ŠTÍTEK: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Ilustrační foto.
Praha - Praha bude nově zveřejňovat otevřená data o dopravě, rozhodli pražští radní. Dopravní podnik a organizátor dopravy Ropid je zatím neposkytovali. Médiím to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Data budou dostupná na portálu opendata.praha.eu, kde je zveřejní Prahou zřizovaný Institut plánování a rozvoje (IPR).

Praha bude nově zveřejňovat otevřená data o dopravě

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Vítězem urbanisticko - dopravní soutěže na řešení veřejného prostoru před Terminály 1 a 2 na Letišti Václava Havla v Praze je ateliér Rala v čele s architektem Radkem Lampou. V pondělí to sdělil Český Aeroholding, který soutěž vypsal ve spolupráci s Institutem pro plánování a rozvoj hlavního města Prahy (IPR) v červnu letošního roku.

Venkovní prostory Letiště Václava Havla navrhne ateliér Rala

Podnikání
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová.
Praha - Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) plánuje audit v Institutu plánování a rozvoje (IPR) kvůli čerpání prostředků na pořizování metropolitního a strategického plánu. Na pondělním jednání finančního výboru řekla, že půjde o audit forenzní, později své vyjádření upřesnila.

Primátorka: Na IPR chci poslat audit kvůli čerpání prostředků

Praha
Cyklista jedoucí po náplavce na Rašínově nábřeží v Praze. Ilustrační foto.
Praha - Pražané budou mít možnost od 21. března využívat dalších dvě stě kol na takzvaný bikesharing, tedy využívání kol, rozmístěných po Praze a přístupných předplatitelům s využitím mobilní aplikace. Celkem tři stovky kol bude provozovat sdružení Rekola, které rovněž začalo spolupracovat s magistrátem a Institutem plánování a rozvoje (IPR) na sběru dat.

Projekt nabídne lidem tři stovky kol, bikesharing chystá i magistrát

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Praha bude oživovat některá veřejná prostranství stolky, židlemi, stojany na kola nebo grily. Zaměří se na místa, která lze vylepšit co nejdříve a město jejich proměna nevyjde draho. Vyplývá to z programu zlepšení kvality veřejných prostranství, který ve středu schválili pražští radní. Dokument přichystal Institut plánování a rozvoje (IPR).

Praha bude oživovat veřejná místa pomocí stolků, židlí a grilů

Praha
Na soutoky Vltavy s Berounkou leží podle mínění zástupců hlavního města unikátní zelená plocha, proto by tam mohl vzniknout příměstský park.
Praha - Praha vybuduje na soutoku Vltavy a Berounky příměstský park s odpočinkovými zónami i podnikatelskými projekty. Záměr ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé, kteří souhlasili s podpisem memoranda o vzniku parku. Institut plánování a rozvoje (IPR) do letošního prosince připraví koncepci rozvoje území. Záměr museli ve čtvrtek schválit zastupitelé, neboť území o rozloze přes 1000 hektarů přesahuje do Středočeského kraje, zahrnuje obec Černošice.

Praha vybuduje na soutoku Vltavy a Berounky příměstský park

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Hlavní město Praha pronajímá většinu obecního majetku pod cenou. Nevýhodnými pronájmy kanceláří, obchodů a skladů tak každý rok přichází o 100 až 300 milionů korun. Vyplývá to z analýzy pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR). Do městské pokladny z pronájmů nebytových prostor ročně plyne v průměru 101 milionů korun. Téměř polovina kanceláří ovšem zůstává prázdných.

Praha pronajímá většinu nebytových prostor pod cenou

Podnikání
Eliška Bradová, projektová manažerka Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) a průvodkyně komentovanou prohlídkou výstavy ukázala nejhlučnější místa noční metropole.
Praha - Kde je v hlavním městě nejčistší ovzduší, kde nejvyšší kriminalita a kolik je Pražanům v průměru let? Na tyto a řadu dalších otázek odpovídá výstava Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) s názvem Znáte Prahu? Město v mapách, grafech a číslech. Zájemci si ji mohou zdarma prohlédnout ve čtvrtém patře Staroměstské radnice až do konce tohoto roku.

