ŠTÍTEK: Indie

Hostem videopodcastu Byznys kafe byl ředitel společnosti FlixBus pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Pavel Prouza
Do autobusové dopravy v Česku vstoupil téměř před sedmi lety silný hráč jménem FlixBus. Jeho zelené autobusy dnes jezdí na mnoha trasách spojující tuzemská města, vozí cestující také do zahraničních metropolí či přímořských destinací. Jaké nové linky se letos chystají, jak obtížné je sehnat nové autobusy a řidiče a budou někdy jezdit po českých kolejích i zelené vlaky? To prozradil Pavel Prouza, ředitel společnosti FlixBus pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, který byl hostem dalšího dílu našeho pořadu Byznys kafe.

FlixBus chystá nové linky do menších měst. Roste i obliba spojů až k Baltu

Byznys kafe
Výhled na Bahrajn z paluby letadla
/Od zvláštního zpravodaje Deníku/ Docela jsem se sem těšil. Je to takové tradiční mezipřistání mezi Indií a Prahou. „Sice bychom z Bombaje do Prahy doletěli, ale s palivem by to bylo na hraně. Takže v Bahrajnu radši přistaneme a natankujeme,“ řekl stevard vládního letounu, když jsem se zajímal o to, zda mám bahrajnské hlavní město Manáma na mapě své cesty na konec světa správně.
11 fotografií

U bahrajnského krále. Poslední přistání na cestě z konce světa

Svět
Indické restaurace. Ilustrační snímek
Z příjemného sobotního večera se stala noční můra. Pětice přátel si v indickém městě Gurugram vyšla na večeři do hotelové restaurace. Po jídle ale nevědomky snědli suchý led a začali kašlat a zvracet krev. Všech pět hostů skončilo v nemocnici. Policisté v úterý zatkli manažera hotelu. „Čelí obvinění z úmyslného ublížení na zdraví,“ uvedl policejní mluvčí.

Šokující video: Lidé v indické restauraci zvraceli krev, mohl za to suchý led

Svět
Letiště v Bombaji je nové, krásné, čisté a hypermoderní. Základním pracovním nástrojem indických státních úředníků ale zůstává tužka, papír a kulaté razítko
/Od zvláštního zpravodaje Deníku/ Letiště v Bombaji je nové, krásné, čisté a hypermoderní. Vše teoreticky funguje elektronicky, na čárové kódy. Všude je, teoreticky, wi-fi a rychlý mobilní internet. Pro indické státní úředníky je v něm ovšem pořád základním pracovním nástrojem tužka, papír a kulaté razítko. Ministr zahraničí Jan Lipavský a jeho doprovod to měli možnost poznat po havárii vládního speciálu na vlastní kůži.
13 fotografií

Ztroskotání v Bombaji. Setkání s indickou byrokracií je vyčerpávající

Svět
Vládní letoun. Ilustrační foto
Delegace ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) uvázla na zpáteční cestě z Japonska v indické Bombaji, důvodem je technická porucha letadla. Informaci České televize ČTK potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Lipavský se vrací z téměř dvoutýdenní návštěvy Indie, Austrálie a Japonska, na cestě ho doprovází delegace přibližně deseti firem a institucí.
21 fotografií

Ministr Lipavský uvázl v Indii. Letadlo české delegace mělo poruchu

Svět
Ilustrační foto.
Provoz přerovské slévárny ukončí ve druhém čtvrtletí letošního roku finská společnost Metso. Propouštění se dotkne zhruba sto šedesáti zaměstnanců, kteří pracují ve výrobě. Vedení Metso vysvětluje rozhodnutí uzavřít přerovskou slévárnu změnami v tržním prostředí, které oslabily konkurenceschopnost firmy. Přerovská slévárna patří dlouhodobě k největším znečišťovatelům ovzduší ve městě.

Společnost Metso ukončí provoz přerovské slévárny. Do prázdnin

Přerovsko
Staré Dillí je centrální historická část indického města Dillí. Dvacetimilionová metropole je chaotická, přelidněná a ne úplně čistá.
/Od zvláštního zpravodaje Deníku v Indii/ Pro Evropu je rychle rostoucí demokratická Indie možností, kam stáhnout část investic z problematické Číny. „Nejsme ale tak naivní, abychom si mysleli, že Indie může nyní Čínu nahradit,“ uvádí ministr Jan Lipavský, který zemi v rámci své velké indopacifické cesty navštívil na konci týdne. Přečtěte si první díl seriálu S Deníkem na druhý konec světa.
21 fotografií

Indie, nejlidnatější země planety, se chce stát hlavní světovou velmocí

Svět
Jednou z bylin, které můžete pěstovat na balkoně a které pomáhají v boji se zdravotními problémy, ale i s  přebytečnými kilogramy, je bazalka.
V Indii ji uctívali jako posvátnou rostlinu, ve starém Římě bazalku považovali za koření lásky. I když ji možná berete jen jako aromatickou bylinku používanou běžně v kuchyni, dokáže si poradit s řadou zdravotních problémů. Bazalka je silný antioxidant a patří mezi nejlepší protizánětlivé byliny. Chrání cévní buňky před poškozením volnými radikály. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů a brání i hromadění špatného cholesterolu.

