ŠTÍTEK: historie

Líšeňský klub byl založen 20. května 1924, v pondělí slaví velké výročí.
První dárek už si nadělili dopředu, když před týdnem získali jistotu druholigové účasti i pro příští sezonu. Připít si na významné výročí mohou ve fotbalové Líšni však až v pondělí. Celek z východu Brna slaví na den přesně sto let od založení klubu, v bohaté historii se protloukal především nižšími soutěžemi, v poslední éře však vystřelil až do profesionálního fotbalu. Deník Rovnost vybral pět důležitých milníků z líšeňských dějin.

Od začátků bez stadionu až k doteku hvězd. Nahlédněte do historie slavící Líšně

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA
Zastava 101/1100
Nejznámějším typem již neexistující automobilky Crvena Zastava v srbském městě Karagujevac byl typ 101. Poslední kusy sjely z výrobní linky až 37 let od zahájení produkce, k čemuž došlo v roce 1971. Historie této značky je vůbec velmi spletitá. Například i zmíněný typ 101, jehož číslo se stalo v domácích poměrech podnětem pro vznik přezdívky stojadin, musel být v zahraničí kvůli možným sporům s Fiatem přejmenován.  
13 fotografií

Auta Zastava znali i Češi. Původní Fiat 128 dostal v Jugoslávii časem řadu jmen

Automagazín
Do kostela ve Staré Vodě se vrátilo cenné sousoší
Milí čtenáři, místo, které dnes popíši, jsme společně navštívili v minulosti již vícekrát. Přesto si myslím, že si zaslouží pozornost i tento drobný střípek dokreslující bohatou historii kraje Libavska, který tolik poznamenaly dějinné zvraty poloviny 20. století. Ačkoliv nejsem věřící, do kostela svaté Anny a svatého Jakuba Většího ve Staré Vodě na Libavsku jezdím moc rád. Důvodem je nezaměnitelná atmosféra a klid, který tady vyzařuje z každičkého místa. Navíc se sem po téměř sedmdesáti letech vrátilo unikátnísousoší rolnických patronů. 
52 fotografií

Tip na výlet: Záchrana Staré Vody pokračuje. Do kostela se vrátilo cenné sousoší

Čtenář reportér
37. ročník tradiční akce Gastroden, která se uskutečnila na Střední škole gastronomie a služeb ve Dvorské ulici na Králově Háji v Liberci.
/FOTO, VIDEO/ Stolování v krčmě či na zámku, měšťanské pohostinství či moderní trend a fast food. V těchto stylech byly prostřeny slavnostní tabule, které mohli zájemci zhlédnout u příležitosti 37. ročníku Gastrodne. Tentokrát se nesl v duchu historie pohostinství. Dnes už již každoroční akce, která se uskutečnila tentokrát v pátek 17. května a ukázala dovednosti studentů Střední školy gastronomie a služeb ve Dvorské ulici na Králově Háji v Liberci.
100 fotografií

Chuťovky i přehlídky. Liberecký Gastroden se nesl v duchu historie pohostinství

Liberecko
Kniha Tajemství české budoucnosti vychází z minulosti od Tomáše Syrovátky
Knížka Tajemství české budoucnosti vychází z minulosti přibližuje čtenáři českou historii shodně tak, jak se v minulých dobách od nepaměti vyučovala a jaké znalosti o naší historii získávali žáci. Tyto znalosti je nutné trvale obnovovat a připomínat. Cicero: „Bez znalostí historie zůstávají lidé dětmi - nedostatečně vzdělaní a nedostatečně zodpovědní.“

Tajemství české budoucnosti vychází z minulosti. Nová kniha nabízí souvislosti

Čtenář reportér
Slavnostní vyhlášení nejlepších sportovců Kladna za rok 2023.
Teprve ve čtvrtek 16. května se ve zrekonstruované Strojovně v objektu bývalých oceláren uskutečnilo slavnostní vyhlášení Nejlepších sportovců Kladna za rok. 2023. Hlavní cenu si odnesl olympionik a člen bronzové štafety Česka na ME atletů Matěj Krsek, velký aplaus sklidily legendy v čele s Františkem Kaberlem starším, zahrály skvělé skupiny Jelen a Beatles Revival a kromě jiných přišla i čtvrtá sestra Bára Špotáková a nejsilnější muž v hledišti Tomáš Staněk.
104 fotografií

Byla to jízda! Kladno vyhlásilo svoje nejlepší sportovce, aplaudovalo legendám

Ostatní sporty
Fotbalisté Karviné poprvé v historii vyhráli v Ďolíčku na hřišti Bohemians a zvýšili naději na záchranu.
Tohle může být vítězství sezony! Fotbalisté Karviné vyhráli čtvrteční zápas 3. kola nadstavby FORTUNA:LIGY na hřišti Bohemians 3:1, v Ďolíčku uspěli poprvé v historii, a polepšili si na 14. místo tabulky. Domácí po první půli vedli zásluhou Jana Matouška, hosté brzy po přestávce dokonali obrat góly Rajmunda Mikuše a kapitána Lukáše Budínského. Tři body pro Slezany pečetil v závěru Patrik Čavoš.

