ŠTÍTEK: Harvardova univerzita

Ambasáda USA v Praze.
Praha – Do Česka dnes přicestoval nový americký velvyslanec Andrew Schapiro s rodinou. Oznámila to ambasáda Spojených států. Právník s českými kořeny ve funkci nahradil Normana Eisena, který americké velvyslanectví v Praze vedl od ledna 2011 a minulý týden Česko opustil.

Do České republiky přiletěl nový americký velvyslanec Schapiro

Česko
Ambasáda USA v Praze.
Washington – Senát Spojených států dnes potvrdil návrh prezidenta Baracka Obamy, aby se novým americkým velvyslancem v Česku stal právník s českými kořeny Andrew Schapiro. Informoval o tom web vládních demokratů v horní komoře amerického Kongresu. Současný americký velvyslanec Norman Eisen opustí Česko v srpnu.

Americký Senát potvrdil Schapira do funkce velvyslance USA v Česku

Svět
Ilustrační foto
Může být krev oním dlouho hledaným elixírem mládí? Několik pokusů uskutečněných na myších ukázalo, že transfuze krve z mladých myší na myši staré má na orgány omlazující účinky. Týmy vědců z Harvard Stem Cell Institute v americkém Bostonu prokázaly, že zavedení vysokých dávek krevního hormonu do krve starých myší u nich rychle potlačilo známky stárnutí. O výzkumu informoval francouzský deník Le Monde.

Krev by mohla být elixírem mládí, tvrdí vědci

Zdraví
Ilustrační foto
Los Angeles – V Kalifornii zemřel chemik Alexander Shulgin, spojovaný s experimenty s drogou extáze. Bylo mu 88 let a jeho smrt na Facebooku oznámila jeho manželka a partnerka ve výzkumu Anna. Shulgin s drogou experimentoval na sobě a dalších lidech a vysloužil si přezdívku Kmotr extáze.

Zemřel chemik Shulgin, který začal experimentovat s drogou extáze

Svět
Papež František.
Vatikán – Papež František jmenoval britskou socioložku Margaret Scotfordovou Archerovou předsedkyní Papežské akademie sociálních věd. Jde o dosud nejvýše postavenou ženu, kterou do funkce jmenoval současný papež, informovala dnes agentura AP.

Papež jmenoval Britku do čela papežské akademie

Svět
Útržek papyru.
Boston – Američtí vědci se domnívají, že útržek pypyru, jemuž se ve vědeckých kruzích říká Ježíšova žena, je autentický, a nikoli podvrh, jak se dříve myslelo. Profesorka z Harvardské univerzity Karen Kingová napsala v harvardské publikaci Theological Review, že její poznatky jsou založeny na chemickém rozboru inkoustu nápisu a uhlíkové analýze stáří papyru.

Profesorka z Harvardu trvá na pravosti papyru o Ježíšově ženě

Svět
V Indii začaly všeobecné volby.
Dillí - V Indii dnes začaly všeobecné volby, které se budou kvůli komplikované organizaci konat v několika etapách až do poloviny května. Podle předvolebních odhadů vyhrají pravděpodobně opoziční hinduističtí nacionalisté v čele s Naréndrou Módím. Ten v předvolební kampani sliboval především ekonomické oživení země.

V Indii začínají všeobecné volby, budou trvat do května

Svět
Ilustrační foto.
Libeň - Porodnice Nemocnice Na Bulovce zažila tento měsíc dva rekordní porodní dny. Ve čtvrtek 13. března se zde narodilo 10 dětí a následující den dokonce 12 dětí. Všechny byly zdravé. Přitom dlouhodobý průměr odpovídá zhruba polovině narozených dětí. Mohl za to úplněk, který byl 16. března?

Vliv úplňku na vyšší porodnost: je to mýtus?

Praha
Ilustrační foto.
Washington - Američtí astronomové objevili klíčový důkaz podporující teorii velkého třesku o vzniku vesmíru, takzvané gravitační vlny. Tyto vlny v časoprostoru jsou ozvěnou masivní expanze vesmíru právě po velkém třesku. O objevu informovali v pondělí vědci na americké Harvardově univerzitě.

Vědci nalezli gravitační vlny potvrzující teorii o vzniku vesmíru

Svět
CIZÍ OBBĚD. Ila (Nimrat Kaur) našla vděčného strávníka a přítele. Za své jídlo dostává den co den řádky útěchy a vyznání.
Praha /RECENZE, VIDEO/ - Jen jeden z milionu prý bývá mylný. To se traduje o kastrůlcích (jakýchsi minimalistických obdobách českých ešusů), jež nechávají bombajské ženy posílat přes sofistikovanou síť poslíčků manželům do práce. Alespoň podle výzkumu vědců z Harvardské univerzity. O jednom z nich vypráví pozoruhodný snímek Riteshe Batry Cizí oběd, natočený v indicko-francouzsko-německé koprodukci, který je od konce minulého týdne v kinech.

