ŠTÍTEK: invalidní vozík

Na otevření Národního muzea se navzdory počasí stála fronta.
Velká sláva proběhla kolem otevření Národního muzea po složité rekonstrukci. Od 28. října, kdy bylo opět zpřístupněno veřejnosti, se na jeho návštěvu čekají dlouhé fronty. Do konce letošního roku je totiž vstup zdarma. Ve víru událostí však zapadla jedna podstatná informace: bezbariérový přístup do budovy není vzhledem ke stále probíhajícím stavebním úpravám zatím možný. Takže invalidé na vozíku mají smůlu. 
35 fotografií

Národní muzeum po rekonstrukci: vozíčkáři se dovnitř nedostanou. Do února

Praha
Ilustrační foto.
Příbram - Město za finanční podpory Ministerstva vnitra připravilo projekt forenzního identifikačního značení pomocí syntetické DNA. Jedná se o nejmodernější metodu, jak chránit svůj majetek. Označením doporučených míst na jízdním kole či kompenzační pomůcce, nalepením výstražné samolepky a následnou evidencí v mezinárodní databázi si zajistíte jednoznačnou a snazší identifikaci svého majetku městskou policií či Policií ČR.

Příbram nabízí forenzní značení kol a invalidních vozíků

Příbramsko
Duo Dubnička (druhý zleva) a Lahoda zazpívalo svoje originální texty
Plzeň - Mají hendikep, někteří sedí na invalidním vozíku, přesto se nevzdávají a s chutí tančí i zpívají. Již dvanáctý ročník festivalu Na konci léta, který se konal jako tradičně druhý zářiový víkend v Šafaříkových sadech v Plzni, zaujal stovky diváků.

Na festivalu Na konci léta se zpívalo i tancovalo

Plzeňsko
Elektrokolo. Ilustrační foto.
Nymburk – Lidé z Nymburka mají novou možnost, jak snížit riziko krádeže svého kola. Či přesněji řečeno, zvýšit svoji šanci na dohledání bicyklu, který by jim někdo ukradl. Pomoci má takzvané forenzní značení jízdních kol a invalidních vozíků.

Nymburští si mohou nechat označit kola proti krádeži

Nymbursko
Platební karta. Ilustrační foto.
Rozhořčení vzbudil před dvěma týdny případ, kdy někdo v tramvaji okradl studenta upoutaného na invalidní vozík a ukradl mu peněženku. Policisté pátrali po muži, který měl odcizenou kartou platit v obchodech. Nakonec se ukázalo, že celá věc se má trochu jinak. O peněženku vozíčkáře skutečně neznámý chmaták připravil, ale o kartu nikoli. Sám ji totiž půjčil svému známému.

Student na vozíčku si krádež karty vymyslel. Půjčil ji svému známému

Zločiny a soudy
Předání vozíku Segway Free zraněnému hasiči.
Jaký je největší sen hasiče, kterého úraz vyřadil z běžného života? Co nejvíce se přiblížit životu před touto událostí. Tyto sny se snaží alespoň částečně plnit Nadační fond REGI Base I., který pomáhá nejen novodobým válečným veteránům, ale všem, kteří za nás sloužili, tedy bývalým vojákům, policistům nebo hasičům. Jeden z těchto - tentokrát hasičských snů - se splnil tuto sobotu, kdy zástupci nadace, HZS i herec Josef Dvořák, coby “hasič z kultovního seriálu Návštěvníci” předali Liborovi Bohdaneckému revoluční invalidní vozík Segway Free, který umožní nejen ze deště nést deštník, ale i i telefonovat, vést psa nebo jen tak se s někým blízkým držet za ruku…
15 fotografií

Herec Josef Dvořák předal zraněnému hasiči revoluční invalidní vozík

Z okolí
Ilustrační foto.
Kladno – Dříve narození Kladeňáci se už brzy svezou speciálním levným taxíkem. Po vzoru jiných měst chce také Kladno zahájit provoz senior taxi. Službu pro dříve narozené by rád zavedl primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno) co nejdříve. Dotovaná služba lidem důchodového věku zajistí, aby mohli co nekvalitněji prožívat podzim života. Primátor navíc zdůraznil, že nechce v tomto případě podporovat žádnou komerční společnost. Naopak, speciální službu pro seniory si vezme město na svá bedra, aby byla dostupná všem, kteří ji potřebují.

