ŠTÍTEK: invalidní vozík

Výtah. Ilustrační foto.
Student maturitního ročníku Střední průmyslové školy a obchodní akademie v Bruntále, který je upoután na invalidní vozík, se bude moci konečně po budově pohybovat bez toho, aby jej spolužáci nebo profesoři museli vynášet do jednotlivých pater.

Škola buduje pro studenty bezbariérový výtah

Bruntálsko
Kluci si to v Březejci dokonale užívali.
Březejc – Jaké je to starat se o dítě s Duchennovou svalovou dystrofií? Co všechno péče o něj obnáší? Co takto nemocné děti a jejich rodiče trápí? A z čeho mají naopak největší radost? Všechny tyto otázky jsou námětem četných diskusí na společném setkání rodičů dětí se zmíněným onemocněním, které se v tomto týdnu koná v Dětském středisku Březejc.
19 fotografií

Je stejný jako jeho vrstevníci, jen je na vozíku, říká Adamův tatínek

Žďársko
Miroslav Valina
Plzeň - Čtyřiapadesátiletý Miroslav Valina prožil dětství a část života v malé vesnici na Litoměřicku. Ve svých dvou letech prodělal infekční onemocnění, po kterém zůstal částečně ochrnutý. V dospívání ještě utrpěl úraz, od té doby je upoután na invalidní vozík.

Plzeň očima Miroslava Valiny

Plzeňsko
Strážníci ve Žďáře opatřují jízdní kola preventivním značením syntetickou DNA v podobě mikroteček s jedinečným kódem. Umožňuje to lépe chránit bicykl (nebo třeba invalidní vozík či dětský kočárek) před zloději, případně ukradený předmět jasně identifikova
Žďár nad Sázavou – Vyfotit, změřit rám, zapsat jeho číslo a opatřit bicykl „neviditelnou“ značkou… Tak ve zkratce probíhalo včerejší značení jízdních kol syntetickou DNA, které ve Žďáře prováděli strážníci. „Každé kolo opatříme na několika místech mikrotečkou s jedinečným kódem a také samolepkou, jež upozorňuje, že je značkou opatřené,“ přiblížil Jaroslav Hedvičák, preventista žďárské městské policie (MP). Značení je zdarma.
13 fotografií

OBRAZEM: První zájemci si nechali označit bicykl

Žďársko
Martin Zach
Pardubice – Charitativní den na koupališti Cihelna v úterý zorganizoval pardubický Lions Club. Návštěvníci si vyzkoušeli disciplíny, které jim představili handicapovaní sportovci, a zasoutěžili si v jízdě na tobogánech na čas a na laserovém střeleckém trenažéru. 

Horké koupaliště ožilo charitou

Pardubicko
Ilustrační foto.
Vyškov, Rousínov – Psal se rok 2011, kdy vzal učitel žáky v hodině dějepisu na exkurzi na židovský hřbitov Rousínově, na který nebyl povolený přístup, a tak celá skupina prolezla dírou v plotě. Na tehdy třináctiletého chlapce se zřítil několik set kilogramů těžký náhrobní kámen a způsobil mu těžká poranění. Případ v pátek projednával Okresní soud ve Vyškově. Mladík nyní požaduje odškodné čtrnáct milionů korun.

Spadl na něj náhrobní kámen. Ochrnutý mladík u soudu žádal 14 milionů

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Psal se rok 2011, kdy vzal učitel žáky v hodině dějepisu na exkurzi na židovský hřbitov Rousínově, na který nebyl povolený přístup, a tak celá skupina prolezla dírou v plotě. Na tehdy třináctiletého chlapce se zřítil několik set kilogramů těžký náhrobní kámen a způsobil mu těžká poranění. Případ v pátek projednával Okresní soud ve Vyškově. Mladík nyní požaduje odškodné čtrnáct milionů korun.

