ŠTÍTEK: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Začátek cyklostezky a Povltavská promenáda - současný stav
Na trase z Libně k mostu Barikádníků denně projedou stovky až tisíce cyklistů. První část cyklostezky je bez komplikací, problém nastává při napojení na ulici Povltavská. Zde je intenzivní automobilová doprava a na úzký cyklopruh se cyklistům mezi auta příliš nechce. Místo se má ale změnit k nepoznání. Vznikne tu takzvaná Povltavská promenáda s rozšířenou cyklostezkou.
50 fotografií

Cyklisti se perou s auty. V rámci Povltavské promenády vznikne nová cyklostezka

Praha
Výstava o přírodě ve městě Planeta Praha v CAMPu Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
/VIDEO, FOTO/ Proklínáni bývají kuřáci v Praze nejen kvůli tomu, že svému okolí smrdí. Také odhozené nedopalky město hyzdí; navíc hned tak samy od sebe nezmizí, protože jsou vyrobeny z materiálů, které se rozkládají jen pomalu. A mimo to obsahují spoustu jedů, které se s nimi dostávají do prostředí. Fuj, fuj a ještě jednou fuj, chtělo by se říci. Proto překvapí zjištění přírodovědců: nalezené vajgly si mimořádně oblíbili třeba ježci. Nebo některé druhy ptáků.
52 fotografií

Kuřáci prospívají pražským zvířatům. Odhozené nedopalky milují ježci i ptáci

Praha
Prohlídka prostor pražského hlavního nádraží v podobě navrhované studiem Henning Larsen Architects v prezentačním centru Virtuplex v Horních Počernicích – v rámci představení prostřednictvím virtuální reality.
/VIDEO, FOTO/ Vřelé přijetí i nesmiřitelný odpor. To jsou protilehlé póly postojů, s nimiž je přijímán návrh nedávno představeného projektu proměny pražského hlavního nádraží. Dánští architekti z kodaňského studia Henning Larsen Architects s velikým náskokem zvítězili v takzvaném soutěžním dialogu, z něhož má vzejít proměna nádraží s jeho přizpůsobením pro budoucí zdvojnásobení počtu cestujících.
29 fotografií

Nový Hlavák virtuálně. Klidně prostoupit skrz zeď, jenom na tramvaj se nešlape

Praha
Nový Hlavák – budoucí podoba pražského hlavního nádraží podle návrhu dánského studia Henning Larsen Architects.
Nadšení vyvolává u řady řady lidí, architektů i laiků, vizionářský návrh změny podoby hlavního nádraží, který v rámci soutěžního dialogu Nový Hlavák připravilo pro Prahu dánské studio Henning Larsen Architects. Vítěz soutěže, který prvenství získal podle bodování komise hodnotitelů s výrazným náskokem před konkurenty nabízejícími podstatně konzervativnější řešení, svoji představu nazývá Šťastný Hlavák.
38 fotografií

Šťastný Hlavák: K dohadování kolem proměny nádraží může přispět i veřejnost

Praha
Kristýna Cejnarová a Lucie Bášová založily Mumdoo, aby propojily firmy s ženami na mateřské dovolené.
Na trhu je nedostatek zaměstnanců, ale zaměstnavatelé zároveň netouží a ani nevytváří vhodné podmínky pro maminky na mateřské. V České republice téměř polovina žen na mateřské nebo rodičovské dovolené, které projevily zájem, aktuálně nepracuje. Vyplývá to z průzkumu Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte, který mířil zejména na ženy, které mají zájem o návrat do práce.

Téměř každá druhá žena, která pečuje o malé děti a přála by si pracovat, nemůže

Rodina
Vítězný návrh nizozemské kanceláře Benthem Crouwel Architects a pražského studia OVA neboli ov architekti ze soutěže na dostavbu 4. kvandrantu Vítězného náměstí v Dejvicích – vizualizace: pohled do rezidenčního vnitrobloku.
Zelená plocha u dejvického Kulaťáku, nyní známá především pořádáním farmářských trhů, se zásadně změní. Severozápadní kvadrant mezi ulicemi Evropská, Jugoslávských partyzánů a Šolínova – tedy od kruhového objezdu na Vítězném náměstí směrem k vysokoškolskému komplexu – bude zastavěn; i tak má nadále zůstat výrazně zelenou součástí lokality.
57 fotografií

Podívejte se: Dejvice výrazně promění chystaná dostavba kvadrantu u Kulaťáku

Praha
Ilustrační foto.
Nejhorší situace s kapacitami mateřských a základních škol je a do budoucna bez investic bude v Praze 5, 6, 9 a 10. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení města a Institutu plánování a rozvoje (IPR), který na základě demografických dat zpracoval prognózu veřejné vybavenosti v metropoli. Praha podle vedení magistrátu potřebuje do budování škol investovat desítky miliard korun, město připravuje plán investic a jedná se státem o získání dotací.

