ŠTÍTEK: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Mrakodrapy na pražské Pankráci.
Hlavní město by mělo v polovině dubna zveřejnit finální verzi návrhu Metropolitního plánu, na kterém pracuje Institut plánování a rozvoje (IPR) necelých pět let. Dokument má přinést zásadní změnu v plánování města. Namísto dosavadního definování funkce jednotlivých pozemků se soustřeďuje na vymezení skladby a kompozice zástavby i krajiny.
20 fotografií

Město po Velikonocích představí Pražanům Metropolitní plán

Z okolí
Stolky a židle na Malostranském náměstí. Ilustrační foto.
Projekt Pražské židle a stolky se v dubnu opět objeví v Praze. Kromě již klasických míst jako je Malostranské náměstí nebo kampus Dejvice, se bude možné na černé židle posadit nově i v areálu Kasáren Karlín, na Štvanici, na sídlišti Lužiny nebo v Horních Počernicích v parku u Divadla. Zájem správců letos značně převýšil předchozí dvě sezóny a vyšplhal se až na 60 různých lokalit.
36 fotografií

Pražské židle a stolky budou letos již na šedesáti místech metropole

Praha
Karlovo náměstí. Ilustrační foto.
Teprve až v roce 2020 začne obnova parku na Karlově náměstí na Novém městě v Praze, která potrvá dva roky. Letos v září by měl být hotový návrh podoby parku a měl by být vybrán tým, který ji připraví. Tzv. soutěžního dialogu mezi návrháři se letos v létě zúčastnilo 14 krajinářských ateliérů, ze kterých město vybralo pět. Rekonstrukce parku vyjde asi na 30 milionů.
5 fotografií

Park na Karlově náměstí se dočká rekonstrukce. Začne až za dva roky

Praha
Slovanská epopej. Ilustrační foto.
Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) přišel s novým návrhem kam umístit Muchovu Slovanskou epopej. Podle aktuální studie se nejvhodnější místo pro cennou sbírku nachází na Těšnově proti kinu Atlas. Tam jde dnes o nevyužívaný pás zeleně. Podle IPR je tento úzký podlouhlý prostor vhodnější než původně navrhované varianty.
8 fotografií

KRÁTCE: Kde skončí Epopej?

Praha
I. P. Pavlova - vizualizace
Postupná proměna prostoru Severojižní magistrály dnes získala jasnější obrysy. Rada hlavního města schválila harmonogram určující místa, kterým je třeba se v nejbližší době věnovat. Některé změny, jako například zlepšení podmínek pro chodce nebo cyklisty, se začnou prověřovat už tento rok. Harmonogram vypracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) na pokyn pražské rady.
10 fotografií

Proměny v okolí magistrály jsou o krok blíže realizaci

Z okolí
U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
Obnovená Trojská lávka zajistí pěší a cyklistické propojení Císařského ostrova a městské části Praha-Troja. Bude situována do osy původní zřícené lávky. Na rozdíl od té zřícené po ní budou moci přejet i vozidla Integrovaného záchranného systému. Výběrové řízení na zhotovitele by mohlo být vypsáno v prvním čtvrtletí příštího roku.
18 fotografií

Stavba nové lávky v Troji by mohla začít zhruba za rok

Z okolí
Vizualizace Vybíralky.
Praha schválila vykoupení pozemků potřebných pro revitalizaci sídliště Vybíralka na Černém Mostě. Vloni připravil Institut plánování a rozvoje (IPR) plán proměny společně s Prahou 14 a místními obyvateli. Po proměně bude v lokalitě více zeleně, nové hřiště a kratší cesta na stanici Černý Most. Vzniknou také nová parkovací místa.
6 fotografií

Praha odkoupí pozemky pro revitalizaci Vybíralky na Černém Mostě

Praha
Magistrála u Národního divadla.
Rada hlavního města Prahy včera schválila hlavní kroky ke kultivaci okolí Národního muzea. Hlavní úpravy se budou týkat prostoru mezi oběma budovami muzea a plánuje se napojení na tramvajovou trať ve Vinohradské a Škrétově ulici. Ke změnám by mělo dojít ještě během letošního roku. Podklad pro úpravy okolí Národního muzea připravil Institut plánování a rozvoje (IPR).
5 fotografií