Karviná otáčela u Klokanů, v Ďolíčku přepsala historii a záchrana je reálnější

FORTUNA:LIGA
Pietní akt ve Čkyni.
Tradiční setkání občanů u Památníku válek na náměstí ve Čkyni se konalo 8. května 2024. Akci pořádala: Obec Čkyně, Československá obec legionářská - Jednota Vimperk, Sdružení válečných veteránů Jihočeského kraje, Komunita pro duchovní rozvoj, o. p. s., Sbor dobrovolných hasičů.

Pieta obětem německé okupace a války

Čtenář reportér
Tiki-Taka Live. Multifunkční aula Gong. 26. dubna 2024 v Ostravě.
Rivalita mezi fotbalovými kluby Spartou Praha a ostravským Baníkem je letitá. Další díl napíše úterý, kdy se na Letné oba celky střetnou v rámci 3. kola nadstavbové skupiny o titul FORTUNA:LIGY. Jasným favoritem duelu jsou domácí, kteří se mohou přiblížit titulu, Slezané bojují o čtvrté místo na dálku s Mladou Boleslaví. K tématu rivality těchto dvou českých klubů nedávno promluvili v Ostravě při talk show TIKI-TAKA osobnosti historie Baníku – Milan Baroš a Marek Jankulovski.
18 fotografií

Rivalita Sparty a Baníku: Baroš Křetínského meganabídku roztrhal. A Jankulovski?

FORTUNA:LIGA
Metro Kačerov - 9.5. 2024 - Slavnostní jízda po padesáti letech.
Dnes je to přesně 50 let, kdy byl zahájen provoz pražského metra. Přesně 9. května 1974 přestřihl pásku Gustáv Husák ve stanici Kačerov a soupravy se vydaly na svou první jízdu. Během prvního dne ale metro svezlo pouze vybrané osobnosti, veřejnost nový způsob dopravy mohla využít až o den později, toho využilo na 300 tisíc cestujících.
43 fotografií

Už půl století v provozu. Pražské metro dnes slaví padesát let

Praha
Slavnostní otevření Síně slávy Českého hokeje. Alois Hadamczik, Dominik Hašek, Bedřich Ščerban, Jiří Šlégr, Jiří Kučera a Jan "Gusta" Havel
Český hokej má od středy oficiálně novou síň slávy. Otevřela v centru Prahy v ulici Nekázanka, kam se přestěhovala z obchodního centra Harfa. O její slavnostní otevření se přestřihnutím pásky postarali prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik, manažer projektu síně slávy Bedřich Ščerban i její členové Jiří Kučera, Jiří Šlégr, Jan „Gusta“ Havel a Dominik Hašek. Artefakty z historie ledového sportu se přesunuly do menších prostor, autoři ale sází na modernější prezentaci.
55 fotografií

Podívejte se: Český hokej má novou síň slávy. Na otevíračce nechyběl ani Hašek

Hokej
Slavia Praha - Baník Ostrava 5:0 (1. kolo nadstavby FORTUNA:LIGY - 4. 5. 2024). Vlevo útočník Baníku Abdullahi Tanko.
Sobotní ostuda fotbalistů Baníku Ostrava z Edenu, kde svěřenci kouče Pavla Hapal inkasovali na úvod nadstavbové skupiny o titul od pražské Slavie výprask 0:5, se zapíše do klubové i ligové historie. Nebyl však nejvyšším. Kolik činí maximální příděl slezského klubu v československé historii i samostatné české lize? A kteří soupeři v minulosti rovněž uštědřili Slezanům pořádný políček? Podívejte se.

Debakly Baníku: Vrbův debut i „šestka“ na severu. Kam se zařadil výbuch z Edenu?

