ŠTÍTEK: Indický oceán

Na Štědrý den se v jihlavské zoo vylíhlo mládě vzácné želvy tlustohrdlé. Později přibyl malý kaloň a leguánci.
Jihlava - Na Nový rok spatřil světlo světa kaloň rodriguezský, který je také prvním mládětem letošního roku. Na Štědrý den se v teráriu zoo vylíhla vzácná želva tlustohrdlá a poslední den roku se narodilo deset leguánků modrých. „Malého kaloně zatím nosí samička na těle a bude ho kojit dva až tři měsíce. Kaloni jsou k vidění v noční expozici africké vesnice Matongo," řekla mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

Ve sváteční dny se v zoo narodila vzácná mláďata

Kraj Vysočina
Ilustrační foto
Teherán - Írán uspořádá v Hormuzském průlivu, kudy je dopravována velká část světové ropy, námořní cvičení. Oznámila to dnes íránská média, podle nichž manévry začnou v pátek a potrvají sedm dní. Budou probíhat na ploše asi milionu čtverečních kilometrů v Hormuzském průlivu, Ománském zálivu a v severní části Indického oceánu, uvedl velitel íránského vojenského námořnictva admirál Habíbolláh Sajjarí.

Írán uspořádá manévry v Hormuzském průlivu

Svět
Ilustrační foto
Canberra - Dvě děti v Austrálii v posledních dvou týdnech nejspíš zabili krokodýli mořští. Asi dvanáctiletý chlapec zmizel, když se koupal v Port Bradshaw na severu Austrálie. Skupině dospělých, která byla poblíž, se nepodařilo zvíře odehnat, informoval dnes server BBC.

Dvě pohřešované australské děti zřejmě zabili krokodýli

Svět
Mauricijská vlajka.
Týnec nad Sázavou - Užívala si místostarostka Týnce nad Sázavou na Benešovsku Adriana Bursová svou exotickou dovolenou na ostrově Mauricius v Indickém oceánu i s přispěním obecních peněz nebo nikoliv? To je dotaz, který zazněl v posledním vydání opozičního občasníku Týnecká klekánice.

Byla místostarostka Týnce pracovně na Mauriciu? Nepoví

Středočeský kraj
Leoš Šimánek při stavbě promítacího soustrojí.
Tachov - Oběma hlavními ostrovy Nového Zélandu provedl návštěvníky své panoramatické diashow cestovatel Leoš Šimánek. Společenský sál Mže v Tachově byl při středečním cestovatelském večeru zcela zaplněn.

Šimánek představil Nový Zéland

Volný čas
Ilustrační foto
Londýn - První stopy plastových odpadů se našly ve vodách Antarktického oceánu, známého také jako Jižní ledový oceán, který byl dosud považován za neznečištěné životní prostředí. Vyplývá to ze studie, kterou v Londýně zveřejnili vědci z francouzského výzkumného plavidla Tara.

V Antarktickém oceánu, dosud považovaném za čistý, se našel plast

Svět
Tak trochu jiný stan
„Spát budeme přece ve stanu!" Tak tohle prohlášení manželku, která nemá dobrodružnou povahu zálesáka, zrovna nepotěší. Ale není stan jako stan… O tom ví své autoři unikátního projektu Exclusive tents (Exkluzivní stany).
4 fotografie

Tak trochu jiný stan

Bydlení
Ilustrační foto.
Singapur - Východní Indonésii dnes ráno zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně Richterovy škály a o něco slabší zemětřesení bylo hlášeno na vysoce rizikové západní straně indonéského souostroví. 

Východ a západ Indonésie zasáhla zemětřesení

Svět
 Thajské úřady vyzvaly obyvatele šesti přímořských provincií k evakuaci.
Jakarta /VIDEO/ - Oblast Indického oceánu zasáhlo dnes zemětřesení o síle 8,7 stupně Richterovy škály. Epicentrum otřesů se nacházelo asi 450 kilometrů západně od metropole indonéské provincie Aceh. Indonésie a další státy v oblasti vydaly varování před cunami, podle agentury AP ani dvě hodiny po otřesech ale nebylo zvýšení hladiny moře patrné a také škody se zdály být minimální. 

