ŠTÍTEK: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Zahájení informační tour Metropolitního plánu po městských částech.
/FOTOGALERIE/ S posledním červnovým dnem se uzavřelo druhé kolo veřejných připomínek k připravovanému metropolitnímu plánu, který vymezí mantinely stavebnímu rozvoji Prahy v příštích desetiletích. Městské části, veřejné instituce a úřady, spolky i jednotliví obyvatelé měli dva měsíce možnost komentovat návrh plánu, který doznal změn už na základě prvního připomínkování v roce 2018. Kromě připomínek mohli rovněž majitelé nemovitostí či zástupci veřejnosti se sumou podpisů vznášet námitky se silnější právní vahou.
19 fotografií

Druhé kolo připomínek k metropolitnímu plánu je uzavřené, námitky ale trvají

Praha
Území, které chce přestavět Pražská developerská společnost a město. Modely vytvořili studenti ČVUT.
/FOTOGALERIE/ Ambiciózní plány na proměnu rozlehlého brownfieldu na Palmovce v Praze 8 se zase o něco více přiblížily svému zhmotnění. Zásluhu na tom mimo jiné má spolupráce Pražské developerské společnosti (PDS) se studenty architektury ČVUT, kteří půl roku pracovali na urbanistickém a architektonickém řešení Palmovky v okolí stejnojmenné stanice metra. Výsledkem této spolupráce, na níž se podílelo celkem 45 studentů tří ateliérů (Kohout-Tichý, Juha-Tuček a Stempel-Beneš), je fyzický model klíčové části této lokality, zahrnující šest desítek různých budov ve dvanácti blocích.
27 fotografií

Problematická Palmovka: S novou podobou místa pomohli studenti ČVUT

Podnikání
Výstavba projektu Dock trvala deset let. Všechny byty jsou zde prodané.
/FOTOGALERIE/ V rozlehlou a novou čtvrť se v průběhu uplynulých deseti let proměnilo území rozkládající se kolem dvou slepých ramen Vltavy v pražské Libni. První etapa rezidenčního projektu Dock byla zkolaudována přesně před deseti lety - na sklonku května roku 2012. Poslední budovou areálu, rozkládajícího se území vymezeném ulicemi Boudníkova, Voctářova a U Českých loděnic, se stal kancelářský objekt. Jeho kolaudací, která proběhla letos květnu, se příběh výstavby nové čtvrti u Libeňského mostu uzavřel.
16 fotografií

Libeň vábí. Vyrostla tam nová čtvrť, která nabízí i přístav pro jachty

Praha
Tomáš Lapáček, inovační manažer a vedoucí hlavního projektu Prague Smart Accelerator v Pražském inovačním institutu.
/ROZHOVOR/ Tomáš Lapáček řídí projekty na podporu výzkumu a inovací v Pražském inovačním institutu (Pii). Buduje inovační značku Prahy s cílem zlepšit spolupráci výzkumu a podniků v hlavním městě. „Praha se musí dostat z pasti globálně exponovaného města,“ říká v rozhovoru pro Pražský deník. Inovace totiž mohou zlepšit situaci v dopravě, životním prostředí i pomoci ušetřit za energie. Hlavní město v nich však zaostává – za Brnem, Ostravou i Libercem.
5 fotografií

Odborník na inovace Tomáš Lapáček: Praha nesmí zůstat pozadu

Praha
Vítězné náměstí - Kulaťák.
Pražští radní „posvětili“ architektonickou soutěž na čtvrtý (severozápadní) kvadrant Vítězného náměstí, lidově nazývaného Kulaťák. Území, které je vymezené ulicemi Evropská, Šolínova a Jugoslávských partyzánů nalezne novou podobu v takzvaném soutěžním workshopu.
58 fotografií

„Kulaťák“ bude dobudován na základě soutěže

Praha
Vítězný návrh je od dánského studia BIG.
/VIZUALIZACE/ V průběhu slavnostního večera, zahájeného jak jinak než symfonickou básní Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany, byly v úterý v podvečer v Centru architektury a městského plánování (CAMP) vyhlášeny výsledky mezinárodní architektonické soutěže na podobu pražské Vltavské filharmonie. Za vítězným projektem hudebního centra stojí tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem.
11 fotografií

