ŠTÍTEK: Indický oceán

 Domnělý poklad pirátského kapitána Williama Kidda, který letos objevil americký potápěč Barry Clifford (na snímku) u břehů Madagaskaru, není pravý.
Antananarivo - Domnělý poklad pirátského kapitána Williama Kidda, který letos objevil americký potápěč Barry Clifford u břehů Madagaskaru, není pravý. Tvrdí to odborníci Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Padesátikilogramový stříbrný prut, který Clifford vydával za pozůstatek pokladu slavného piráta, je podle expertů ve skutečnosti kovový ingot, tedy hutní polotovar, a skládá se z 95 procent z olova.

Domnělý poklad pirátského kapitána Kidda není pravý, tvrdí odborníci OSN

Svět
Čtyři kilometry pod hladinou byl nalezen vrak lodi.
Sydney – Tým pátrající v Indickém oceánu po letadle společnosti Malaysia Airlines, které před více než rokem zmizelo s 239 lidmi na palubě na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu, nečekaně našel na dně trosky neznámého plavidla. Údajně se jedná o nákladní loď z 19. století. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Při pátrání po malajsijském letadle se našel v moři vrak lodi z 19. století

Svět
Ilustrační foto.
Saint-Paul (Francie) – Francouzská vláda v pátek povolila rozšíření lovu žraloků v oblasti ostrova Réunion, který je zámořským departementem Francie v Indickém oceánu. Důvodem je podle agentury AFP snížení zájmu turistů o tuto oblast v důsledku zvýšeného počtu útoků žraloků na lidi.

U francouzského ostrova Réunion se rozšíří lov žraloků

Svět
Ilustrační foto.
Kuala Lumpur – Pátrání po malajsijském letadle letu MH370, které před rokem zmizelo beze stopy a zřejmě havarovalo, bude pokračovat, i když se ho nepodaří najít v dosud prohledávané oblasti o rozloze 60.000 kilometrů čtverečních. Podle tiskových agentur to dnes sdělili členové vlád Austrálie, Číny a Malajsie, tří zemí, které pátrání vedou.

Vyšetřovatelé se nevzdají. Pátrání po malajsijském letadle bude pokračovat

Svět
Ilustrační foto.
Madrid - Ve Středozemním moři se hromadí obrovské množství plastového odpadu. Jak ukázal průzkum španělských vědců, na hladině prý plave až tisíc tun nejrůznějšího plastového materiálu, zejména části lahví, tašek a jiných obalů. Znečištění moře je vzhledem k jeho biologické rozmanitosti a ekonomické důležitosti velmi nebezpečné, citovala odborníky britská zpravodajská stanice BBC.

Ve Středozemním moři se hromadí množství plastu, zjistili vědci

Svět
Ilustrační obrázek
Valašské Meziříčí – Šestý ročník filmového festivalu Expediční kamera se uskuteční v sobotu 14. března v 18 hodin v M-klubu ve Valašském Meziříčí. Nabídne přehlídku nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny.

V M-klubu promítnou adrenalinové filmy

Volný čas
 Promítání filmů festivalu Expediční kamera začne dnes v 18 hodin ve velkém sále kulturního domu v Novém Městě na Moravě. Cena vstupenky je 100 korun.
Nové Město na Moravě – Přeplavba Indického oceánu na veslici, cyklistika v Himálaji, skialpinning, ultra running nebo slackline na Islandu – to vše letos nabídne filmový festival Expediční kamera v Novém Městě na Moravě. Přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových snímků uplynulé sezony putuje od půlky února do 5. dubna po České i Slovenské republice.

Expediční kamera přiveze dobrodružství

Volný čas
Ilustrační foto.
Oslo - Vědci loni popsali nových 1500 obyvatel světového oceánu, ale zároveň se utvrdili v přesvědčení, že většinu mořské fauny lidstvo ještě nezná. Podle vědecké zprávy publikované ve čtvrtek v Oslu obývá světová moře 228.450 živočišných druhů, ale možná až dva miliony dalších ještě popsány nebyly.

Ve světových mořích bylo popsáno 228.450 živočišných druhů

Svět
Pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle. Ilustrační foto.
Kuala Lumpur/Peking – Baterie podmořského lokátoru, který měl pomoci určit polohu pohřešovaného malajsijského letadla letu MH370, byla prošlá už rok před nehodou a mohla být vybitá. Vyplynulo to z první souhrnné zprávy zveřejněné rok po záhadném zmizení letounu s 239 osobami na palubě.

