ŠTÍTEK: invalidní vozík

Děti ze ZŠ Sázava pomohly nemohoucí ženě díky výtěžku ze sběru papíru.
Benešovsko - Tříděním sběrných surovin pomáhají děti sázavské základní školy nejen životnímu prostředí, ale i potřebným. Za minulý školní rok tak přispěli na nový invalidní vozík obyvatelce Kozmic.

Děti pomohly sběrem papíru nemohoucí

Benešovsko
Ústavní soud v Brně Wernerův trest potvrdil.
Kladno - Ústavní soud v Brně odmítl stížnost Jiřího Wernera z Kladna, potrestaného 18 lety vězení za brutální pokus o vraždu bývalé manželky. Před dvěma lety na jaře si počkal na ženu na ulici v Kladně, když šla ráno do práce, pak ji čtyřikrát postřelil a třináctkrát bodl nožem.

Osmnáctiletý trest za brutální útok soud muži z Kladna potvrdil

Krimi
Ústavní soud v Brně Wernerův trest potvrdil.
Kladno, Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jiřího Wernera z Kladna, potrestaného 18 lety vězení za brutální pokus o vraždu bývalé manželky. Před dvěma lety na jaře si počkal na ženu na ulici v Kladně, když šla ráno do práce, pak ji čtyřikrát postřelil a třináctkrát bodl nožem. Napadená matka dvou dětí jen zázrakem přežila. Po několika operacích a měsících intenzivní lékařské péče se vrátila do života. Dnes se pohybuje ale už jen pomocí invalidního vozíku. 

Osmnáctiletý trest za brutální útok soud muži z Kladna potvrdil

Zločiny a soudy
Zpívání na Mariánské hoře.
Lanškroun – V úterý 27. prosince se zpívalo, recitovalo a koledovalo na Mariánské hoře. I přes nepřízeň počasí se vydalo z Lanškrouna na každoroční pouť dvě stě padesát turistů, aby si ve vlídné atmosféře poutního kostela Narození Panny Marie připomněli kouzlo vánočních písní a koled.
13 fotografií

Zpívali na Mariánské hoře

Orlicko
Magistrát města Mladá Boleslav.
Mladoboleslavsko - Schody. Překážka, která člověka upoutaného na invalidní vozík stojí nejen mnoho sil, ale také řadu minut. Největší problém mají handicapovaní často ve veřejných budovách. Jak jsou na tom s bezbariérovostí úřady v osmi městech na Mladoboleslavsku? Udělali jsme průzkum.

Radnici bez bariér má jen polovina měst

Boleslavsko
Běh Járy Cimrmana v Novém Strašecí
Nové Strašecí - Potkat na Silvestra dopoledne lidi s kufry spěchající na Komenského náměstí není v Novém Strašecí už od roku 2010 vůbec nic divného. Nadšenci s různě velikými kufry většinou v dlouhých kabátech a šálách pokaždé míří na Silvestrovský běh Járy Cimrmana. Letos jich byla pěkná řádka a někteří svá zavazadla vezli dokonce na žebřiňáku.
52 fotografií

Běželi lidé i psi

Rakovnicko
Karolínka Dejová při vystoupení na plese motorkářů v Bílovci. Ilustrační foto.
Děti mají různá přání, někdo chce počítačové hry, jiný třeba skateboard, devítiletá Karolínka Dejová z Kopřivnice měla velké přání, kterým byl pomocný motorek na invalidní vozík.

Karolínka si užívá samostatnosti

Novojičínsko
Ilustrační foto.
Moravský Krumlov – Speciální vánoční dárek dostala již nyní Hana Všetulová z Moravského Krumlova. Následkem autonehody je totiž upoutaná na invalidní vozík. Speciální přístroj má pomoci její pravidelné rehabilitaci, umožní denní procvičování a posilování rukou a nohou. „Individuální nastavení zátěže pomůže zlepšit celkovou kondici," informovala vedoucí sociální odboru krumlovské radnice Věra Bártová.

Speciální rotoped pomůže postižené Haně Všetulové

Znojemsko
Ilustrační foto.
Mělnicko - Schodiště představuje pro lidi upoutané na invalidní vozíky i pro některé seniory často nezdolatelnou překážku. Mnohé veřejné budovy, kde musí vyřizovat své záležitosti, přitom stále nejsou bezbariérové. Neplatí to však pro městské úřady všech tří největších měst na Mělnicku.

Bezbariérové přístupy schází na Mělnicku na vesnicích

Regiony
Elektrický zvedák zakoupili pro velkomeziříčskou pobočku Domácího hospice Vysočina z výtěžku benefiční akce Běh pro život.
Velké Meziříčí - V pobočce Domácího hospice Vysočina ve Velkém Meziříčí zprovoznili pro své klienty elektrický zvedák. Pro jeho zakoupení využili výtěžek z benefiční akce Běh pro hospic, kterou organizovali letos na podzim. Nové zařízení pomáhá zlepšit práci zaměstnancům i život lidem, kterým pomáhají.