Cizí oběd: Kastrůlek jako poštovní schránka lásky

Film a televize
Harvardská univerzita raději po hrozbě nechala evakuovat všechny čtyři budovy.
Boston - Hrozbu bombovým útokem, která v pondělí vedla k evakuaci čtyř budov Harvardovy univerzity v americkém státě Massachusetts, má na svědomí student snažící se oddálit svou závěrečnou zkoušku. Podle agentury AP to v úterý uvedla americká prokuratura.

Na Harvardu prý hrozil bombami student, který se bál zkoušky

Svět
Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Američané Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel za vývoj počítačových programů sloužících k porozumění složitým chemickým procesům.
Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Američané Martin Karplus, Michael Levitt, Arieh Warshel za to, že vytvořili základ pro počítačové modely sloužící k porozumění složitým chemickým procesům. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd.

Nobelovu cenu za chemii mají tři Američané

Svět
Americký tenista James Blake.
New York - Bývalý čtvrtý hráč světa James Blake se rozloučil s tenisovou kariérou pětisetovou porážkou s chorvatským obrem Ivem Karlovičem v prvním kole US Open. Třiatřicetiletý Američan tmavé pleti byl rád, že prohrál až po půlnoci místního času a tedy ne v den 50. výročí slavného projevu bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga.

Ochrnul a málem oslepl, přesto tenista Blake zářil. Teď ale skončil

Tenis
Ilustrační snímek.
Washington/Praha - Český student Jiří Jelínek dosáhl ve Spojených státech velkého úspěchu, podařilo se mu letos dokončit bakalářské studium na Harvardově univerzitě a chystá se na pokračování v magisterském studiu na Columbijské univerzitě v New Yorku a v Pařížském institutu politických studií - Sciences Po. Jeho inspirativního příběhu si všiml i časopis této prestižní americké univerzity Harvard Gazette.

Český student vystudoval Harvardovu univerzitu, chystá se na další

Česko
Džochar Carnajev
Boston – Podezřelý z bombových útoků na bostonský maraton Džochar Carnajev dokázal říct z nemocničního lůžka federální soudkyni pouze „ne". Ne, nemůže si dovolit advokáta. A tak devatenáctiletého mladíka, který může za svou údajnou roli v teroristických útocích dostat i trest smrti, bude hájit jedna z nejzkušenějších veřejných obhájkyň v zemi Miriam Conradová, uvedla americká televize ABC na svém webu.

Džochara Carnajeva bude hájit hvězdný tým právníků

Svět
Ilustrační foto
Washington – Páteční rezignace ředitele Ústřední zpravodajského služby (CIA) Davida Petraeuse nečekaně ukončila kariéru obdivovaného generála a přišla v době, kdy CIA čelí nepříjemným otázkám kolem zářijového útoku na americký konzulát v libyjském Benghází. Petraeuse prozatím nahradí jeho náměstek Michael Morell, který je považován také za hlavního favorita na funkci stálého šéfa CIA.

Petraeusova rezignace přišla v citlivém období pro CIA

Svět
Generální ředitel americké banky Citigroup Vikram Pandit s okamžitou platností rezignoval na svoji funkci.
New York - Generální ředitel americké banky Citigroup Vikram Pandit (55) dnes s okamžitou platností rezignoval na svoji funkci. Nahradí ho Michael Corbat (52), který v současnosti řídí divizi banky pro Evropu, Blízký východ a Afriku. Oznámila to banka v dnešním prohlášení.

Generální ředitel Citigroup Vikram Pandit rezignoval

Ekonomika
Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2012 dostali Američané Alvin Roth a Lloyd Shapley za teorii tržních alokací a praktické návrhy optimální podoby trhů.
Stockholm – Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2012 dostali Američané Alvin Roth a Lloyd Shapley za teorii a praxi optimálního přiřazování a párování odlišných subjektů jako například studentů se školami, mužů s ženami jako životními partnerkami i dárců orgánů s pacienty. Oznámil to dnes výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd. Oběma vědcům akademie přiznala zásluhy za „teorii tržních alokací a praktické návrhy podoby trhů".

Nobelovu cenu za ekonomii dostali Američané Roth a Shapley

Svět
Adolf Hitler
Berlín – Němci chystají doposud nejrozsáhlejší hraný projekt o nacistickém diktátorovi Adolfu Hitlerovi. Plánují natočit osmidílný televizní seriál, který bude sledovat životní osudy rodilého Rakušana od první světové války až do konce té druhé, kdy spáchal sebevraždu.

Němci zfilmují život Hitlera jako televizní seriál

Svět
Přátelský rejnok v Mexickém zálivu
Mladá Boleslav /Z REGIONU/ – Přes osmdesát velkých fotografií od předních fotografů National Geographic, třírozměrné objekty i řadu dokumentů budou moci dobrodruzi i milovníci přírody zhlédnout na výstavě, kterou ve středu 19. září otevře v kostele svatého Bonaventury Vzdělávací centrum Na Karmeli. „Touto výstavou letos oslaví National Geographic deset let svého působení v České a Slovenské republice. Vystavené snímky patří ke špičce toho, co kmenoví autoři tohoto oblíbeného magazínu na svých cestách nafotili," vysvětluje kurátor výstavy Pavel Radosta.

