ŠTÍTEK: historie

Spolek CykloSenior a Senioři Hradec Králové uctili Památku zesnulých také vzpomínkovou třicetikilometrovou cyklistickou jízdu, nazvanou „Za historií do okolí Hradce Králové“.
Skupina hradeckých cyklistů zájmového spolku CykloSenior při TJ Sokol Pražské Předměstí a Senioři Hradec Králové, z.s., uctili letos Památku zesnulých tradičně i netradičně. Po projevené pietě a vzpomínce svým nejbližším se rozhodli vzpomenout a projevit úctu i dalším zemřelým. Zorganizovali vzpomínkovou třicetikilometrovou cyklistickou jízdu, nazvanou „Za historií do okolí Hradce Králové“.
5 fotografií

FOTO: Seniorští cyklisté z Hradce Králové uctili Památku zesnulých i v lese Svíb

Čtenář reportér
Fotografie československého běžce Emila Zátopka v čele závodu na 5000 metrů na olympijských hrách v Helsinkách.
Co by se stalo, kdyby se lidé začali chovat v souladu se svými příjmeními? Mnozí by tím své okolí asi nemile překvapili. A jiní by zase možná pozvedli svou bídnou existenci k čemusi vyššímu, kdo ví. Na každý pád se každé příjmení odněkud vzalo. A původně se doopravdy vztahovalo k činnostem či charakteristikám daných osob. Mizera byl prostě mizera, Brzobohatý přišel rychle k penězům – a takový Nedbal, tomu to bylo všechno úplně jedno.

Seriál o češtině Slovíčkaření: Zátopek, Mizera, Harapes - kde se vzala příjmení?

Věda
Vyběhněte s námi 28. října v Žamberku na Sokolském běhu republiky
Jak oslavit 28. října výročí republiky a při tom udělat něco dobrého i pro sebe? Přece pohybem! Na více než stoletou sokolskou tradici navazuje Sokolský běh republiky, jehož pátého ročníku se zúčastní nejen Žamberk, ale i další desítky míst v Česku i daleko za oceánem. Přizvěte k tomuto setkání své kamarády či rodinu a přijďte si zaběhat na oslavu republiky!

Pozvánka: Vyběhněte s námi 28. října v Žamberku na Sokolském běhu republiky

Čtenář reportér
Zdeněk Dvořák s novou výpravnou knihou.
/ROZHOVOR/ Lanovky na kámen z první světové války, ruční přehrabování v haldách rudy, sta let staré mapy šachet, ale i fotografie z polozatopených dolů ze současnosti. Tyto a další unikátní materiály přináší výpravná kniha nejen o bohaté historii těžby na Cínovci a v sousedních lokalitách Krušných hor. Tradice je dnes bohužel v terénu skoro neviditelná. „Dlouhá a významná hornická minulost je již zcela smazána a skoro nic ji nepřipomíná,“ říká Zdeněk Dvořák, spoluautor knihy Nerostné bohatství Krupky, Cínovce a Moldavy. Aspoň tato výpravná publikace nyní spoustu bílých míst v historii těžby v revíru zaplňuje slovy i obrazy.
12 fotografií

Geolog: Cínovec je prošpikovaný starými rumpálovými šachtami jako ementál

Teplicko
Motocykl zvaný Pérák patřil k úspěšným typům značky Jawa.
Nepřehlédnutelná kolona postarších, ale krásných motocyklů vyrazila letos v srpnu od pražského Národního technického muzea (NTM) do Plas. Cesta vedla symbolicky i přes křivoklátské muzeum motocyklů Jawa. Celá jízda byla totiž propagací akce Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte, která přitahovala pozornost motocyklových nadšenců už v minulých letech. Do konce letošního října je její obměněná repríza k vidění v Centru stavitelského dědictví v Plasích, kde je pobočka NTM.
7 fotografií

Spanilá jízda na motorkách připomněla akci Fenomén Jawa

Automagazín
Starý hřbitov v centru Bruntálu sloužil po staletí. Zastupitelé rozhodli, že pohřbívání zde skončí v roce 2027.
  Hřbitov obklopený panelovým sídlištěm. To je zvláštnost současného centra Bruntálu. Pohřebiště sloužilo po celá staletí, ale všechno má svůj konec. Pohřbívat se tu bude už jen posledních pět let. Nové pohřebiště, jehož dominantou je ekumenický kříž řezbáře Františka Nedomlela, bylo vybudováno pod Uhlířským vrchem. Zatím jsou v provozu starý i nový hřbitov současně, ale zásadní rozhodnutí už padlo.
59 fotografií