Roste za oknem, má antioxidační účinky a čaji z jejích listů se říká tekutá jóga

Zdraví
Dacia Spring
Tak jako nabízí Dacia na našem trhu nejlevnější SUV, nabízí také nejlevnější bateriový elektromobil. Je jím model Spring, který vzbudil mnoho vášní, ale přesto se stal populárním na evropských trzích mezi soukromými majiteli. Nyní přichází jeho velké přepracování, přinášející mnohem modernější vzhled, které navíc vrací do nabídky levnou a velmi pomalou verzi.
24 fotografií

Dacia inovuje Spring! Vrátí se i levnější pomalá verze

Autosalon
Po reprezentačním plese města čeká Mladou Boleslav také ples Klaudiánovy nemocnice.
/FOTO, VIDEO/ Nadcházející víkend nabídne na Boleslavsku i u sousedů ve středních Čechách desítky akcí, mezi kterými stále vedou bály a masopustní průvody. Vyrazil lze ale i na koncerty, muzikály a divadelní představení nebo třeba na mariášnický turnaj, pánskou burlesku, slet halových letadel a chovatelskou výstavu, která představí i zakrslé králíčky a papoušky. Stačí si vybrat. 
41 fotografií

Kam o víkendu: Masopustní hody, muzikál i ples nemocnice

Volný čas
Jsem v pekle, jsem v pekle, opakoval si prý mladý námořní důstojník Christian Fletcher těsně předtím, než napadl kapitána a zahájil jednu z nejslavnějších vzpour historie: vzpouru na lodi Bounty
Ke slavné vzpouře na lodi Bounty došlo už před 235 lety, přesto je tento příběh dodnes živý a spolu s ním žije i jeho legenda. Skutečnou příčinou celé události byl pravděpodobně střet dvou silných, ale úplně rozdílných osobností, neschopných pochopit jedna druhou. Možná proto bude vždy přitahovat pozornost romanopisců, filmařů i všech lidí, kteří mají rádi silné příběhy.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Jak to bylo se vzpourou na lodi Bounty

Historie
Obecní vlajka Hořiček již navštívila více než 50% států na planetě. Podívejte se jen na část světa, kde všude byla.
/FOTO, VIDEO/ Bílá holubice se žlutou zbrojí a žlutou pětilistou ratolestí v zobáku už roztáhla svá křídla ve více než polovině všech států na zeměkouli. Řeč je o symbolu Hořiček vyobrazeného na obecní vlajce, která navzdory svému relativnímu mládí vycestovala již do 109 zemí světa. Upevnila si tak postavení v České knize rekordů jako obecní vlajka v nejvíce státech světa. Vloni stoupala do výšin i v Himálajích a počet navštívených zemí se už opět rozrůstá. Můžete se o to přičinit i vy.
57 fotografií

Hořičská vlajka posiluje rekord, vlála už ve více než polovině států světa

Náchodsko
Opičí čára na obou rukách je velká vzácnost.
Věštění či čtení z dlaně je praktikou, díky které prý může každý nahlédnout do své budoucnosti. A zjistit tak, jak je na tom se zdravím nebo si spočítat, kolik let mu ještě zbývá. Musíte ale vědět, z jaké ruky se věští. A také, kde je na ruce čára života, co znamená, když je krátká nebo když najdete čáry života dvě. Pak je tu ještě jedna čára, opičí, kterou moc lidí nezná.
4 fotografie

Máte na své dlani opičí čáru? Jestli ano, jste prý dítětem štěstěny

Zdraví
Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
/51. OTÁZKA/ Největšími v současnosti žijícími suchozemskými savci jsou sloni. Odborníky i běžné lidi fascinuje nejen velikost těchto zvířat, ale i způsob jejich komunikace či fungování chobotu. Sloni jsou ale zajímaví také obrovskýma ušima. Proč je mají tak velké? Na to odpovídá další díl seriálu 100 otázek a odpovědí.

Proč mají sloni tak velké uši?

Věda