Nový symbol Prahy? Vltavská filharmonie nabídne panoramatický výhled na město

Regiony
Vítězný návrh je od dánského studia BIG.
/VIZUALIZACE/ V průběhu slavnostního večera, zahájeného jak jinak než symfonickou básní Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany, byly v úterý v podvečer v Centru architektury a městského plánování (CAMP) vyhlášeny výsledky mezinárodní architektonické soutěže na podobu pražské Vltavské filharmonie. Za vítězným projektem hudebního centra stojí tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem.
11 fotografií

Nový symbol Prahy? Vltavská filharmonie nabídne panoramatický výhled na město

Praha
Výstava v CAMPu umožňuje seznámení s Metropolitním plánem Prahy.
/FOTOGALERIE/ V nadcházejících měsících má veřejnost možnost dopodrobna se seznámit ze základními principy pražského územního, takzvaného metropolitního plánu a s jeho upraveným návrhem. A do 30. června pak odeslat své připomínky, v případě majitelů pozemků či zástupců veřejnosti i námitky. Poté, co bude vše zpracováno, dojde k dalšímu veřejnému projednávání.
17 fotografií

Pražané se mohou vyjádřit. S územním plánem je blíže seznámí výstava

Praha
Spolek Krásné Kobylisy představil koncepci Vize, se kterou radnice Prahy 8 souhlasí.
/FOTOGALERIE/ V jihovýchodní části sídliště Ďáblice, na pozemku ohraničeném ulicemi Střelničná, Davídkova a Taussigova, by mohly vyrůst nové byty. Proti tomuto záměru, který schválila Rada hlavního města Prahy, však vystoupili radní Prahy 8 i Krásné Kobylisy, spolek obyvatel sídliště. Vadí jim, že záměr na výstavbu Bytového domu Ládví nebyl projednán s městskou částí a občany.
3 fotografie

Spor o výstavbu v Ďáblicích: místní a radnice jsou proti magistrátu

Praha
Před lety někteří vlastníci uzavřeli část Trojmezí. Nyní chce město jejich pozemky vykoupit.
/FOTOGALERIE/ Trojmezí se rozkládá na území městských částí Praha 10, 11 a 15 a kromě přírodní památky Meandry Botiče se zde nachází i několik retenčních nádrží a rozsáhlý, avšak zanedbaný ovocný sad. Již v minulosti bylo pro tuto oblast vlastníky pozemků pořízeno několik studií, ale žádná z nich nenalezla potřebnou shodu.
8 fotografií

Co s Trojmezím? Odpověď má dát studie i anketa veřejnosti

Praha
Masarykovo nádraží - vizualizace.
Deset let příprav. U velkého pražského projektu běžná doba. Finální podoby se nyní dočkala chystaná revitalizace okolí Masarykova nádraží. Společnost Penta Real Estate předpokládá, že začátkem roku by mohla získat stavební povolení – a poté zahájí výstavbu dvou budov.
7 fotografií

Penta ukázala novou podobu Masaryčky

Podnikání
Kampus Dejvice.
Kampus v Dejvicích už dlouho čeká na celkovou proměnu. Do přípravy se mohou zapojit studenti, zaměstnanci i obyvatelé nejbližšího okolí. Hlavním cílem připravované koncepce je vytvořit prostor pro odpočinek, vzdělávání a reprezentaci škol a ústavů. Projekt koordinuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), který aktuálně vybírá zpracovatele koncepce formou veřejné zakázky. Lhůta pro podání nabídek je do 7. 9. 2020 do 15.00 hodin.
5 fotografií

Kampus Dejvice je o krok blíž nové tváři. Hledá se zpracovatel koncepce

Praha
Metropolitní plán se představuje Pražanům.
/INFOGRAFIKA/ Nepřehlednost, možná výstavba budov převyšujících okolní domy, matoucí pravidla pro rozvoj rekreačních území, nedostatečná ochrana současné podoby sídlišť. To jsou opakující se výtky, které v těchto dnech přicházejí na magistrát coby pořizovatele nového Metropolitního plánu. Návrh klíčového dokumentu pro další rozvoj Prahy pro něj připravil Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).
12 fotografií

Městské části mají desítky výhrad k návrhu Metropolitního plánu

Praha
Soutok Vltavy a Berounky.
Kam budou chodit Pražané relaxovat? Kde vzniknou nové parky nebo sportoviště? I na tyto otázky dává návrh nového Metropolitního plánu odpovědi. Byť ne tak jasně formulované, jako je tomu u rozsáhlých ploch určených ke zcela nové zástavbě či přeměně nynějších brownfieldů.
6 fotografií

Plán navrhuje rekreační území u Vltavy a Berounky

Praha