ŠTÍTEK: Indický oceán

Pátrání po zmizelém Boeingu 777. Ilustrační foto
Peking – V jižní části Indického oceánu ráno obnovili pátrání po troskách havarovaného malajsijského letadla. Do oblasti se vypravilo osm letadel a sedm lodí. Čínský letoun, který se na záchranné operaci podílí, dnes zaznamenal tři nové podezřelé objekty, které by mohly být zbytky letadla, uvedla agentura Nová Čína. Předměty měly prý bílou, oranžovou a červenou barvu. Jejich spojitost se zmizelým letadlem ale zatím nebyla prokázána.

Při pátrání po troskách letadla objevili další plovoucí objekty

Svět
Ilustrační foto.
Bangkok, Kuala Lumpur, New York - Už podruhé v tomto týdnu muselo být kvůli špatnému počasí v Indickém oceánu přerušeno pátrání po troskách havarovaného malajsijského letadla. Thajský satelit na jihu oceánu nově objevil asi 300 objektů, které by mohly být zbytky pohřešovaného boeingu, avšak nikdo se k nim zatím nedostal.

Pátrání po malajsijském letadle znovu zmařilo špatné počasí

Svět
Rozhořčení příbuzných pasažérů pohřešovaného boeingu.
Kuala Lumpur, Perth - Dalších 122 předmětů, které by mohly být troskami pohřešovaného letadla společnosti Malaysia Airlines, odhalily satelity v jižní části Indického oceánu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl malajsijský ministr obrany a dopravy Hishammuddin Hussein. Díky zlepšení počasí v oblasti dnes mohly pátrací týmy v oblasti obnovit hledání stop po boeingu, který zmizel v noci na 8. března s 239 lidmi na palubě.

Satelity ukázaly 122 nových objektů, jež mohou být trosky letadla

Svět
Ilustrační foto
Celé dva týdny hltám útržky zpráv o ztraceném letu Boeingu 777. Stejně jako milióny lidí jsem si přál, aby se letadlo zázračně objevilo na některé z opuštěných vojenských základen v Indickém oceánu a trosečníkům, tedy 239 cestujícím, se po čtrnáctidenním nechtěném dobrodružství dostalo vysvobození.

SLOUPEK: Konec romantiky

Názory z regionu
Ilustrační foto
Kuala Lumpur – Austrálie kvůli špatnému počasí přerušila pátrání po troskách malajsijského letadla, které se před více než dvěma týdny zřítilo do Indického oceánu. Pátrání, které znemožňuje silný déšť a vítr, by mělo být obnoveno ve středu, uvedly dnes podle agentury Reuters australské úřady. Pád letounu s 239 lidmi na palubě do oceánu západně od australského města Perth potvrdila v pondělí malajsijská vláda.

Austrálie kvůli počasí přerušila pátrání po malajsijském letadle

Svět
Ilustrační foto
Kuala Lumpur – Hledané malajsijské letadlo, které se před více než dvěma týdny ztratilo s 239 lidmi na palubě, se podle rozsáhlé analýzy satelitních dat zřítilo v Indickém oceánu západně od australského města Perth. Oznámil to dnes malajsijský premiér Najib Abdul Razak na mimořádné tiskové konferenci, kam byli pozváni i příbuzní cestujících. Nehodu prý nikdo nepřežil.

Malajsijské letadlo se zřítilo do oceánu, ukázala analýza. Nikdo nepřežil

Svět
Rozhořčení příbuzných pasažérů pohřešovaného boeingu.
Perth (Austrálie)/Peking – Čínské pátrací letadlo zahlédlo „podezřelé" předměty v jižní oblasti Indického oceánu, kde satelitní snímky naznačovaly o víkendu možnost trosek zmizelého majalsijského letounu. Uvedla to dnes agentura Nová Čína. Australský úřad, který pátrání po letadle v Indickém oceánu koordinuje, sdělil, že se bude snažit o zjištění přesné polohy spatřených objektů.

V zóně hledání zmizelého letounu z Malajsie spatřeny předměty

Svět
Ilustrační foto
Sydney - Snímky z čínského satelitu, které by mohly ukazovat trosky zmizelého malajsijského boeingu, zvyšují naději na průlom v pátrání, řekl dnes australský premiér Tony Abbott. Malajsie krátce poté sdělila, že na výskyt možných trosek ve stejné oblasti Indického oceánu ukazují i nové francouzské satelitní záběry.

