ŠTÍTEK: Islámský stát

Soudní přelíčení. Ilustrační foto.
Soud začal projednávat případ Iráčana, kterého obžaloba viní z toho, že z Česka odjel bojovat za Islámský stát (IS). Vátik Muhammad Júsif Sammarraí je stíhaný jako uprchlý, protože není zřejmé, kde se nyní nachází. Jeho otec ve středu ve svědecké výpovědi vyjádřil přesvědčení, že syn zahynul pod troskami v Mosulu. Šestadvacetiletému muži hrozí za teroristický útok a za účast na teroristické skupině 12 až 20 let vězení a případně i propadnutí majetku.
5 fotografií

Vydal se z Česka bojovat za Islámský stát. Otec u soudu: Jeho dny jsou sečteny

Zločiny a soudy
Petr Janeček.
Autor dnes už kultovní knižní série Černá sanitka přichází s dalším výborem hoaxů, fám a „zaručených“ zpráv. „Už slavný americký spisovatel hororu H. P. Lovecraft tvrdil, že nejsilnější emocí lidstva je strach, a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma,“ vysvětluje etnolog Petr Janeček, co stojí za jeho čerstvou publikací Černá sanitka: Znovu v akci. „Všechno, s čím jsme se ještě nikdy nesetkali a čemu nerozumíme, logicky vyvolává otázky a městské legendy se na ně snaží nacházet odpovědi.“
7 fotografií

Etnolog Petr Janeček: Městské legendy? Pandemie je pro ně doslova požehnáním

Ostatní
V Sinjaru zničeném Islámským státem Charita postavila dvě kliniky.
Irácký Sinjar. Před pár lety oblast zpustošená Islámským státem. Lidé prchli před násilím a válkou, stejně tak lékaři, takže v zemi chyběla zdravotní péče. Ti, kteří zůstali, prožili traumata, ukrývali se v horách, přebývali ve stanech. Nyní se v Sinjaru blýská na lepší časy. Svůj podíl na tom má i Diecézní charita Brno a čeští dárci. Pomohli zde postavit dvě kliniky. Nyní je předali místním.
2 fotografie

Charita z Brna cílí i za hranice. Pomohla se stavbou nemocnic v Íráku

Čtenář reportér
Německá policie při razii 6. listopadu 2020 v Osnabrücku u osob, které eviduje jako islámské radikály
Policie dnes ráno na několika místech v Německu provedla razie u osob, které eviduje jako islámské radikály a u kterých zjistila vazby na teroristu z Vídně. Akce se uskutečnila jen den poté, co šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), tedy německé civilní rozvědky, Thomas Haldenwang varoval před teroristickou hrozbou v Německu.

Německá policie provedla razie u radikálů. Hledala vazby na teroristu z Vídně

Svět
Pietní místo u místa střelby ve Vídni na sníku z 4. listopadu 2020
Po pondělním teroristickém útoku v centru Vídně, při němž Vídeňan s balkánskými kořeny zabil čtyři lidi a dvě desítky dalších osob zranil, se do centra rakouské metropole opět vrací život. Zvýšená bezpečnostní opatření ale trvají, stejně jako jako napětí. Poplach kvůli informaci o muži s dlouhou zbraní, který se nakonec ukázal jako falešný, způsobil dnes ráno větší přítomnost policistů a dočasné uzavření stanice metra Messe-Prater, informoval server deníku Kurier.
11 fotografií

Centrum Vídně se po útoku navrací k životu. Bezpečnostní opatření ale trvají

Svět
Teroristický útok v centru Vídně
Jeden z možných pachatelů pondělního teroristického útoku v centru Vídně zveřejnil na Instagramu ještě před jeho provedením svou fotografii, na níž pózuje s mačetou, pistolí a samopalem, a dále přísahu věrnosti údajnému chalífovi takzvaného Islámského státu. Uvedl to server Bild.de. Podle něj jde o hlavního podezřelého. Následkům útoku podlehli čtyři lidé.
11 fotografií

Mačeta i samopal. Podezřelý z teroru ve Vídni zveřejnil fotografii se zbraněmi

Svět
Vídeň je město kousek od českých hranic. Město, které je úplně jiné, než zbytek Rakouska, jiné než Praha. Je to světové velkoměsto, s úřadovnami OSN, se sídlem OPEC, kam jezdí arabští šejci jednat o cenách ropy, se stovkami tisíc přistěhovalců, mezi nimiž před sto lety byli na prvním místě Češi, dnes alespoň podle toho, co člověk slyší v tramvaji, dominují lidé z bývalé Jugoslávie.   
11 fotografií