Podmořský lokátor zmizelého letadla MH370 měl prošlou baterii

Svět
Ilustrační foto.
Peking – Čínský ministr zahraničí Wang I dnes ujistil, že pátrání po letu MH370 bude pokračovat. Austrálie a Malajsie, které se rovněž podílejí na koordinovaném pátrání, přitom v posledních dnech naznačily, že hledání trosek Boeingu 777 by mohlo být brzy zastaveno.

Pátrání po letu MH370 bude pokračovat, slibuje Čína

Svět
Ilustrační foto.
Kuala Lumpur – Pokud se do konce května nenajde letadlo společnosti Malaysia Airlines, které před rokem zmizelo za letu z Kuala Lumpuru do Pekingu, přehodnotí tři státy podílející se na pátrání dosavadní postup a vytvoří nový plán. Oznámil to dnes na tiskové konferenci malajsijský ministr dopravy.

Malajsie vytvoří nový plán pátrání po zmizelém letadle

Svět
Na letišti v Kuala Lumpur stále přibývají vzkazy podpory pro blízké zmizelých účastníků letu.
Kuala Lumpur – Čínský obchodník Li Hua prodělal mrtvici, zvažoval sebevraždu a jeho ženu hospitalizovali kvůli srdečním potížím. Všechna tato neštěstí přišla během roku, který uplynul od doby, kdy jeho dcera spolu s dalšími 238 účastníky letu MH370 zmizela neznámo kde.

Letadlo, které zmizelo. Záhada letu MH370 trvá

Svět
Ilustrační foto.
Canberra - Australský premiér Tony Abbott dnes naznačil, že jeho země omezí hledání zmizelého letadla společnosti Malaysia Airlines. V pátrací akci prý nelze pokračovat ve stejném rozsahu do nekonečna. Od zmizení letu MH370 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 lidmi na palubě uplyne tuto neděli rok. Předpokládá se, že stroj se zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží.

Austrálie asi omezí pátrání po malajsijském letadle

Svět
Z filmu 500 Miles To Nowhere
Hranice – Milovníci adrenalinových zážitků si mohou už tento pátek 20. února užít filmový festival Expediční kamera v Zámeckém klubu v Hranicích. Jde o přehlídku dohromady osmi krátkých filmů rozdělených do dvou bloků. Filmy o dalekých zemích a dobrodružných zážitcích průměrně trvají půl hodiny.

Filmový festival Expediční kamera láká návštěvníky na adrenalin

Hranicko
Ilustrační foto
Dillí – Indie dnes vyzkoušela novou modifikaci své mezikontinentální rakety Agni-V, padesátitunové střely o doletu více než 5000 kilometrů. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na prohlášení indického premiéra, který vědcům poblahopřálm.

Indie vyzkoušela mezikontinentální raketu

Svět
Ilustrační foto.
Kuala Lumpur - Malajsie dnes oficiálně označila případ letadla společnosti Malaysia Airlines, které před rokem zmizelo s 239 lidmi na palubě na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu, za nehodu. Neštěstí podle úřadů nikdo nepřežil. Prohlášení otvírá cestu k odškodnění rodin obětí, informovala agentura AP.

Malajsie oficiálně označila případ zmizelého letu MH370 za nehodu

Svět
Krajský soud v Ostravě. Ilustrační foto.
Bohumín - Případ údajných milionových podvodů s evropskými dotacemi, v němž figuruje majitel bohumínské společnosti Exelsior Group Radomír Prus a dva manažeři téže společnosti, včetně dalšího Prusova spolupracovníka, dospěl k soudu.

Kauza firmy Exelsior: čeká se na termín soudu

Zločiny a soudy
Pátrání po letadle společnosti Malaysia Airlines, které v březnu 2014 zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 293 lidmi na palubě, skončilo neúspěchem
Canberra – Pátrání po letadle společnosti Malaysia Airlines, které v březnu zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 293 lidmi na palubě, stále není úspěšné. Speciální plavidla prohledala už pětinu nově vymezené zóny u australských břehů, kam se podle expertů stroj pravděpodobně zřítil, žádné trosky ale nenašla. Hledání potrvá nejméně do května příštího roku, uvedla dnes agentura DPA.