Okolí Národního muzea projde úpravou. Ještě v tomto roce

Praha
Ilustrace bydlení a stavby bytových domů.
Dvacet tisíc nových cenově dostupných bytů. Přesně to podle Institutu plánování a rozvoje (IPR) schází k tomu, aby se pražský realitní trh dostal do rovnováhy. Z nejnovější analýzy IPR navíc vyplývá, že situace bude rok od roku horší. Magistrát proto chystá záchranný plán zahrnující výstavbu nových obecních bytů i omezení krátkodobých pronájmů přes Airbnb.
8 fotografií

Nové obecní byty a zásah proti Airbnb. Magistrát chce vyvést trh z krize

Podnikání
U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
/VIDEO/ Trojská lávka, která se v sobotu zřítila, nebyla podle správce v dobrém technickém stavu, nešlo ale o havarijní stav. Lávka také byla neopravitelná a měla být nahrazena. Zatékalo do ní a některá lana byla poškozená. V neděli to uvedli náměstek primátorky Adriany Krnáčové Petr Dolínek, ředitel Technické správy komunikací (TSK) Petr Smolka a zástupce firmy Pontex Václav Hvízdal. 
26 fotografií

Trojská lávka nebyla v havarijním stavu, tvrdí úřady. Ale zatékalo do ní

Praha
Metropolitní plán Prahy.
Aktuální návrh metropolitního plánu s pracovním názvem 3.3 je od pondělí přístupný na webových stránkách Institutu plánování a rozvoje. Podrobnější prostudování zabere dost času – jen textové části mají stovky stránek a k tomu je třeba připočíst desítky rozsáhlých grafických příloh. Metropolitní plán má dát Praze pravidla rozvoje na příštích patnáct až dvacet let, a to podle současných potřeb jeho obyvatel i města jako takového. Tedy s ohledem na sociální, ekonomické i ekologické podmínky, na náklady veřejných služeb a infrastruktury apod. Místo rozpínání metropole „do šířky“ proto bude mít přednost výstavba v nevyužitých „brownfieldech“ nebo prolukách blíže centru.
8 fotografií

Aktualizovaný návrh metropolitního plánu počítá s výstavbou desítek tisíc bytů

Praha
Nová volební aplikace.
Pražanům bude v nadcházejících volbách k dispozici nová aplikace. Má jim pomoci navést do volebních místností nebo ukazuje seznamy kandidátů a při volbách bude ukazovat průběžné výsledky. Aplikaci vytvořil Marek Vácha z Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Pražanům pomůže při volbách nová aplikace

Praha
Revizor. Ilustrační foto.
Metropole se rozhodla motivovat černé pasažéry, aby se z nich stali platící cestující. Od 23. října tak začne platit nové pravidlo. Pokud revizor chytne cestujícího bez platné jízdenky, na pokutě zaplatí pouze 400 korun. Podmínkou ale je, že si zároveň pořídí roční kupon za 3 650 korun.

KRÁTCE: Pokuta za jízdu na černo zlevní. Po koupi Lítačky

Praha
Budoucí podoba lokality Bohdalec - Slatiny.
Zastupitelé městské části Praha 10 schválili v pondělí studii, podle které se má území Bohdalce a Slatin proměnit na čtvrť s několika desítkami tisíc obyvatel. Studie má sloužit jako základ pro připomínkování Metropolitního plánu a i pro další rozhodování o lokalitě.

Studie brownfieldu Bohdalec – Slatiny je schválena

Praha
Ilustrační foto
Rodiči stále více vyhledávaná Základní škola Chodov by mohla v budoucnu přijmout o 200 školáků více než nyní. Záleží na tom, zda dojde k jejímu plánovanému rozšíření. Zatím se zdá, že tomu nic kromě nedostatku peněz, nestojí v cestě.

Zastupitelé schválili rekonstrukci ZŠ Chodov

Praha
Slovanská epopej. Ilustrační foto.
Praha - Institut plánování a rozvoje (IPR) odevzdá během příštího týdne magistrátu urbanistickou studii Těšnova, která je prvním krokem k vypsání architektonické soutěže na stavbu nové galerie pro Muchovu Slovanskou epopej. Informoval o tom mluvčí IPR Marek Vácha. Do konce srpna by mělo být hotové zadání architektonické soutěže pro stavbu galerie a to včetně harmonogramu, který by radní mohli projednat už začátkem září.
8 fotografií

Praha dokončuje studii a zadání soutěže na stavbu galerie pro Slovanskou epopej

Praha
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.
2 fotografie

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha
Aplikace. Ilustrační foto.
Praha - Změna plánu. Tak se jmenuje webová aplikace, kterou vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR). Jejím cílem je zpřehlednit procesy územního plánování. Každý obyvatel Prahy tak může mít přehled o tom, co se kde chystá.

