ŠTÍTEK: Harvardova univerzita

Univerzita Karlova
Londýn - I nový žebříček nejlepších vysokých škol na světě vedou Američané a Britové. Vyplývá to z hodnocení, které zveřejnila britská publikace Times Higher Education, podle níž je jako loni na podzim nejlepší vysokou školou Kalifornský technický institut (Caltech). Pražskou Univerzitu Karlovu zařadili autoři hodnocení opět do skupiny na 301. až 350. místě.

Univerzita Karlova je ve třetí stovce top škol světa

Svět
Antonín Procházka (vpravo) ve trojjediné roli autora, režiséra a herce – v hlavní roli kouzelníka Felixe (na snímku ze zkoušky spolu s Michalem Štěrbou) ve své nové komedii Kouzlo 4D na scéně Komorního divadla v Plzni
Plzeň – Cestování v čase, čtvrtá dimenze, bytí v paralelních světech, urychlovač částic, teorie strun. To nejsou názvy přednášek ze sympozia fyziků, ale skutečnosti i záhady, kolem nichž se točí nová komedie plzeňského herce, dramatika a režiséra Antonína Procházky.

Na pomezí kouzel a fyziky zve Antonín Procházka

Volný čas
Rybí tuk je snad jediným potravinovým doplňkem, který i při klinických testech dokazuje, že chrání před nemocemi srdce.
Ottawa - Schopnost multivitaminů chránit srdce vědecké studie jednoznačně nepotvrzují, ale věda si stojí za tím, že vitamin D a rybí tuk to dokážou. Dariush Mozaffarian z Harvardské univerzity, jehož citoval list The Canadian, tvrdí, že rybí tuk se při klinických testech jako jediný z potravinových doplňků trvale ukazuje jako účinná ochrana před úmrtím u osob trpících nemocemi srdce.

Jak oddálit stárnutí? Jezte vitamín D!

Zdraví
Univerzita Karlova
Praha - Univerzitu Karlovu (UK) , která se pohybuje na 301. – 350. místě. Pokud ale v některých ukazatelích přidá, mohla by se podle autorů hodnocení posunout mezi dvě stovky nejlepších. Z postsocialis­tických zemí jsou na srovnatelné úrovni ještě krakovská Jagellonská univerzita a Varšavská univerzita.

Karlova univerzita je mezi čtyřmi stovkami nejlepších škol

Praha
Machu Picchu
Říká se o něm, že sloužil jako předloha pro filmovou postavu Indiana Jonese. Američan Hiram Bingham sice nenosil bič smotaný u pasu, ale jinak se s legendárním archeologem může směle měřit. Před sto lety objevil v peruánských Andách dokonale zachovalé město Inků.

Machu Picchu: Záhada trvá už 100 let

Cestujeme
Velká cena Brna v drezuře koní.
Brno /FOTOGALERIE/ - Největší ovace, černá vítězná deka pro koně a čestné kolo vítězů. Maďar Robert Ács měl jednoduše povedenou neděli. Zkušený jezdec totiž se svým čtrnáctiletým valachem Weinzaouberem předčil konkurenci a připsal si v areálu Panská lícha už druhé vítězství za poslední tři roky ve Velké ceně Brna v drezuře koní.
7 fotografií

Maďar Ács se opět v Brně radoval

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Ostrava – Mezinárodní škola s výukou v angličtině 1st International School of Ostrava získala certifikát pro poskytování dvouletého programu mezinárodní maturity – International Baccalaureate Diploma Programme. Stala se první mimopražskou školou, která takový program studentům gymnázií nabízí.

V Ostravě lze získat mezinárodně uznávanou maturitu

Ostravsko
Petr Rychlý, populární herec a moderátor, byl kmotrem knihy Pět let Harvartu.
Znojmo /FOTOGALERIE/ - Petr Rychlý, populární herec a moderátor, byl kmotrem knihy Pět let Harvartu. První vysokoškolský klub ve Znojmě oslaví v dubnu pět let fungování. Při té příležitosti se rozhodl duchovní otec klubu i samotné Soukromé vysoké školy ekonomické prorektor Pavel Štohl vydat knihu.
4 fotografie

Herec Rychlý křtil knihu ve znojemském Harvartu

Znojemsko
Ilustrační fotografie.
Královéhradecko - Facebook je v dnešní době pro většinu lidí naprosto neodmyslitelná součást našich životů. Přiznává se to těžko, ale je to tak. Tato sociální síť nás ovládá a my se na ní stáváme nebezpečně závislými.

Z Facebooku se stává závislost

Krkonoše
Duchovní vůdce Tibetu dalajlama
Dharamsála (Indie) - Desítky tisíc Tibeťanů v exilu v Indii a dalších zemích si v neděli volili nový parlament a nového exilového premiéra. Volby se konaly necelé dva týdny poté, co tibetský duchovní vůdce dalajlama oznámil stažení z politiky, připomněla agentura DPA.

