ŠTÍTEK: invalidní vozík

Značení pomocí syntetické DNA. Ilustrační foto.
Karvinsko - Dvě stě padesát jízdních kol a k tomu 30 invalidních vozíků letos celkem označí karvinští strážníci pomocí syntetické DNA. Takto označená a evidovaná jízdní kola v komplexním systému pak mohou strážníci v případě jejich odzicení snadno, jednoznačně a rychle určit.

Stovky kol dostanou svou DNA

Karvinsko
Malíř Richard Pešek s hejtmanem Martinem Netolickým.
Ústí nad Orlicí - Odročeno! Stejně jako v minulých třech jednáních i ve středu byl výsledek toho čtvrtého stejný. Případ výtvarníka a bývalého starosty Ústí nad Orlicí Richarda Peška se táhne už od poloviny února a ještě minimálně tři měsíce nebude jasno.

Budou platit? To ukáže soud v září

Pardubický kraj
Adélka je členkou integrované taneční skupiny PATZ
Jablonec n. N. - Unikátní projekt ČEZ handy kvadriatlonů smíšených dvojic dorazí 25. června také do Jablonce nad Nisou, konkrétně na jabloneckou přehradu. Zde se odehraje druhý ze čtyř ČEZ handy kvadriatlonů konaných v roce 2016 po celé republice.

Kvadriatlon jedou pro dvanáctiletou Adélku

Jablonecko
Malíř Richard Pešek s hejtmanem Martinem Netolickým.
Ústí nad Orlicí – Odročeno! Stejně jako v minulých třech jednáních i ve středu byl výsledek toho čtvrtého stejný. Případ výtvarníka a bývalého starosty Ústí nad Orlicí Richarda Peška se táhne už od poloviny února a ještě minimálně tři měsíce nebude jasno.

Budou platit? To ukáže soud v září

Orlicko
Ilustrační foto.
Hradec Králové - Snažil se ukrást patnáct bonboniér a také nějakou zeleninu. Muž na invalidním vozíku však byl v pondělí večer lapen. Stalo se tak v jednom obchodním domě v Hradci Králové. Osmačtyřicetiletý recidivista z Brna by mohl jít do vězení až na tři roky.

Je na invalidním vozíku, přesto kradl v obchodě

Zločiny a soudy
Akce Pokoř své Hranice
Hranice – První ročník sportovně rekreační akce Pokoř své Hranice se uskutečnil v areálu parku Sady Čs. legií. I přes deštivé počasí si rozmanité aktivity přišly v průběhu celého sobotního dne vyzkoušet stovky návštěvníků. Zdolávaly se výšky, přeplouvala hladina Bečvy i pilovaly golfové odpaly.
4 fotografie

Hraničtí pokořili své Hranice, i přes déšť

Hranicko
Michal Slánička na zřícenině hradu Brandýs.
Brandýs nad Orlicí /Příběh/ – Kdo zná francouzský film Nedotknutelní, ví, že takové příběhy se stávají. Když má v sobě člověk dost empatie, spontánnosti a kuráže, dokáže splnit i sen, který se zdá nesplnitelný. Jeden takový společně nedávno napsali kvadruplegik Michal Slánička a amatérský fotograf Vladimír Müller.

Michal Slánička: zpět na hradě

Orlicko
Miroslav Vykydal společně se zástupci nivnických firem pořídili Martinu Plesnerovi elektronický invalidní vozík.
Nivnice – Chvályhodný záměr vznikl na jarním jednání starosty Nivnice Miroslava Vykydala s místními podnikateli o možnostech většího zapojení jejich firem do obecního dění. Společně s Nadací Bratří Lužů se totiž dohodli přispět na nákup elektrického invalidního vozíku tamějšímu postiženému Martinu Plesnerovi. Celkově přes 40 tisíc korun vybrali téměř hned a to pouze od zlomku z mnoha místních firem.

Starosta a místní podnikatelé pomohli postiženému muži v Nivnici

Slovácko
Odpolední parkování policistů v benešovské Máchově ulici v neděli 29. května 2016.
Benešov - Heslo policistů v Česku – Pomáhat a chránit, které si s sebou vozí dokonce i na karosérii služebních aut, znají všichni. Bohužel ti, kteří na něj hledí zvenčí, možná více, než ti, kteří sedí uvnitř. Že to tak může být, a v tomto konkrétním případě v benešovské Máchově ulici, u starého vchodu do nemocnice také bylo, dokládá snímek z neděle 29. května.  
4 fotografie

Policisté pomáhali a chránili, na chodníku prý stáli kvůli plnění úkolu

Zločiny a soudy
Nácvik sebeobrany. Ilustrační foto
Hranice – Charitativní akce na podporu Kristýnky Březíkové z Drahotuš, která je upoutána k invalidnímu vozíku, se uskuteční v neděli 29. května od patnácti hodin v areálu hranické Střelnice u Zbranků od patnácti hodin. Každý návštěvník bude moci přispět dobrovolným příspěvkem.

