ŠTÍTEK: historie

Na snímku Milan Duhan dává druhý gól, vítkovický Lubomír Vlk se snaží akci zabránit marně.
Přesně tři dekády uplynuly 27. března 2024 ode dne, kdy fotbalová Ostrava viděla v nejvyšší soutěži poslední derby dvou tehdy nesmiřitelných městských rivalů. Na jedné straně na poháry útočící Baník, na druhé do druhé ligy pomalu mířící Vítkovice, které už jen nostalgicky vzpomínaly na dřívější slávu a osm let starý mistrovský titul. Podle toho to také dopadlo, favorit před pěti tisíci diváky zvítězil na Bazalech 5:0. „Byla to jednoznačná záležitost,“ vybavuje si historik Roman Popek, který byl tehdy i na stadionu.
3 fotografie

Třicet let od ligového derby v Ostravě: sudí Berbr, sólo Hýravého a drtivý Baník

FORTUNA:LIGA
Studenti SOŠPO zažili nezapomenutelnou poznávací exkurzi po Evropě. Foto: Jaromír Tomčík
Skupina 40 studentů a 4 pedagogů ze Střední odborné školy podnikání a obchodu se nedávno vrátila z fascinujícího putování po evropských metropolích, které zahrnovalo návštěvy Štrasburku, Lucemburku, Bruselu, Maastrichtu, Mohuče a Frankfurtu nad Mohanem. Tato šestidenní cesta na počátku března byla nejenom příležitostí k objevování nových kultur a historie, ale také k posílení vzdělávacích dovedností o Evropské unii.
29 fotografií

Studenti SOŠPO zažili nezapomenutelnou poznávací exkurzi po Evropě

Čtenář reportér
Sál tachovského kina Mže je při každé prezentaci starých fotek zcela zaplněný.
Když se řekne historie, vybaví se v tomhle slově každému z nás něco jiného. Pro někoho je to třeba už včerejšek, pro jiného posledních pár let. A pak jsou lidé, pro které se tak trochu stalo tohle slovo koníčkem, kterému věnují hodně svého volného času. Tak si lze také vysvětlit to, co už nějaký čas připravují měsíc co měsíc Aleš Santner s kolegou Slavomírem Kozákem pro občany Tachova. A nejen pro ně…

Tachovským kinem Mže kráčí historie

Čtenář reportér
 Z historie LTC Mladá Boleslav
V roce 1960 odehrál na Štěpánce nejlepší domácí hráč Josef Hradec exhibiční zápas s přeborníkem republiky Richardem Schónbornem. Ten ještě na vrcholu své slávy emigroval do SRN, kde se později stal svazovým trenérem. A od tohoto roku postupně vznikal jeden z nejsilnějších týmů v historii LTC.

Z historie LTC Mladá Boleslav

Čtenář reportér
Ilustrační foto
O víkendu 1. a 2. června se na pardubickém letišti uskuteční již dvaatřicátý ročník Aviatické pouti, akce pro celou rodinu. Po celý víkend bude pro všechny příchozí připravený pestrý letecký i pozemní program s celou řadou zajímavých aktivit pro děti i dospělé. Příznivci historie jistě ocení dobový polní tábor britské RAF z období druhé světové války.

Aviatická pouť nabídne pohled do historie. Vyroste zde tábor letců z RAF

Volný čas
Bývalá restaurace Březová alej, stav objektu k 10. březnu 2024.
/FOTO, VIDEO/ Veselá atmosféra, živé, až místy hlasité rozhovory, cinkání sklenic, to vše a mnohem více patří k hospodskému životu. Takové putyky, šenky a hospody vždy sloužily nejen k příjemnému setkávání. Některé z nich však zanikly, přesto se zapsaly do liberecké historie a nadále zůstávají ve vzpomínkách nejen bývalých štamgastů. Takovým příkladem je hospoda Březová alej, jejíž bývalé sídlo prochází stavební proměnou.
28 fotografií

Místo piva stavební materiál. Zánik Břízy před 3 lety narušil letitou historii

Liberecko
Porsche 911 Turbo S Cabriolet Stinger v Monte Carlu.
Porsche je renomovaná automobilová značka s bohatou historií, známá například svými ikonickými sportovními vozy. Vozy značky Porsche se vždy vyznačovaly inovativním designem, vysokou výkonností a dokonalým zpracováním. Mezi nejslavnější modely Porsche patří legendární 911, který je synonymem pro luxusní sportovní vozidla. Jak dobře automobily značky Porsche znáte? Máte znalosti i o historii automobilky Porsche? Otestujte si své znalosti v našem kvízu. Projdou jen opravoví znalci.

KVÍZ: Porsche, milované i nenáviděné. Co vše o autech této značky víte?