Pohřbívání na starém bruntálském hřbitově po staletích skončí

Bruntálsko
V Punkvě bouchlo v neděli šampáňo! Dvojice potápěčů Jan Sirotek a Petr Chmel se zapsala do historie krasu extrémním výkonem.
/FOTO, VIDEO/ Projít si sedm kilometrů Moravským krasem na Blanensku je na podzim fajn výlet. Zvládnout ale stejnou vzdálenost v podzemí a navíc z části v síti zatopených a úzkých chodeb? To už je, panečku, extrémní výkon. I pro zkušené jeskyňáře. Běžnému smrtelníkovi při tom padá čelist. V neděli se dva speleopotápěči Jan Sirotek a Petr Chmel pokoušeli jako první v historii krasového bádání zdolat úsek od ponoru Sloupského potoka ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, přes Amatérskou jeskyni, propast Macochu až do vývěru Punkvy v Pustém žlebu. 
89 fotografií

V Punkvě bouchlo šampáňo! Dvojice potápěčů se zapsala do historie krasu

Blanensko
Slavnostní otevření nového Muzea města Dobříše v Kopáčkově domě.
/FOTOGALERIE/ Slavnostní otevření nového Muzea města Dobříše se uskutečnilo v úterý 10. října v Kopáčkově domě. Součástí akce bylo představení expozice plné historických exponátů, nových informací, fotografií a dalších zajímavostí. Ředitel dobříšského muzea vytvořil chronologickou výstavu, která představuje bohatou historii Dobříše od pravěku až po listopad 1989.
9 fotografií

V Dobříši otevřeli nové muzeum. V srdci města tak ožívá jeho bohatá historie

Příbramsko
Polička si připomene události roku 1938.
V sobotu 7. října se od 9.30 na poličském náměstí budete moct vrátit do konce 30. let minulého století a prostřednictvím dynamických ukázek příslušníků klubů vojenské a policejní historie prožijete historii „na vlastní kůži". Posléze se před čp. 22 na Masarykově ulici uskuteční od 10.30 pietní akt a odhalení pamětní desky připomínající šestitýdenní okupaci Poličky.
4 fotografie

Polička si připomene události roku 1938

Čtenář reportér
Světlo nad bunkry u ŘOPíku Honzík na Soumarském mostě.
Na konci září si Česko připomnělo osmdesát pět let od mobilizace branné moci v Československu a podpisu Mnichovského diktátu, ve stejném roce o den později. Při vyhlášení všeobecné mobilizace v roce 1938 bylo připraveno bránit Československo jeden a čtvrt milionu mužů. Nemalá část z nich nastoupila na linii lehkého opevnění bunkrů rozloženou podél hranic, kterým se dodnes říká ŘOPíky.
13 fotografií

Lukáš Smola z Volar připomíná historii dětem i dospělým, hlavně tu od Volar

Prachaticko
Krajská vědecká knihovna v Liberci
U příležitosti 85. výročí událostí spojených s Křišťálovou nocí připravila Krajská vědecká knihovna a Katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci venkovní panelovou výstavu „Návrat domů: liberecké oběti holocaustu“, jejíž vernisáž se bude konat ve středu 4. října od 17 hodin před budovou knihovny.

Knihovna zve na venkovní výstavu o libereckých obětech holocaustu

Liberecko
Vybrat správné jméno pro miminko může být věda.
Při výběru křestního jména pro miminko rodiče často čelí obtížnému rozhodnutí. Jméno je něco, co bude dítě provázet po celý život, a proto je důležité vybrat takové, které bude pro něj významné a vhodné. Vlastní výběr může být inspirován například historií, rodinnou tradicí nebo osobními preferencemi. Jaká jsou vůbec v současnosti v Česku nejčastěji vybíraná jména pro kluky a holky? Jak vybrat to nejlepší jméno právě pro vaše miminko? A existují v Česku nějaká pravidla a omezení pro výběr křestního jména? Poradíme vám.

Výběr jména pro miminko: Vsaďte na tradiční klenoty, nebo to zkuste originálně

Zajímavosti