Kladno pořídí lidem senior taxi

Kladensko
Starosta obce Blížejov Jiří Červenka (vlevo) s jednatelem firmy BauWald, s.r.o., Liborem Kulířem úzce spolupracují na projektech týkajících se bydlení již několik let.
Blížejov – Klidné prostředí s kvalitním zázemím a možností aktivně stráveného času. To vše by měl zajistit bytový dům s pečovatelskými byty v Blížejově, který bude zasazen do vzrostlé zeleně poblíž centra obce.

Na seniory čeká nové bydlení

Domažlicko
NOVODOBÁ SANITKA. Služba, kterou na Domažlicku  využívají především senioři
Domažlice – Už jste měli to štěstí a potkali nebo využili jste v Domažlicích nebo jeho okolí Novodobou sanitku? Projekt, který s pomocí proškoleného pracovníka má pomáhat s přepravou osob k lékaři, do lékárny, lázní, na nákup, na úřady a zpět domů, funguje v regionu již přes rok a půl.

Novodobá sanitka funguje již rok a půl

Domažlicko
Dojít si na sociální odbor v Praze 8 s kočárkem není snadné
Diskuse o špatné dostupnosti sociálního odboru Městské části Praha 8 pro rodiče s kočárky se rozproudila na sociální síti Facebook. Jeho umístění v prvním patře bez výtahu v budově U Meteoru 8 může dělat potíže i lidem na vozíčku či se sníženou mobilitou. Podle mluvčí radnice Prahy 8 Marcely Voženílkové se ale stížnosti netýkají sociálního odboru, ale pobočky Úřadu práce, která sídlí v prvním poschodí v druhém křídle budovy.
9 fotografií

Sociální odbor v patře? O pomoc s kočárkem požádejte zaměstnance

Praha
Dobré srdce Krnova se jmenuje nejen sbírka, ale také celodenní akce pro děti a mládež, která se konala v srpnu na krnovském náměstí. Účastníky od tance, hudby, sportování a dobročinnosti neodradilo ani deštivé počasí.
Po ukončení veřejné sbírky Dobré srdce Krnova stav jejího konta činí 78 895 korun. Výtěžek bude rovným dílem rozdělen mezi dva chlapce se zdravotním handicapem.

Sbírka Dobré srdce Krnova

Bruntálsko
Ježíškova vnoučata nadělovala radost.
Mělnicko - Setkání s papežem, se zpěvákem Karlem Gottem, invalidní vozík, ale i cigarety nebo relaxační masáž si přáli čeští senioři jako dárek pod stromeček. A některá přání se jim skutečně splnila díky projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.
3 fotografie

Ve Zlosyni nadělovala Ježíškova vnoučata

Mělnicko
Vánoční dárky. Ilustrační foto.
Kutnohorsko – Projekt Ježíškova vnoučata vykouzlí již druhým rokem v předvánočním čase úsměvy na tvářích seniorům, kteří žijí v domovech napříč republikou. Cílem tohoto projektu je udělat hezké Vánoce opuštěným seniorům. Těm, kteří nikoho nemají, ale i těm, které jejich rodina vytěsnila ze svého života. Již minulý ročník bylo splněno na 600 vánočních přání. Letos bylo do projektu zapojeno ještě více seniorů. Je mezi nimi i velké množství klientů domovů na Kutnohorsku.

Ježíškova vnoučata plní přání seniorů, a to i na Kutnohorsku

Kutnohorsko
Haně Mečířové se splnilo přání. V sedmdesáti pěti letech si po dlouhé době zaplavala.
Dvůr Králové nad Labem - Projekt Ježíškova vnoučata vytváří již druhým rokem v předvánočním čase úsměvy na tvářích seniorům, kteří žijí sami v domovech napříč republikou. Nezřídka se totiž stávalo, že staří lidé byli i na Vánoce opuštěni, a tak ani žádný dárek nedostali.
26 fotografií

Ježíškova vnoučata plní přání seniorům

Krkonoše