ŠTÍTEK: Islámský stát

Chlupaté vánoční zpestření.
Po celý advent budou k vidění čerstvě renovované jesličky s 80 postavami v Mariánském dómu, dílo Sebastiana Osterriedera dlouhé dvanáct metrů a pět metrů hluboké, staré 112 let. Denně od 11 do 17 hodin jsou přístupné v kryptě chrámu. V kooperaci s Ars Electronica Centrem je připraveno i jejich audiovizuální 3D-představení jak v dómu samotném, tak na www.krippeimdom.at.

Zpestření u sousedů: jesličky XXL, výprava s oslíčky a cesta za Tichou nocí

Českobudějovicko
Výškař Majd eddin Ghazal bude skákat za Kladno
Bude to událost. Ve žlutomodrém kladenském dresu se v příští sezoně představí výškař Majd Eddin Ghazal. Atletičtí fanoušci dobře vědí, o koho jde. Tento Syřan, který během kariéry musel přestát válečné útrapy ve své vlasti, je držitelem bronzu z mistrovství světa 2017 v Londýně. O rok dřív se zaskvěl skvělým osobákem v hodnotě 236 centimetrů.
5 fotografií

Syřan Ghazal bude v příští sezoně skákat za Kladno

Ostatní sporty
Ozbrojení afghánští policisté - ilustrační foto
Nejméně 19 obětí a 50 zraněných si vyžádal dnešní útok na největší vojenskou nemocnici v afghánské metropoli Kábulu. Podle agentury AFP to uvedl představitel afghánského ministerstva zdravotnictví ve vládě, kterou vede hnutí Tálibán. Jiný činitel Tálibánu po poledni SEČ prohlásil, že útok, na němž se podílel i jeden sebevražedný atentátník, již skončil.
52 fotografií

Afghánským Kábulem otřásl další útok. Výbuchy u nemocnice zabily nejméně 19 lidí

Svět
Místo pumového útoku na předměstí syrského Damašku
 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a několik dalších bylo zraněno. Podle syrské televize patří oběti k armádě, v autobuse byli vojáci. Syrští představitelé hovoří o teroristickém útoku. Syrská armáda dnes útočila v Idlibu na severozápadě země a zabila tam podle záchranářů citovaných agenturou Reuters nejméně 11 civilistů.

Centrem Damašku otřásla exploze. Nálož zničila armádní autobus, zemřelo 14 lidí

Svět
Ilustrační snímek
Nejméně 37 lidí zahynulo a více než 70 dalších utrpělo zranění při dnešních explozích v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár. Vyplývá to z informací agentury AP, která se odvolává na místní zdravotnické zdroje. Podle představitele islamistického hnutí Tálibán, které je v Afghánistánu od poloviny srpna u moci, se mešita v centru Kandaháru stala v době modliteb terčem sebevražedného útoku.

Mešitu v afghánském Kandaháru zasáhl výbuch bomby. Zemřely desítky lidí

Svět
V Brně studuje a pracuje sedmadvacetiletá Kurdka, členka prokurdské opoziční Lidově demokratické strany v Turecku.
Diskriminace, pronásledování, obavy ze zatčení i prolitá krev. Kurdové v Turecku zažívají podle Duygu Balkan další těžké období. Mladá žena je členkou prokurdské turecké opoziční Lidově demokratické strany (HDP). Téměř dva roky studuje a pracuje v Brně. Doma se jí totiž těžce dýchá. „V Turecku politicky nerespektuje Kurdy ani stát, ani Turci samotní. Někteří lidé jsou napadáni jako teroristé jen proto, že mluví kurdsky. Například když řeknu, že jsem Kurd vedle Turka, nikdy to nepřijme. Podle nich musíme být také Turci,“ uvádí.

Útlak Kurdů musí skončit, říká mladá aktivistka. Svobodu našla v Brně

Česko
V Paříži za nejpřísnějších bezpečnostních opatření začíná historický proces s údajnými pachateli série koordinovaných útoků na různých místech Paříže ze 13. listopadu 2015
Útoky v Paříži z 13. listopadu 2015 nepředstavovaly pro ty, kteří je spáchali, nic osobního. Byly jen reakcí na francouzské bombardování Islámského státu (IS) v Sýrii, prohlásil dnes u soudu v Paříži Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů provedených přívrženci teroristické organizace IS. Při pařížských útocích zemřelo 130 lidí a stovky dalších atentátníci zranili. Soud začal minulé úterý a stanice BFM TV zaznamenává průběh soudu v psané podobě v přímém přenosu.
13 fotografií

Nebylo to nic osobního, prohlásil u soudu v Paříži pachatel atentátu na Bataclan

Státy EU
Novozélandští policisté a záchranáři zasahují u supermarketu v Aucklandu, kde 3. září 2021 pobodal útočník šest lidí
Útočník, který dnes v supermarketu jednom z obchodních center v Aucklandu na Novém Zélandu pobodal šest lidí, byl inspirovaný ideologií teroristické organizace Islámský stát (IS). Řekla to premiérka Jacinda Ardernová, podle které šlo o teroristický čin. Extremista původem ze Srí Lanky byl novozélandským bezpečnostním úřadům znám, nepřetržitě ho sledovaly.

