ŠTÍTEK: hrudník

Červený kříž má rekord. Masáž srdce dokázali Blanenští provádět nonstop 24 hodin.
/FOTO, VIDEO/ Člověk nikdy neví, kdy ji může v nouzi potřebovat. Nebo naopak, kdy správně provedenou a včasnou masáží srdce zachrání život někomu jinému. Členové Humanitární jednotky z blanenského Oblastního spolku Českého červeného kříže veřejnosti předvedli, jak má správně vypadat. Na charitativní štafetě You Dream We Run v Ráječku se před několika dny navíc postarali o zápis do České knihy rekordů.
4 fotografie

Červený kříž má rekord. Masáž srdce dokázali Blanenští provádět nonstop 24 hodin

Blanensko
Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
/59. OTÁZKA/ O přežití či smrti člověka, jehož život visí na vlásku, mohou mnohdy ještě před příjezdem záchranářů rozhodnout i jeho blízcí či kolemjdoucí - poskytnutím první pomoci. Ne všichni ale vědí, co přesně dělat. Musí se při oživování používat i dýchání z úst do úst? Na to už odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí. 

Musí se při oživování používat i dýchání z úst do úst?

Věda
Muž se po změně obhájce ke všemu přiznal.
Byl vzpurný, odmítal vinu, dokonce o berlích utekl z jednací síně. Petr L. (32 let) z Ostravy se před Krajským soudem v Ostravě zodpovídal z napadení své těhotné družky Marie. Ženu v pokročilém stadiu těhotenství bil pěstmi, kopal do žeber a nakonec ji dvakrát bodl nožem do hrudníku. Po činu poté se slovy: „Maruš, já tě miluji!“ skočil z okna čtvrtého patra domu v Ostravě-Přívoze…
4 fotografie

VIDEO: Nečekaný zvrat v případu pobodané těhotné ženy z Ostravy a skoku z okna

Ostravsko
Nikola F. u Krajského soudu v Plzni.
V hádce sáhla sedmadvacetiletá Plzeňanka Nikola F. po velkém noži a partnerovi zasadila dvě rány. Mířila na hrudník a břicho. Muži vyhřezla střeva, ale lékaři odvedli skvělou práci a zachránili ho. To spolu s dosavadní bezúhonností mladé ženy a jejím přiznáním přispělo k tomu, že u Krajského soudu v Plzni vyvázla jen s šestiletým pobytem za mřížemi, tedy hluboko pod spodní trestní sazbou. Hrozilo jí až 18 let vězení.

Partnerovi rozpárala břicho velkým nožem. Vyvázla se šesti lety vězení

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Uložení na hrudník matky může být pro nedonošené miminko prospěšnější než jeho pobyt v inkubátoru. Pro ni je to sice náročné, ale krásné. Mohou to potvrdit ženy, jejichž děťátka přišla předčasně na svět v Praze, ale třeba i v porodnici hořovické nemocnice. I díky Adámkovi a Evičce – realistickým figurínám novorozenců vážících 600 a 1500 gramů, s nimiž se u nás neobvyklému systému péče označovanému jako klokánkování učí lékaři i zdravotní sestry.
21 fotografií

Inkubátor pro příliš malé miminko dokáže často nahradit matky holý hrudník

Praha
Jiří Pelc u Krajského soudu v Plzni.
Za bodnutí do hrudníku dostal před několika lety Jiří Pelc (40) z Blovic na jihu Plzeňska tři roky vězení, ale žádné ponaučení si z toho nevzal. Letos na jaře při hádce na ulici vytáhl nůž a opět bodl soka do hrudníku. Muž přežil jen díky rychlé operaci, ale bude mít trvalé následky. Pelce za to nyní Krajský soud v Plzni poslal za mříže na 13 let. Soud neuvěřil jeho tvrzení, že jednal v sebeobraně.
5 fotografií

Sebeobrana? Ani náhodou. Za útok nožem si recidivista odsedí 13 let

Krimi
Jiří Pelc u Krajského soudu v Plzni.
Za bodnutí do hrudníku dostal před několika lety Jiří Pelc (40) z Blovic na jihu Plzeňska tři roky vězení, ale žádné ponaučení si z toho nevzal. Letos na jaře při hádce na ulici vytáhl nůž a opět bodl soka do hrudníku. Muž přežil jen díky rychlé operaci, ale bude mít trvalé následky. Pelce za to nyní Krajský soud v Plzni poslal za mříže na 13 let. Soud neuvěřil jeho tvrzení, že jednal v sebeobraně.
5 fotografií

Sebeobrana? Ani náhodou. Za útok nožem si recidivista odsedí 13 let

Zločiny a soudy
Náraz sovětského tanku 314 do podloubí na libereckém náměstí 21. srpna 1968
Arnošt Runčík se narodil roku 1943 ve Vsetíně. O otce přišel o dva roky později krátce po osvobození. Jeho matka se tak stala v 27 letech vdovou, v roce 1946 odešla do Jablonce nad Nisou za prací a syna svěřila sestře a jejímu muži, kteří žili v Pardubicích. V roce 1949 se rodina sestěhovala opět k sobě, usadila se v Liberci a Arnošt získal bratra Zdeňka.
7 fotografií

