ŠTÍTEK: invalidní vozík

Jarmila Onderková
Jarmile skončila služba na dětském oddělení nemocnice v Kutné Hoře a mířila na sraz s kamarády. Tam už ale nedojela. Ráno ji našel traktorista, byla totiž zaklíněná v autě a bojovala o život. Od té doby je odkázána na invalidní vozík. Ani dnes po dvaceti osmi letech se totiž poraněná mícha nedá „opravit“.
5 fotografií

Stačilo by mi vyskočit z vozíku a proběhnout se

Zdraví
Lidská solidarita ovládla Cafe Alibi.
Ústí nad Labem - Na dveřích barevná pozvánka, uvnitř seskupení lidí, kterým osud mladé ženy nebyl lhostejný. Voňavý raut zaujal při vstupu, obrazy na levé straně místnosti dotvářely uměleckou kulisu, protiváhou byly vystavené fotografie na druhé straně. 
12 fotografií

FOTO: Lidská solidarita ovládla Cafe Alibi

Ústecko
Studenti mělnického gymnázia Jana Palacha předali Nikolce Čížkové 36.778 korun.
Mělník /FOTOGALERIE/ – Velmi emotivní setkání zažili v pátek po poledni studenti mělnického gymnázia Jana Palacha. Díky volejbalovému turnaji a prodeji vlastních cukrářských výrobků vybrali pro nemocnou Nikolku Čížkovou více než 30 tisíc korun na novou zdravotní pomůcku - stander, na kterou se doplácí přes 40 tisíc korun. Slzy dojetí propukly nejen v očích Nikolčiny maminky, ale plakali i studenti, profesoři a novináři. Dojetí neskrýval ani starosta města Ctirad Mikeš, který dokonce přislíbil pořadatelům turnaje z kvinty a Nikolce, že jim ukáže mělnický poklad.
48 fotografií

Studenti vybrali peníze pro nemocnou Nikolku Čížkovou

Mělnicko
ÚSPĚCH VE SLOVINSKU. Jiří Suchánek měl důvod k radosti.
Mělnicko – Vše mají mnohem složitější. Ale bojují. Chtějí sportovat a to jim pomáhá zapomenout na své trable. Řeč je o hendikepovaných sportovcích. Někteří dělají sport jen pro zábavu, rekreačně, jiní do toho jdou naplno. Rvou se nejen se svým osudem, ale také se soupeři. A zasluhují obrovský respekt.

Skuteční bojovníci? Jsou stále mezi námi

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Ostravská městská policie pokračuje ve forenzním značení invalidních a speciálních vozíků, schodolezů a dalších kompenzačních pomůcek syntetickou DNA. Značení bude probíhat 10. až 12. listopadu v areálu Černé louky v centru Ostravy, kde se koná výstava Život bez bariér.

Strážníci budou značit invalidní vozíky syntetickou DNA

Ostravsko
Kola dříve označovali i břeclavští strážníci
Znojmo – Forenzní označení jízdních kol spouští znojemští strážníci. „Označená kola budou zaregistrována do mezinárodní databáze, do které bude mít přístup i znojemské oddělení policie. Policisté budou mít tak další nástroj pro vypátrání ukradených kol. Označit lze také invalidní vozíky,“ informovala Petra Maršounová ze znojemské radnice.

Městská policie označí kola syntetickou DNA. Kvůli zlodějům

Zločiny a soudy
Den zdraví ve zdravé škole
Před 16. ZŠ na Jižních Svazích ve Zlíně bylo nedávnou sobotu nebývale rušno. Do školy proudí nejen děti, ale i jejich rodiče. Jedním z příchozích je i Michal Heš, žák 6. třídy. Po škole se ale nepohybuje oblečený jako jiné děti, má na sobě valašský kroj. „Zahrajeme s cimbálkou v rámci doprovodného programu Dne zdraví,“ vysvětlil svůj netypický oděv dvanáctiletý talentovaný primáš cimbálové muziky Valášek.
21 fotografií

Bulgur i čočkový salát: běžná jídla na základní škole

Zlínsko
Den zdraví ve zdravé škole
Před 16. ZŠ na Jižních Svazích je při sobotním dopoledni nebývale rušno. Do školy proudí nejen děti, ale i jejich rodiče. Jedním z nich je i Michal Heš, žák 6. třídy. Po škole se ale nepohybuje oblečený jako jiné děti, má na sobě valašský kroj. "Dnes tady hrajeme s cimbálkou v rámci doprovodného programu Dne zdraví," vysvětlil svůj netypický oděv dvanáctiletý talentovaný primáš cimbálové muziky Valášek.
21 fotografií

