ŠTÍTEK: historické jádro města

Jedno z nádherných městeček v údolí Wachau – Dürnstein.
Malebné středověké dolnorakouské městečko Dürnstein v oblasti Wachau roky řeší, jak rozmělnit davy přijíždějících turistů. Ročně jich sem ještě před covidem zavítalo až milion. Pomoci má sofistikovaný systém nových turistických tras, na které návštěvníky přivede bezplatný audioprůvodce. Projekt s názvem Besucherentzerrung Dürnstein vyšel na 1,7 milionu eur.

Dürnstein tíží turisté. Přelidněnému historickému centru mají ulevit nové trasy

Státy EU
Chorvatský Dubrovník trápí přebytek turistů.
Představitelům chorvatského Dubrovníku došla trpělivost s turisty a chtějí omezit krátkodobé pronájmy v historickém centru města. Některé byty už začalo město vykupovat a nabízet je mladým rodinám. Zda zákaz projde, bude známo v polovině května. Pokud se tak stane, bude Dubrovník prvním městem v Chorvatsku, které do svých vyhlášek využije nový zákon o cestovním ruchu, jenž vešel v platnost na začátku roku a umožňuje omezovat nabídku ubytovacích kapacit.

Dubrovník bojuje proti turistickým pronájmům, zvažuje jejich regulaci

Státy EU
Ze slavnostního rozsvícení vánočního stromu v Mělníku.
/VIDEO, FOTO/ Vůně svařáku a davy lidí. Tak vypadalo náměstí Míru v Mělníku den před prvním adventem, tedy v sobotu 2. prosince. Za doprovodu bubeníků a mladých zpěváků a zpěvaček ze Základní umělecké školy Mělník proběhlo slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Tentokrát se jedná o patnáctimetrový smrk stříbrný, který bude až do Tří králů zdobit historické centrum města.
10 fotografií

Bubeníci a malí zpěváci. Vánoční strom na náměstí Míru v Mělníku se rozzářil

Volný čas
Jednou z nejcennějších architektonických památek ve slovenské Skalici je starobylá románská Rotunda sv. Jiří
/REPORTÁŽ/ Zachovalé historické centrum s množstvím kostelů, fotogenické uličky, románská rotunda a také vyhlášená sladká pochoutka. Tím vším láká návštěvníky slovenské město Skalica nacházející se kousek od českých hranic. Přestože historické jádro odkazuje na slavnou minulost královského města, někdy upadá v zapomnění, jak velkou roli Skalica hrála v době vzniku Československa.
18 fotografií

Královské město na Slovensku: Skalica láká na trdelník, vína i cyklistiku

Státy EU
Kdo v Římě nevenčí svého psa, dostane pokutu
Léto 2023 je v plném proudu a mnoho turistů se chystá vyrazit do zahraničí. Vyjet za hranice ale také může znamenat kulturní šok - a v horším případě i střet se zákony. Mnohé z nich mohou být překvapivé až bizarní. A i když se s nějakým podivným zákonem, vyhláškou nebo nařízením nikdy nedostanete do potíží, i tak mohou být dobrým námětem ke konverzaci, až budete vyprávět historky z poslední dovolené - třeba v Itálii, napsal server TheMayor.eu.

Povinný úsměv či zákaz umírat: V italských městech platí bizarní zákony

Státy EU
Velké náměstí v Hradci Králové
Velké náměstí je dlouhodobá ostuda Hradce Králové. Historické centrum města salonu republiky vypadá jako obří parkoviště. O jeho rekonstrukci se mluví snad od sametové revoluce, ale před deseti lety se plány zasekly na nesouhlasu části vlastníků přilehlých nemovitostí. A rozetnutí gordického uzlu je, zdá se, v nedohlednu. Jak se k problematice staví lídři kandidující v letošních komunálních volbách?

ANKETA: Mělo by město zásadně omezit počet parkovacích míst na Velkém náměstí?

