ŠTÍTEK: invalidní vozík

Ilustrační foto.
Bílovice - Když bylo nejstaršímu synovi Ondřejovi dvaadvacet let, mladšímu Tomášovi devatenáct let a nejmladší Elišce jedenáct, žila dvaačtyřicetiletá Irena Horehleďová ještě poměrně spokojený život. Přestože už tehdy byla matkou samoživitelkou a většinu své pozornosti věnovala Tomášovi postiženému od narození mozkovou obrnou, díky pomoci nejstaršího syna ji netížila hmotná nouze jak pro sebe, tak pro oba zbylé potomky.

Dobrá vůle vyústila pro zakoupení vozíku pro postiženého Tomáše

Slovácko
Taška Kladno a malá Amálka.
Doksy - Druhý ročník Běhu pro Amálku se v sobotu uskutečnil v Doksech. Sice si na něj letos našlo cestu méně lidí než před rokem, pořadatele to však netrápilo, protože přítomní vytvořili pěknou rodinnou atmosféru.

Běželi na podporu nemocné Amálky z Doks

Kladensko
Veletrh zdraví a sociálních služeb. Ilustrační foto.
Přiblížit služby, které podávají obyvatelům Bruntálu a širokého okolí pomocnou ruku při řešení nejrůznějších životních situací, umožní zájemcům XII. veletrh sociálních služeb města Bruntál.

Veletrh služeb pro potřebné

Bruntálsko
Příjezd k Parkingu Blanka od tunelového komplexu Blanka.
Praha - Od soboty 24. září do 4. října bude pro návštěvníky Zoo Praha, kteří se vydají do zahrady osobním automobilem, k dispozici parkoviště u tunelového komplexu Blanka. Zoo tak chce zajistit pohodlné parkování všem, kteří se chystají do zoologické zahrady v týdnu oslav 85. výročí jejího založení. Jde pouze o rozšíření parkovací plochy, protože parkoviště u Zoo budou fungovat jako obvykle. 

Zoo se chystá na oslavy 85. výročí založení. U Blanky začne fungovat parkoviště

Praha
Areál novopackého kláštera.
Nová Paka - Život bez bariér, zapsaný ústav (ŽBB, z. ú.) původně občanské sdružení založili v roce 2004 manželé Fučíkovi, kteří se společně se svými přáteli rozhodli pomáhat zlepšovat podmínky pro život lidí se zdravotním postižením na malém městě.

Život bez bariér a jeho nezastupitelné místo na Novopacku

Jičínsko
Marika Gombitová a Miro Žbirka
Praha - V zaplněné Tipsport Areně na pražském Výstavišti v pátek jako host koncertu Mira Žbirky vystoupila Marika Gombitová. Populární zpěvačku, která je po autonehodě od roku 1980 upoutaná na invalidní vozík, přivítaly tisíce diváků dlouhotrvajícím potleskem ve stoje. Dojatá Gombitová zazpívala se Žbirkou duety V slepých uličkách a Nespáľme to krásne v nás, nakonec sama přidala svůj dávný hit Koloseum.

Na koncertě Žbirky za velkého aplausu vystoupila Marika Gombitová

Volný čas
Už osm let chodí Miloslav Belka do Hodonínské doubravy a snaží se ji zbavit odpadků. Toto se mu podařilo nasbírat při jedné z jeho vycházek.
Hodonín – Před lety utrpěl těžký úraz zad, po dlouhou dobu se pohyboval jen pomocí invalidního vozíku. Dnes už se Miloslav Belka z Mikulčic na nohy postaví, byť mu to působí potíže. Proto chodí na zdravotní procházky do Hodonínské doubravy. Bere s sebou igelitový pytel a kýbl. „Vycházky jsem spojil se sběrem hub a přitom jsem si začal všímat odpadků, které se v lese povalovaly. Tak jsem začal sbírat i je," řekl Belka. A v houbařské sezoně si na nedostatek odhozených obalů stěžovat nemůže.

Se sešroubovanou páteří uklízí v lese odpadky. Za pár dní je nepořádek zpátky

Hodonínsko
Silné deště postihly v noci na dnešek řadu oblastí Řecka a způsobily záplavy.
Atény – Silné deště postihly v noci na dnešek řadu oblastí Řecka a způsobily záplavy. Na Peloponéském poloostrově na jihu země přišli o život čtyři senioři a na severu se pohřešuje jedna žena. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na sdělení poskytnutá místními úřady.

Záplavy zabily v Řecku čtyři seniory, jedna žena je nezvěstná

Svět
Ilustrační foto.
Rio de Janeiro - Vysoce postavený funkcionář Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Patrick Hickey má za sebou první výslech před brazilskou policií kvůli podezření z nelegálního obchodování se vstupenkami na olympijské soutěže. Jednasedmdesátiletý Ir kvůli tomu opustil na invalidním vozíku nemocnici v Riu de Janeiro, kde byl hospitalizován kvůli bolestem na hrudi.