V pátrání po osudu letu MH370 přibyly stopy, zatím bez výsledku

Svět
Ilustrační foto
Peking, Kuala Lumpur - Otec jednoho z čínských cestujících na palubě malajsijského letadla, které je už téměř dva týdny pohřešované, se stále drží naděje. Navzdory čtvrtečnímu australskému oznámení, že se možná našly trosky zmizelého stroje, stále tvrdí: „Můj syn je naživu," napsala agentura AFP.

Čínští příbuzní ztracených pasažérů se odmítají vzdát naděje

Svět
Ilustrační foto
Sydney, Kuala Lumpur - Pátrání po zmizelém malajsijském boeingu dnes vstoupilo do třetího týdne. I když se žádné konkrétní stopy po dopravním letadle zatím nenašly, mohly by objasnění záhady pomoci nové satelitní snímky. Malajsijský ministr dopravy na dnešní tiskové konferenci oznámil, že čínský satelit objevil v jižní části Indického oceánu další objekty, které by mohly být troskami ztraceného stroje.

Pátrání po zmizelém letadle pokračuje, satelit našel další stopy

Svět
Ilustrační foto
Sydney, Kuala Lumpur - Pátrání po ztraceném letadle společnosti Malaysia Airlines ani dnes nepřineslo žádný výsledek. V pátrací akci pod australským vedením pokračuje mezinárodní tým v odlehlé oblasti Indického oceánu, kde podle čtvrtečního oznámení australského premiéra Tonyho Abbotta satelit zaznamenal dva objekty, které by mohly být částmi zmizelého Boeingu-777.

Pátrání po ztraceném malajsijském letadle je stále bez výsledku

Svět
Ilustrační foto
Sydney/Kuala Lumpur – Satelitní snímky objevily v Indickém oceánu dva předměty, které by mohly být spojeny se zmizelým malajsijským letadlem, jež je od 8. března pohřešováno i s 239 osobami na palubě. Informoval o tom dnes australský premiér Tony Abbott, kterého citovala agentura Reuters.

Neznámé předměty v Indickém oceánu můžou být trosky boeingu

Svět
Ilustrační foto
Kuala Lumpur – Vyšetřovatelé zabývající se případem pohřešovaného malajsijského letadla se snaží najít soubory, které byly nedávno vymazány z pilotova domácího letového simulátoru. Chtějí zjistit, zda by tyto soubory nemohly objasnit důvod zmizení boeingu 777 na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl malajsijský ministr obrany Hishammuddin Hussein. Podle zdrojů agentury Reuters si vyšetřovatelé myslí, že letadlo po přerušení komunikace se zemí letělo nad jižní část Indického oceánu. Tuto tezi dnes podpořilo Thajsko.

Vyšetřovatelé se snaží obnovit soubory vymazané z počítače pilota

Svět
Ilustrační foto
Washington - Už tři miliony lidí se na internetu zapojily do úsilí najít pomocí satelitních snímků pohřešované letadlo společnosti Malaysia Airlines. Snímky zobrazující území o rozloze 24.000 kilometrů čtverečních poskytla americká společnost DigitalGlobe. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Do pátrání po letadle se na webu zapojily už tři miliony lidí

Svět
Ilustrační foto
Kuala Lumpur - Čína začala na svém území pátrat po dopravním letadle společnosti Malaysia Airlines, které před více než týdnem zmizelo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Oznámil to čínský velvyslanec v Malajsii. Příbuzní čínských cestujících, kteří byli na palubě letu, dnes pohrozili zahájením hladovky na protest proti údajně nedostatečnému poskytování informací ze strany Malajsie.

Čína pátrá po ztraceném letounu, příbuzní hrozí hladovkou

Svět
Čankišou pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana.
Jablonec n. N. - Skupina, která čerpá inspiraci ze všech koutů světa. Může to být vliv největší dechovky v Indickém oceánu, pákistánské hudby, písní mongolských stepí, balkánské či rumunské lidovky, ale vždy má společného jmenovatele strhující rytmus.