U Indonésie zaznamenali velmi silné zemětřesení, hrozí cunami

Svět
Luxusní loď Costa Allegre
Victoria - Cestující na italské výletní lodi Costa Allegra, která po požáru uvízla uprostřed Indického oceánu a je vlečena flotilou menších plavidel do bezpečí, trpí hlavně horkem a noc museli mnozí strávit na palubě. S odvoláním na zdroj blízký posádce to dnes uvedl server francouzské televizní stanice TF1.

Cestující z Costy Allegry trpí horkem, loď je bez elektřiny

Svět
Ilustrační foto.
Znojmo – Desetiminutový snímek Poslední blboun a více než hodinu trvající Ekonomika štěstí jsou na středečním programu promítání filmů s ekologickou tématikou Ozvěny Ekofilmu ve znojemském kině Svět. Začíná se v pět hodin odpoledne.

Ozvěny Ekofilmu lákají na Posledního blbouna

Volný čas
Ilustrační foto
New York - Měřeno dopadem na životní prostředí může být skromný krevetový koktejl nejnákladnější částí typického jídelního lístku v restauraci. Tvrdí to přinejmenším vědecká studie amerického biologa, který měřil uhlíkovou stopu zanechanou produkcí jednoho z nejběžnějších "plodů moře".

Malé krevety podle vědců zanechávají uhlíkovou stopu

Svět
Kapela Čankišou
Šumperk /SOUTĚŽ O VSTUPENKY/ - Energií a divokými rytmy bude nabitý koncert kapely Čankišou, která v pátek 17. února přijede do Šumperka. Sedmičlenná formace vystoupí od 20 hodin v H-clubu.

Do Háčka vtrhne Čankišou

Volný čas
Plzeňan Tomáš Novák na Srí Lance.
Plzeň, Srí Lanka - Místo plískanic a zimy teploty kolem třiceti stupňů Celsia, místo shánění dárků návštěva želví záchranné stanice nebo sloního útulku. Takové Vánoce letos prožil Plzeňan Tomáš Novák.

Vánoce na Srí Lance? Sloni i hadí doktor

Klatovsko
Plzeňan Tomáš Novák na Srí Lance.
Plzeň, Srílanka - Místo plískanic a zimy teploty kolem třiceti stupňů Celsia, místo shánění dárků návštěva želví záchranné stanice nebo sloního útulku. Takové Vánoce letos prožil Plzeňan Tomáš Novák. Na sváteční dny totiž vyrazil do exotické Srí Lanky.

Vánoce na Srí Lance? Dva Santové, sloni i hadí doktor

Česko
Ilustrační foto.
Teherán - Íránské vojenské námořnictvo dnes zahájilo desetidenní cvičení v mezinárodních vodách nedaleko strategické námořní cesty procházející Hormuzským průlivem. Manévry se konají v pásu dlouhém asi 2000 kilometrů, který sahá od Hormuzského průlivu přes severní části Indického oceánu po Adenský záliv.

Írán zahájil manévry v mezinárodních vodách

Svět
Plzeňan Tomáš Novák na Srí Lance.
Plzeň - Místo plískanic a zimy teploty kolem třiceti stupňů Celsia, místo shánění dárků návštěva želví záchranné stanice nebo sloního útulku. Takové Vánoce letos prožil Plzeňan Tomáš Novák. Na sváteční dny totiž vyrazil do exotické Srí Lanky.

Vánoce na Srí Lance? Dva Santové, sloni i hadí doktor

Plzeňsko
Obraz Václava G. Cílka.
Dubá - Podbezdězský spolek intelektuální, poetický a okrašlovací připravil v Galerii Pošta v Dubé výstavu malířské tvorby významného českého geologa Václava Gustava Cílka staršího, který pracovně strávil mnoho let na africkém kontinentě.

Africké obrazy vystavují v Dubé

Volný čas