Auto
Czech Drive 2024 na Výstavišti Kroměříž.
Na pražském výstavišti v Letňanech můžete navštívit tradiční výstavu karavanů a obytných aut. Pokračují i dlouhodobější výstavy zajímavých vozidel. Na co všechno se můžete od pátku 15. března do neděle 17. března podívat, pokud obdivujete krásu aut a motorek, zjistíte v našem tradičním velkém přehledu. A pokud hledáte nějaký díl či součástku, máme pro vás i tipy na auto-moto burzy, kterých také opět přibývá. 
55 fotografií

Výstava karavanů, rallye nebo závody Pionýrů. Podívejte se na tipy na moto akce

Automagazín
Oppenheimer vstupuje do oscarového klání s třinácti nominacemi (na snímku Matt Damon a Cillian Murphy)
Je to tu. V noci na pondělí předá americká filmová akademie opět své Oscary, tentokrát už v rámci 96. ročníku vyhlašování ocenění. Během historie prošly slavnostní večer i samotná soutěž nejrůznějšími změnami, úspěchy i trapasy. Odmítaly se ceny, vedly vtipné i nudné řeči, pěly se písně a ódy, dokonce padaly facky. Jak dobře se v historii Oscarů i v oceněných filmech vyznáte? Zkuste své znalosti v našem kvízu.

KVÍZ: Sláva, slzy i facky. Jak dobře znáte historii Oscarů?

Film a televize
Vysoké Mýto má novou knihu o dějinách i současnosti. Jedním z autorů je ředitel muzea JIří Junek.
Věděli jste, že Vysoké Mýto měl rád spisovatel Jaroslav Seifert, herec Jan Werich, nebo že tu byl několikrát první československý prezident T. G. Masaryk? Zajímavé příběhy přináší nová kniha Vysoké Mýto Historická zastavení. Město však už dávno mohlo mít obsáhlou historickou monografii, kdyby byl přístupný ojedinělý archiv Vysokého Mýta. Ten však už dvacet let leží v okresním archivu v Ústí nad Orlicí. Nezpracovaný a nepřístupný badatelům. „Je to velká bolest Vysokého Mýta,“ řekl historik Jiří Junek. Poslední monografie o městě vyšla přitom už v 19. století.
10 fotografií

Vysokému Mýtu chybí kus historie. Archiv města leží 20 let v Ústí nad Orlicí

Orlicko
Na první jarní den si sice ještě počkáme, ale motoristické jaro se už pomalu rozbíhá. Jako první o tom svědčí rozmach auto-moto burz. A chystají se také první srazy značek i veteránů. Na co všechno se můžete od pátku 8. března do neděle 10. března podívat, pokud obdivujete krásu aut a motorek, zjistíte v našem tradičním velkém přehledu. A máme pro vás i bonusové tipy na zajímavé motoristické výstavy, které trvají delší dobu a určitě také stojí za pozornost.    
5 fotografií

Velorexy ve filmu i ženy na MDŽ v kabrioletech. Tady jsou tipy na auto moto akce

Automagazín
Slavný quarterback zámořské NFL Russell Wilson.
/NA SKOK DO NFL/ Měl být hlavním spasitelem a následníkem legend Johna Elwaye a Peytona Manninga. Místo toho je ovšem ústřední postavou možná nejhoršího trejdu v historii zámořské NFL. Russell Wilson, bývalá hvězda Seattle Seahawks, byl po dvou slabých sezonách v Denveru z klubu začátkem týdne nadobro vyhozen. Jako nechtěný, ale za to s rekordní výslužkou v astronomické hodnotě 85 milionů dolarů. Posezonním dílem pravidelné rubriky Deníku provází již tradičně expert a podcaster Matěj Hejda.

Nejhorší výměna v historii NFL? Vysněná hvězda dostala padáka za miliony dolarů

Ostatní sporty
Nové logo Hradce Králové. Líbí se vám?
Možná si ještě mnozí lidé vzpomenou, jaké debaty se točily v roce 2009 kolem tehdy nového loga Ostravy z dílny studia Najbrt. Tři otočené vykřičníky mají podle autorů stylizovat energii, sebevědomí a humor. Svá loga, která se značně liší od heraldické historie, má i Praha, Brno, Plzeň, Cheb či Krupka. A nově i Hradec Králové. Nejpovedenější logo českého města teď mohou v anketě Deníku vybrat čtenáři.

Od čtverce, vykřičníků a kávovaru po kola v koruně. Ohodnoťte loga měst ČR

Česko
Japonský korespondent M. Nishikawa navštívil Hořice
Jako místo svého zastavení v Česku na světovém turné po nejvýznamnějších památkách, včetně těch zapsaných na seznamu UNESCO, ale i dalších nevšedních a zajímavých místech Evropy si vybral japonský korespondent a redaktor světoznámého webu World Heritage Site i Hořice.

