ŠTÍTEK: Indie

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
/51. OTÁZKA/ Největšími v současnosti žijícími suchozemskými savci jsou sloni. Odborníky i běžné lidi fascinuje nejen velikost těchto zvířat, ale i způsob jejich komunikace či fungování chobotu. Sloni jsou ale zajímaví také obrovskýma ušima. Proč je mají tak velké? Na to odpovídá další díl seriálu 100 otázek a odpovědí.

Proč mají sloni tak velké uši?

Věda
Český premiér Petr Fiala.
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) chyboval, když špatně vyhodnotil konání vánočního večírku na ministerstvu v době tragické střelby na Karlově univerzitě, chyby lituje a omluvil se. Tím vidí předseda vlády kauzu jako uzavřenou. Uvedl to v úterý na brífinku před odletem na pracovní cestu do Indie. Ministra práce a sociálních věcí podpořili i Lidovci.

Jurečka chyboval, lituje toho, řekl Fiala. Ministra podpořili i lidovci

Česko
Ze Tříkrálové sbírky na Hradecku. Tříkráloví koledníci obešli i Hubíles.
/FOTO/ Tisíce tříkrálových koledníků vyrazily o uplynulém víkendu do ulic měst a obcí. Setkat se s nimi mohli lidé na mnoha místech, třeba také v Hubílese na Hradecku (na snímcích). Tříkrálová sbírka pomáhá i přímo doma v regionech. Na Hradecku tak dárci mohou přispět například na domácí hospicovou péči a projekt výstavby hospice ve Stěžerách.
5 fotografií

Tři králové zpívali a přáli pro dobrou věc, sbírka pomáhá na mnoha místech

Hradecko
Kateřina Bašová (vlevo) a Anna Vorlová, rakovnické vyslankyně na olympijské kvalifikaci pozemních hokejistek v Indii.
Byla by to prvořadá senzace, jaká se pozemním hokejistkám povedla snad ještě ve federální éře na olympiádě v Moskvě. Tehdy v roce 1980 vybojovaly stříbro, nyní po 43 letech zkusí zabojovat o samotný postup na OH v Paříži. Z olympijské kvalifikace konané v Indii postoupí tři nejlepší družstva, turnaj startuje už 13. ledna. Budou u toho také dvě hráčky HC 1972 Rakovník Kateřina Bašová a Anna Vorlová.

V Indii zabojují o olympiádu také rakovnické hokejistky Bašová a Vorlová

Ostatní sporty
Zuzana Semrádová
Je v jednom kole. Hřiště střídá za nemocnici i univerzitu. Zuzana Semrádová pomáhá povznést český pozemní hokej nejlépe na olympijské hry, zároveň se jako medička připravuje na profesi doktorky. Skloubit oba světy dohromady je pro ni fuška, ale zvládá to bravurně. „I když mám individuální studijní plán, víc než změnit rozvrh mi to neumožňuje. U nás je na rozdíl od jiných vysokých škol pevně daný. Prezence, zápočty a testy musím splnit jako všichni ostatní. A z každého předmětu můžu mít jen dvě absence za semestr,“ přibližuje dvacetiletá reprezentantka. „Všechno jsem si přesně vypočítala, abych stíhala i hokej. A tedy také Indii.“
5 fotografií

Medička sní o olympiádě. Pozemní hokejistka Semrádová kmitá po hřišti i špitále

Ostatní sporty
Léčivé účinky puškvorce jsou aktuální i dnes – pomáhá v boji proti volným radikálům, proti depresi i při hubnutí.
Puškvorec je bylina, jejíž název si vybavujeme ze starých příběhů a pohádek. Tataři věřili, že dokáže očistit vodu od nečistot, u nás se zase tradovalo, že pokud má člověk u sebe nadrcený kořen puškvorce, vyhne se mu mrtvice. Puškvorcem se léčilo špatné trávení, epilepsie, revma, bolavý krk i horečka. Léčivé účinky této rostliny se zajímavou vůní jsou však aktuální i dnes – puškvorec má totiž potenciál léčit některé civilizační choroby. Na co všechno je dobrý puškvorec? A jak se užívá?

Je jako český ženšen. Pomáhá i při depresi, hubnutí a odvykání kouření

Zdravý život
Josef Maršálek a Adriana Mašková
V soutěži StarDance čím dál víc přituhuje. Osmý večer se stal bohužel osudným Josefu Maršálkovi a jeho taneční partnerce Adrianě Maškové, kteří ve svém podání předvedli quickstep a scénický tanec inspirovaný Indií. Podle některých diváků měl oblíbený cukrář vypadnout už dávno, jiní doufali, že dojde až do finále. Sám Josef Maršálek bere vypadnutí s nadhledem: "Tancování jsem si šel do soutěže především užít," říká.     
11 fotografií

Josef Maršálek o konci ve StarDance: Viděl jsem v Indii umírat lidi, o nic nejde

Společnost
Jaroslav Hutka zazpíval Tetínu a zavzpomínal na svou minulost.
/FOTO, VIDEO/ V předvečer 17. listopadu vystoupil v Tetíně v Komunitním centru sv. Ludmily písničkář Jaroslav Hutka (76). Během tříhodinového vystoupení zavzpomínal na rodnou Olomouc, na cestování po Indii a Francii, kde skládal v poslední době písničky, na své nejmenší děti ve věku 3, 5 a 7 let, které má s o 36 mladší přítelkyní Magdalenou Hodovicovou.
15 fotografií

Písničkář Jaroslav Hutka zazpíval Tetínu a zavzpomínal na svou minulost

Volný čas
Žáci vlašimské obchodní akademie se svým průvodcem Vojtěchem Kockem a skupinou zahraničních turistů při prohlídce v chrámu svatého Víta v Praze.
Žáci 4. ročníku vlašimské obchodní akademie studijního zaměření Cestovní ruch se v rámci semináře English for Tourism (Odborná angličtina pro cestovní ruch) podívali vlakem do historického centra hlavního města České republiky. Jízda do Prahy vlakem byla vybrána záměrně, neboť cestování vlakem a k tomu náležitá slovní zásoba a fráze jsou taktéž náplní předmětu Cestovní ruch.

