ŠTÍTEK: Islámský stát

Středisko irácké provincie Anbár, město Ramádí, bývalo domovem milionu lidí. Z kdysi rušného města zbyly po boji mezi armádou a Islámským státem (IS) trosky.
Tři roky nepřetržitého válčení a ekonomických zvratů v Iráku si vybírají svou daň. Obnova země přijde totiž ostatní státy na 88,2 miliardy dolarů (v přepočtu 1,8 bilionu korun). Informoval o tom Kusaj Abdal Fattáh z iráckého ministerstva plánování, který se spolu s dalšími představiteli a investory sešel v Kuvajtu na mezinárodní konferenci věnované obnově Iráku. Zprávu přinesla agentura Reuters.
5 fotografií

Daň za Islámský stát: Obnova Iráku si vyžádá téměř 1,8 bilionu korun

Svět
Chetitský chrám Ain Dara v Afrinu
Po krátké odmlce Turecko znovu bombardovalo Afrin, kurdskou enklávu na severu Sýrie. Se svými spojenci dobyla turecká armáda strategické místo na kopci oddělujícím Afrin od Ankarou kontrolovaného města Azáz. Jak ale dokazují snímky kolující po intenetu, vážně přitom poškodila starověký chrám Ain Dara, jehož symbolem jsou okřídlení lvi.

Pondělní turecké nálety zničily reliéfy okřídlených lvů v syrském Afrinu

Svět
Svobodná syrská armáda (FSA)
Kurdské milice (YPG) ze svého území vytlačují turecké pozemní jednotky, které je v sobotu na území Sýrie při hranici s Tureckem napadly. V téměř sedm let trvající válce se tak otevřela nová fronta. YPG jsou významným spojencem Ruska i USA v boji proti Islámskému státu (IS), nicméně Turecko je označuje za teroristy. 
6 fotografií

Turecko napadlo Kurdy, ti je však vytlačují ze Sýrie

Svět
NĚKDEJŠÍ CHLOUBA. „Uvnitř bylo 250 tisíc knih a milion dalších svazků,“ říká o bývalém fondu knihovny doktor Abdul Ameer, stojící před kompletně spálenou budovou.
/REPORTÁŽ/ Iráčané v Mosulu a jeho okolí žili dva roky pod nadvládou Islámského státu. Během tohoto období se museli vypořádat s nedostatkem potravin či leteckým bombardováním. Válka zpustošila i knihovnu Mosulské univerzity, jež v dobách své největší slávy obsahovala více než 250 tisíc knih a milion dalších svazků. S její obnovou chtějí místním obyvatelům nyní pomoci studenti Filozofické fakulty Karlovy univerzity ve spolupráci s organizací Člověk v tísni. 
5 fotografií

Knihovna Mosulské univerzity lehla popelem. S její opravou pomohou Češi

Cestujeme
Z přednášky Markéty Kutilové o Sýrii.
Choceň - Pomáhá ženám a dětem v oblastech zasažených válkou a Islámským státem. Markéta Kutilová je také autorkou knihy Islámskému státu na dostřel o válce Kurdů s ISIS na severu Sýrie.

Novinářka přiblíží situaci v Sýrii

Orlicko