ŠTÍTEK: historie

Zimní motocyklový závod Budějovice - Hradec - Tábor, budějovické náměstí Svobody, 1929. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Přinášíme 30. díl fotoseriálu ze zažloutlého alba Českých Budějovic. Nahlédneme do něj prostřednictvím fotografií, pohlednic a obrázků, které pořídil či nasbíral Jiří Dvořák z Rožnova (1924 - 2004), železničář a velký nadšenec historie města. Jeho sbírka je uložena ve Státním okresním archivu České Budějovice. S laskavým svolením archivářů fotografie publikujeme.
34 fotografií

Takhle vypadaly Budějce. Bryčky na náměstí, mlékař ve stoce i závody motorek

Českobudějovicko
V přímém souboji o prvenství v Krajské lize, vyhráli hokejisté SK 1913 Prostějov (v černém) s HK Kroměříž těsně 6:5. 4.2. 2024
Prostějovští Jestřábi mají ode dneška nového generálního partnera, kterým se stal největší zaměstnavatel v regionu a výrobce nápravových pružin, trubkových a plných stabilizátorů, precizních ocelových trubek a výlisků - firma Mubea. Zajímavostí na této skutečnosti je fakt, že se jedná o vůbec prvního generálního partnera, kterého prostějovský klub za celou svou historii kdy měl.
62 fotografií

Jestřábi mají nového generálního partnera, vůbec prvního ve své historii

Hokej
Naprostá většina motoristických akcí zatím ještě probíhá pod střechou. Přesto se konají i první venkovní soutěže a burzy. Podívejte se na naše tipy na motoristické akce, které mohou upoutat vaši pozornost. Chystá se třeba Zimní traktoriáda, setkání Trabanti na sněhu nebo sraz příznivců motorek Harley Davidson. Pokračují i zajímavé výstavy Bond in Motion nebo Ariel v českých zemích.

Výstavy v muzeích, závody i burzy. I v únoru vás čekají zajímavé auto-moto akce

Automagazín
V době digitálních knih a audioknih stále existují tištěné tituly, které dokážou čtenáře přitáhnout a udržet. Představujeme vám výběr knih, které vás zavedou do světa špionáže, historie, hudby i zajímavých osobních osudů. Od napínavého thrilleru Noční agent přes intimní pohled do života Arnošta Lustiga až po vzrušující vyšetřování v Dceřině kletbě.

Knižní novinky: Noční agent, století českého otužování i zápisky z Rally Dakar

Literatura
Osobní věci Konráda Henleina.
Tělocvikář a válečný zločinec Konrad Henlein (1898–1945) se zapsal do dějin jako dlouholetý vůdce sudetských Němců v předválečném Československu a říšský místodržící v časech protektorátu. Svůj odkaz zanechal i v našem regionu, jeho rodný dům stojí ve Vratislavicích nad Nisou a jeho jméno lze najít i na seznamu čestných občanů Liberce.

Henlein jako čestný občan Liberce? Pro některé ostuda, jiní ukazují na historii

Liberecko
Věděli jste, že Karel Gott byl prvním Čechem na Eurovizi? Letos má šanci Aiko
Eurovision Song Contest neboli Velká cena Eurovize není v Čechách tak dlouho jako v zemích, kde má mnohaletou tradici. Přesto jde i pro nás o prestižní klání. Zúčastnil se jí dokonce už Karel Gott, ale v té době musel reprezentovat ještě jinou zemi. Tato soutěž je nejsledovanějším nesportovním pořadem v historii, každoročně se na něj dívá přes sto osmdesát milionů diváků.
11 fotografií

Věděli jste, že Karel Gott byl prvním Čechem na Eurovizi? Letos má šanci Aiko

Společnost
Členové Bratrstva sv. Barbory ze Stříbra zavítali do severočeského Oseka.
V sobotu 6. ledna zavítali členové Bratrstva sv. Barbory ze Stříbra do severočeského Oseka u příležitosti vzpomínky na důlní tragédii na dole Nelson. Vždy se připomíná jen historie březohorské důlní katastrofy na dole Marie i ostatních propojených dolů březohorského rudního revíru a na ostatní tragédie se tak trochu více či méně zapomíná.
7 fotografií

Při návštěvě Oseka si členové Bratrstva připomněli důlní tragédii na dole Nelson

Čtenář reportér
Členové Bratrstva sv. Barbory ze Stříbra zavítali do severočeského Oseka.
V sobotu 6. ledna zavítali členové Bratrstva sv. Barbory ze Stříbra do severočeského Oseka u příležitosti vzpomínky na důlní tragédii na dole Nelson. Vždy se připomíná jen historie březohorské důlní katastrofy na dole Marie i ostatních propojených dolů březohorského rudního revíru a na ostatní tragédie se tak trochu více či méně zapomíná.
7 fotografií

Členové Bratrstva si při návštěvě Oseka připomněli důlní tragédii na dole Nelson

Čtenář reportér
Pouta, zatýkání - Ilustrační foto
Uplynulý rok zůstane zapsán v pražské historii jako rok zločinu. Po hrůzách, které se odehrály ve druhé polovině adventního období – a o to více šokovaly – si rok 2023 bude takto smutně pamatovat kdekdo. Nejen v hlavním městě, ale v celé republice. I v předchozích měsících se ale v metropoli řešily kriminální skutky vyvolávající pozornost. A rovněž údiv či rozpaky. Zprávy o masakru, který pouhé tři dny před Štědrým dnem způsobil střílející student vysoké školy, ale šokovaly nejvíc. V moderní pražské historii nemá taková tragédie obdoby.