Žáci obchodní akademie absolvovali tříhodinovou prohlídku Prahy v angličtině

Čtenář reportér
Hostem videopodcastu Byznys kafe byl spolumajitel firmy Bagind Lukáš Matějček
Na počátku byl sen procestovat a poznat kus Indie. Ten sen se nejen splnil, ale otevřel i novou podnikatelskou cestu. Ostravák Lukáš Matějček díky své cestovatelské vášní narazil na šikovného výrobce batohů a tašek z kozí kůže a dnes je u nás prodává pod značkou Bagind. Jaké úskalí má podnikání spojené s řemeslníky v Indii a dnes už i v Kolumbii? A jaké má Lukáš Matějček další vize a plány? To prozradil v dalším díle pořadu Byznys kafe.

Batohy z kozí kůže dává podnikatel vyrábět v Indii. Chtěl by dělat i krosny v ČR

Byznys kafe
Po zemětřesení v Nepálu musejí lidé přespávat venku, jejich domy jsou zničené
Tisíce vesničanů v horách na severozápadě Nepálu v noci spí pod širým nebem, protože jejich příbytky jsou po pátečním ničivém zemětřesení v troskách. Většina domů v okrese Džadžarkot se zhroutila, poškozeny byly i pevnější domy z betonu, kterých je v oblasti jen pomálu. Zatím poslední bilance hovoří o 157 obětech, jejich počet ale podle úřadů může nadále stoupat, napsala v neděli agentura AP.

Zemětřesení v Nepálu má nejméně 157 obětí. Pátrání po přeživších skončilo

Svět
C-17 Globemaster indického vojenského letectva
Největší demokracie světa, jak je Indie dlouhá desetiletí nazývána, spouští poměrně často obří tendry na nákup vojenské techniky, která má ubránit bezmála zemi s bezmála půldruhé miliardy obyvatel primárně proti vlivu ze strany Číny. Posledním velkým nákupem budou transportní letouny pro indické letectvo, které dlouhá léta spoléhalo zejména na Iljušin Il-76. Časy se mění a do budoucna již Rusové do Indie svoje transportní letouny dodávat nebudou.

Rusko ztrácí důležitého spojence. Indie se zbavuje letadel a Moskvu obchází

Věda a technika
Zemětřesení v Nepálu, 3. 11. 2023
Počet obětí pátečního silného zemětřesení v Nepálu dál roste, otřesy si vyžádaly nejméně 128 mrtvých. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA s odvoláním na policii. Zraněných je podle agentury AFP více než stovka. Živel udeřil zejména v nepálských okresech Džadžarkot a Rukum, kde se zřítil neupřesněný počet domů. Podle svědků bylo zemětřesení citelné i v indickém hlavním městě Dillí, kde se roztřásly budovy. České ministerstvo zahraničních věcí nemá informace, že by zemětřesení postihlo české občany pobývající v Nepálu.

Nepál zasáhlo silné zemětřesení. Zemřelo přes 120 lidí, Češi mezi oběťmi nejsou

Svět
Rekordmanem mezi lidožravými levharty indickými se stal velký samec známý jako levhart z Panaru. Jim Corbett ho nakonec ulovil v roce 1910
Psal se rok 1918, svět se snažil vzpamatovat z hrůz světové války a současně čelil další pohromě v podobě epidemie španělské chřipky. V té době se v severoindické vesnici Benji poprvé objevil levhart, jenž se brzy měl stát nejobávanějším zvířetem v celé Indii. Za osm let zabil nejméně 125 lidí, možná i víc. Zátah na něj se proměnil v souboj kdo s koho.
10 fotografií

Levhart z Rudraprayagu: Řádil osm let, zabil přes 120 lidí. Lovil i uvnitř domů

Historie
Závod automobilky Škoda Auto ve Vrchlabí.
Automobilka Škoda Auto hodlá letos v závodě ve Vrchlabí zvýšit výrobu převodovek téměř o 30 procent na zhruba 690.000 kusů z loňských 538.000 kusů. V závěru loňského roku kvůli tomu závod přijal 250 pracovníků. Od začátku letošního roku závod vyrábí sedm dní v týdnu místo předchozích pěti dnů v režimu 20 směn týdně místo 15. Celkem má závod nyní asi 1100 pracovníků. Novinářům to dnes řekl vedoucí závodu Ivan Slimák.

Škoda Auto zvýší ve Vrchlabí výrobu převodovek o 30 procent, přijala 250 lidí

Krkonoše
Hejtman JmK a Národní protidrogový koordinátor navštívil gymnázium v Hustopečích
Gymnázium T. G.Masaryka v Hustopečích uspořádalo pro své studenty dvě zajímavá a velmi inspirativní setkání na půdě školy. Nejprve přijel v pondělí 9. října J. Grolich, hejtman Jihomoravského kraje. Od roku 1989 se jedná teprve o druhou návštěvu tak významného představitele kraje, který zamířil na setkání se studenty. J. Vobořil, národní protidrogový koordinátor, zavítal na gymnázium o den později, tzn. v úterý 10. října. Tématem jeho besedy se studenty byla samozřejmě prevence a taktéž zprostředkování informací týkajících se drogové problematiky u nás i v zahraničí.
5 fotografií

Hejtman JmK a Národní protidrogový koordinátor navštívil gymnázium v Hustopečích

Čtenář reportér