ŠTÍTEK: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Vodovod. Ilustrační foto.
Praha - Hlavní město si nechá vypracovat mapu takzvaných infrastrukturálních deficitů. Má sloužit při přípravě územně plánovacích dokumentů a zabránit vzniku míst, kde by infrastruktura chyběla. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Mapu vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR), dokončena by měla být letos.

Praha bude mít mapu infrastrukturních deficitů. Možná už letos

Praha
Stolky a židle na Malostranském náměstí. Ilustrační foto.
Praha /FOTOGALERIE/ - Židle a stolky rozmístěné ve veřejném prostoru v Praze využilo v pilotním projektu loni od května do října asi 220 tisíc lidí a strávili na nich zhruba 57 tisíc hodin. Nejčastěji je lidé využívali na Malostranském náměstí. Vyplývá to ze sčítání Institutu plánování a rozvoje (IPR), který z dat vypracoval analýzu. Židle a stolky jsou rozmístěny v osmi lokalitách v Praze a jejich pořízení vyšlo na 700 tisíc korun.
22 fotografií

Stolky a židle v ulicích Prahy využilo přibližně 220 tisíc lidí

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Praha 8 nesouhlasí s vybudováním tramvajových tratí na sídlišti Bohnice jak je navrhuje Institut plánování a rozvoje (IPR). Podpořila by pouze variantu podzemního vedení tramvají. Důvodem je mimo jiné úbytek zeleně a jízdních pruhů na některých komunikacích. V rozhovoru s médii to ve čtvrtek řekl starosta Roman Petrus (ČSSD). Proti návrhu jsou podle starosty i místní obyvatelé. IPR navrhl propojit tramvajemi Prahu 6 a 8 okolo zoo, do Bohnic by jely tunelem a následně po povrchu.

Praha 8 nesouhlasí s vybudováním tramvajových tratí v Bohnicích

Praha
Martin Červený.
Praha - Vedení hlavního města odvolalo ředitele pražských hřbitovů Martina Červeného, který příspěvkovou organizaci vede od roku 2012. Odpovědný radní Daniel Hodek (ČSSD) se odvolává na údajně znepokojivé výsledky auditu. Červený ale tvrdí, že za odvoláním může být jeho snaha o zpřetrhání klientelistických vazeb, které jsou s organizací spojené. Mluví se především o tendru na likvidaci hřbitovního odpadu. Pro odvolání nehlasovala Trojkoalice. Proti je opoziční TOP 09.

Vedení Prahy odvolalo ředitele hřbitovů Červeného

Praha
Martin Červený.
Praha - Vedení Prahy se chystá odvolat dalšího ředitele příspěvkové organizace. Tentokrát jde o ředitele pražských hřbitovů Martina Červeného, který organizaci vede od roku 2012. Odpovědný radní Daniel Hodek (ČSSD) se odvolává na údajně znepokojivé výsledky auditu. Červený v pondělí řekl, že za odvoláním může být jeho snaha o zpřetrhání klientelistických vazeb, které jsou s organizací spojené. Mluví se především o tendru na likvidaci hřbitovního odpadu.

Praha chce odvolat dalšího ředitele, tentokrát šéfa hřbitovů

Praha
Stanice metra Vysočanská.
Praha - Praha 9 žádá úpravu vstupu do metra Vysočanská a odbočovacího pruhu ze Sokolovské do Freyovy ulice. Podle městské části by se měla zachovat rovněž parkovací místa. Rada schválila připomínky ke koncepční studii úprav náměstí OSN připravené městským Institutem plánování a rozvoje (IPR).

Praha 9 žádá úpravu vstupu do metra Vysočanská a odbočovací pruh

Praha
Holešovické výstaviště.
Praha /FOTOGALERIE/ - Nové vstupní brány do areálu Výstaviště by mohly stát v roce 2018. Správce areálu, městská firma Rozvojové projekty Praha, vyhlásila na řešení vstupního prostoru architektonickou soutěž. Informoval o tom dnes v tiskové zprávě Institut plánování a rozvoje (IPR), který soutěž zaštiťuje. Úpravy vstupu by měly být první fází rekonstrukce výstaviště, do budoucna se počítá i s dostavbou vyhořelého křídla Průmyslového paláce.
9 fotografií

Nové vstupní brány do Výstaviště by mohly stát v roce 2018

Praha
Troja na leteckém snímku. Ilustrační foto.
Praha - Hlavní město zvažuje vybudování točny tramvaje v Troji u tunelu Blanka, v blízkosti by mělo být i záchytné parkoviště. Novou tramvajovou trať připravuje také na jihu metropole. Spolu s touto tratí ze Spořilova na Háje by mohla vzniknout také tramvajová vozovna Záběhlice. Informace ve čtvrtek zazněly na veřejném projednání vlivu na udržitelný rozvoj území, které organizoval městský Institut plánování a rozvoje (IPR), který změny potřebné změny územního plánu podporuje.