Teroristé zaútočili na evropské hodnoty. Ty musíme i společně s muslimy ubránit

Komentáře
Policisté kontrolují vozidla na hranicích v Mikulově po teroristickém útoku ve Vídni
Čtyři mrtví a sedmnáct zraněných. To je bilance pondělního teroristického útoku ve Vídni. Spáchal ho zřejmě stoupenec teroristické organizace Islámský stát. Pátým mrtvým je podle rakouského ministra vnitra Karla Nehammera podezřelý útočník. Policie pracuje s verzí, že útočníci byli až čtyři. Mezi oběťmi nejsou čeští obyvatelé, informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček. Bezpečnostní opatření, která po útoku následovala, se dotkla i jižní Moravy.
24 fotografií

Podívejte se, jak policie hlídala hranice u Mikulova po teroru ve Vídni

Břeclavsko
Policejní operace ve Vídni v noci po útoku střelců v centru města, 3. října 2020
Pondělní teroristický útok v centru Vídně, který si vyžádal čtyři oběti, spáchal dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii. Agentuře APA to potvrdil ministr vnitra Karl Nehammer. Řekl také, že muž byl loni odsouzen ke 22 měsícům vězení kvůli teroristickému spolčení. V prosinci byl ale podmínečně propuštěn. Podle kosovského informačního serveru Gazeta Express se útočník narodil ve Vídni a měl albánské kořeny.
11 fotografií

Teror ve Vídni si vyžádal čtyři oběti. Útočník byl již v minulosti odsouzen

Svět
Účastníci shromáždění v Paříží konaného na památku středoškolského učitele Samuela Patyho
Ve Francii se dnes tisíce lidí účastní shromáždění na památku středoškolského učitele Samuela Patyho, kterého podle úřadů v pátek na pařížském předměstí Conflans-Sainte-Honorine usmrtil mladík čečenského původu a uřízl mu hlavu. Shromáždění probíhají v Paříži, Lyonu, Marseille a dalších velkých francouzských městech. Francouzští vládní představitelé zdůrazňují nutnost chránit učitele před vyhrůžkami a zastrašováním.  

Tisíce Francouzů vzdaly hold popravenému učiteli. Policie zadržela další osobu

Svět
Před pěti lety Angela Merkelová „pozvala“ do Evropy syrské uprchlíky. Vlna migrantů se stala hlavním tématem evropské i naší politiky, ačkoli u nás žádní uprchlíci, krom jednotlivců zachycených v táborech, nebyli.
10 fotografií

Pět let s uprchlíky. Bez nich

Komentáře
Obžalovaný Marcel Houf u pražského městského soudu, který začal 25. srpna 2020 projednávat jeho případ.
Dvaadvacetiletý Marcel Houf se dnes u soudu přiznal, že se před třemi lety podílel na desítkách výhrůžných telefonátů na policejní služebny a do nemocnic. Uvedl, že hovory, které inicioval a prováděl jeho kamarád, pokládal za humor a příliš jim nevěnoval pozornost, protože se v té době učil na maturitu. Mladíci hrozili i teroristickými útoky a vyvolali řadu policejních opatření, za což nyní Houfovi hrozí až 12 let vězení.
28 fotografií

Hrozby bombou i střelbou do lidí. Mladík se podílel na výhrůžných telefonátech

Zločiny a soudy
Mohammed Yousef Al Samarraie u Krajského soudu v Pardubicích.
Chtěl pomoci synovi a poslal mu peníze, nyní dostal podmínku za financování terorismu. Pomoc synovi dostala čtyřiasedmdesátiletého Iráčana žijícího na Pelhřimovsku až před pardubický soud, jeho syn totiž žil v iráckém Mosulu a byl členem Islámského státu (IS). Soud uznal muže vinným z financování terorismu a uložil mu podmíněný tříletý trest s tříletou zkušební dobou. Obě strany se vzdaly práva odvolání.
10 fotografií

Pomáhal synovi? Financoval terorismus, uznal soud

Zločiny a soudy
Ilustrační snímek
Šel do Kauflandu a poslal peníze teroristům do Iráku. To se píše v obžalobě Mohammeda Yousefa Al Samarraiea z Havlíčkobrodska. Muž obviněný z financování terorismu stane ve čtvrtek před pardubickým soudem. Za to, že poslal 54 tisíc korun svému synovi, který je členem teroristické organizace, mu hrozí 3 až 12 let ve vězení.