Nejhorší situace kapacit u mateřských i základních škol je v Praze 5, 6, 9 a 10

Praha
Ilustrační foto.
V Praze je o zhruba 11.000 míst v základních školách méně, než uvádí rejstřík škol a školských zařízení ministerstva školství (MŠMT). Podle dotazníkového průzkumu, který uskutečnil pražský magistrát mezi městskými částmi, je kapacita v metropoli 118.639 žáků, zatímco statistiky MŠMT uvádějí 129.662 míst. V případě mateřských škol městské části uvedly 40.563 míst, zatímco v rejstříku je 42.820. Vyplývá to z informací pro zastupitele, které tento týden projednali městští radní.

V Praze je nižší kapacita základních škol, než uvádí statistiky MŠMT

Praha
Prezident Petr Pavel se byl podívat na výstavbu metra D.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Prezident Petr Pavel při dnešní pokračující návštěvě Prahy diskutoval se zástupci hlavního města o dopravě nebo o dostupném bydlení a navštívil také staveniště metra D mezi Pankrácí a budoucí stanicí Olbrachtova. Návštěvu Prahy zahájil prezident spolu s manželkou Evou v úterý 27. června návštěvou ZŠ Cimburkova, pak diskutoval s pražskými politiky o školství a otevřel Masarykovu knihovnu.
12 fotografií

Druhý den návštěvy prezidenta Pavla v Praze. Prohlédl si i stavbu metra D

Praha
Ilustrační foto. Severojižní magistrála.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Praha začne ve spolupráci s architekty připravovat úpravy magistrály v úseku mezi Hlávkovým mostem a hlavním nádražím. Vznikne k tomu také pracovní skupina. V pondělí 22. května to schválili radní města spolu s architektonickými studiemi, které se návrhy krátkodobých i dlouhodobějších změn zabývají. Plány magistrátu u hlavního nádraží zahrnují zúžení a vytvoření přechodu, mezi Hlávkovým mostem a Bulharem mají změny zahrnovat zpřístupnění silnice chodcům a cyklistům nebo vytvoření nájemních prostor pod estakádou.
12 fotografií

Praha se chystá na úpravu magistrály. První bude na řadě okolí hlavního nádraží

Praha
Město plánuje vznik nové čtvrti kolem konečné metra Letňany.
/FOTOGALERIE/ Obyvatelům a návštěvníkům Prahy 9 slouží přesně pětadvacet let, přesto stanice metra Letňany stále končí na výspě metropole, tak trochu mezi poli. Čekat zde v noci na autobus nepatří zejména v zimních měsících k nejpříjemnějším zážitkům. To by však mohly změnit plány, které má s tamními nevyužitými městskými a státními pozemky pražský magistrát.
8 fotografií

Praha zpracovává plán na vznik čtvrti v Letňanech. Podobu můžou ovlivnit místní

Praha
Školáci. Ilustrační foto.
První krok k vysněné střední škole mají už pražské děti za sebou. Možnost podání přihlášek vypršela začátkem března, nyní se děti chystají na přijímací zkoušky. Letošní konkurence je ale silná vzhledem k většímu množství deváťáků, kteří základní školy opouští. Zájem je jak o čtyřletá a víceletá gymnázia, tak o odborné školy.

Ze základních škol vychází silný ročník. Boj je o gymnázia i odborné střední

Praha
Památný strom jasan ve Strahovské zahradě.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ve Strahovské zahradě, přibližně kilometr pěší procházkou od Pražského hradu, roste košatý strom. Už přes dvě staletí. A teď je podle místních lidí v ohrožení. Petřínská iniciativa kritizuje výkopové práce v okolí jasanu, které údajně poškodily jeho kořenový systém. Magistrát se brání, že vzdálené sondy jasan neohrozily.
12 fotografií

Petřínská iniciativa bojuje o dvousetletý jasan. Magistrát jeho ohrožení vyvrací

Praha
Výstava v CAMPu věnovaná bydlení v Praze.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Máte představu o tom, kolik je v Praze bytů? Tušíte, o jakou částku v posledních letech stoupla cena nemovitostí? A jak je na tom hlavní město v porovnání s metropolemi našich sousedů? Na tyto i mnohé další otázky přináší odpověď výstava věnovaná fenoménu bydlení v Praze. Nese název „Praha zítra? Domy a byty“ a je součástí cyklu zaměřeného na budoucnost naší metropole.
37 fotografií

V CAMPu probíhá výstava věnovaná bydlení. Její součástí se může stát i váš byt

Praha
Soutok Berounky a Vltavy.
Soutěž na krajinářské řešení říční nivy, rozprostírající se na soutoku Berounky a Vltavy na jižním okraji Prahy, vyhlásil letos v srpnu Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Nyní jsou známa jména architektonických týmů, které postoupily do první fáze soutěžního klání o návrh příměstského parku nazvaného příznačně: Soutok. Je jich šest a pocházejí jak z Evropy, tak Asie či Ameriky.
8 fotografií

Podívejte se: Soutok Berounky a Vltavy čeká proměna. Vznikne tam park

Praha
Ilustrační foto.
V Praze se většině lidí žije dobře a nic na tom nezměnila ani pandemie covidu. Naopak v řadě aspektů hodnotili Pražané život v metropoli v roce 2020 lépe než před čtyřmi lety. Vyplývá to z průzkumu, který provedl městský Institut plánování a rozvoje (IPR) v roce 2020 a jehož výsledky shrnuje právě publikovaná studie, nazvaná Spokojenost a kvalita života Pražanů.

