ŠTÍTEK: Indický oceán

Na letišti v Kuala Lumpur stále přibývají vzkazy podpory pro blízké zmizelých účastníků letu.
Od chvíle, kdy boeing 777 malajsijských aerolinií zmizel z radarů, uplyne příští týden již pět let. Co se v osudný den 8. března 2014 odehrálo zůstává záhadou. Pozůstalí tak dodnes žijí v nejistotě a netuší, co se s jejich blízkými stalo. I navzdory ukončenému pátrání se pravidelně každý měsíc scházejí, aby záhadu udrželi na očích veřejnosti a navzájem si pomohli zvládat nekončící smutek po příbuzných, které ani neměli šanci pochovat.
6 fotografií

Záhada letu MH370. Rodinám obětí po pěti letech zbývá jen vzájemná podpora

Svět
ilustrační foto k bedsedě o Indii
Zbiroh – O dobrodružství svém a synů, měsíc trvajícím, přijede vyprávět Luděk Uzel. Přednáška Tři chlapi na cestách se uskuteční zítra v multifunkčním sále MěÚ Zbiroh.

Zbirožští se podívají do Indie

Rokycansko
Letadlo DHC-6 společnosti Trans Maldivian Airways
O práci pilota sní kde kdo. Pilotovat obří boeingy či airbusy je splněným snem hrstky šťastlivců z milionů lidí po celém světě. Je vůbec možné křižování nebes z jednoho kontinentu na druhý v kokpitu supermoderních tryskáčů něčím překonat? Ano, je! Své o tom vědí například piloti Trans Maldivian Airways, kteří přepravují turisty v tropickém ráji Malediv z ostrovu na ostrov a od zbytku svých kolegů se v mnohém odlišují, informoval web CNN. 
12 fotografií

Létání naboso? V případě pilotů na Maledivách nic neobvyklého

Ekonomika
Pohled na tajfun Trami z vesmíru
Ničivé tajfuny se posouvají do nových oblastí, míří na sever. Tvrdí to studie mezinárodního týmu vědců pod vedením Jana Altmana z Botanického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR), jež dokumentuje posun areálu ovlivněného ničivými tajfuny v dlouhodobém měřítku. Studii publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, který vydává Národní akademie věd Spojených států amerických. 
13 fotografií

Tajfuny se v dlouhodobém měřítku posouvají na sever, tvrdí čeští vědci

Česko
Alya II mořeplavce Martina Dolečka už zase brázdí moře.
Letohrad - Svérázný mořeplavec Martin Doleček z Letohradu překonal na své osamělé plavbě okolo světa Indický oceán.

Překonal oceán

Orlicko
Fosílie mláděte hada Xiaophis myanmarensis uchovaná v jantaru.
Před 99 miliony let v období křídy se na tropickém ostrově v Indickém oceánu vylíhl drobný had. Mládě dlouhé pouhých deset centimetrů však nemělo předurčený dlouhý život, protože uvízlo v pryskyřici vytékající ze stromu. Z toho se po milionech let stal kus jantaru. Ten se jak ostrov driftoval na sever a stal součástí pevniny, dostal až na území dnešního Myanmaru. Zde byl také objeven. 

O stonožku nejde. Kus jantaru skrýval nejstarší známou fosílii mláděte hada

Věda a technika
Zbytky vraku neidentifikovaného stroje, které v sobotu vyplavilo moře na jižním pobřeží Thajska, s vysokou pravděpodobností nepatří pohřešovanému Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines.
Hledání malajsijského letadla, které v roce 2014 zmizelo i s 239 lidmi na palubě během letu z Kuala Lumpur do Pekingu, skončí bez výsledku příští týden. Po víc než čtyřech letech, nákladech ve výši desítek milionů dolarů a bez jakéhokoli náznaku, co se vlastně s nešťastným letounem stalo. Z letu MH370 se tak stala jedna z největších leteckých mystérií na světě. Informuje o tom agentura AFP. 
6 fotografií

Pátrání po zmizelém malajsijském letadle skončí 29. května. Po čtyřech letech

Svět
Sen letohradského námořního svéráze Martina Dolečka opět žije.
Letohrad/Cooktown - Sen letohradského námořního svéráze Martina Dolečka opět žije. „Další velká bojovná etapa plná improvizací a nejistot je za mnou,“ napsal ve středu na Facebook a oznámil tak světu radostnou novinu: jeho loď Alya II, se kterou loni 9. září ztroskotal, je zpět na vodě.