Zadržený funkcionář MOV vypovídal v případu kupčení s lístky

Ostatní sporty
Janáčkovo Brumendo, sbor ZŠ na Janáčkově náměstí v Krnově, si budete moci poslechnout na krnovském Hlavním náměstí na akci Dobré srdce Krnova 13. srpna v 16 hodin.
Krnov – Užít si odpoledne plné zábavy a navíc přispět na dobrou věc budete mít možnost v sobotu 13. srpna. Na Hlavním náměstí 
v Krnově se pořádá akce s názvem Dobré srdce Krnova. „Jedná se o dobročinnou akci spojenou s bohatým kulturním a sportovním programem a určenou pro naši žákyni a spolužačku Anetku Adámkovou.

Dobré srdce Krnova

Bruntálsko
Vranovská přehrada. Ilustrační foto.
Vranov nad Dyjí – Pomoci dobré věci mohou všichni, kteří zamíří o víkendu na vranovskou přehradu. Zavítají tam totiž organizátoři projektu Nezastavitelní, který pomáhá jedenácti handicapovaným lidem. „Až do neděle 7. srpna jim každý příchozí může pomoci svým pohybem k jejich vysněnému sportovnímu vybavení. Jedním z nich je i Ladislav Loebe, který po autonehodě zůstal upoutaný na invalidní vozík. Dnes touží po tom, aby se díky speciálnímu kolu mohl opět vrátit k milovanému sportu," informovala mluvčí města Znojma Zuzana Pastrňáková.

Nezastavitelní zavítají do 
Vranova. Přivítají pomoc

Znojemsko
Maratonu se účastní i Milan Bartůněk. Handbike pro něj znamená hlavně volnost.
Vysočina – 2222 kilometrů ujedou štafetově za 111 hodin cyklotýmy z celé republiky. Včera u Pražského hradu odstartoval čtvrtý ročník Handy cyklo maratonu. Účastní se i osmičlenný tým z Vysočiny. Z poloviny jej tvoří sportovci ze Žďáru nad Sázavou a Velkého Meziříčí.

Cyklisté jedou pro handicapované

Žďársko
Znojemská pivnice Na Stadionu známá jako Statek se stala v sobotu dějištěm prvního ročníku Rodinného festiválku. Pořádalo jej občanské sdružení Přátelé dětí dětského domova.
Znojmo /REPORTÁŽ/ – V horkém sobotním odpoledni míří skupinky rodičů s dětmi na zahrádku znojemské pivnice Na Stadionu, které místní neřeknou jinak než Statek. Lavice a stoly se začínají postupně plnit a na pódiu se zatím činí dvojice muzikantů společně se zpěvačkou Nikol Kotrnetzovou. „Panečku, ta má hlas. Úplně mi naskočila husí kůže, Ave Maria zpívá jako anděl," hodnotí obdivně výkon přihlížející a odměňují zpěvačku bouřlivým potleskem.
20 fotografií

Statek zažil velký požár hospody. Hasily děti

Znojemsko
Veřejná pumpa v Kolíně
Kolín – Většina nadšených cyklistů na své vyjížďky vozí veškeré vybavení, ve kterém nechybí ani pumpička. Jenomže každý jsme omylný a někdy zkrátka na některé věci zapomeneme. A nebo nejsme úplní sportovci a pumpičku nemáme. Co když si však budeme cestou potřebovat dofouknout duši?

Cyklistova duše jim není lhostejná, pořídili pumpu

Kolínsko
ZDOLÁN.
Přerov – Probrat se desítkami dopisů od fanoušků, obdivovatelů, ale i přátel, které dostal po svém historickém úspěchu první český přemožitel kanálu La Manche František Venclovský, by zabralo několik dní. „Klidně někdy přijďte na celý víkend, nejlépe v zimě. V prosinci to bude přesně dvacet let, co manžel zemřel," říká manželka slavného plavce Pavlína Venclovská.

Je to 45 let, co Venclovský odevzdal moři vše a byl „tak šťastné"

Česko
Marie Vaněčková s dcerou Marianou.
Zlín – Marie Vaněčková ze Zlína to neměla v životě jednoduché. Její milovaná dcera Mariana onemocněla ve třech letech spinální atrofií. Od té doby je dnes již desetiletá dívenka upoutaná na invalidní vozík. Přesto její maminka nesložila ruce do klína a aby mohla být s dcerou co nejvíce, vybrala si profesi, která jí to umožňuje.
3 fotografie

Lektorka orientálního tance: Trochu se tím, co dělám, léčím

Zlínsko
Vozíčkáři se na nádraží dostanou jen pod schody.
Dávno před koncem minulého století. V té době se zastavil čas na havířovském vlakovém nádraží. Na vozíčkáře nemyslel ani architekt a celé roky jim úspěšně kladou překážky i dopravci. České dráhy je přepraví po splnění několika podmínek, RegioJet dokáže přepravit jen menší vozíky. 

Dostat vozíčkáře na peron? Téměř nadlidský výkon

Karvinsko