Město zvažuje točnu tramvaje v Troji a novou vozovnu Záběhlice

Praha
Ondřej Boháč.
Praha /ROZHOVOR/ - Svůj nástup do pozice ředitele Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) přirovnává Ondřej Boháč k míčku ve sportce. Náhodně se vybere a rychle zmizí. Přesto chce lidem vysvětlit, že by se v Praze mělo více stavět, na což nejsou obyvatelé dosud zvyklí.

Boháč: Je chyba, že lidé odmítají výstavbu

Praha
Roman Koucký.
Praha - Vedoucím kanceláře metropolitního plánu v pražském Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude v lednu jmenován architekt Roman Koucký. Ve středu to řekl ředitel IPR Ondřej Boháč. Koucký vedl tým architektů pracujících na plánu do letošního léta. Šéfem gremiální rady IPR se pak má stát bývalý ředitel IPR architekt Petr Hlaváček. IPR je pražská příspěvková organizace, která má na starosti mimo jiné územní plánování.

Metropolitní plán Prahy dokončí architekt Roman Koucký

Praha
Ondřej Boháč.
Praha - Odborníci a architekti přivítali dnešní jmenování Ondřeje Boháče ředitelem pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR). Podle nich je nejvhodnějším kandidátem, který zná chod IPR a umí strategicky přemýšlet. Boháče podpořil také bývalý ředitel IPR architekt Petr Hlaváček. V úterý to sdělili zástupci odborných institucí a architektonických kanceláří. Boháče v úterý jmenovali pražští radní a ve funkci nahradil letos v září odvolaného Hlaváčka. IPR je příspěvková organizace města, která řeší mimo jiné územní plánování.

Odborníci a architekti přivítali jmenování Boháče ředitelem IPR

Praha
Ondřej Boháč.
Praha - Novým ředitelem Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města se stal Ondřej Boháč. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Boháč dosud působil v institutu jako zástupce ředitele. Praha chtěla původně vypsat na šéfa institutu výběrové řízení. Boháč ve funkci nahradil architekta Petra Hlaváčka, kterého radní odvolali letos v září. IPR je příspěvková organizace hlavního města, na starosti má mimo jiné územní plánování.

Ředitelem Institutu plánování a rozvoje se stal Ondřej Boháč

Praha
Vizualizace stanice metra D.
Praha - Metro D čelí dalšímu problému. Město bude muset kvůli rozhodnutí soudu znovu upravit územní plán. Příprava stavby metra D, již nyní čelící problémům s výkupy pozemků a kritice ze strany architektonické obce ohledně podoby stanic, má další zádrhel. Praha bude muset znovu vypracovat změnu územního plánu pro celou novou linku.

Praha musí znovu změnit územní plán kvůli metru D. Stavbu by to zdržet nemělo

Praha
Revoluční ulice v Praze. Ilustrační foto.
Praha - Podnikatelé a vlastníci nemovitostí v pražské Revoluční ulici by mohli vytvořit sdružení Aliance Revoluční ulice. Její vznik plánuje Hospodářská komora Prahy 1 a má zlepšit komunikaci podnikatelů s Prahou 1 a magistrátem. Na setkání s novináři a podnikateli to řekl místopředseda komory Filip Dvořák. Kdy aliance vznikne, neuvedl. Komora chce spolupracovat s městem a Institutem plánování a rozvoje (IPR) na proměněn ulice. Revoluční spojuje náměstí Republiky s Dvořákovým nábřežím.

Podnikatelé a vlastníci domů v Revoluční mohou vytvořit alianci

Podnikání
Tisková konference k projektu Art District 7.
Praha - V Praze 7 vzniká projekt s názvem Art District 7, který chce propojit kulturní instituce a lidi zabývající se výtvarným a divadelním uměním nebo třeba designem. Vznikla tak mimo jiné komplexní databáze, která mapuje jednotlivá místa s kulturním potenciálem. Na tiskové konferenci ve Veletržním paláci to ve středu řekla radní Hana Třeštíková (Praha 7 sobě) a David Kašpar z Institutu plánování a rozvoje (IPR).

