americké Harvard Medical School ve spolupráci s Joannou Meijerovou z nizozemské Leidenské univerzity.

Pravidelné cvičení upravuje životní rytmus

Svět
Americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro.
Praha – Andrew Schapiro se stal loni na podzim americkým velvyslancem poté, co pomohl sehnat značnou částku na prezidentskou kampaň Baracka Obamy. Se slavným spolužákem z Harvardu ho pojí i široký úsměv a výřečnost zkušeného právníka. S Deníkem mluvil mimo jiné o svých českých kořenech, ukrajinské krizi i občasných názorových rozkolech s tuzemskými politiky.

Velvyslanec USA Andrew Schapiro: Protiruské sankce daly Ukrajině šanci přežít

Česko
Ben Affleck
New York - Americký herec Ben Affleck, známý svými liberálními postoji, tlačil na autory dokumentárního pořadu televize PBS, aby zamlčeli, že jeden z jeho předků měl otroky. Ukázala to podle agentury AP e-mailová pošta, kterou získali hackeři z počítačového systému produkční firmy Sony Pictures a kterou v minulých dnech zveřejnil server WikiLeaks.

Herec Ben Affleck chtěl zatajit svého otrokářského předka

Svět
Hokej - ilustrační foto.
Colorado Springs - Osmnáctiletý útočník Jack Eichel z univerzitního týmu Bostonu se dostal do nominace hokejistů Spojených států amerických na mistrovství světa v Praze a Ostravě. V osmnáctičlenném výběru má trenér Todd Richards vedle jedenácti hráčů z NHL a dvou z KHL už pět hokejistů z univerzit.

Nominaci hokejistů USA pro MS doplnil osmnáctiletý talent Eichel

Hokej
Škola. Ilustrační foto.
Praha – Díváme se na záběr opuštěné polorozpadlé třídy, kde dítě sedělo před mnoha lety. Ředitel vzdělávací společnosti SCIO Ondřej Šteffl snímek komentuje slovy: „Vy se tomu smějete, ale když jdete dnes do kostela, vidíte pár lidí v předních lavicích. Když ho ale stavěli, určitě v něm bylo plno. To se může stát také školám, i když hned tak to asi nebude. Jsem si ovšem jistý, že se to nikdy nepřihodí vzdělání jako takovému."

Ze školy pochází jen pětina vědomostí. Zrušíme ji?

Česko
 Prestižní Harvardova univerzita zakázala veškeré intimní vztahy mezi učiteli a studenty. Ilustrační foto.
Cambridge - Prestižní Harvardova univerzita zakázala veškeré intimní vztahy mezi učiteli a studenty. Podle agentury Bloomberg ústav zákaz odůvodnil tím, že přílišné sbližování mezi vysokoškoláky a pedagogy může vést k případům sexuálního obtěžování. Harvard se tak zařadil mezi několik amerických univerzit, které zavedly podobný zákaz v minulých letech.

Na Harvardu zakázali veškeré intimní vztahy mezi pedagogy a studenty

Svět
Univerzita Palackého, ilustrační foto
Olomouc – Hned pět fakult Univerzity Palackého v Olomouci se v pátek 21. listopadu otevře budoucím vysokoškolákům. Den otevřených dveří na cyrilometodějské, filozofické, přírodovědecké, pedagogické fakultě a fakultě tělesné kultury nabídne zájemcům o studium od 9 do 14 hodin informace všeho typu. Univerzita pro návštěvníky připraví i speciální autobusovou linku, která je zdarma dopraví ke všem otevřeným fakultám.

Univerzita chystá v pátek Den otevřených dveří, představí se 5 fakult

Olomoucko
Dominik Novozámský.
Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Dvacet bude Dominiku Novozámskému teprve za pár měsíců, už má ale rozjetou firmu, dělá fitness trenéra a po hlavě se vrhá do nových projektů. Paradoxně ale právě nejvíc nesnáší otázku, co dělá. „Neumím na to lidem dost dobře odpovědět, asi začnu říkat, že prodávám drogy," směje se.

Novozámský mohl být muzikant, jenže vzal do ruky činky...

Názory z regionu
Americká Harvardova univerzita v rámci výzkumného projektu tajně fotografovala studenty a profesory během výuky v posluchárnách. Ilustrační foto.
Boston – Americká Harvardova univerzita v rámci výzkumného projektu tajně fotografovala studenty a profesory během výuky v posluchárnách. Skandál se podle dnešní informace listu The Boston Globe provalil v úterý na shromáždění zástupců jedné z fakult. Projekt měl údajně zjistit úroveň vysokoškolské docházky.

Harvard čelí skandálu: univerzita tajně fotila studenty a profesory

Svět
Nový americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro.
Praha – Bývalé Československo znal z vyprávění matky a starých obrázků babičky, které z něj utekly před nacisty, a byla to pro něj trochu magická země. Osobně ji poznal za komunismu, a to, kam se Česká republika od té doby posunula, ho velmi pozitivně překvapilo. V rozhovoru to řekl nový americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro. Během působení v Praze si chce nyní osvojit řeč svých předků a těší se, že jako diplomat bude moci do své práce zapojit vedle hlavy i srdce. Ve své původní profesi právníka to prý nemohl.

Americký velvyslanec: Československo jsem znal z vyprávění matky a babičky

Česko
Historická budova Univerzity Karlovy - Karolinum.
Londýn/Praha - Nejlepší vysokou školou ve světě je Kalifornský technologický institut (Caltech), který první příčku obhájil už po čtvrté za sebou. Vyplývá to z pravidelného žebříčku, který dnes vydal odborný britský časopis Times Higher Education. Pražská Karlova univerzita si oproti loňsku polepšila a obsadila 301. až 350. místo. Přiblížila se tak prvním třem stovkám elitních vysokých škol. Celkově se zlepšovalo postavení hlavně asijských univerzit.

Žebříček světových škol. Univerzita Karlova si polepšila

Svět
Lesopark. Ilustrační foto.
Moskva – Známý ruský vědec působící na Londýnské univerzitě Alexej Červoněnkis tragicky zahynul v moskevském lesoparku, kde zabloudil. Po expertu na matematiku, statistiku a strojové učení téměř dva dny pátrali záchranáři a dobrovolníci, než posádka vrtulníku nalezla mrtvé tělo, uvedl dnes list Moskovskij komsomolec na svém webu. Muž v lese umrzl.

Expert na matematiku z londýnské univerzity umrzl v lesoparku v Moskvě

Svět
Ig Nobelovu cenu za fyziku pak získali japonští vědci, a to za výzkum tření mezi podrážkou boty a banánovou slupkou a banánovou slupkou a podlahou. Měřili tak míru rizika uklouznutí.
Boston – Na Harvardově univerzitě v americkém státě Massachusetts se již po čtyřiadvacáté udělovaly žertovné Nobelovy ceny. Takzvanou Ig Nobelovu cenu získali ve čtvrtek ve dvou kategoriích i čeští vědci, a to za mezinárodní výzkum vlivu koček na duševní zdraví člověka a za zdokumentování skutečnosti, že psi při vyprazdňování berou v potaz geomagnetické pole. Cílem výročních cen je pobavit veřejnost a podpořit světový výzkum a inovace.

Žertovné Nobelovky ocenily i české vědce za výzkum koček

Svět