Znáte Prahu? Výstava vysvětluje fakta o metropoli

Volný čas
Libeňský most v Praze.
Praha - Odborníci z pražského ČVUT posoudí, zda je třeba bourat pražský Libeňský most, nebo zda má být opraven. Experti mají vypracovat posudek a navrhnout nejlepší řešení, sdělil ve čtvrtek mluvčí pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Adam Švejda. Podle předloňské zprávy Technické správy komunikací je Libeňský most v nejhorším stavu ze všech pražských mostů.

Odborníci z ČVUT posoudí, zda je třeba bourat Libeňský most

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Praha si chce nechat vypracovat studii, která by řešila využití prostorů v okolí stanic metra. Dokument by měl sloužit jako manuál při případném rozvoji okolí stanic. Má ho vypracovat Institut plánování a rozvoje (IPR), vyplývá z materiálu, který schválili pražští radní. Finální podoba dokumentu má být hotova do konce prosince 2016. V Praze je nyní 61 stanic metra.

Praha chce studii, která navrhne úpravy v okolí stanic metra

Praha
Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický na zasedání zastupitelstva.
Praha - Primátorčinu náměstkovi Matěji Stropnickému (SZ) by se mohla vrátit do gesce problematika pražských stavebních předpisů a Institutu plánování a rozvoje (IPR). Připustila to ve čtvrtek primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Krnáčová nechala Stropnickému kompetence odebrat v uplynulých týdnech, jako důvod uvedla jeho neschopnost. Tento krok způsobil roztržku v koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Stropnický by mohl dostat stavební předpisy zpět, uvedla Krnáčová

Praha
Ilustrační foto. Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický.
Praha - Čtvrteční jednání pražského zastupitelstva pravděpodobně zřejmě nebude řešit spory v koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a hlasovat o odvolání člena rady, náměstka primátora Matěje Stropnického (SZ). Nasvědčuje tomu i fakt, že až do jednání zastupitelů se údajně špičky koalice nesejdou. Řekli to pod slibem anonymity dva členové rady. Původně se očekávalo bouřlivé zasedání.

Pražské zastupitelstvo nebude asi jednat o odvolání Stropnického

Praha
Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický.
Praha - Pražská rada ve středu na návrh ČSSD odebrala náměstkovi primátorky Matěji Stropnickému (Trojkoalice/SZ) další kompetence. Tentokrát jde o Institut plánování a rozvoje (IPR), který zodpovídá za plánování výstavby ve městě, mimo jiné připravuje metropolitní plán. Informace potvrdil náměstek Petr Dolínek, který podle zdrojů z jednání hlasování inicioval. Koaliční krize se tak dostává do další fáze.

Pražská rada odebrala náměstku Stropnickému další kompetence

Praha
Adriana Krnáčová, primátorka Prahy
Praha - Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odmítla tvrzení zastupitelů klubu Pirátů, že schválený návrh pražských stavebních předpisů (PSP) nevznikl v její kanceláři. Její sekretariát prý vyšel z dokumentu exprimátora Tomáše Hudečka a po konzultaci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) opravil chyby. Sdělil to mluvčí magistrátu Vladimír Řepka.

Krnáčová odmítla, že by stavební předpisy nedělali její úředníci

Praha
Ilustrační foto.
Praha – Koncepce povrchů
v historickém centru Prahy, kterou minulý týden schválila rada hlavního města, by měla sloužit i k podpoře chodců. Kromě asfaltových povrchů a klasické historické dlažby preferuje pro určité části historického centra i další typy povrchu, které by měly být pro chodce pohodlnější.

Chodníky budou pohodlnější

Praha
Rytířská ulice v Praze
Praha - V historickém jádru Prahy by měly asfalt nahradit žulové kostky. Nový dokument Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města definuje použití asfaltu nebo dlažby pro jednotlivé ulice, informoval v pondělí magistrát v tiskové zprávě. Dokument je závazný pro městské organizace, které ulice v Pražské památkové rezervaci spravují, udržují a vytvářejí.

V historickém jádru Prahy bude asfalt nahrazený žulovými kostkami

Praha
Rytířská ulice v Praze
Praha - V historickém jádru Prahy by měly asfalt nahradit žulové kostky. Nový dokument Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města definuje použití asfaltu nebo dlažby pro jednotlivé ulice, informoval dnes magistrát v tiskové zprávě. Dokument je závazný pro městské organizace, které ulice v Pražské památkové rezervaci spravují, udržují a vytvářejí.