Srpnová invaze mu vzala mladšího bratra. Nechtěli jim vydat urnu s popelem

Liberecko
Pamětníkova sanitka (uprostřed s otevřeným kufrem) na libereckém náměstí 21. srpna 1968
Oldřich Kácha se narodil roku 1944 v Nymburce, a když se jeho matka podruhé vdala za bývalého vojáka západní armády Stanislava Hněličku, našla rodina nový domov na severu Čech v Liberci. Od únorového převratu museli čelit perzekuci, potýkali se se sledováním, nuceným vystěhováním z bytu a finančními problémy. Mladého Oldřicha už od základní školy zajímala auta, a tak jeho další kroky směřovaly do České Lípy, kde se vyučil automechanikem.
7 fotografií

Řidič sanitky musel kličkovat mezi tanky. V Liberci vozil raněné na chirurgii

Liberecko
Ilustrační foto.
Zařídit pohřeb je možné za devadesát korun. I v dnešní době všeobecné drahoty. Návod, jak na to, zveřejnila na svém webu i na sociálních sítích Fakultní nemocnice Motol. Jen je třeba rozhodnout v předstihu - o vlastním pohřbu. Heslem dárcovského programu nemocnice je Mrtví učí živé.

Pomoci vědě znamená ušetřit za pohřeb. Lékaři hledají dárce těl

Praha
Učitelku z americké Virginie Abigail Zwernerovou postřelil její šestiletý žák. I přes střelné zranění a zkolabovanou plíci dokázala děti odvést do bezpečí. Teď o případu promluvila.
Abigail Zwernerová je učitelkou první třídy ve městě Newport News v americké Virginii. Až donedávna ji práce naplňovala a chodila do ní s úsměvem. Od 6. ledna je ovšem doma a zotavuje se z útoku jejího žáka. Šestiletý chlapec na učitelku vytáhl nabitou zbraň a vystřelil. Kulka jí prošla rukou a zastavila se v hrudi. Žena navzdory svým zraněním odvedla zbylé žáky do bezpečí. Zwernerová se svěřila, že nemůže zapomenout na výraz chlapcovy tváře, když na ni mířil pistolí a následně si myslel, že umřela.

Učitelku postřelil šestiletý žák. Teď drama popsala: Na jeho výraz nezapomenu

Svět
Lékaři v Motole operovali těžce zraněnou ženu několik hodin.
Šestačtyřicetiletá žena, kterou nedávno v Praze bodl útočník do srdce, v podstatě vstala z mrtvých. Lékaři ji i s dvoucentimetrovou dírou v srdci přivedli zpět na druhý břeh několika unikátními zákroky včetně osmdesátiminutové přímé masáže srdce v otevřeném hrudníku. Záchrana jejího života je naprosto výjimečný příběh patřící do medicínské literatury. Stal se také vděčným tématem médií napříč ČR, kdy vyplouvají na povrch další zajímavé detaily.
13 fotografií

Lékaři masírovali srdce v dlaních 80 minut. Pobodanou ženu vrátili mezi živé

Zdraví
V posledním čtvrtletí loňského roku se příznaky depresí a úzkosti projevily u čtrnácti procent dotazovaných. V letech před krizemi se deprese a úzkosti objevovaly zhruba jen u šesti procent respondentů.
Splašené myšlenky, které člověku letí hlavou, vytváření nejhorších možných scénářů i nervózní pocit plný neurčitého strachu. To všechno mohou být příznaky úzkostí, které spolu s depresemi trápí stále více lidí. Začalo to dvěma roky covidové pandemie, pokračuje to válkou na Ukrajině a ekonomickou krizí. Je stále těžší udržet si dobrou duševní pohodu. Jak co nejdříve dosáhnout vítaného odpočinku od úzkostí, paniky a obav z budoucnosti, vědí psychologové, ale i praktičtí lékaři.
6 fotografií

Jak se zbavit úzkosti? Zkuste okamžitou pomoc bez léků

Zdraví
Hokejový stadion v Jihlavě. Ilustrační snímek
Když jihlavská Dukla hrála letos v březnu utkání s Přerovem, jeden z opilých fanoušků hostů neudržel nervy na uzdě. V hledišti se tak strhla mela, která vyústila v napadení člena ostrahy a policisty. Nyní musel pětadvacetiletý Jan Bochňák své chování při hokejovém zápase vysvětlovat před jihlavským soudem. Od něj odešel s výchovným trestem.   

Fanoušek zbil ostrahu na stadionu jihlavské Dukly. Soud mu dal výchovný trest

Krimi
Hokejový stadion v Jihlavě.
V hledišti se při hokejovém zápase strhla mela, která vyústila v napadení člena ostrahy a policisty. Jihlavská Dukla hrála letos v březnu utkání s Přerovem a jeden z opilých fanoušků hostů neudržel nervy na uzdě. Svoje chování musel pětadvacetiletý Jan Bochňák z Přerova vysvětlovat v pondělí 19. září před jihlavským soudem. Od soudu muž odešel s výchovným trestem.