Elektrický zvedák zjednodušuje život klientům hospice v Meziříčí

Žďársko
Jiří Stivín.
Hradec Králové - Oblastní charita Hradec Králové pořádá benefiční koncert pro péči o nemocné, seniory a umírající v domácím prostředí. V kostele Nanebevzetí Panny Marie na hradeckém Velkém náměstí vystoupí v pátek 2. prosince od 17 hodin Jiří Stivín.

Benefiční večer ozdobí Stivín a flétna

Volný čas
83.ročník běžeckého závodu Velká Kunratická
Praha  /FOTOGALERIE/- Závod, který se koná bez přerušení od roku 1934, se uskutečnil opět tuto neděli. Startovní čísla byla vyprodána během patnácti minut. Letos se na startovní čáře mezi více než třemi tisíci závodníky objevili mimo jiné i herec Jakub Kohák, cestovatel Dan Přibáň, sportovní komentátor Jiří Hölzel a lékař Tomáš Šebek, aby podpořili dobrou věc. Jejich cílem bylo vybrat peníze na nový invalidní vozík držitelky Ceny Via Bona Zdeňky Mocňákové. Organizátoři tradičního závodu drží krok s dobou a pro letošek přichystali několik novinek. Měnil se systém čipu i možnost sdílení fotek na Instagramu. Běh ovládl v čase 11:35 Jan Janů. Mezi ženami kralovala Kamila Gregorová.
17 fotografií

OBRAZEM: Účastnící Velké kunratické pomáhali dobré věci

Ostatní sporty
Hvězdárna v Ďáblicích.
Praha - Hvězdárna Ďáblice umožní jako jediná v České republice astronomická pozorování velkým dalekohledem handicapovaným lidem. Projekt, který spustila při příležitosti oslav 60. výročí svého provozu, představilodnes vedení hvězdárny. Investice vyšla na zhruba 2,5 milionu korun. Milion korun poskytl zřizovatel, hlavní město Praha, zbytek pocházel z fondu investic Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.
13 fotografií

Ďáblická hvězdárna jako jediná v ČR umožní pozorování vozíčkářům

Cestujeme
Martin Šimek a Tereza Řípová.
Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Martin Šimek a Tereza Řípová jsou jména, která zná v Mladé Boleslavi každý, kdo se nějakým způsobem zajímá o tanec. Vedou nejen klasické taneční kurzy, ale třeba také čím dál populárnější kurzy pro dospělé, spolupracují s Městským divadlem Mladá Boleslav, tančí v Praze. A také pomáhají.

Tanečníci z Mladé Boleslavi chtějí pomoci nemocné dívce

Regiony
Ilustrační foto
Třinec, Frýdek-Místek - V tuzemsku se každý den ztratí velké množství cenných předmětů, dokladů, mobilních telefonů, klíčů, deštníků i nejrůznějších částí oblečení. Výjimkou nejsou ani města a obce v regionu.

Hledá se i majitel dvoukoláku

Frýdecko-Místecko
Strážník vsetínské Městské policie Ladislav Minařík značí syntetickou DNA invalidní vozík.
Vsetín – Ukázky sebeobrany, preventivní přednáška i značení kompenzačních pomůcek syntetickou DNA bylo obsahem návštěvy vsetínských městských strážníků na konci uplynulého týdne v sídle Naděje na Sychrově.

Syntetická DNA ochrání i invalidní vozíky

Valašsko
Ze sdružení Sportem proti bariérám.
Stará Paka – Jak vypadá přestavba bývalé tiskárny Fitos a kam se za rok pohnuly stavební práce? O tom se můžete přesvědčit první listopadovou středu přímo v Domečku plném koleček, tedy zázemí, které vytváří společnost Sportem proti bariérám.

Domeček plný koleček popojel

Jičínsko
DENIS KNEBL mezi svými nejbližšími.
Ve škole ho baví počítače a zeměpis. Umí vařit a péct. V kuchyni se Denis Knebl s bratrem Adrianem vyskytuje poměrně často. A to přesto, že se v ní pohybuje na invalidním vozíku. Rád by se podíval do Dubaje. Místo toho s maminkou Libuší letěl na Filipíny. Ale nikoliv za azurovým mořem a písečnými plážemi…

Nevyléčitelně nemocný Denis sní o Dubaji

Ostravsko
Jaromír Kulhánek
Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou - Obě následující věty všichni dobře známe a všichni jsme se již přesvědčili o jejich významu i síle.

Dobrý den, Vysočino

Havlíčkobrodsko
Ilustrační foto.
Kladensko - Záplavy, jinak také Turyňský rybník
 u Kamenných Žehrovic na Kladensku, získal svoji současnou podobu coby vodou zaplavená proláklina po těžbě černého uhlí. Od roku 1985 jsou Záplavy vyhlášeny přírodní rezervací. Nyní získají další prim pro lidi s problémy pohybového aparátu. Vznikne zde lepší přístup k vodě právě pro lidi s handicapem.

Rybáři na vozíku budou 
mít na Kladensku nové místo na Záplavách

Středočeský kraj