Spadl na něj náhrobní kámen. Ochrnutý mladík u soudu žádal 14 milionů

Krimi
Tramvaj T3R.PLF – s takzvanou wanou.
Praha – Ta tramvaj je v Praze novinkou, i když vyrobena byla už před desítkami let. V tomto týdnu vyslal dopravní podnik do ulic zmodernizovaný „starý“ model T3 – nově typ T3R.PLF – s takzvanou wanou: s nízkopodlažní střední částí. Se sníženým středem, který usnadňuje nástup s kočárky či s invalidními vozíky a také ulehčuje přístup seniorům, sice po Praze jezdí už 33 tramvají – novinka z vozovny ve Střešovicích však v Krnovských opravnách a strojírnách prošla zcela novou generací úprav.

Legendární tramvaj T3 omládla. Čeká to i další?

Praha
Nové auto pro svitavskou charitu.
Svitavy - Novému automobilu pro Charitu Svitavy v pátek dopoledne žehnal Ondřej Poštulka ze svitavské římskokatolické farnosti. Nový prostorný vůz, který může převážet díky rampě i klienty na invalidním vozíku, pořídila charita před nedávnem z darů za sedm set tisíc korun.
5 fotografií

Ve Světlance žehnali novému autu pro charitu

Svitavsko
Nové auto pro svitavskou charitu.
Pardubický kraj, Svitavy - Novému automobilu pro Charitu Svitavy v pátek dopoledne žehnal Ondřej Poštulka ze svitavské římskokatolické farnosti. Nový prostorný vůz, který může převážet díky rampě i klienty na invalidním vozíku, pořídila charita před nedávnem z darů za sedm set tisíc korun.
5 fotografií

Ve Světlance žehnali novému autu pro charitu

Z okolí
Sdílení chystá na začátek srpna benefiční Běh městem šťastných lásek.
Telč – Matka Marie Gregorové z Telče před lety těžce onemocněla. „Byla jsem sama a neměla žádné zkušenosti, přesto jsem si ji ale chtěla nechat doma," popsala začátky matčiny nemoci Gregorová.
5 fotografií

Lidé se slova hospic bojí

Jihlavsko
Hasiči. Ilustrační snímek.
Hradec Králové - O tom, že denní rutina hasičů nemusí znamenat jen výjezdy k požárům či autonehodám, svědčí jejich středeční „povinnosti. Královéhradečtí hasiči totiž pomohli především nemohoucím lidem, kteří by se bez jejich pomoci neobešli.

Požáry hasiče nezaměstnaly. Pomáhali ovšem jinak

Hradecko
Zítra se ve Žďáře nad Sázavou uskuteční již 8. ročník běhu proti rakovině.
Žďár nad Sázavou – V boji proti rakovině mohou v pátek pomoci obyvatelé Žďáru nad Sázavou a okolí. Na prostranství za Domem kultury odstartuje v 16 hodin již osmý ročník běhu, který volně navazuje na tradici Běhu Terryho Foxe, letos pod novým názvem Pohybem k naději. Cestu mohou zájemci absolvovat na kole, in-line bruslích, koloběžce, s kočárkem, na invalidním vozíku nebo jako běžci a chodci.

Za nadějí se ve Žďáře nad Sázavou poběží již poosmé

Ostatní sporty
Bývalý motocyklista a basketbalový vozíčkář Lukáš Šembera je od poranění páteře v roce 2009 odkázaný na invalidní vozík.
Brno /SERIÁL/ – Děsivá nehoda mu přerušila slibně začínající kariéru. Bývalý motocyklista a basketbalový vozíčkář Lukáš Šembera je od poranění páteře v roce 2009 odkázaný na invalidní vozík. O návratu na motorku a angažmá v rakouském basketbalovém týmu hovoří ve druhém dílu seriálu Deníku Rovnost Hendikepovaní, přesto úspěšní.

Šembera skončil v Rakousku a vyhlíží návrat na motorku

Ostatní sporty