FORTUNA:LIGA
Mostecké házenkářky ve druhém semifinálovém zápase s Pískem.
V základní části MOL ligy nedokázal Most Písek porazit, v play off si to Černí andělé bohatě vynahradili. Po vítězství na jihu Čech o tři branky potvrdily Mostečanky play off formu i doma a přes Písek se probojovaly do finále elitní soutěže výhrou 31:20 (15:9). Skutečností je, že ve vrcholném měření sil se Severočešky střetnou s Kynžvartem, který přešel přes pražskou Slavii a je tak jasné, že Pražanky už loňský titul neobhájí. Kynžvart je ve finále play off poprvé ve své historii.
27 fotografií

Černí andělé jsou ve finále! Tam na ně poprvé v historii čeká Kynžvart

Házená
Oslavy extraligového titulu v olomoucké plecharéně 11. dubna 1994
Deset let od postupu, Mora znovu extraligová, videa připomínající fantastický návrat olomouckého hokeje mezi extraligovou elitu. HC Olomouc na svém webu a sociálních sítích v posledních týdnech připomněl přesně deset let staré oslavy prvoligového triumfu. Na třicet let starý titul, který byl vůbec prvním v historii samostatné české extraligy, však jako by se zapomnělo. Nikde ani zmínka.
49 fotografií

Připomínat 30 let starý titul? Současná Mora mlčí. Mrzí nás to, říkají šampioni

Hokej
Továrna společnosti Jawa Moto na Brodcích, místní části Týnce nad Sázavou.
V roce 1929, konkrétně 17. srpna, si Zbrojovka ing. F. Janeček nechala v Praze zaregistrovat novou ochrannou známku. Stalo se tak přesně v půl jedenácté dopoledne a šlo o název složený ze čtyř písmen. „JA“ na počátku pocházelo ze jména Františka Janečka, zbývající „WA“ dodala německá značka Wanderer, od níž český továrník koupil licenci na výrobu jejího typu motocyklu.
43 fotografií

Pérák, Kývačka, Panelka... Legendární JAWA slaví skoro 100 let

Zprávy
Tam, kde je dnes parkoviště před sokolovnou, stával tento hospodářský objekt. Vpravo je vidět ohrazení pernštýnského zámku. Stavba prostějovské sokolovny začala na jaře 1907.
Takoví jsme byli. Tak se jmenuje seriál o starém Prostějově, který před více než deseti lety zaznamenal velký ohlas ze strany čtenářů Prostějovského deníku. Vycházel pravidelně každý týden v jeho tištěném vydání. Redakce se v roce 2024 rozhodla oprášit archiv a fotografie se zasvěceným komentářem odborníků ze Státního okresního archivu v Prostějově znovu zveřejnit. Tentokrát na svém webu. Podívejte se, jak a kde žili a čemu se v životě věnovali naši předkové ve městě a okolí.

Takoví jsme byli. Vzpomínky na starý Prostějov: Než se postavila sokolovna

Prostějovsko
18. kolo hokejové extraligy: HC HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha, 4. listopadu 2022 v Ostravě. (vpravo) Jan Buchtele ze Sparty.
11 sezon, 505 extraligových zápasů a 263 kanadských bodů. Taková je bilance hokejového útočníka Jana Buchteleho v dresu pražské Sparty. Víc už ale třiatřicetiletý forvard svoje čísla za klub z hlavního města nerozšíří. Po neúspěšném semifinále proti Třinci se s klubem rozloučil a pokračovat bude na jiné adrese. „Ve Spartě jsem byl strašně rád. Je mi líto, že jsem nedokázal ani jednou udělat zlatou tečku,“ líčí zkušený hokejista v emotivním rozhovoru na klubovém webu.
69 fotografií

V kariéře bych nic neměnil, říká loučící se Buchtele. Chybí mu jen zlatá tečka

Hokej
18. kolo hokejové extraligy: HC HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha, 4. listopadu 2022 v Ostravě. (vpravo) Jan Buchtele ze Sparty.
11 sezon, 505 extraligových zápasů a 263 kanadských bodů. Taková je bilance hokejového útočníka Jana Buchteleho v dresu pražské Sparty. Víc už ale třiatřicetiletý forvard svoje čísla za klub z hlavního města nerozšíří. Po neúspěšném semifinále proti Třinci se s klubem rozloučil a pokračovat bude na jiné adrese. „Ve Spartě jsem byl strašně rád. Je mi líto, že jsem nedokázal ani jednou udělat zlatou tečku,“ líčí zkušený hokejista v emotivním rozhovoru na klubovém webu.
69 fotografií

V kariéře bych nic neměnil, říká loučící se Buchtele. Chybí mu jen zlatá tečka

Hokej
Historik Unai Eguia Bizkarralegorra
Po téměř osmdesáti letech se na světlo dostávají příběhy Španělů, kteří skončili v koncentračním táboře v Hradištku nedaleko Prahy. Domů se už nikdy nedostali a jejich rodiny neměly o jejich osudech ani ponětí. Začal ale po nich pátrat padesátiletý Unai Eguia Bizkarralegorra, který vyučuje výtvarné a audiovizuální umění v baskickém Bilbau. „Je to část historie, kterou je třeba oprášit,“ říká.
6 fotografií

Přeživší Španělé z Hradištka měli být vyhlazeni, říká historik

Česko