Japonský korespondent M. Nishikawa navštívil Hořice

Čtenář reportér
Junioři Mladých Draků Šumperk doma znovu prohráli s brněnskou Technikou v nájezdech.
Za sebou táhli šňůru šesti proher v řadě, během níž získali jediný bod, když na začátku února prohráli doma s Technikou po nájezdech. Teď junioři Mladých Draků Šumperk zopakovali historii, s Brňany znovu na svém ledě nezvládli penaltovou koncovku. Na výhru tak tým z podhůří Jeseníků čeká už více než měsíc, tentokrát mu k úspěchu nepomohl ani hattrick útočníka Tomáše Lichnera.
28 fotografií

Hattrick nepomohl, historie se opakovala. Mladí Draci padli s Brnem v nájezdech

Hokej
Výstava Motocykl Praha na výstavišti v Letňanech.
Akce příznivců značek Harley-Davidson, Vespa či Ducati, setkání přátel sportovních i závodních motocyklů a nakonec velký brněnský veletrh. To jsou hlavní převážně venkovní akce věnované motorkám. Řadu dalších zajímavých výstav, které ještě nějaký čas poběží, najdete pod střechou. Podívejte se na naše tipy, které by mohly upoutat vaši pozornost. 
38 fotografií

Motorkáři, pozor! Únorové akce vrcholí. Harley, Vespa, Ducati a další. Užijte si

Automagazín
Výstava motocyklů Ducati v OC Arkády Pankrác.
Srazy a vyjížďky aut a motorek se v plné parádě rozjedou až s příchodem jara, ale i teď v zimě už se koná několik motoristických akcí pod otevřeným nebem. Jinak se však ještě motorističtí nadšenci schovávají spíše v muzeích, kde je k vidění řada zajímavých výstav. Podívejte se na naše tipy, které by mohly upoutat vaši pozornost. Jsou to závody, exhibice a v dalších únorových dnech i výstavy, veletrh nebo burzy. 
38 fotografií

Trabanti na sněhu nebo Fichtl Day. Motoristické akce se venku konají i v zimě

Automagazín
Jiří Wonka před panelem, který připomíná tragický osud jeho bratra.
/VIDEO, FOTO/ „Je to něco příšerného, všechny ty proruské dezinformace a podobně. Žádná totalita tady dnes není,“ podotýká politický vězeň Jiří Wonka, který jako jeden z pamětníků přišel na otevření nové výstavy v Hradci Králové. Šestnáct panelů připomíná na Masarykově náměstí pohnuté osudy lidí, kteří se nesklonili před komunistickým režimem a trpěli za to.
23 fotografií

Děti neznají historii, dezinformace jsou něco příšerného, říkají pamětníci

Hradecko
Hvězdný quarterback Kansasu Patrick Mahomes.
/NA SKOK DO NFL/ Zámořská NFL zapisuje do své bohaté historie další dynastii. Kansas City Chiefs ovládli Super Bowl již potřetí za posledních pět let a jako prvnímu týmu po dlouhých 19 letech se jim navíc podařilo obhájit mistrovský titul. Kralování Chiefs však může pokračovat i nadále. Dotáhne se úspěšný quarterback Patrick Mahomes na legendárního Toma Bradyho? Posledním dílem rubriky Deníku v rámci letošní sezony opět provází expert a podcaster Matěj Hejda.

Roste Bradymu konkurence? Horká diskuse o hegemonovi NFL je po Super Bowlu zpět

Ostatní sporty
Mají řadu odlišností i mnoho společného. Dělí je pouhých dvacet kilometrů a patří jim tuzemské prvenství v soupeření českých měst. Jaký byl historický vývoj Hradce Králové a Pardubic, vysvětluje v rozhovoru archeolog Radek Bláha.
/ROZHOVOR/ Hradec Králové a Pardubice mají řadu odlišností i mnoho společného. Dělí je pouhých dvacet kilometrů a patří jim tuzemské prvenství v soupeření českých měst. Jejich rivalita zajímá i historiky. „Je nesmírně zajímavá a datuje se minimálně od první republiky,“ uvedl v rozhovoru pro Deník archeolog Radek Bláha. Odpověděl například také na otázku, proč se soupeření těchto měst stalo fenoménem.
17 fotografií

Hradecký archeolog odkrývá historii soupeření s Pardubicemi. Je to fenomén, říká

Hradecko
Patrick Mahomes a Kansas City slaví obhajobu v Super Bowlu.
/VIDEO/ Fotbalisté Kansas City Chiefs obhájili titul v zámořské NFL. V přestižním Super Bowlu, jenž opět trhal rekody ve sledovanosti, porazili San Francisco 25:22 po prodloužení a titul tak získali počtvrté v historii a potřetí za posledních pět let. Znovu je ke zlatému úspěchu dovedl legendární rozehrávač Patrick Mahomes, který má s Chiefs už třetí titul a potřetí byl také zvolen nejužitečnějším hráčem finále.
8 fotografií

Nejdelší kop v dějinách, velké drama i obří show. Super Bowl obhájil Kansas City

Ostatní sporty