V Praze 7 vzniká Art District 7, má propojit kulturní instituce

Volný čas
Roman Koucký.
Praha - V totálním chaosu se nyní nachází příprava Metropolitního plánu, který je rozhodujícím dokumentem pro budoucí rozvoj Prahy. Jeho dopracování má nyní znovu na starosti Roman Koucký, který po sporech s vedením magistrátu skončil ve stejné funkci před dvěma měsíci.

O budoucnosti Prahy rozhodne stejný muž

Praha
Strategický plán Prahy. Ilustrační foto.
Praha - Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili znění strategického plánu, který určuje, jak se bude hlavní město rozvíjet do roku 2030, a vytyčuje cíle města. Práce na plánu začaly v květnu 2013 a jeho znění vyhotovil Institut plánování a rozvoje (IPR). Ke znění plánu měli připomínky opoziční zastupitelé, vadila jim například jeho právní nevymahatelnost.

Praha schválila strategický plán rozvoje města do roku 2030

Praha
Ulice Bělohorská.
Praha /FOTOGALERIE/ - Pražští radní v úterý schválili koncepci proměny Bělohorské ulice v Praze 6. Studie určuje celkové využití veřejného prostoru v ulici nebo úpravy přechodů. Materiál vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Proměnou by ulice měla projít v následujících několika letech. Odhadované náklady jsou přes 200 milionů korun. Město si nechalo v uplynulých měsících vypracovat studii proměny také například Vinohradské ulice v Praze 2.
4 fotografie

Pražští radní schválili koncepci proměny Bělohorské ulice

Praha
Část pražských Bubnů
Praha - Hlavní město si nechá vypracovat studii rozvoje území Holešovice Bubny-Zátory. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Zpracovatelem studie bude Institut plánování a rozvoje (IPR). Studie stanoví základní parametry uspořádání území včetně založení nové čtvrti. Území Bubny-Zátory je mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice a z větší části jej tvoří zanedbaný brownfield.

Praha si nechá vypracovat studii území Holešovice Bubny-Zátory

Praha
Adriana Krnáčová.
Praha - V hlavním městě vznikají dvě koncepce kulturní politiky na příští roky. Jeden návrh vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR) na základě výzkumu mezi obyvateli, údajně je hotový už několik měsíců. Druhý tvoří tým odborníků složený primátorkou. Poslední koncepce kulturní politiky platila pro roky 2010 až 2015, aktuálně město žádnou schválenou nemá.

V Praze vznikají dvě kulturní koncepce, jednu tvoří primátorka

Volný čas
Budoucí podoba lokality Bohdalec - Slatiny.
Praha - Bývalá dělnická čtvrť Slatiny v Praze 10 se promění v město pro 30 tisíc obyvatel. Další desítky tisíc nových Pražanů pojmou místa jako Západní Město, Žižkov nebo Smíchov.

Sto tisíc nových Pražanů? Místo je

Praha
IPR Praha. Ilustrační foto.
Praha - Radní v úterý odložili vypsání výběrového řízení na pozici ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR). Důvodem je neúplnost jim předloženého materiálu. Novinářům to řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Institut je příspěvkovou organizací Prahy a nemá ředitele od září, kdy jej radní odvolali. Nyní IPR vede zástupce ředitele Ondřej Boháč. IPR je příspěvkovou organizací hlavního města, která má na starosti mimo jiné územní plánování.

Pražští radní odložili výběrové řízení na ředitele IPR

Praha
TK k návštěvě dánského urbanisty Jana Gehla na Magistrátu hl.m. Prahy
Praha - Úpravy severojižní magistrály navrhne dánský urbanista Jan Gehl do června 2017. Na projektu bude pracovat tři až čtyři měsíce, jeho tým třikrát navštíví Prahu. Do sídla jeho firmy v Kodani jednou vyjede tým Institutu plánování a rozvoje (IPR). S vypracováním koncepce kanceláří Gehl Architects v úterý schválili pražští radní.

Úpravy magistrály navrhne urbanista Gehl do června 2017

Praha
Záchytné parkoviště P+R
Praha - Hlavní město zamýšlí výstavbu záchytných parkovišť P+R (park and ride - zaparkuj a jeď) na území Prahy 5, 6 a 13. Radní v úterý schválili vytvoření pracovní skupiny, která má vybrat vhodné pozemky pro výstavbu. Tým má být podle schváleného usnesení složen do konce letošního října. Prahu trápí dlouhodobě nedostatek parkovacích míst na parkovištích P+R. Nyní je na těchto parkovištích v blízkosti nádraží, stanic metra a podobně asi 3000 míst.