V Klubu Na Rampě zazní jazyk Čanki

Volný čas
Ilustrační foto
Dillí - Při potopení lodi s turisty zemřelo dnes v Bengálském zálivu u indických Andamanských ostrovů nejméně 21 lidí. Na lodi bylo přes 40 pasažérů, zachránit se jich zatím podařilo 13. S odvoláním na policii to napsal deník Times of India. Zatím není jasné, zda mezi cestujícími byli i cizinci.

V Indii se potopila loď s turisty, zemřelo nejméně 21 lidí

Svět
Eurocentrum, Klub Na Rampě, Letní scéna, Kino Junior.
Jablonec n. N. – Promítání a povídání cestovatelky Radky Tkáčikové má na programu jablonecký Klub Na Rampě v úterý 14. ledna od 19.30. Tentokrát je tématem cestovatelčiny besedy exotický ostrov.

Z klubu se přeneste na exotický ostrov

Volný čas
Ilustrační foto
Washington - Velký bílý žralok může žít i přes 70 let, což je třikrát déle, než se dosud soudilo. Zjistili to vědci z amerického oceánografického institutu v massachusettském Cape Cod, kteří ke zkoumání využili uhlíkovou metodu. S její pomoci určovali stáří čtyř samců a čtyř samic ulovených v severozápadním Atlantiku v letech 1967 až 2010. K dispozici měli jejich obratle.

Velký bílý žralok může žít i přes 70 let, zjistili američtí vědci

Svět
Ilustrační foto
Moskva - V příštích 48 hodinách na povrch Země dopadnou úlomky staré vojenské družice Oko, která byla součástí sovětského varovného systému. Napsal to dnes ruský zpravodajský server Newsru s odvoláním na informace ruských expertů. Úlomky by měly dopadnout na jižní polokouli. Na přelomu roku pak stejný osud čeká další kosmický aparát, o místě jeho dopadu zatím informace nejsou.

Na Zemi dopadnou z oběžné dráhy zbytky dvou ruských družic

Svět
Zemětřesení o síle 6,2 stupně zasáhlo dnes oblast západně od ostrova Sumatra v Indonésii.
Jakarta - Zemětřesení o síle 6,2 stupně zasáhlo dnes oblast západně od ostrova Sumatra v Indonésii. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Varování před případnou vlnou cunami úřady ale podle agentury Reuters nevydaly. Nehlásily v první chvíli ani nějaké oběti či škody.

Oblast západně od pobřeží Sumatry zasáhlo silné zemětřesení

Svět
Ilustrační foto
Paříž/Saint-Denis – U francouzského ostrova Réunion v Indickém oceánu ukousl mladíkovi žralok nohu. Dravec napadl v sobotu čtyřiadvacetiletého surfaře jen 20 metrů od břehu. Stalo se to ale v místě, kde jsou zakázané vodní aktivity. Uvedl to dnes web francouzského týdeníku Le Point.

U ostrova Réunion žralok ukousl mladíkovi nohu kousek od břehu

Svět
Vyzvedávání vraku výletní lodi Costa Concordia.
Řím – Vrak ztroskotané lodi Costa Concordia, který se u italského ostrova Giglio minulý měsíc podařilo vytáhnout nad hladinu, bude nejspíš sešrotován v Turecku. Původně se přitom mluvilo o tom, že zakázku na rozřezání obřího plavidla ve výši 570 milionů eur získají italské přístavy Civitavecchia či Piombino. Napsal o tom dnes milánský deník Corriere della Sera.

Vrak Costy Concordie nejspíš sešrotují v Turecku

Svět
Ilustrační foto
Paříž/Antananarivo – Dva Evropany upálil dav lidí na madagaskarském ostrově Nosy Be. Spolu s nimi se stal obětí lynčování i jeden místí muž. Hněv davu vyvolalo nalezení mrtvého těla osmiletého chlapce; lidé lynčované muže podezírali, že chlapce zabili, aby mohli prodat jeho orgány, napsala v noci na dnešek agentura Reuters. Nejméně jeden ze zabitých mužů je Francouz, druhý je buď také Francouz nebo Ital, uvedla agentura AFP.