Komunální volby 2022
Tomáš Ptáčník
Zprávy o tom, že by na místě zbouraných přístaveb bývalé Lembergerovy tkalcovny ve Frýdku-Místku mohl vyrůst další „betonový“ supermarket zvedl ze židlí mnoho místních obyvatel. Bez ohledu na to, zda je to fáma či pravda, mají rozhodně důvod k obavám a rozhořčení. Dosud totiž místní, kterým na vzhledu města záleží, prohrávali na plné čáře.

Komentář Tomáše Ptáčníka: Lidé ve Frýdku-Místku mají důvod být nedůvěřiví

Frýdecko-Místecko
Dopravní změny v Českých Budějovicích, dopravní změny na českobudějovickém náměstí.
V pátek 8. července v jihočeské metropoli měly po dlouhých letech nastat velké změny. Dopravní značení však podle informací Deníku ještě není zcela hotové a oficiálně by mělo začít platit pravděpodobně v neděli 10. července. Motoristé by v těchto dnech měli být obezřetní, zkracovat si cestu přes náměstí už brzy nebude možné.
18 fotografií

Přes budějovické náměstí už si cestu lidé autem nezkrátí. Platit bude řada změn

Českobudějovicko
Parkovací automat v centru Olomouce. Ilustrační foto
Ze současných 30 korun za hodinu na 100 korun v pěší zóně a 40 korun v historickém centru. S vyššími cenami za parkování by měli od letošního května počítat řidiči v Olomouci. Zároveň se prodlouží doba, po kterou musejí motorizovaní návštěvníci centra města platit za stání. Nově to bude už od osmé hodiny ranní.

V centru Olomouce zdraží parkovné, vznikne i nová zóna za 100 Kč/hod

Olomoucko
Ilustrační foto
/ARCHIVNÍ FOTO/ Uplynulo patnáct let od chvíle, kdy se v chrudimské Široké ulici od Muzea k náměstí objevilo sedmnáct schodů. Pražský architekt Roman Koucký je navrhl proto, aby se silnice zklidnila a řidiči si přestali zkracovat cestu přes centrum. Na prvním místě stála bezpečnost chodců, které ohrožovala rychle jedoucí auta. To, že se lidé s rekonstrukcí ulice smíří a časem si zvyknou, ani dlouhý čas nedokázal. Sedmnáct vydlážděných retardérů většině oslovených vadí a jak říkají, nejraději by vše vrátili do původního stavu.
47 fotografií

Na zpomalovací retardéry v Široké ulici si Chrudimáci nezvykli. Přesto zůstanou

Chrudimsko
Horní náměstí. Vizualizace možné podoby restauračních zahrádek podle požadavků olomouckého magistrátu. Vlevo aktuální reálná podoba
Novou podobu by díky připravované městské metodice mohly dostat letní zahrádky před olomouckými kavárnami a restauracemi. V historickém centru města by je měly tvořit hlavně stolky s židličkami umístěnými přímo na dlažbě a doplněné decentními slunečníky. Postupně by měla z předzahrádek mizet robustní dřevěná pódia, výrazné reklamy, různé druhy „oplocení“ a rozměrné konstrukce sloužící k zastínění.
6 fotografií

Letní zahrádky v centru Olomouce budou jiné. Takto se mají změnit

Olomoucko
Nový parkovací dům River Park v brněnské Polní ulici.
Výstavba parkovacího domu Skořepka blízko centra Brna se komplikuje. Proti povolení úředníků se odvolali dva tamní sousedé. Mají řadu výtek. Zástupci města odvolání nečekali. Má nabídnout výrazně více stání než současná parkovací plocha. Po odstavení auta v něm řidiči dojdou do historického centra Brna za několik minut. Plánovaný parkovací dům Skořepka sice na podzim získal územní a stavební povolení, společně se proti němu ale odvolali dva lidé ze sousední budovy, Vladimír Sedláček a Iveta Havelková.
18 fotografií

Odpor proti parkovacímu domu blízko historického centra Brna: vadí sousedům

Brněnsko