ŠTÍTEK: hvězda

Ke hvězdám z Novákova kopce.
/FOTO/ Už jedenáct roků se schází na Novákově kopci u Malechovic spousta lidí, letos 130, aby pozorovali hvězdy, poslouchali dobrou muziku, povídali si, děti různě trefovali a hádankovali, což obstarala Osada Zápolí. Letos i divadlo o létání balonem viděli, a samozřejmě dobře pojedli a popili. Kromě různorodých gulášů prohýbal se tu stůl s dobrotami, které lidé přinesli.
13 fotografií

Ke hvězdám z Novákova kopce. Osada Zápolí rozveselila Malechovice a Libošovice

Čtenář reportér
Lidé ve městech neznají úchvatný pohled do hlubin vesmíru. Přesto se mnoho amatérských hvězdářů snaží svými dalekohledy proniknout skrze světelný závoj.
Vzhlížet k potemnělému nebi protkanému bezpočtem zářících hvězd není jen odvěkou touhou astronomů, romantiků a snílků. Na tmavé noční obloze by mělo záležet všem. Má blahodárný účinek na naše zdraví a zároveň ovlivní, jestli v budoucnu budeme mít co jíst. Své o tom ví přední český odborník na tmavou oblohu Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.
8 fotografií

Světelného smogu přibývá. Nepřeje romantice ani zdraví, varuje odborník

Věda a technika
Umělecká představa exoměsíce podobného Zemi, obíhajícího kolem plynné obří planety v obyvatelné zóně
Vzdálený vesmír představuje pro vědce pořád ještě hodně neznámých, podle řady indicií je však pravděpodobné, že v něm existuje obrovské množství nezbedných planet, nevázaných na žádnou hvězdu, plujících volně nekonečným prostorem, a proto vzdálených od životadárného tepla, jež tyto hvězdy poskytují. Je nepravděpodobné, že by mohly být obyvatelné. Ale jejich měsíce - to je trochu jiný příběh.
5 fotografií

Nezbedné planety mohou mít obyvatelné měsíce, tvrdí vědci. Našli kandidáty

Věda a technika
Mítink Kladno hází a jeho hvězdy (zprava) Tomáš Staněk, Pavel Maslák, Matěj Krsek a muž, který pro mítink udělal nejvíc organizačně - Jakub Kubálek.
Úterní ostře sledovaný atletický mítink Kladno hází a Kladenské memoriály nabídne divákům řadu hvězd královny sportu, jen ze zahraničí dorazí stovka borců ze 37 zemí. Nejsou to lecjaká jména, největší lákadlem bude určitě nejrychlejší bílý sprinter světové historie Christophe Lemaitre. Kromě něj koulař Tomáš Staněk, čtvrtkař Pavel Maslák a největší domácí hvězdička – další čtvrtkař Matěj Krsek. Jedenadvacetiletý svěřenec Hany Větrovcové má osobní maximum z loňska 46 vteřin a určitě se pokusí v Kladně výkon ještě vylepšit, byť letos měl trochu specifickou přípravu. I o ní mluvil těsně před startem mítinku.

Krsek miluje fanoušky na trati. A chce fotku s Lemaitrem!

Ostatní sporty
Umělecká představa planetárního systému kolem jedné z nejstarších hvězd galaxie, oranžového trpaslíka jménem TOI-561 vzdáleného pouhých 280 světelných let
Kolem jedné z nejstarších hvězd galaxie, oranžového trpaslíka jménem TOI-561, vzdáleného od Země 280 světelných let, obíhají podle nového objevu astronomů tři exoplanety, z nichž jedna představuje kamenný svět jedenapůlkrát větší než Země. Pozoruhodné přitom je, že systém TOI-561 i s planetami je nesmírně starý - jeden z nejstarších, jaké kdy astronomové zaznamenali. Jeho věk se odhaduje na 10 miliard let. 
6 fotografií

Astronomové objevili Super-Zemi. Je stará téměř jako vesmír a připomíná "peklo"

Věda a technika
Umělecká představa exoplanety HD 106906 b nacházející se ve velké vzdálenosti od centrální binární hvězdy a disku prachového materiálu, který ji obklopuje
Od roku 2012 předpokládají astronomové existenci hypotetické "planety Devět", která by putovala vzdálenými končinami naší sluneční soustavy a nahrazovala by Pluto. To bylo vyřazené z kategorie planet v roce 2006 na astronomickém kongresu v Praze. Teď se zdá, že teorii o jejím výskytu podpořila záhadná exoplaneta vzdálená 336 světelných let od Země, jejíž chování odpovídá právě tomu, jaké se předpokládá u planety Devět.
8 fotografií

Devátá planeta sluneční soustavy možná skutečně existuje. A nejde o Pluto

Věda a technika
Umělecké ztvárnění exoplanety Tau Boötes b. Znázorněné čáry představují neviditelné magnetické pole chránící tuto planetu před slunečním větrem
Při pátrání po tajemstvích nekonečného vesmíru mohou občas i drobné odchylky v datech svědčit o objevu celých nových světů. Nepatrná kolísání vzdálené hvězdné záře mohou prozradit, že kolem dané hvězdy obíhají planety. A nyní astronomové učinili první kroky k tomu, aby se tajemným exoplanetám dostali na kobylku i pomocí jejich rádiového vyzařování.
10 fotografií

Velký objev. Astronomové zachytili zřejmě první rádiový signál z exoplanety

Věda a technika
Geminidy 14. prosince 2018
V neděli 13. prosince by měly prozářit noční oblohu nejjasnější padající hvězdy letošního roku. Astronomové očekávají, že letošní meteorický roj Geminidy vyprodukuje asi 120 žlutě, oranžově, červeně a modře zářících hvězd za hodinu. Meteorická sprcha by měla být z míst nezastíněných světelným smogem dobře vidět, protože ji nebude stínit Měsíc, který by měl být na noční obloze téměř neviditelný.
9 fotografií

V neděli v noci zazáří meteorický roj, vracejí se Geminidy. Jak je sledovat?