Praha zamýšlí stavbu parkovišť P+R na území Prahy 5, 6 a 13

Praha
Doprava na Vítězném náměstí.
Praha - Hlavní město chystá mezinárodní urbanistickou soutěž na úpravy Vítězného náměstí v Praze 6. Vyplývá to z materiálu, který mají v úterý projednat pražští radní. Soutěž by měla přinést návrhy na doplnění náměstí, na řešení dopravy na náměstí a využití parterů domů. Na zadání soutěže bude dohlížet pracovní skupina složená z politiků i architektů. Náměstí z 20. let 20. století dosud nebylo dokončeno, navíc je zatíženo vysokou mírou dopravy.

Praha chystá urbanistickou soutěž na úpravy Vítězného náměstí

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Už před více než rokem se mělo začít pracovat na akčním plánu, který by načrtl koncepci řešení nadměrné hlukové zátěže v Praze. Stále se nezačalo, magistrát nyní objednal novou studii.

Řešení hluku v metropoli se stále odkládá

Praha
Metropolitní plán hl. města. Ilustrační foto.
Praha - Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) začal hledat nového šéfa skupiny, která připravuje nový metropolitní plán. IPR vyhlásil výběrové řízení na obsazení této pozice. Ve čtvrtek to řekl Ondřej Boháč, který je pověřen vedením IPR. Skupinu řešící metropolitní plán opustilo 13 odborníků z 15 členů včetně vedoucího architekta Romana Kouckého. Zájemci o pozici se mohou hlásit do konce listopadu.

Institut začal hledat šéfa skupiny metropolitního plánu

Praha
Pozemek Mezi ulicemi Roztylská a Na Jelenách. Ilustrační foto.
Praha - Radnice Prahy 11 chce vytvořit regulační plán pro území Na Jelenách na Opatově. Na čtvrtečním jednání magistrátního výboru pro územní rozvoj to řekl starosta Prahy 11 Jiří Štyler (HPP11). Ochranu území požaduje Praha 11 po magistrátu a Institutu plánování a rozvoje (IPR). Území se rozkládá mezi ulicemi Na Jelenách, Brněnská a Roztylská. IPR je městská organizace zabývající se územním plánováním. V září radní odvolali ředitele Petra Hlaváčka a následně na protest odešel tým tvořící metropolitní plán. Kdy bude nový vybrán ředitel, není jasné.

Praha 11 chce vytvořit regulační plán pro území Na Jelenách

Praha
Měření hluku. Ilustrační foto.
Praha - Hlavní město si nechá zpracovat studii snížení hluku ve městě. Připravena by měla být do konce letošního roku a vytvořit ji má Institut plánování a rozvoje (IPR). Vyplývá to z usnesení pražských radních. Praha bojuje s hlukem dlouhodobě například snižováním rychlosti automobilů či pokládáním takzvaného tichého asfaltu.

Praha si nechá zpracovat studii snížení hluku ve městě

Praha
Václavské náměstí.
Praha - Hlavní město má několik variant návratu tramvají na Václavské náměstí. Tramvajová trať z Vinohradské ulice by mohla vést k hlavnímu nádraží buď Opletalovou ulicí, nebo Wilsonovou a následně Vrchlického sady. Vyplývá to z materiálu, který pro Prahu vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Kdy a jak by trať byla budována ale zatím není jasné, bude záležet na rozhodnutí města. O návratu tramvají na náměstí se mluví několik let, zatím k němu ale město reálně kroky nepodniklo.

Praha vybírá ze dvou variant vedení tramvají na Václavské náměstí

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Vítěze mezinárodní designérské soutěže na nový městský mobiliář chce Praha znát na podzim příštího roku. První nové koše, stojany na kola či lavičky by měly být vyrobeny v roce 2018, obměňovat se ale budou postupně. V úterý o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR) Adam Švejda. Vypsání soutěže ke 30. září v úterý schválila rada.

Vítěze soutěže na nový mobiliář chce Praha znát na podzim 2017

Praha
Doprava na Újezdu
Praha - Hlavní město si nechá vypracovat zadání studie na zklidnění dopravy na Újezdu v Praze 1. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Dokument má vymezit území, které změny dopravy zasáhnou, a stanovit harmonogram prací. Změny požaduje radnice Prahy 1, která chce například omezit vjezd aut do Karmelitské ulice. Zadání studie vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR) do letošního 22. listopadu. Na vypracování studie bude vyhlášeno výběrové řízení.