Madagaskarský dav upálil dva Evropany kvůli obchodu s orgány

Svět
Úspěšnému karatistovi a reprezentačnímu trenérovi v jedné osobě Davidu Dvořákovi (vlevo) se v Jihoafrické republice líbilo.
Bruntál /ROZHOVOR/ - Po návratu úspěšné výpravy bruntálských karatistů z Kapského města v Jihoafrické republice, kde se konalo letošní Mistrovství světa v karate, jsme se zeptali na pár dojmů z pobytu v Jihoafrické republice úspěšného závodníka a zároveň reprezentačního trenéra Davida Dvořáka z Bruntálu.

David Dvořák: Jižní Afrika je krásná země

Ostatní sporty
Na otázky čtenářů Deníku z Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje odpovídal v redakci Olomouckého deníku známý český cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek
Ostrava /SOUTĚŽ DENÍKU/ - Nově sestavená panoramatická diashow cestovatele, spisovatele a fotografa Leoše Šimánka, jejíž součástí je řada dosud nezveřejněných fotografií, mapuje třetí, závěrečnou etapu zcela neobvyklé expedice. Tou byla završena dlouhá a náročná plavba, která nemá obdoby.

S Leošem Šimánkem podél pacifického pobřeží jižní Aljašky

Ostravsko
Ilustrační foto
Washington - Americké námořnictvo posiluje svou přítomnost v oblasti Perského zálivu. Uvedli to nejmenovaní činitelé, které citovala agentura AP. Do Arabského moře připlula letadlová loď Harry S. Truman, aby zaujala místo letadlové lodi Nimitz. Nimitz, která je v Indickém oceánu, měla zamířit domů. Námořnictvo vydalo rozkaz, aby pro tuto chvíli setrvala.

Americké námořnictvo posiluje přítomnost v Perském zálivu

Svět
Záplavy v Jemenu.
Saná - Nejméně 27 lidí přišlo o život a více než 40 dalších se pohřešuje, když velká voda smetla svatebčany projíždějící zaplaveným údolím v jižním Jemenu. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedli místní činitelé. Oběťmi jsou především ženy a děti, které doprovázely nevěstu do nového domova. Nevěsta neštěstí přežila.

Velká voda v Jemenu smetla svatebčany, nejméně 27 mrtvých

Svět
Děti při skládání básničky.
Ostrava - V tropických deštných lesích Madagaskaru prožívá tento týden dobrodružství 18 ostravských dětí ve věku od 7 do 13 let. Nevyhrály sice žádný zájezd na tento exotický ostrov ležící v Indickém oceánu, ale jsou účastníky letního příměstského tábora Střediska volného času v Ostravě-Zábřehu.

Děti prožily táborové putování po Madagaskaru

Ostravsko
Ilustrační foto
Jakarta - Mohutné zemětřesení dnes zasáhlo oblast u východního pobřeží Indonésie. Podle amerického geologického institutu USGC síla otřesů dosahovala 7,2 stupně Richterovy škály. Varování před vlnou cunami vydáno nebylo a zatím se neobjevily ani zprávy o škodách či obětech na životech, informovala agentura Reuters.

Východ Indonésie zasáhlo zemětřesení o síle 7,2 stupně

Svět
Ilustrační foto
Port Louis /VIDEO/ - Při bleskových povodních způsobených přívalovým deštěm zemřelo v sobotu na ostrově Mauricius nejméně deset lidí. Informovaly o tom dnes místní úřady. Podle informací ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi žádní Češi. Ostrovní stát v Indickém oceánu je známý hlavně díky svým plážím a luxusním letoviskům, každoročně ho navštíví půl milionu turistů.

Bleskové povodně na Mauriciu zabily deset lidí

Svět
Ilustrační foto.
Rakvice /TIP NA VÍKEND/ - To, že přednášky nejsou jen zívající studenti ve školních lavicích a znuděné výklady pedagogů, dokazuje i cyklus vyprávění a besed v Rakvicích. Už v pátek večer na tamním obecním úřadě dojde řada na další zajímavé setkání se vzdáleným koutem světa. Tentokrát návštěvníci v doprovodu sympatického páru mladých manželů zavítají do tropických krajů Afriky.

Mladí manželé zvou lidi na africký ostrov Réunion

Břeclavsko