Bulgur, kuskus, nebo čočkový salát: běžná jídla na základní škole

Zlínsko
Chráněná dílna sebrala paralympionikovi vozík.
Trutnov – Když se před pěti lety trutnovský paralympionik Aleš Kisý vrátil z olympiády v Londýně, dostal od chráněné dílny firmy Elektroodpady Recyklace, ve které od roku 2009 pracoval, do užívání invalidní vozík. Pomůcku mu tehdy předal majitel Pavel Dohnal, který vozík na chráněnou dílnu koupil. Ústní dohoda zněla, že za pět let, po účetním vypořádání, známý zdravotně postižený sportovec vozík převezme za symbolickou korunu do osobního vlastnictví. Ve firmě se však během pár let změnila situace.
8 fotografií

Chráněná dílna sebrala paralympionikovi vozík

Krkonoše
Eva Toulová natočila svůj první dokument Camino na kolečkách.
Moravský Krumlov, Praha – Sedmadvacetiletá režisérka Eva Toulová, která pochází z Moravského Krumlova, uvádí do kin dokumentární snímek Camino na kolečkách. Diváci se mohou seznámit s příběhem Jana Duška, který je kvůli roztroušené skleróze upoutaný na invalidní vozík. Společně s přáteli a týmem filmařů se vydává na pouť do Santiaga de Compostela. Více než šest set kilometrů urazí za měsíc.

Režisérka Toulová: Díky cestě jsem zjistila, že k životu stačí pár věcí v batohu

Volný čas
Na Borise Trávníčka před šesti lety spadl při exkurzi náhrobní kámen na židovském hřbitově v Rousínově. Základní škola Rousínov musí poškozenému zaplatit necelých devět milionů korun. Rozsudek není pravomocný.
Okresní soud ve Vyškově vynesl v pondělí rozsudek v kauze Borise Trávníčka, na kterého před šesti lety spadl při exkurzi náhrobní kámen na židovském hřbitově v Rousínově. Základní škola Rousínov musí poškozenému zaplatit necelých devět milionů korun. Trávníček původně žádal po škole čtrnáct milionů. Tuto sumu však soud neakceptoval. Rozsudek není pravomocný.
13 fotografií

Žák, na kterého spadl náhrobek a ochrnul, dostane necelých devět milionů

Krimi
Fotografie z natáčení.
Kutná Hora - Mladí filmaři z Tylovy herecké školy chystají premiéru svého nového krátkého filmu. Snímek MAX, s Mikulášem Ečerem v hlavní roli, natočili o prázdninách a divákům ho představí v neděli 8. října od 17 hodin na plátně kutnohorského kina Modrý kříž. „Je to příběh o mladém nadějném sportovci, kterému osud postavil do cesty překážku v podobě invalidního vozíku.
11 fotografií

Tylova herecká škola představí svůj nejnovější film

Volný čas
Služebna v chrudimské Revoluční ulici ožívá především v noci.
Chrudim – Dveře služebny chrudimské městské policie v Revoluční ulici zůstávají zpravidla přes den zavřené. Strážníci služebnu využívají jako své zázemí hlavně v noci. Podle některých Chrudimáků to ale nestačí, okolní oblast by si podle nich zasloužila pečlivější dohled. Třeba kvůli neukázněným řidičům.

Služebna v chrudimské Revoluční ulici ožívá především v noci

Chrudimsko
FESTIVALOVÝM PATRONEM zůstává Jan Hrušinský.Cenu za nezapomenutelné role v českých filmových a televizních komediích si vloni odnesl Iva Janžurová.
Královéhradecko, Nové Město nad Metují - V novoměstském Kině 70 byl v neděli odpoledne slavnostně zahájen 39. festival filmové a televizní komedie. Každý den se diváci mohou těšit na soutěžní filmy i doprovodný program.

Nové Město patří na týden české komedii

Volný čas
Srdíčkový den. Ilustrační foto.
V Česku v pondělí začíná tradiční sbírka Srdíčkové dny na pomoc těžce nemocným dětem. Potrvá do pátku. Zájemci si budou moci od dobrovolníků v ulicích koupit magnetky se zvířátky za 30 Kč nebo žetony do vozíků za 35 Kč. Charitativní společnost Život dětem pořádá akci 17 let, a to na jaře, na podzim a v zimě. Celkem vybrala přes 100 milionů korun a pomohla několika tisícovkám rodin.
6 fotografií

Začíná podzimní sbírka na nemocné děti Srdíčkové dny

Praha
Lidé s pohybovým omezením mohou na úřadě nově využít invalidní vozík.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Lidé mohou nově využít na kutnohorském úřadu, který sídlí v ulici Radnická, invalidní vozík. „Jednoho dne jsme na úřadě potkali paní, která nemohla dojít od výtahu do kanceláře. Proto jsme přemýšleli, jak bychom mohli zlepšit dostupnost služeb pro občany s pohybovým omezením,“ uvedl vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Marián Šlesingr.
7 fotografií

Lidé s pohybovým omezením mohou na úřadě nově využít invalidní vozík

Kutnohorsko