Pomohl teroristům? Rozhodne soud

Zločiny a soudy
Italská policie. Ilustrační snímek
Rekordních 14 tun amfetaminu v hodnotě přes miliardu eur (přes 26 miliard Kč) zabavila italská policie při razii v přístavním městě Salerno. Ve spolupráci s německou policií zadržela i 46 lidí podezřelých s obchodování s drogami, vydírání, korupce nebo členství v mafii, informovala agentura AFP. Drogu vyrobili podle policistů v Sýrii teroristé z organizace Islámský stát (IS).

Nový rekord. Italská policie zabavila čtrnáct tun amfetaminu ze Sýrie

Svět
František Kuba.
Kriminalita nepolevuje ani v době povinných roušek. Krnov se vzpamatovává z první koronavirové vraždy, kdy senior připravil o život manželku. Dále tu máme teroristu, který hrozil bombami v hypermarketech na Ostravsku a vydával se za člena Islámského státu. Obzvlášť odporný je podvodník, který zneužil sbírku na nemocné dítě. Divokou honičku na Novojičínsku ukončila až střela z policejní pistole do pneumatiky.

Poznámka Fidela Kuby - Udavač Zeman

Názory z regionu
Afghánské bezpečnostní síly na místě útoku v Kábulu
Při útoku na vzpomínkovém shromáždění v Kábulu dnes zemřelo nejméně 27 lidí, dalších 29 utrpělo zranění. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího ministerstva zdravotnictví. Na místě byl i přední afghánský politik Abdulláh Abdulláh, nic se mu nestalo. Zatím není jasné, kdo má atentát na svědomí, hnutí Tálibán odpovědnost odmítlo. První informace hovořily jen o 18 zraněných. Loni se k útoku na shromáždění konané stejně jako dnes na počest někdejšího šíitského vůdce přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
5 fotografií

Útok v Kábulu si vyžádal nejméně 27 životů. Tálibán odpovědnost odmítl

Svět
Americký zvláštní vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad (vlevo) a jeden ze zakladatelů hnutí Tálibán mulla Abdul Ghání Baradar při podpisu dohody v Dauhá 29. února 2020
Spojené státy a afghánské islamistické hnutí Tálibán v Dauhá podepsaly dohodu, která by mohla ukončit 18letou válku v Afghánistánu. USA a NATO v ní slíbily úplné stažení vojsk z této země do 14 měsíců, pokud Tálibán dodrží podmínky dohody. Hnutí Táliban se mimo jiné zavázalo zabránit dalším radikálním skupinám, včetně teroristické sítě Al-Káida ve využívání afghánského území k ohrožování bezpečnosti USA a jeho spojenců.
5 fotografií

USA podepsaly mír s Tálibánem. Vojáci NATO opustí Afghánistán do 14 měsíců

Svět
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (vpravo) a americký ministr obrany Mark Esper (vlevo)
Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance souhlasí s rozšířením výcvikové mise v Iráku. Uvedl to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož aliance diskutuje o této možnosti s iráckou vládou. Podpora ze strany vedení země, které v lednu požádalo o odchod amerických vojáků, je podle šéfa aliance zásadní podmínkou pro pokračování mise.  

Státy NATO souhlasí s rozšířením mise v Iráku,oznámil Stoltenberg

Svět
/ANALÝZA/ Americký prezident Donald Trump pronesl svoji do voleb poslední řeč o stavu USA. Pokus o své odvolání, který včera vrcholil hlasováním v Senátu, nezmínil ani slovem. Nancy Pelosiová, šéfka demokraty ovládané Sněmovny reprezentantů, na konci projevu prezidenta Donalda Trumpa netleskala.  
12 fotografií

Trump udělal ze zprávy o stavu Unie svoji show

Komentáře
Americký prezident Donald Trump při svém poselství
Hospodářská situace Spojených států, která je podle prezidenta Donalda Trumpa historicky nejlepší, byla v noci na dnešek pilířem tradičního projevu hlavy státu o stavu unie. Kromě nových obchodních dohod Trump hovořil také o nutnosti zlepšit zdravotní péči a zlevnit léky či o "morální povinnosti" bránit v USA žít imigrantům, kteří přišli nelegálně. V projevu, který podle komentátorů připomínal spíše vystoupení před voliči, Trump zcela pominul ústavní žalobu, jíž nyní čelí. 
12 fotografií

Trump v projevu vyzdvihoval ekonomiku USA. Ústavní žalobu zcela pominul

Svět