V historickém centru Prahy bude asfalt nahrazený žulovými kostkami

Česko
Rekonstrukci Husitské a části Koněvovy ulice požaduje Praha 3 několik let.
Praha - Technická správa komunikací (TSK) připravila projekt rekonstrukce silnice v Husitské a v části Koněvovy ulice. Třetí městská část o opravu tohoto úseku žádá magistrát dlouhodobě, projekt TSK je nyní připraven a bylo na něj již vydáno územní rozhodnutí. Situaci však zkomplikoval pražský Institut plánování a rozvoje (IPR), který připravený plán kritizuje a vyžádal si jeho revizi.

Urbanistům se nezdá projekt opravy Koněvovy ulice

Praha
Ilustrační foto.
Lidé se dívají na ostatní, kteří bydlí v panelácích, jako na něco méněcenného. Ale ti jsou s bydlením spokojení a neměnili by. Kde je tedy problém? Česká republika a potažmo Praha má bydlení v paneláku jako pozůstatek socialismu, který přinesl výhody i nevýhody. Nicméně lidé tu žijí dál a zajímají se o své okolí. 

Bydlení na sídlišti: jak ho zpříjemnit?

Bydlení
Ilustrační foto.
Praha - Lidé se dívají na ostatní, kteří bydlí v panelácích, jako na něco méněcenného. Ale ti jsou s bydlením spokojení a neměnili by. Kde je tedy problém? Česká republika a potažmo Praha má bydlení v paneláku jako pozůstatek socialismu, který přinesl výhody i nevýhody. Nicméně lidé tu žijí dál a zajímají se o své okolí. 

Bydlení na sídlišti: jak ho zpříjemnit?

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Praha vypíše mezinárodní architektonickou soutěž, z níž vzejde podoba cyklostezky pod Vyšehradem u Vltavy. Navrhla to magistrátní komise pro cyklistickou dopravu. Soutěž připraví Institut plánování a rozvoje (IPR). V rozhovoru to řekl člen komise Vratislav Filler. Po pravobřežní páteřní cyklostezce denně projedou tisíce lidí.

Praha chce architektonickou soutěž na cyklostezku pod Vyšehradem

Praha
'Psí louka' v Kostelní ulici u Letenských sadů v Praze.
Praha - Psí louka byla minulý týden slavnostně otevřena v Kostelní ulici u Letenských sadů. Prostor nabízí čtyřnohým návštěvníkům prolézačky pro různé hry a cvičení, výhledově by zde mělo být také pítko. Celá plocha hřiště má vybudovaný závlahový systém, prostor je ohraničen nízkým drátěným plotem a keřovými skupinami. Celkové náklady na vybudování hřiště, hrazené plně z rozpočtu hlavního města Prahy, činí 1,6 milionu korun.

KRÁTCE: Na Letné bylo otevřeno psí hřiště

Praha
Císařský ostrov v Praze a jeho okolí.
Praha /FOTOGALERIE/- Pražský magistrát je o něco blíže tomu, aby po letech konečně navrhl koncepci úpravy Císařského ostrova. Během pátku vyvrcholil soutěžní workshop, pořádaný Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), který měl za úkol v otevřené soutěži přijít s komplexním řešením ostrova. Odborná porota se rozhodla pro návrh architektonické kanceláře Pelčák a partner.
3 fotografie

Praha má nový návrh proměny Císařského ostrova

Praha
Bořislavka, jedna z nových stanic pražského metra na trase A. Ilustrační foto.
Praha - U některých z nových stanic úseku metra A do Motola chybí odpadkové koše a lavičky, informační cedule jsou nepřehledné a ve vestibulu na Veleslavíně chybí automaty na jízdenky. Vyplývá to z analýzy, kterou pro magistrát vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR). Nové stanice byly zprovozněny letos 6. dubna, výstavba metra vyšla na asi 20 miliard korun.