National Geographic oslaví své desáté narozeniny Na Karmeli

Z okolí
Přes osmdesát velkých fotografií od předních fotografů National Geographic, třírozměrné objekty i řadu dokumentů budou moci dobrodruzi i milovníci přírody zhlédnout na výstavě, kterou 19. září otevře v kostele svatého Bonaventury.
Mladá Boleslav  - Přes osmdesát velkých fotografií od předních fotografů National Geographic, třírozměrné objekty i řadu dokumentů budou moci dobrodruzi i milovníci přírody zhlédnout na výstavě, kterou 19. září otevře v kostele svatého Bonaventury Vzdělávací centrum Na Karmeli.

National Geographic oslaví své 10. narozeniny výstavou Na Karmeli

Ostatní
Káva je zdraví prospěšný nápoj a zaručuje delší a zdravý život, tvrdí studie.
Olomouc - Káva je zdraví prospěšný nápoj a zaručuje delší a zdravý život. Podle přednosty I. interní kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Miloše Táborského to dokládají nejnovější studie zahraničních vědců, kteří tak mění názor na aromatický nápoj. Dosud se káva pila především kvůli kofeinu, tedy alkaloidu, který povzbuzuje srdeční činnost. Kardiolog se příznivými účinky kávy na zdraví lidí hodlá v budoucnu sám zabývat poté, co dokončí studii o vlivu pití vína na zdravotní stav.

Že je káva nezdravá? Omyl, zjistili vědci

Zdraví
Iustrační foto
Olomouc – Káva je zdraví prospěšný nápoj a zaručuje delší a zdravý život. Podle přednosty I. interní kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Miloše Táborského to dokládají nejnovější studie zahraničních vědců, kteří tak mění názor na aromatický nápoj. Dosud se káva pila především kvůli kofeinu, tedy alkaloidu, který povzbuzuje srdeční činnost. Kardiolog se příznivými účinky kávy na zdraví lidí hodlá v budoucnu sám zabývat poté, co dokončí studii o vlivu pití vína na zdravotní stav.

Kardiolog: Káva je zdraví prospěšná, zaručuje delší život

Česko
Ilustrační foto
Washington – Spojené státy plánují zvýšit své vojenské aktivity v Perském zálivu a zvažují i další kroky k zastrašení Íránu, který podezírají z vývoje jaderných zbraní. Administrativa prezidenta Baracka Obamy tak zřejmě reaguje na kritiku ze strany Izraele i Obamova vyzyvatele na prezidentskou funkci Mitta Romneyho, že proti íránskému jadernému programu nedělá dost. Píše o tom dnes americký deník The New York Times (NYT).

USA plánují novou zastrašovací kampaň proti Íránu

Svět
Ilustrační foto.
New York - Harvardova univerzita v USA vyšetřuje údajný podvod při domácí části jarních závěrečných zkoušek, kterého se dopustilo zhruba 125 studentů. Pokud se nepravosti prokážou, půjde podle agentury Reuters o největší skandál v současné historii školy, která je v USA považována za jednu z nejprestižněj­ších.

Harvard řeší skandál, desítky studentů při testech prý podváděly

Svět
Vidal Sassoon
Los Angeles  – Ve věku 84 let zemřel ve svém domě v Los Angeles světoznámý kadeřník celebrit a módní ikona Vidal Sassoon. Místní policie ve středu oznámila, že zemřel přirozenou smrtí. Podle agentury Reuters se loni hovořilo o tom, že lékaři u Sassoona objevili leukémii.

Ve věku 84 let zemřel kadeřník celebrit Vidal Sassoon

Svět
Soutěž České televize Fenomén.
Dlouhá Třebová /ROZHOVOR/ – Je mu patnáct, ale IQ má vyšší než Einstein. Miluje matematiku a rád fantazíruje. Sní o studiu na Cambridge. Prozatím boduje ve školních olympiádách a uspěl i v televizní soutěži nadprůměrně inteligentních lidí. I když se nestal Fenoménem, v hlavě to má perfektně srovnané. Takový je Radovan Švarc.

Mladík s IQ 168: Snažil jsem se být normální

Pardubický kraj
Soutěž České televize Fenomén.
Dlouhá Třebová /ROZHOVOR/ – Je mu patnáct, ale IQ má vyšší než Einstein. Miluje matematiku a rád fantazíruje. Sní o studiu na Cambridge. Prozatím boduje ve školních olympiádách a uspěl i v televizní soutěži nadprůměrně inteligentních lidí. I když se nestal Fenoménem, v hlavě to má perfektně srovnané. Takový je Radovan Švarc.

Snažil jsem se být normální, říká mladík s IQ 168

Orlicko