Věda a technika
Umělecká představa planety WASP-12b
Jednou z nejzajímavějších exoplanet, o nichž astronomové vědí, je planeta WASP-12b. Jde však také o planetu až mimořádně tajemnou. Obíhá kolem hvězdy typu žlutý trpaslík, o něco větší než naše Slunce, a od Země je vzdálená asi 1410 světelných let. Astronomové jí přezdívají "horký Jupiter" - jde totiž o plynového obra podobné velikosti jako Jupiter, ale nacházejícího se tak blízko své hvězdy, že je rozžhavený.
10 fotografií

Jedna z nejčernějších planet galaxie míří k zániku. Čeká ji pekelná smrt

Věda a technika
Planetárium Praha s velkoformátovou projekcí povrchu Marsu, připravenou k jeho 55. narozeninám před pěti lety
Právě před 60 lety se poprvé otevřely dveře pražského planetária, největšího a nejstaršího z devíti větších planetárií, která jsou dnes v Česku v provozu (kromě Prahy ještě v Brně, Českých Budějovicích, v Liberci, v Plzni, v Hradci Králové, v Teplicích, v Mostu a v Ostravě). Budova, jejíž název zněl Pražanům zprvu trochu záhadně, se od onoho data 20. listopadu 1960 stala prvním oknem do vesmíru celým generacím českých dětí.
44 fotografií

Pražské planetárium slaví šedesátku. Unikátní snímky jeho zrodu budí úžas i dnes

Česko
Zbytky supernovy Vela
Dosud nejhlubší a nejrozsáhlejší průzkum pátrající po známkách mimozemské inteligence provedli astronomové z Mezinárodního centra pro výzkum radiostronomie. S pomocí radioteleskopu Murchison Widefield Array (MWA), sledujícího nízké rádiové frekvence, prohledali více než 10 milionů hvězd v oblasti Vela neboli souhvězdí Plachet. Žádný náznak mimozemské technologie však nezachytili.
15 fotografií

Vědci zmapovali deset milionů hvězd. Nyní vyřkli verdikt o mimozemském životě

Věda a technika
Letní aktivity ve Hvězdárně Žebrák.
/FOTOGALERIE/ Léto na Hvězdárně Žebrák proběhlo za velkého zájmu veřejnosti. Asi největší účast astronomové zaznamenali u příležitosti akce Hořely, padaly hvězdy, tedy při pozorování Perseid. Při této příležitosti se na hvězdárně uskutečnil i koncert zpěváka Michala Šindeláře, syna Jiřího Šindeláře známého ze skupiny Katapult. 
21 fotografií

Hvězdárna Žebrák má za sebou zdařilou letní sezonu

Čtenář reportér
Zbytky Keplerovy supernovy, která jako poslední vybuchla v Mléčné dráze. Její explozi pozoroval v roce 1604 právě Jan Kepler
Dlouho poté, co doblikají poslední zářící hvězdy, dojde na konci vesmíru k poslední explozi. Budou ji tvořit oslnivé výbuchy, označované jako supernova černý trpaslík, které ohlásí ve věčné temnotě, že se vesmír ponořuje do nečinnosti a klidu. Tak popisuje možný zánik vesmíru nová studie. Ta nově předpokládá právě výbuchy supernov takového typu, jaké ve vesmíru dosud nenastaly. 
13 fotografií

Vesmír skončí ohromnou explozí, předpovídají fyzici

Věda a technika
Schéma pozorování Perseid
Noci splněných přání – k tomu prý dochází, když „padají hvězdy“ – slibuje nyní vesmír romantikům; lidem tíhnoucím spíše k vědě zase nabídne pozoruhodnou astronomickou podívanou. Na to, že se blíží maximum meteorického roje Perseid, upozorňují aktivity hvězdáren, zvoucích při této příležitosti i laiky; někde i s dalším doprovodným programem.

Padající hvězdy nabídnou dokonce i přespání na hvězdárně. Ale pod širákem

Z okolí
Schéma pozorování Perseid
Noci splněných přání – k tomu prý dochází, když „padají hvězdy“ – slibuje nyní vesmír romantikům; lidem tíhnoucím spíše k vědě zase nabídne pozoruhodnou astronomickou podívanou. Na to, že se blíží maximum meteorického roje Perseid, upozorňují aktivity hvězdáren, zvoucích při této příležitosti i laiky; někde i s dalším doprovodným programem.

Padající hvězdy nabídnou dokonce přespání na hvězdárně. Ale pod širákem

Z okolí