U stanic metra A chybí koše, lavičky nebo automaty na jízdenky

Praha
Návrh domu, který má být u Anežského kláštera v Praze. Jeho autorem je Zdeněk Fránek.
Praha - V polovině května se bude v prostorách Anežského kláštera v Praze diskutovat o budoucnosti nedaleké parcely, na níž má vyrůst kritizovaný projekt zvaný maršmeloun. Veřejnou diskusi pořádá Národní galerie, která klášter spravuje, a Institut plánování a rozvoje (IPR). Zúčastní se jí politici, architekti, památkáři i developer.

V polovině května proběhne diskuse o kritizovaném maršmelounu

Praha
Ilustrační foto
Praha - Vedení Prahy nechá vypracovat plán, jak naložit s předzahrádkami u paneláků. Koncepci vytvoří Institut plánování a rozvoje (IPR) a měla by zahrnovat všechna pražská sídliště. Po setkání s vedením Prahy 11 to v pondělí řekl náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Koncepci by měl IPR mít hotovu asi za měsíc.

Praha vypracuje plán, co s předzahrádkami u panelových domů

Praha
Zahájení výstavy Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy proběhlo 9. května v pražském Veletržním paláci.
Praha - Praha znovu otevřela otázku, kam umístit Muchovu Slovanskou epopej. Pro vzácný cyklus je nutné vybudovat adekvátní prostory, řekl na čtvrtečním setkání s novináři radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Aktuálně se prý jedná o možnosti postavit výstavní halu na soukromém pozemku v centru města. O jaké místo jde, ale říci odmítl. Variantou je také spojení s Národní galerií, která chce v budoucnu rozšiřovat výstavní prostory, uvedl.

Praha znovu řeší, kam umístit Muchovu Slovanskou epopej

Volný čas
Ilustrační foto
Praha - Vedení Prahy chce zkontrolovat hospodaření Institutu plánování a rozvoje (IPR). Od ředitele Petra Hlaváčka bude chtít předložit podrobnou informaci o rozpočtu IPR na letošní rok. Záměr schválili radní hlavního města. Institut by měl městu předložit podrobnější zprávu o svém hospodaření nejen v letošním roce, ale i o hospodaření v letech 2013 a 2014.

Praha chce zkontrolovat hospodaření Institutu plánování a rozvoje

Praha
Vinohradská ulice
Praha - Vinohradská třída se má do dvou let proměnit v moderní městský bulvár. Prý bude přívětivější a bezpečnější pro chodce, cyklisty a cestující tramvají. Nové přechody, více laviček nebo lepší návaznost mezi sady Svatopluka Čecha a náměstím Jiřího z Poděbrad. Tak by si výsledek chystané rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších ulic v metropoli představovali zdejší rezidenti, ale i celá řada dalších Pražanů.

Vinohradskou třídu přetvoří Pražané

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Stavební předpisy se staly první větší třecí plochou v rámci nové magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Radní se nedohodli na schválení aktualizovaného znění, za kterým stojí náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ, Trojkoalice). Může to vyvolat stavební a reklamní anarchii v metropoli?

Stavební předpisy musí Praha zcela přepracovat. Potrvá to měsíce

Praha
Letenská pláň je kvůli stavbě tunelu Blanka už jen torzem své někdejší podoby a místem veřejných atrakcí všeho druhu. Jaká bude její nová tvář, to se snaží vymyslet i radnice Prahy 7.
Holešovice - Radnice Prahy 7 v červnu vyhlásila veřejnou soutěž na návrhy úprav Letenské pláně a přilehlých prostor po otevření tunelového komplexu Blanka. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy kritizuje radnici, že s ním nekonzultovala vyhlášení soutěže.

Navrhněte si novou Letnou, vyzývá radnice své občany

Praha
Rozestavěné vyústění nového tunelového komplexu Blanka v Praze na Letenské pláni v roce 2007.
Praha - Česká komora architektů (ČKA) kritizuje soutěž na budoucí vzhled Letenské pláně, kterou tento týden vyhlásila Praha 7. Podle místopředsedy ČKA Pavla Hniličky není soutěž regulérní a odporuje soutěžnímu řádu. Radnice prý tak degraduje smysl a význam urbanistických a architektonických soutěží.