Let MH370 sestřelili Američané, tvrdí letecký expert

Svět
Lodoicea seychelská, která roste pouze na Seychelských ostrovech, plodí největší semeno ze všech rostlin na světě.
Victoria – Postup je vždy stejný: pytláci si prosekají cestu v tropickém lese na seychelském ostrově Praslin, odříznou „mořský kokos" a zmizí beze stopy. Jen na palmě zůstane dlouho jizva. Od začátku tohoto roku zmizela v údolí Mai čtyřicítka obrovských semen palmy Lodoicea seychelská, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. Polovinu z toho uloupili pytláci jen za říjen, píše agentura AFP.

"Mořské kokosy" na Seychelských ostrovech loupí pytláci

Svět
Ilustrační foto.
Jihlava – I nadále se každý první čtvrtek v měsíci mohou návštěvníci zoologické zahrady těšit na takzvané Klubové večery v centru PodpoVRCH. Jde o besedy se zajímavými cestovateli a přírodovědci.

Klubové večery v zoo pokračují

Volný čas
Ilustrační foto.
Kuala Lumpur – Dvě malajsijské děti, jejichž otec cestoval na palubě letadla, které zmizelo s 239 lidmi na palubě 8. března na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu, podaly dnes prostřednictvím právníků žalobu na společnost Malaysian Airlines a na malajsijské úřady. Jedná se o první soudní spor v souvislosti s incidentem, napsala agentura AP.

Malajské děti podaly žaloby kvůli zmizelému letu 370

Svět
Ilustrační foto.
Sydney – Pátrání po ztraceném letadle společnosti Malysia Airlines vstupuje po více než půl roce od nehody do nové fáze. Hledat vrak Boeingu 777, který v březnu zmizel při letu MH370 z Kuala Lumpuru do Pekingu s 293 lidmi na palubě, mají od neděle začít robotické ponorky vybavené sonary a videokamerami.

V Austrálii využijí v pátrání po malajském letadle robotické ponorky

Svět
Ilustrační foto
Peking – Příbuzní čínských pasažérů zmizelého malajsijského letadla si dnes v buddhistickém chrámu připomněli půlroční výročí ode dne, kdy se stroj ztratil na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Trosky boeingu doposud nebyly nalezeny, navzdory rozsáhlé pátrací akci.

Rodiny pasažérů si připomněly půlrok od zmizení letu MH370

Svět
Prezident Miloš Zeman.
Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal technickou novelu o dani z přidané hodnoty. Informoval o tom dnes prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Novela například určuje, které regiony států EU se kvůli danění považují už za třetí země. Předloha, kterou Senát schválil 27. srpna, sazby daně nemění.

Prezident Zeman podepsal technickou novelu o DPH

Ekonomika
Ilustrační foto.
Kuala Lumpur - Malajsijská letecká společnost Malaysia Airlines propustí v rámci reorganizace 6000 zaměstnanců, což představuje 30 procent jejich celkového počtu. Oznámily to světové tiskové agentury s odvoláním na prohlášení státní investiční podnik Khazanah Nasional, který vlastní 69 procent společnosti. Aerolinky se ocitly v potížích po dvou leteckých nehodách.

Aerolinky Malaysia Airlines propustí 30 procent zaměstnanců

Ekonomika
Pátrání po zmizelém boeingu.
Canberra – Malajsijské letadlo, které zmizelo s 239 lidmi na palubě 8. března na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu, se zřejmě stočilo k jihu dříve, než se doposud předpokládalo. Pátrací týmy se proto zaměří na jižní část zóny určené k hledání trosek stroje. Oznámily to dnes australské úřady, které citovala agentura AFP.

Pohřešované malajsijské letadlo se stočilo k jihu dříve, než byl odhad

Svět
Ilustrační foto
Kuala Lumpur – V přepočtu zhruba 700.000 Kč zmizelo z bankovních účtů několika cestujících malajsijského letadla, které se ztratilo v březnu na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu a dosud se nenašlo. Malajsijská policie v souvislosti s případem zatkla bankovní úřednici a jejího manžela. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Z účtů pasažérů zmizelého letadla ukradli v přepočtu 700 tisíc korun

Svět
Ilustrační foto
Kuala Lumpur - Dvě tragické havárie v rychlém sledu za sebou, které letos zažily malajsijské aerolinky Malaysia Airlines, mohou letecké společnosti přinést neřešitelné problémy a přivést ji ke krachu. Podle odborníků na dopravu a turistický ruch, s nimiž hovořila agentura AP, nehody zřejmě nevratně poškodí pověst společnosti, která by své dobré jméno mohla zachránit jen zázrakem.

Malajsijské aerolinky zřejmě čekají po dvou haváriích problémy

Ekonomika