Lidé jsou se životem v Praze spokojeni více než před čtyřmi lety

Praha
Vítězné náměstí v Praze 6.
/FOTOGALERIE/ Z celkem 44 přihlášek vybírala porota týmy, které se zúčastní soutěže na dostavbu Vítězného náměstí v Praze 6. Zájem o účast projevila sdružení složená z architektů, urbanistů, krajinářských architektů a dopravních inženýrů nejen z Evropy, ale i Ameriky či Asie. Z nich porota vybrala deset týmů, mezi nimiž figurují jak světoznámá architektonická studia, tak tuzemské kanceláře.
58 fotografií

O dostavbu Vítězného náměstí v pražských Dejvicích bude usilovat deset týmů

Praha
Rohanský ostrov.
Celkem třináct týmů z celého světa se zapojilo do mezinárodního soutěžního dialogu na proměnu území ležícího podél řeky Vltavy v pražském Karlíně a Libni a na vznik takzvané Koncepce Rohanského a Libeňského ostrova. Z nich vybrala komise, tvořená osobnostmi reprezentujícími různé odbornosti, čtyři týmy složené z ateliérů z Belgie, Nizozemí a České republiky.
25 fotografií

Proměna Rohanského a Libeňského ostrova: Návrhy dodají čtyři týmy

Praha
Tomáš Hudeček.
Praha může podle analýzy Institutu plánování a rozvoje (IPR) uspořit každoročně kolem miliardy korun, pokud by se snížil počet městských částí ze současných 57 na 8. Podle modelu, na který upozornil a podporuje ho bývalý primátor a současný nezávislý kandidát do Senátu Tomáš Hudeček, by rázný byrokratický řez nemusel znamenat zhoršení veřejných služeb.

Ať je městských částí v Praze jen osm, navrhuje exprimátor Hudeček

Volby 2022 v Praze
Plavba zvonu #9801 po Vltavě do Prahy.
Osmdesát let poté, co z pražských Manin odplula poslední loď s rekvírovanými zvony do Hamburku, se nad Prahou poprvé ponese hlas Zvonu #9801. Mohutný zvon o hmotnosti 9801 kilogramů bude prozatímně umístěn u Čapadla na Smetanově nábřeží. Veřejnost je může poprvé vidět a slyšet právě na tomto místě při slavnostním odhalení v neděli 28. srpna od 19 hodin.
19 fotografií

Obrazem: Zvon číslo 9801 už dorazil do Prahy, připlul po Vltavě

Praha
Plavba zvonu #9801 po Vltavě do Prahy.
Osmdesát let poté, co z pražských Manin odplula poslední loď s rekvírovanými zvony do Hamburku, se nad Prahou poprvé ponese hlas Zvonu #9801. Mohutný zvon o hmotnosti 9801 kilogramů bude prozatímně umístěn u Čapadla na Smetanově nábřeží. Veřejnost je může poprvé vidět a slyšet právě na tomto místě při slavnostním odhalení v neděli 28. srpna od 19 hodin.
19 fotografií

Obrazem: Zvon číslo 9801 už dorazil do Prahy, připlul po Vltavě

Z okolí
Ilustrační foto.
/FOTOGALERIE/ V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje (IPR) je jich místo oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300 tisíc více. Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, řekl ředitel IPR Ondřej Boháč.
74 fotografií

V Praze žije o asi 300 tisíc lidí více, než uvádí oficiální sčítání obyvatel

Praha
Trojská kotlina a předzámčí v Troji.
Dotkni se řeky. To je název venkovní výstavy, seznamující s minulostí, přítomností i budoucností Trojské kotliny a Císařského ostrova v Praze 7. Díky ní mohou její návštěvníci získat ucelenou představu o tom, jakou proměnou projde jedno z nejcennějších a největších přírodních pražských území. Obohacena je o letní doprovodný program a tvojí ji pětice míst, která jsou doplněna o zábavné úkoly pro děti. Výstavu, jejímž autorem je Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), je možné zhlédnout kdykoli v období od 1. srpna do konce října.
4 fotografie

Výstava ukazuje budoucnost Trojské kotliny. Zaujme děti i dospělé

Praha
Smetanovo nábřeží.
/FOTOGALERIE/ Město připravuje pokračování úprav prostoru Smetanova nábřeží na protější straně nové promenády a v okolí. Po dokončení první fáze by měl projít rekonstrukcí úsek od Mánesa, okolo Karlova mostu přes Křižovnické náměstí, a dále Křižovnickou ulicí až k náměstí Jana Palacha.
22 fotografií

Okolí Karlova mostu a Mánesa získá nový vzhled

Praha