Praha si nechá vypracovat studii na dopravu na Újezdě, rozhodli radní

Praha
Doprava na Újezdu
Praha - Hlavní město si nechá vypracovat zadání studie na zklidnění dopravy v oblasti Újezdu v Praze 1. Vyplývá to z materiálu, který mají v úterý projednat pražští radní. Dokument má vymezit území, které změny dopravy zasáhnou, a stanovit harmonogram prací. Změny na Újezdě požaduje radnice Prahy 1, která chce například omezit vjezd aut do Karmelitské ulice. Zadání studie vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR) do letošního 22. listopadu. Na vypracování samotné studie bude vyhlášeno výběrové řízení.

Praha vypracuje studii na zklidnění dopravy na Újezdě v Praze 1

Praha
Záchytné parkoviště P+R
Praha /TABULKA/ - Hlavní město má vytipováno 18 lokalit, kde by mohla vzniknout záchytná parkoviště P+R (park + ride). Vyplývá to z materiálu, který pro magistrát vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Ne všechny pozemky ale podle dokumentu patří Praze. Město by tak muselo nejdřív vyřešit majetkoprávní vztahy k jednotlivým pozemkům. Praha chce rovněž jednat se soukromými vlastníky o zřízení dočasných parkovišť.

Praha vytipovala 18 míst, kde by mohla být záchytná parkoviště

Praha
Petra Kolínská.
Praha - Pražská TOP 09 vyzvala náměstkyni primátorky Petru Kolínskou (SZ/Trojkoalice) k rezignaci. Důvodem je úterní odvolání ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka. Sdělila to krajská manažerka TOP 09 Eva Marečková. TOP 09 bude chtít mimořádné jednání zastupitelstva, kde bude chtít řešit IPR a odvolání Kolínské. Ta Hlaváčkovo odvolání zdůvodnila zpožděním přípravy Metropolitního plánu a neochotou Hlaváčka odvolat šéfa kanceláře Metropolitního plánu na IPR.

Odstupte, vyzvala pražská TOP 09 náměstkyni primátorky Kolínskou

Praha
Petr Hlaváček.
Praha - Radní hlavního města v úterý odvolali ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka. Dočasným vedením IPR pověřili radní jeho zástupce Ondřeje Boháče. Informovali o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Důvodem odvolání bylo podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice) zpoždění přípravy Metropolitního plánu. Výběrové řízení na nového ředitele má být vypsáno do konce října. Hlaváček byl ředitelem IPR od února 2015. IPR je příspěvkovou organizací hlavního města, která má na starosti mimo jiné územní plánování. Opoziční TOP 09 označila krok za šikanózní a destruktivní.

Pražští radní odvolali ředitele IPR Petra Hlaváčka

Praha
Ilustrační foto
Rožnov pod Radhoštěm - Dlouhých šestnáct a půl roku nejistoty je u konce. Ústavní soud zamítl stížnost společnosti Immobilien Pirker Reality (IPR) proti usnesení Nejvyššího soudu a rozsudku Krajského soudu v Ostravě ve sporu o nemovitosti, který město s firmou vede.

Ústavní soud zamítl stížnost IPR, v Rožnově mohou slavit

Valašsko
Metro Skalka.
Praha /FOTOGALERIE/ - Do konce roku se nejzanedbanější stanice metra promění. Po generálním úklidu zřejmě zmizí některé stánky, drobné přístavby i množství reklam. U sedmi z nich navíc vzniknou urbanistické studie na přestavbu jejich okolí.
8 fotografií

Přestanou být stanice metra ostudou Prahy?

Praha
Metro. Ilustrační foto.
Praha - Hlavní město si chce nechat vypracovat urbanistické studie okolí sedmi stanic metra, jde o stanice na všech třech linkách. Vyplývá to z materiálu, který mají v úterý projednat pražští radní. Zadání urbanistických studií má do poloviny letošního prosince připravit Institut plánování a rozvoje (IPR). Praha si také nechala od IPR vypracovat dokument, který prioritně řeší stav a budoucnost 11 stanic metra. V Praze je celkem 61 stanic metra.

Praha si nechá udělat zadání urbanistických studií stanic metra

Praha