ŠTÍTEK: Indický oceán

Kapela Čankišou je proslulá svou energií, kterou přenáší i na posluchače.
Opava – Brněnská kapela Čankišou, která se představí na koncertě v rámci festivalu Bezručova Opava v Klubu Art dnes (ve středu 7. září) od dvaceti hodin, se pohybuje v hudební branži už od roku 1999, kdy ji založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu.

Kapela Čankišou roztančí Klub Art

Volný čas
Maledivy jsou považovány za jednu z nejromantičtějších zemí planety.
Láká vás představa dovolené strávené v pohádkovém prostředí korálových ostrůvků, bílých pláží a tyrkysového moře? Nemáte-li hluboko do kapsy, vydejte se na Maledivy! Tenhle tropický ráj v Indickém oceánu je ideálním místem jak pro dokonalou relaxaci, tak pro vodní sporty či výlety panenskou přírodou.

Maledivy: Říše tisíce ostrovů

Cestujeme
Ostrov Mauricius
Spisovatel Mark Twain prohlásil, že bůh nejdříve stvořil Mauricius a až poté ráj. Prožijete-li na tomhle zeleném ostrůvku upro-střed Indického oceánu dovolenou, nejspíš mu dáte za pravdu. Mauricius totiž skutečně připomíná rajskou zahradu – a nejen díky nádherné přírodě či úchvatným plážím…

Mauricius: Zelený ostrůvek nabízí pohádkovou dovolenou

Cestujeme
Mogadišo - Somálští piráti unesli liberijskou nákladní loď s 24člennou posádkou. Oznámilo to v neděli vedení evropské protipirátské námořní mise EU. Loď před lupiči nejprve unikala, piráti ale na ni nakonec zaútočili raketomety, a podařilo se jim proniknout na palubu.

Somálští piráti unesli liberijskou loď s 24 námořníky

Svět
Leoš Šimánek v Austrálii.
Jako vojáci v řadě! Dvanáct gigantických pískovcových pilířů v nestejnoměrných rozestupech stojí v moři podél strmého skalního útesu. Pomaličku, rok od roku, „odstupují“ od erodujícího pobřeží bičovaného častými bouřemi. Skýtají velmi neobvyklý pohled a vysloužili si jméno Twelve Apostles – dvanáct apoštolů.

Putování po Austrálii: Co se stalo u dvanácti apoštolů

Cestujeme
Ilustrační foto
Jakarta - Indonésii zasáhlo další zemětřesení, tentokrát na východě země v souostroví Moluky. Otřesy měly intenzitu 6,1 stupně Richterovy škály a nebylo po nich vyhlášeno varování před přílivovou vlnou unami. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na indonéské oficiální zdroje.

Indonésii stihlo další zemětřesení

Svět
Leoš Šimánek. Ilustrační foto.
Zlín – Cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek představil zlínskému publiku v sobotu 9. října večer svou novou diashow s názvem Austrálie – Křížem krážem aneb Zimní putování po červeném kontinentu.

Cestovatel zavedl Zlíňany až do Austrálie

Zlínsko
Ilustrační foto
Orlickoústecko– Léto je čas dovolených, doba, kterou chceme využít kpoznávání vlasti nebo různých koutů světa. Ať vyrazíme jenom „za humna“, nebo tisíc mil daleko, rozhodně bychom neměli podceňovat zdravotní rizika, která nám hrozí všude.

Na cesty je nutné se připravit

Česko
Ilustrační foto
USA - Do vážných problémů se dostala teprve šestnáctiletá Američanka, která se na své plachetnici pokouší sama obeplout svět. Uprostřed rozbouřeného Indického oceánu s ní její tým ztratil satelitní spojení a mladá jachtařka poté vyslala nouzový signál. Na místo vyrazil záchranný tým, jemuž se podařilo navázat s ní kontakt.

Cesta kolem světa: 16letá Američanka má problémy

Svět
Somálsko - Soukromá ochranka obchodní lodi plující při východoafrickém pobřeží zastřelila somálského piráta, který se skupinou dalších šesti na plavidlo zaútočil. Oznámil to mluvčí námořních sil Evropské unie John Harbour, podle kterého by mohlo jít o první podobný zásah ze strany soukromých strážců.