Rok 2023 jako rok zločinu: kriminální případy otřásly nejen Prahou

Praha
Na dně Baltského moře leží desítky tisíc potopených lodí. Vraky jsou většinou velmi dobře zachovalé. Ilustrační snímek
Rozestlané postele, nádobí na stolech a v policích, hodiny, housle a kajuty, ve kterých se zastavil čas. V ledových vodách Baltského moře leží desítky i stovky let ztroskotaná a prakticky nedotčená plavidla, kterým se přezdívá lodě duchů. Švédští potápěči Jonas Dahm a Carl Douglas jejich výzkumu zasvětili 25 let svého života. Jejich poznatky přinesla CNN.
4 fotografie

Jak to vypadá uvnitř lodí duchů? Ze záběrů kajut potopených vraků až mrazí

Objevy
Trať Posázavského pacifiku patří k nejromantičtějším v Česku
/VIDEO, FOTO/ Už sto dvacet let. Tak dlouho projíždí po trati kolem Ledče nad Sázavou legendární Posázavský pacifik. Jedná se o snad nejromantičtější trať v Česku. Za přezdívku pacifik mohou trampové inspirovaní Divokým západem. Ne každý ale ví, že dráha má i temnější historii. Pod náspy odpočívají kosti těch, co trať tehdy stavěli za neskutečně drsných podmínek. V moderní historii pacifiku dokonce hrozilo jeho zrušení.
34 fotografií

Posázavský pacifik je legenda víc než sto let. Vydejte se na trať s Deníkem

Havlíčkobrodsko
Plavec Slovanu Daniel Háček obhájil titul a přepsal historii klubu.
/FOTO, VIDEO/ Našlapaný závěr roku absolvovaly plavecké naděje karlovarského Slovanu napříč republikou. Doslova. Plavci z lázeňského města se totiž představili na několika plaveckých mítincích, ze kterých vytěžili nejen hromadu nových osobních rekordů, ale také cenné kovy. Tím nejcennějším byla zlatá medaile v podání Daniela Háčka, který tak přepsal historii karlovarského klubu.
26 fotografií

OBRAZEM: Plavec Slovanu Daniel Háček obhájil titul a přepsal historii klubu

Ostatní sporty
Ambassador hostil galavečer bojových sportů Fight Night West 6.
Karlovy Vary hostily uplynulý týden velkolepý turnaj bojových sportů pod názvem Fight Night West 6, který má již z minulosti svoji historii a patří tak k významným akcím v krásném prostředí lázeňského města. Turnaj se uskutečnil v prostředí Grandhotelu Ambassador Národní dům Karlovy Vary, který již v minulosti lákal stovky nadšenců, kteří chodili do kultovního sálu na velkolepé turnaje v boxu.
13 fotografií

OBRAZEM: Ambassador rozpálil galavečer bojových sportů Fight Night West 6

Ostatní sporty
Policisté v Hostouni prohledávají dům, ve kterém střelec bydlel.
V souvislosti se střelbou v budově Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se vyrojily také spekulace o střelci, kterého již policisté zneškodnili. Podle vyjádření některých studentů by se mělo jednat o čtyřiadvacetiletého studenta historie Davida K., který měl psychické problémy. Jak dále zdroje uvádí, měl v Hostouni na Kladensku zavraždit dnes ráno svého otce. Jak potvrdila mluvčí středočeských záchranářů Monika Nováková, v Hostouni ve čtvrtek skutečně nalezli mrtvého muže. Ještě večer dům prověřoval pyrotechnik. 
32 fotografií

Střílel student historie z Kladenska? Policie našla v Hostouni tělo jeho otce

Zločiny a soudy
Střelba v centru Prahy 21. prosince
V souvislosti se střelbou v budově Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se vyrojily také spekulace o střelci, kterého již policisté zneškodnili. Podle vyjádření některých studentů by se mělo jednat o čtyřiadvacetiletého studenta historie Davida K., který měl psychické problémy. Ten údajně v Hostouni na Kladensku ráno zabil svého otce. Jak potvrdila mluvčí středočeských záchranářů Monika Nováková, v Hostouni ve čtvrtek skutečně nalezli mrtvého muže. 
84 fotografií

Stojí za střelbou v Praze student historie? Policie našla tělo jeho otce

Krimi
Jaroslav Konáš starší se svou novou knihou o Žižkovi.
Byl Jan Žižka boží bojovník a hrdinný geniální vojevůdce, kterému šlo o revoluci, jenž nebažil po majetku? Jaroslav Konáš starší, českobudějovický galerista v penzi, kterému nedávno vyšla kniha Důvěrná zpráva o Janu Žižkovi z Trocnova, nesouhlasí. „Bylo to všechno ve skutečnosti úplně jinak,“ odporuje učebnicím dějepisu a často i známým historikům.

Mínění o Žižkovi je mylné, tvrdí Jaroslav Konáš. Byl to prý sadistický hrdlořez

Českobudějovicko
Sklady, kantýna i terasy. Na tato místa se podívají účastníci prohlídky někdejšího Prioru v Brně.
/VIDEO/ Víc než tři desítky lidí se v posledním předvánočním týdnu shromažďují na terase před brněnským Obchodním centrem Dornych. Nechystají se však na vánoční nákupy, ale na prohlídku legendární stavby, která před devětatřiceti lety vznikla s cílem ohromit Jihomoravany nabídkou širokého sortimentu a nejspíš už příští rok ji čeká demolice. Na místě se objevuje také průvodkyně Šárka Svobodová, která zájemce někdejším Priorem provede ve více než hodinové prohlídce.
43 fotografií

Ikonický bývalý Prior v Brně. Nahlédněte do míst, kam se běžně nedostanete

Brněnsko