Tibeťané v exilu si volili nový parlament a premiéra

Svět
Ilustrační fotografie.
Hradec Králové - Facebook je v dnešní době pro většinu lidí naprosto neodmyslitelná součást našich životů. Přiznává se to těžko, ale je to tak. Tato sociální síť nás ovládá a my se na ní stáváme nebezpečně závislými.

Z Facebooku se stává závislost

Názory z regionu
Ilustrační foto
New York – Bylo mu necelých 20 let, když vyrobil virtuální svět, který je den ode dne mocnější. Z Marka Zuckerberga udělala síť Facebook miliardáře, časopis Time ho vyhlásil osobností roku 2010.

Facebook je mocnější, jeho pán bohatší

Svět
Ilustrační fotografie.
Vysočina – Co se děje v kraji Vysočina? Jaké představení právě chystají v Horáckém divadle? Jak hrála jihlavská Dukla? A kdy se koná ten který školní ples? Na to všechno najdou lidé odpovědi na Facebooku.

Facebook: Stránky má i kraj

Žďársko
Liberecký brankář Leinonen udržel čisté konto a Bílí Tygři tak vyhráli 3:0.
Liberec - Hokejoví Bílí Tygři protrhli černou sérii a po pěti prohrách v řadě v úterý porazili v 13. kole extraligy na svém ledě soupeře z Českých Budějovic 3:0. Dvě ze tří branek vstřelili z přesilovek.

Liberec s Američany zvítězil

Hokej
Ilustrační foto
New York – Český dokumentarista Karel Vachek předvede na konci října a na začátku listopadu své filmy na Harvardově a Yaleově univerzitě. Na obou amerických vysokých školách také filmař bude přednášet, informoval ČTK producent Vachkova turné Radim Procházka.

Český dokumentarista Vachek se představí v Americe

Svět
Praha - Jako by ztělesňovala americký sen o tom, že uspět může každý. Nová první dáma se narodila v Chicagu, v chudé afroamerické rodině, díky své píli se ale vypracovala na pozici, v níž loni vydělávala víc než její manžel v Senátu.

Michelle, cílevědomá nová první dáma

Svět
Brněnský radní a senátor Jiří Zlatuška.
Komentář - Masarykova univerzita má již několik let největší počty uchazečů o studium mezi českými vysokými školami, což je doplněno vysokými nároky na kvalitu, protože ve srovnání s ostatními školami, s výjimkou uměleckých, vybírá nejpřísněji.

Systém na cestu do Evropy

Brněnsko
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě.
Železný Brod - Úterý 17. února: Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská aula, Železný Brod: 18.15 Co jsou peníze? Přednáška a beseda s profesorem Univerzity Karlovy v Praze Janem Sokolem, který se právě vrátil takřka z ročního působení v USA na Univerzitě Harvard.

V aule školy přednáší univerzitní profesor

Volný čas
DVĚ V JEDNÉ. Mahlerovo a Fukovo dílo lze číst jako svérázného průvodce, ale zrovna tak i jako knihu básnickou...
Praha - Zdeněk Mahler svou knihu o New Yorku napsal před téměř padesáti lety. Vladimír Fuka ji svým osobitým způsobem ilustroval a vzniklo tak dílo, které upoutá už na první pohled a zaujme nejen četbou, ale i pouhým prohlížením.

Mahlerův a Fukův New York: Proč to nevydáš?

Umění
Ilustrační foto
Praha - Profesor anglické srovnávací literatury na newyorské Kolumbijské univerzitě Edward W. Said byl svým původem a studiem vlastně předurčen, aby napsal toto zásadní dílo o západním pohledu na Orient, na jeho evropskou a americkou recepci a interpretaci.

Jak Evropa a Amerika v průběhu let vnímaly Orient

Umění
Ilustrační foto
Jihlava - Ted Schettler je americký toxikolog a uznávaný odborník na reprodukční a vývojové vady, které mají svůj původ v životním prostředí. V úterý zavítal do Jihlavy, kde představil svoji knihu Generace v ohrožení věnovanou vlivu chemických látek na reprodukci a vůbec zdraví člověka.

Mužská plodnost klesá, varuje americký toxikolog

Česko
Snímky vznikly v železárně.
Prostějov - Celosvětově uznávaný fotograf, vysokoškolský pedagog a organizátor kulturního života Jindřich Štreit v úterý od sedmnácti hodin uvede v Galerii B v baště u hradeb v Prostějově premiéru svých snímků. Ty vznikaly od roku 2006 v prostějovských Hanáckých železárnách a pérovnách.

Štreit zve na návštěvu ocelového světa

Volný čas
Bénazír Bhúttová
Rávalpindí /aktualizováno/ - Stošedesátimi­liónový Pákistán je všoku. Střely zpistole, které ve čtvrtek ukončily život pákistánské opoziční političky Benazír Bhuttové, zmařily kromě života legendy světové politiky ivýznamnou šanci. Šanci na to, aby Pákistán–země klíčová pro boj sterorismem a atomová velmoc– nabrala demokratickýkurz.
8 fotografií

Pákistánská expremiérka Bhuttová podlehla atentátu

Svět