Ochranka lodi zřejmě poprvé zastřelila piráta

Svět
Nairobi /AKTUALIZOVÁNO/ - Somálští piráti v úterý v Indickém oceánu zajali dvě lodě. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na příslušné námořní úřady. K oběma únosům došlo ve značné vzdálenosti od somálského pobřeží, což podle úřadů dokládá, že piráti nyní útočí dál na východ od Afriky.

Somálští piráti unesli tureckou a bermudskou loď

Svět
Ilustrační foto
USA - Sobotní extrémně silné zemětřesení v Chile mohlo mírně vychýlit zemskou osu a nepatrně tak zkrátit délku dne. S použitím počítačových modelů to vypočítal tým Richarda Grosse z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Zemětřesení v Chile možná zkrátilo den, tvrdí vědec

Svět
Keňští ochránci přírody zahájili rozsáhlou operaci, při níž chtějí převézt tisíce zeber do jihokeňského parku Amboseli
Nairobi – Keňští ochránci přírody dnes zahájili rozsáhlou operaci, při níž chtějí převézt tisíce zeber do jihokeňského parku Amboseli. Zebry a také další divoká zvířata budou v tomto parku s narušeným ekosystémem kořistí šelem, které kvůli nedostatku jiné potravy napadaly stáda dobytka.

V Keni stěhují tisíce zeber, stanou se kořistí lvů

Svět
3 PLUS 1 KONČÍ V NEJLEPŠÍM. Miroslava Donutila teď čeká natáčení filmu Román pro muže.
Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Rybníček, Štika a Ženich, to jsou názvy tří příběhů z nejnovějšího pokračování komediálního triptychu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem na téma Rybáři. Česká televize jej odvysílá už tuto neděli večer. „Rybaření je krásná věc,“ uvedl Donutil. „Přivedl mě k ní tatínek – nejprve jsem mu jako malý kluk ‚lapal‘ nástražné rybky. Později už mně dovolil chytat společně s ním. No a teď chytám sám, protože tatínka už nemám. Ale láska k rybám mi zůstala a zůstane navždy.“ Miroslav Donutil v našem rozhovoru vypráví o nejnovějším cyklu 3 plus 1 i o pohádce Dešťová víla.

Miroslav Donutil: Rybaření je krásná věc

Film a televize
Lemuři vari žijí jen na Madagaskaru. Mají černobílý kožich, ale neexistují dva, kteří by měli stejnou kresbu skvrn.
Londýn – Drobní savci se na ostrov Madagaskar v Indickém oceánu před desítkami milionů let dostali možná prostřednictvím silných mořských proudů. Uvádí to ve středu zveřejněná studie ve vědeckém časopise Nature, o které informovala agentura AFP a britský zpravodajský server BBC.

Savcům na Madagaskar pomohly mořské proudy

Svět
Mogadišo – Somálští piráti v poslední době útočili blíž indickému než somálskému pobřeží a velitel protipirátské námořní mise Evropské unie uvažuje o rozšíření pole působnosti protipirátských hlídek. Informoval o tom britský zpravodajský server BBC.

Protipirátské hlídky EU rozšíří své pole působnosti

Svět
Mogadišo - Islamisté v Somálsku veřejně ukamenovali dvacetiletou ženu, která se provinila cizoložstvím. Jejího o devět let staršího svobodného partnera potrestali 100 ranami bičem.

Somálka byla ukamenována za cizoložství

Svět
Nairobi, Londýn – Somálští piráti unesli v pondělí u Seychel chemický tanker s posádkou 28 Severokorejců. Loď plula pod vlajkou Panenských ostrovů ze Singapuru do keňské Mombasy.

Somálští piráti unesli u Seychel tanker

Svět
Sydney – V oblasti australských Kokosových ostrovů ztroskotala v neděli loď se 40 lidmi na palubě, pravděpodobně ilegálními imigranty. Zachránit se dosud podařilo 17 lidí, ostatní jsou podle agenturních zpráv pohřešováni a pátrání po nich stále pokračuje.

Ztroskotala loď se 40 ilegálními imigranty

Svět
Jachta ‚Lynn Rival‘ manželů Paula a Rachel Chandlerových na snímku ze španělské vojenské helikoptéry u pobřeží Somálska.
Londýn - Sedm milionů dolarů, což je v přepočtu téměř 126 milionů korun, požadují somálští piráti za propuštění britského páru, jehož jachtu unesli před osmi dny v Indickém oceánu u břehů Afriky. Piráti svůj požadavek vznesli v pátek v telefonátu britské stanici BBC.

Piráti požadují sedm milionů dolarů za unesené Brity

Svět