Alya se vrátila na moře. Obeplout svět

Orlicko
Přání všeho nejlepšího do nového roku z Thajska.
Karviná /FOTO/ – Maledivy, Thajsko, Dominikánská republika. To jsou destinace, které za poslední roky navštívil fotbalista Jan Moravec, největší cestovatel z aktuálního kádru prvoligové Karviné a čerstvý třicátník (13. července oslavil jubileum).
8 fotografií

Dovolené u Moravců vládne exotika

Fotbal
Počítačová hra Skull & Bones.
Francouzský Ubisoft představil zbrusu novou hru Skull & Bones, která zájemce zavede do zlaté éry pirátů. Oznámená novinka je založena na námořním systému z posledních Assassin's Creed her, kde hráči právě mohli ovládat vlastní loď.

Oznámené Skull & Bones udělá z hráčů piráty

Hry
Martin Doleček si přezdívá "námořní svéráz" a plní si svůj sen: obeplout svět.
Letohrad - Více než 433 tisíc korun. Tolik do pondělního dne nasbíral námořní svéráz Martin Doleček na opravu své lodě a dokončení plavby okolo světa.

Mořeplavec může znovu vyplout

Orlicko
Mořeplavec Martin Doleček z Letohradu zachraňuje svou loď Alya II.
Letohrad - Alya má srdce, má duši, ale chybí jí kýl. Tak mluví o své lodi svérázný mořeplavec Martin Doleček z Letohradu, jehož osmimetrová plachetnice Alya II loni v září uvízla na mělčině na pobřeží Austrálie.

Alya plánuje návrat na moře

Orlicko
Ilustrační foto
U pobřeží francouzského zámořského regionu Réunion zabil dnes žralok mladého surfaře. Oblast neštěstí je známá svou nebezpečností a zákaz koupání zde nařizovaly tabule, které ale někdo v posledních dnech nedovoleně odstranil, uvedla francouzská média s odvoláním na úřady tohoto ostrova v Indickém oceánu.

U francouzského pobřeží vraždil žralok

Svět
Dům Štěpánka Netolického v Třeboni.
Třeboň - Zajímavou besedu si na středeční večer připravil cestovatel, publicista a zároveň zahradník Pavel Chlouba v třeboňském Domě Štěpánka Netolického.

Vydejte se na Madagaskar

Jindřichohradecko
Oblast pátrání po troskách malajsijského letu MH370 se měnila mnohokrát, zatím však bez jakéhokoliv výsledku.
Sydney - Austrálie, Malajsie a Čína po téměř třech letech ukončily dnes pátrání po letadle společnosti Malaysia Airlines, které zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 cestujícími na palubě. Pátrací plavidlo dokončilo prohledávání mořského dna ve vymezené oblasti v Indickém oceánu, aniž objevilo trosky letadla, oznámilo koordinační středisko pátracích akcí se sídlem v Austrálii. Rodiny pasažérů označily ukončení pátrací akce za nezodpovědný krok, který musí být přehodnocen.
6 fotografií

Tři roky pátrali po malajsijském letounu. Bezúspěšně. Dnes hledání končí

Svět
Ilustrační foto
Suva - Oblast Tichého oceánu dnes nedaleko souostroví Fidži postihlo zemětřesení o síle 7,2 stupně. Úřady vydaly pro některá místa v této oblasti varování před přívalovou vlnou tsunami, ale po několika hodinách poplach odvolaly. Nejsou hlášeny velké škody ani oběti.

Fidži postihlo silné zemětřesení, úřady varují před tsunami

Svět