Fanoušek zbil ostrahu na stadionu jihlavské Dukly. Soud mu dal výchovný trest

Zločiny a soudy
Hokejový stadion v Jihlavě.
V hledišti se při hokejovém zápase strhla mela, která vyústila v napadení člena ostrahy a policisty. Jihlavská Dukla hrála letos v březnu utkání s Přerovem a jeden z opilých fanoušků hostů neudržel nervy na uzdě. Svoje chování musel pětadvacetiletý Jan B. z Přerova vysvětlovat v pondělí 19. září před jihlavským soudem. Od soudu muž odešel s výchovným trestem.

Fanoušek Zubrů zbil ostrahu na stadionu v Jihlavě. Soud mu dal výchovný trest

Zločiny a soudy
Rozpohybování pánve - správně. K tomuto cvičení se nejlépe hodí obrubně dveří (my jsme použili pěnový válec opřený o zeď, aby byl postoj zřetelnější)
Že se nemáte hrbit, jste nejspíš slýchali už od základky. Důvodem bývaly hlavně bolesti zad a nevzhlednost. Držení těla ale ovlivňuje i emoce a pocity. Pokud jste radu ‚Hlavu vzhůru!‘ dosud brali jen obrazně, změňte to. Správný postoj vám dá i možnost volněji dýchat a neupadat do letargie a deprese, což se teď hodí víc než kdy dřív. Článek na toto téma přinesl časopis Kondice.
12 fotografií

Cvičitelka radí, jak se zbavit medúzy v plechovce

Poradny
Fitness náramek.
Dušnost, únava či bolest na hrudníku. S těmito příznaky po prodělání nemoci covid-19 se nejčastěji setkávají lékaři na postcovidových odděleních. Takzvaný postcovidový syndrom se týká zhruba deseti procent pacientů, kteří nemoc v minulosti prodělali. Do boje proti postcovidu se nyní pustili lékaři z hradecké fakultní nemocnice a tří českých univerzit.
4 fotografie

Desetina lidí trpí postcovidem. Lékaři je hlídají i pomocí náramků

Zdraví
Ke správné meditaci stačí pár minut. Důležitá je pravidelnost.
Není důležité, kolik času meditaci věnujete, podstatná je pravidelnost. Najít si pět minut času v každém dni můžeme snad každý. Zkuste to a čas strávený se svým nitrem potupně prodlužujte. Tady jsou tři kroky, jak začít.

Jaké jsou tři kroky ke správné meditaci

Pro duši i tělo
Dopravní nehoda mezi Hranicemi a Borovou ve čtvrtek 10. září 2020.
K dopravní nehodě nákladního a osobního automobilu došlo ve čtvrtek 10. září ráno mezi Hranicemi a Borovou u Zbraslavic. Hrozivě vypadající havárie se naštěstí obešla bez fatálních následků. Žena jedoucí v osobním voze značky Renault Megane skončila v péči lékařů. "Po nezbytném ošetření na místě byla převezena na chirurgii do Kutné Hory kvůli zhmoždění hrudníku," uvedla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.
11 fotografií

OBRAZEM: Řidička utrpěla při karambolu u Zbraslavic zhmoždění hrudníku

Nehody
Ilustrační foto
Poslední ryto měl 64letý taxikář Jaroslav K. z Č. Budějovic nad ránem 17. září 2004. Objednali si ho k nádraží Josef M. (tehdy 22) ze Sokolova a jeho bratranec Petr T. (21) a navedli ho na vytypované místo k Černici u Velešína, aby ho oloupili. U kukuřičného pole při polní cestě požadovali, aby vystoupil, že budou platit venku. Když odmítl, Josef M. ho ze zadního sedadla začal bodat do hrudníku a krku. Zemřel na místě. Tělo vrah zatáhl do kukuřice. Kumpáni si pak rozdělili peníze poškozeného, asi 9000 Kč, vozidlo zbavili výbavy a zanechali ve Strakonicích.  

Zločin z archivu: Vražda taxikáře

Zločiny a soudy
Krajský soud v Brně řeší vraždu z Olešnice na Blanensku.
Sedmačtyřicet let snášela sedmašedesátiletá žena z Olešnice na Blanensku ponižování, nadávky a manželovu zálibu v alkoholu, cizích ženách a pornu. Jenže v listopadu roku 2018 jí došla trpělivost a jednasedmdesátiletého muže zabila kuchyňským nožem. Bodla jej do hrudníku. Krajský soud v Brně ženě v úterý uložil trest pěti let za mřížemi za zločin zabití. Rozsudek není pravomocný.

Pil a ponižoval ji. Za probodnutí manžela dostala důchodkyně z Blanenska pět let

Zločiny a soudy