Přijďte v neděli na Střelnici a podpořte dobrou věc

Hranicko
V šestnácti městských domech už nové výtahy jsou. Další domy na sídlišti ještě čekají.
Prachaticko – Celkem devět výtahů čeká výměna také v domech, které spravuje Stavební a bytové družstvo Prachatice. Podle slov předsedy družstva Jaroslava Borovičky ale v letošním roce už na žádný z nich nedojde. Výměny všech jsou plánovány až v příštím roce a skončit by měly do konce třetího čtvrtletí.

Omezení při výměně výtahů lidé chápou

Prachaticko
Pouťové radovánky
Žďár nad Sázavou – Žďárská svatojánská pouť, která je svým rozsahem druhá největší v republice, má pro mnohé místní obyvatele podobný půvab jako svátky vánoční. Kromě kolotočů, houpaček a cukrové vaty s sebou přináší také čas rodinných setkání a společně prožitých zážitků.
54 fotografií

Lidé se v době pouti setkávají u jednoho stolu

Žďársko
Metrostav cyklo handy maratonu se zúčastní také Milan Bartůněk z Velkého Meziříčí. Spolu s dalšími sedmi členy týmu podpoří Stanislava Hájka, jehož nehoda na motorce upoutala na invalidní vozík.
Velké Meziříčí - Na týmy štafetového cyklistického Metrostav cyklo handy maratonu čeká 2222 kilometrů, které musí zdolat za 111 hodin. V každém družstvu pojede handicapovaný sportovec.

Na invalidním vozíku život nekončí

Žďársko
Z filmu Jak básníci čekají na zázrak.
Teplicko - Patrně nejznámější český cestovatel současnosti Dan Přibáň podnikl svou dosud nejnáročnější expedici - půlroční dobrodružnou výpravu po Tichomoří. Devítičlenný tým vyrazil z australského Perthu a pokračoval přes Východní Timor, Indonésii, Malajsii a Thajsko. Kromě unikátního cestovatelského zážitku nový Přibáňův dokument ukazuje, že svět se dá projet netradičně v posádce dvou trabantů, polského Fiatu neboli malucha, Jawy a dokonce dvou invalidních vozíků, jejichž majitelé byli členy týmu.

KULTURNÍ SERVIS: KINA, DIVADLA, VÝSTAVY

Volný čas
Ilustrační foto.
Uherskohradišťsko – Chodci, cyklisté i řidiči tento týden neobvykle často vyráželi na své túry pod vlivem alkoholu, čímž často ohrožovali silniční provoz. V sobotu odpoledne devětapadesátiletý muž přecházel hlavní silnici ve Starém Městě, přičemž jej srazil řidič golfu.

Policisté v týdnu řešili často alkoholové opojení

Zločiny a soudy
Zemětřesení o síle 7,8 stupně postihlo pobřeží Ekvádoru v sobotu 16. dubna večer místního času.
Quito – Příběh dvaasedmdesáti­letého Ekvádorce vyproštěného zpod trosek téměř dva týdny po ničivém zemětřesení, který v neděli zaujal média po celém světě, nebyl pravdivý. Dnes vyšlo najevo, že muži odkázanému na invalidní vozík záchranáři pátrající po obětech živlu pouze pomohli do nemocnice. Nenašli jej však v troskách, nýbrž je o pomoc na ulici požádal sám.

Muž "zachráněný" 13 dní po zemětřesení vůbec nebyl pod troskami

Svět
Sportovní hala ve Znojmě zažila již třetí ročník akce nazvané Úsměvy. Jejím smyslem je umožnit setkání lidem s postižením i bez něj.
Znojmo /REPORTÁŽ/ – Skupinka poskakujících asi pětiletých dětí míří za doprovodu učitelky do znojemské sportovní haly. Zvědavě nakukují do dveří a pozorují mumraj a hemžení na ploše, kde se obvykle prohánějí sportovci. Tentokrát ale šlachovité postavy v dresu vystřídali Křemílek s Vochomůrkou, bezpočet princezen nebo třeba Máša a medvěd. Mezi pohádkovými postavami je vidět děti na koloběžkách či invalidních vozících. „Pojďte, musíme si vzít kartičku a pak projdeme jednotlivá stanoviště," láká své svěřence učitelka.
17 fotografií

Úsměvy? Chytání ryb, zpěv i pletení košíků

Znojemsko