Komora architektů kritizuje soutěž Prahy 7 na podobu Letné

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Vedení Prahy chce v budoucnu odstranit bariéry, které lidem překáží při pohybu městem. Přibýt by měla zeleň, především stromořadí, ale i lavičky a cyklostojany. Více prostoru získají chodci a cyklisté, vyplývá z manuálu veřejného prostoru z dílny architektů Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Více zeleně a laviček, navrhuje manuál, který schvaluje Praha

Praha
Dvě Prahy. Tak se jmenuje web, který potěší všechny, co si rádi prohlížejí staré mapy. Ukazuje totiž vedle sebe Prahu v roce 1953 a dnes. Mapy lze přibližovat, takže se lze třeba podívat, jak to vypadalo právě ve vaší čtvrti.
Praha - Zajímá vás, jak vypadala vaše čtvrť z ptačí perspektivy před lety? Právě to umožňuje aplikace, kterou na webové stránce dveprahy.cz koncem dubna spustil Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Aplikace porovnává stejná místa ve dvou mapách současně.

Praha v roce 1953 a dnes? Porovnat si je může každý

Praha
Ilustrační snímek
Praha neporoste jako Otesánek. Zůstane ve svých stávajících hranicích. Přesto se prý do ní vejde dalších čtyři sta tisíc lidí. Nová zástavba totiž může vzniknout na tak zvaných rozvojových územích, či na brownfieldech, tedy na pozemcích, poznamenaných dřívější průmyslovou, nebo jinou výrobní činností.

Praha už nebude ukusovat z polí. Poroste uvnitř, říká plán

Bydlení
Ilustrační snímek
Praha - Praha neporoste jako Otesánek. Zůstane ve svých stávajících hranicích. Přesto se prý do ní vejde dalších čtyři sta tisíc lidí. Nová zástavba totiž může vzniknout na tak zvaných rozvojových územích, či na brownfieldech, tedy na pozemcích, poznamenaných dřívější průmyslovou, nebo jinou výrobní činností.

Praha už nebude ukusovat z polí. Poroste uvnitř, říká plán

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Praha udělila mimořádnou odměnu 94 tisíc korun končícímu řediteli Lesů hlavního města Martinu Kroutilovi. Příspěvková organizace v létě minulého roku přispěla k likvidaci povodňových škod, zdůvodnil rozhodnutí radních náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). 

Praha přidělila mimořádnou odměnu končícímu řediteli lesů

Praha
Procházka po pražské náplavce.
Praha - Praha chce předělat břehy Vltavy v celé délce hlavního města. Podél řeky mají například vzniknout oddechové zóny, přibudou nové cesty a jednotlivé úseky mají být propojeny tak, aby bylo možné je projít. Koncepci rozvoje, kterou připravil Institut plánování a rozvoje (IPR), v úterý plán schválili pražští radní.

Praha předělá břehy a náplavky Vltavy v délce hlavního města

Praha
Procházka po pražské náplavce.
Praha - Praha chce předělat břehy Vltavy v celé délce hlavního města. Podél řeky mají například vzniknout oddechové zóny, přibudou nové cesty a jednotlivé úseky mají být propojeny tak, aby bylo možné je projít. Koncepci rozvoje, kterou připravil Institut plánování a rozvoje (IPR), v úterý plán schválili pražští radní.

Praha předělá břehy a náplavky Vltavy v délce hlavního města

Praha
Ilustrační foto.
Rožnov pod Radhoštěm – Konec jedné vleklé soudní tahanice mohou oslavovat v Rožnově pod Radhoštěm. Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu společnosti Immobilien Pirker Reality (IPR) ve sporu o určení vlastnického práva k budově T klubu – kulturní agentury a pozemku, na kterém je budova umístěna. Poražená strana se může už pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.

T klub konečně patří Rožnovu. Rozhodl krajský soud

Zlínský kraj
Ilustrační foto.
Rožnov pod Radhoštěm – Konec jedné vleklé soudní tahanice mohou oslavovat v Rožnově pod Radhoštěm. Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu společnosti Immobilien Pirker Reality (IPR) ve sporu o určení vlastnického práva k budově T klubu – kulturní agentury a pozemku, na kterém je budova umístěna. Poražená strana se může už pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.

T klub konečně patří Rožnovu. Rozhodl krajský soud

Zločiny a soudy