Změny územního plánu laikům ukáže nová aplikace

Praha
IPR Praha. Ilustrační foto.
Praha - Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) letos v září otevře Centrum architektury ve svém sídle v areálu Emauzy. Konat se v něm budou například výstavy nebo přednášky. Kolaudace prostor by se měla uskutečnit v dubnu a přes léto tady IPR připraví kavárnu a knihovnu. Ve čtvrtek sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. Náklady na vznik centra jsou odhadovány na 14 milionů korun. IPR je městskou příspěvkovou organizací, která má na starosti například územní plánování.

Pražský IPR v září otevře v areálu Emauz Centrum architektury

Praha
Metropolitní plán Prahy.
Praha  - Hlavní město by mohlo mít nový Metropolitní plán do roku 2023. Vedení města by mohlo do 14 dnů projednat harmonogram jeho tvorby. V úterý to řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ). Metropolitní plán připravuje město již několik let a vytváří jej Institut plánování a rozvoje (IPR). Současný plán přestane platit v roce 2020. Podle plánu se řídí veškerá výstavba v Praze.

Praha by mohla mít nový Metropolitní plán do roku 2023

Praha
Ulice Táborská.
Praha - Městská část Praha 4 odmítla podobu studie rekonstrukce Táborské ulice v Nuslích, jak ji navrhl Institut plánování a rozvoje (IPR). Části radních vadí vedení aut po tramvajových kolejích nebo úbytek parkovacích míst. Vyplývá to s usnesení rady městské části. Proti studii hlasovalo pět z devíti radních. Podle materiálu IPR by v ulici měly být bezpečnější přechody, kterých bude víc nebo se zlepší chodníky a přibudou stromy. U stanice metra C Pražského povstání vznikne přestupní uzel mezi tramvajemi, metrem a autobusy.

Praha 4 odmítla studii rekonstrukce Táborské ulice

Praha
Starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš.
Rožnov pod Radhoštěm - Městu Rožnov nepatří budovy Základní školy Záhumení a Mateřské školy Koryčanské paseky. Již podruhé tak v letitém sporu rozhodl Okresní soud ve Vsetíně.

Rožnov u soudu přišel o dvě školy

Valašsko
Kolejiště Nákladového nádraží Žižkov.
Praha - Studie územního rozvoje nákladového nádraží na Žižkově by měla podle tamní radnice zahrnovat i okolní rozvojová území. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Prahy 3 Ivana Luňáčková. Rada hlavního města v úterý pověřila městský Institut plánování a rozvoje (IPR), aby studii pro oblast bývalého nádraží vypracoval.
15 fotografií

Studie nákladového nádraží má zahrnout i okolní území

Praha
Nákladové nádraží Žižkov.
Praha - Hlavní město vypracuje studii pro změnu územního plánu nákladového nádraží Žižkov, která ukončí stavební uzávěru. Nejvýznamnějším rozhodnutím podle náměstkyně pražské primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice) bude určit budoucí trasu tramvaje. Nákladové nádraží přestalo sloužit železniční dopravě před 14 lety, od té doby se řeší jeho další využití. Pozemky mají několik různých vlastníků.
8 fotografií

Co s nákladovým nádražím Žižkov? Praha udělá studii pro změnu územního plánu

Praha
Židličky a stolky na Malostranském náměstí.
Praha - Hlavní město bude pokračovat v rozmisťování židlí a stolků na veřejných prostranstvích. Ty by se mohly objevit až na 15 nových místech. Záměr v úterý schválili pražští radní. V současné době si mohou lidé posedět na osmi místech. Podle analýzy Institut plánování a rozvoje (IPR) židle a stolky loni využilo asi 220 tisíc lidí. Největší zájem o ně byl na Malostranském náměstí. Na veřejných prostranstvích je rozmístěno 340 židlí a 90 stolků.

Praha bude pokračovat v rozmisťování židlí a stolků na ulicích

Praha