Terorista na Novém Zélandu pobodal šest lidí. Úřady ho přitom dlouho sledovaly

Svět
Vozidlo zničené raketovým útokem v Kábulu.
Kábulské letiště se dnes stalo terčem raketového útoku; střely zlikvidoval protiraketový systém a evakuace pokračují, informovala agentura Reuters s odvoláním na amerického představitele, hovořícího pod podmínkou anonymity. Z jeho slov nebylo zřejmé, zda se podařilo sestřelit všechny rakety. Žádné americké ztráty ale nebyly hlášeny. K útoku se přihlásila afghánská odnož teroristické organizace Islámský stát.
52 fotografií

Letiště v Kábulu se stalo terčem raketového útoku, evakuace ale pokračují

Svět
Americký prezident Joe Biden
Úder amerického bezpilotního letounu, při němž ve východním Afghánistánu zemřeli dva členové teroristické organizace Islámský stát-Chorásán, nebyl podle amerického prezidenta Joea Bidena poslední. V prohlášení Biden dále uvedl, že jej armádní představitelé varovali, že v příštích 24 až 36 hodinách může na letišti v Kábulu přijít další teroristický útok. Informovaly o tom světové agentury.
52 fotografií

Úder USA proti islamistů nebyl poslední. Biden varoval před dalším terorismem

Svět
Oběti sebevražedného útoku u letiště v afghánské metropoli Kábulu
Spojené státy dnes na východě Afghánistánu s pomocí bezpilotního letounu podnikly útok na údajného "plánovače" organizace Islámský stát-Chorásán. Podle agentury DPA jde o reakci na atentát, při němž ve čtvrtek u kábulského letiště přišlo o život nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. Cíl byl podle prvních údajů zabit, informoval v noci na dnešek Pentagon. Prohlášení neuvádí, zda se zabitý muž přímo podílel na čtvrtečním útoku u bran letiště.
52 fotografií

Odveta za teroristický útok: Američané v Afghánistánu zabili plánovače IS

Svět
Výbuch na letišti v Kábulu
Poblíž letiště v Kábulu dnes došlo k dvojici výbuchů. Informace o explozi na twitteru potvrdil mluvčí Pentagonu John Kirby. Na místě zemřely desítky lidí, další desítky jsou zraněné. Mezi obětmi je 12 amerických vojáků. Agentura Reuters s odvoláním na amerického činitele uvedla, že se podle předběžných závěrů jednalo o čin sebevražedného atentátníka. Rozvědky západních zemí dnes varovaly, že na letišti existuje vážná hrozba teroristického útoku.
52 fotografií

Exploze na letišti v Kábulu zabily desítky lidí. K útoku se hlásí Islámský stát

Svět
Evakuace afghánských rodin z Kábulu.
Americké velvyslanectví v Kábulu dnes své občany v Afghánistánu varovalo, aby necestovali na mezinárodní letiště v afghánské metropoli. Američané shromáždění u bran kábulského letiště mají podle varování tyto prostory okamžitě opustit. Podobnou výzvu předtím vydaly i úřady Británie a Austrálie. Canberra upozornila na "velkou hrozbu teroristického útoku", náměstek britského ministerstva obrany sdělil, že riziko útoku je vážné a bezprostřední.
52 fotografií

Nejezděte na letiště v Kábulu, hrozí teroristický útok, varovaly úřady

Svět
Bojovníci Tálibánu u letiště v Kábulu
Při přestřelce u severní brány kábulského letiště zahynul afghánský strážce a tři další byli zraněni. Informovalo o tom německé ministerstvo obrany. Z letiště se evakuují přes týden cizinci i mnozí Afghánci, kteří tak reagují na nástup islamistického hnutí Tálibán k moci. Situace je nepřehledná a za poslední týden u kábulského letiště přišly o život dvě desítky lidí.
52 fotografií

U kábulského letiště se střílelo. Zahynul afghánský strážce

Svět
Bombový útok v Kábulu
Při několika explozích v blízkosti školy v západní části afghánské metropole Kábulu zemřelo nejméně 40 lidí, další desítky jich byly zraněny. S odvoláním na afghánské ministerstvo vnitra o tom dnes informovala agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Afghánský prezident Ašraf Ghaní odpovědnost za výbuch připsal hnutí Tálibán, které to ale odmítlo.

Při výbuchu u školy v Kábulu zemřelo nejméně 40 lidí, desítky jsou zraněny

Svět
Příslušníci Combined Joint Engineers (Ženijní oddělení) se symbolem ženijního vojska, nrtm. Oto Svoboda uprostřed
Opravy hangárů pro vojenská letadla nebo techniku, výstavba střelnice nebo jídelen. Pod rukama nadrotmistra Oty Svobody prošlo na základně Arifjan v Kuvajtu více jak 180 různých projektů za miliony amerických dolarů. Ženista z Bechyně během půl roku působení dokázal, že si Česká republika svoje místo mezi dalšími 73 různými národy dokáže obhájit.
7 fotografií

Ženista v Kuvajtu funguje na principu stavebního dozoru

Čtenář reportér
Policista před ruskou ambasádou v Praze
Vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Česku pro důvodné podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014, by mělo být jen prvním krokem, po kterém musejí dále jednat nejen české úřady, ale i orgány spojeneckých zemí, napsaly dnes některé slovenské listy. Deník Pravda zase poukázal na možné okolnosti zveřejnění zmíněných informací českými politiky. O případu většina listů na Slovensku informovala na svých titulních stránkách.
23 fotografií

Vyhoštění Rusů z ČR by měl být jen první krok, píší slovenská média

Státy EU
Papež František na návštěvě Iráku
Papež František zahájil druhý den své návštěvy v Iráku setkáním s významným šíitským duchovním Alím Sistáním. Cílem schůzky v Nadžafu, kterou světové agentury označují za historickou, bylo podpořit soužití mezi křesťany a muslimy. Alí Sistání má velký vliv na iráckou politiku a na šíitské věřící i za hranicemi této země, napsala agentura Reuters.
4 fotografie

Historická schůzka. Papež František se v Iráku setkal s ajatolláhem Sistáním

Svět