ŠTÍTEK: Indický oceán

Stadion Juliska hostí další ročník atletického mítinku Memoriál Josefa Odložila.
Příjemné počasí láká k procházkám, ale pokud přemýšlíte i o jiném programu, podívejte se na pár našich dnešních tipů na zajímavé akce.

Tipy na pondělí 7. června

Volný čas
Vydejte se s cestovatelkou a spisovatelkou Hanou Hindrákovou poznat krásy Keni tak, jak vám je žádná cestovka neukáže.
Máte už vymyšlený program na začátek nového týdne? Dáte si příjemnou procházku nebo byste se rádi zúčastnili nějaké zajímavé akce? Podívejte se na pár našich pondělních tipů.

Tipy na pondělí 24. května

Volný čas
Start čínské rakety Dlouhý pochod 5B
Zbytky nekontrolovaně sestupujícího základního stupně čínské rakety Dlouhý pochod 5B dopadly dnes ve 4:24 SELČ do Indického oceánu západně od souostroví Maledivy. Podle agentury Reuters to dnes oznámila čínská státní média, podle nichž většina trosek shořela při vstupu do atmosféry. Zatím nejsou zprávy o tom, že by nějaké části dopadly do obydlených oblastí.
6 fotografií

Trosky čínské rakety dopadly do Indického oceánu. Většina stroje shořela

Svět
Veronika Štaudová z Moutnic na Brněnsku se specializuje na vanilku, provozuje Vanilkový obchod.
Vanilka a cokoliv s ní spojené. Třeba i netradiční produkty, které by v souvislosti s vanilkou napadli málokoho. Tedy například vanilkové víno. Vášeň spojená s vanilkou provází třicátnici Veroniku Štaudovou z Moutnic na Brněnsku posledních asi jedenáct let. Před lety vyvrcholila založením unikátního Vanilkového obchodu, který svým zaměřením a množstvím sortimentu nemá nejen na jihu Moravy, ale zřejmě i v celé České republice obdoby.

Inspiraci beru často od farmářů na Mauriciu, říká vanilková nadšenkyně z Moutnic

Zprávy z Česka
Brněnská kapela Čankišou.
Sérii letních koncertů pořádaných kutnohorským spolkem Kultura do města na zahradě restaurantu Dačický v Rakově ulici zakončí v pátek 21. srpna ve 20.30 hodin kultovní parta Čankišou – brněnská formace, která pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. 

Do Kutné Hory zavítá Čankišou

Volný čas
Letní kino v Litvínově na koupališti Koldům uvede film Afrikou na pionýru.
Letní kino v Litvínově na koupališti Koldům uvede v pátek 3. Července celovečerní dokumentární road movie Afrikou na Pionýru. Ta přináší ještě bláznivější a odvážnější výpravu, než jaké známe díky žlutým trabantům Dana Přibáně.

Afrikou na pionýru

Volný čas
Portugalská pevnost ve městě Galle
Srí Lanku či podle novější výslovnosti Šrí Lanku si spousta z nás představí jako místo s krásnými písečnými plážemi na okraji průzračného Indického oceánu. To je bezpochyby pravda, nicméně tento ostrovní stát nabízí tolik rozličných tváří, že by bylo hříchem ji odbýt tak stručným popisem.
7 fotografií

OBRAZEM: Různé tváře magické Srí Lanky

Cestujeme
Ilustrační foto
Různé typy pouští, obří útesy, zatopená vádí, ztrácející se potoky, neznámý les baobabů, nečekaně pestrá fauna a liduprázdné pláže Indického oceánu. To všechno představuje přírodu a krajinu Ománu, o kterém bude čtvrteční Věda v muzeu.  

Zoologové nabídnou zkušenosti z cest po Ománu

Pelhřimovsko
Srí Lanka
S Radkou Tkáčikovou si poslechnete o starodávných královských městech, o buddhismu i hinduismu Tamilů, přírodní krásy, čajové plantáže a sběr čaje, život lidí na plantážích, džungle s bohatou faunou, pobřeží Indického oceánu a různé techniky chytání ryb. Zajímavosti a tradice.

Povídání o Srí Lance

Volný čas
Cestování po Srí Lance.
 Konec loňského roku jsme si s přítelkyní Veronikou zpestřili dovolenou na Srí Lance. Během dvaceti dnů jsme procestovali část země, byli jsme ve velkých městech, v džungli, u oceánu i v horách. Těch zážitků, co jsme si zpátky do Česka přivezli, je tolik, že by to bylo na malou knihu. Podělím se s vámi o ty nejzajímavější.  
34 fotografií

Naše srílanské putování

Čtenář reportér
Pieta ve městě Banda Aceh v indonéské provincii Aceh, kde v mohutných vlnách přišlo o život na 125 tisíc lidí a zničeny byly celé vesnice
Napříč Asií si dnes lidé připomínají více než 230 tisíc obětí na životech, které si před 15 lety vyžádala vlna tsunami v Indickém oceánu. Informovala o tom agentura Reuters. Severně od indonéského ostrova Sumatra udeřilo 26. prosince 2004 zemětřesení o síle 9,1 stupně. Ničivé vlny pak zasáhly pobřeží Indonésie, Srí Lanky, Thajska a devíti dalších států. Vlny byly místy vysoké až 17,4 metru. O život tehdy přišlo také osm Čechů.

Ničivá vlna zabila 230 tisíc lidí. V Asii si připomínají výročí tragédie

Svět
Srí Lankou v neděli otřásla série výbuchů
/REPORTÁŽ/ Je úterý, dva dny po teroristickém útoku spáchaném na několika místech Srí Lanky. V ospalém přímořském letovisku Hikkaduwa na jižním pobřeží se ale nic zvláštního neděje. Na jemném písku v dosahu vln zkouší partička ruských turistek jógové pozice. To se zřejmě líbí mladému pikolíkovi, který místo aby zametal cestičku vedoucí k bazénu, stojí opřen o koště a poočku je nenápadně pozoruje. 
15 fotografií

Musíme jít dál, útokům se nevyhneme, říká manažer hotelu na Srí Lance

Svět
Plejtvák při lovu sardinek zachytil potápěče.
/VIDEO/ Se zážitkem podobným biblickému Jonášovi, který strávil tři dny v břiše velryby, se může pochlubit jihoafrický potápěčský instruktor Rainer Schimpf. Když se snažil natočit zblízka plejtváka Bydeova, který se právě krmil hejnem sardinek, sám skončil polovinou těla v jeho obrovských čelistech. Naštěstí pro Schimpfa si plejtvák svůj omyl uvědomil a potápěče vyplivl. Informoval o tom britský Telegraph.
5 fotografií

Plejtvák téměř spolknul potápěče. Spletl si ho se sardinkami

Svět