ŠTÍTEK: Islámský stát

Útok nožem v jižním Londýně
Britská policie dnes provádí domovní prohlídky v souvislosti s vyšetřováním nedělního teroristického útoku v Londýně, kde čerstvě propuštěný vězeň nožem pobodal dva lidi. Dvacetiletého islamistického extremistu policisté krátce po útoku zastřelili. Muž, který byl kvůli bodným zraněním převezen v kritickém stavu do nemocnice, už je mimo ohrožení života. Informovala o tom britská média.
6 fotografií

Teroristický útok v Londýně: Britská policie provádí domovní prohlídky

Svět
Trosky letadla, které se 27. ledna 2020 zřítilo ve východním Afghánistánu
Armáda Spojených států dnes vyzvedla pozůstatky dvou osob, které zahynuly při pondělním pádu amerického vojenského letadla ve východním Afghánistánu. S odvoláním na vojenského činitele o tom dnes informovaly světové agentury. Ty se však neshodují, zda se na palubě letounu v době havárie nacházeli ještě další lidé. Předtím byly z místa havárie letounu hlášeny boje mezi afghánskými vojáky a radikálním hnutím Tálibán, které oblast kontroluje.

Pád letadla v Afghánistánu: Americká armáda vyzvedla těla obětí

Svět
Ilustrační foto
Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj. Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Na americké velvyslanectví v Bagdádu dopadly rakety. Jeden člověk byl zraněn

Svět
Íránský generál Kásem Solejmání
Americký prezident Donald Trump dal příkaz k likvidaci klíčového íránského generála Kásema Solejmáního už před sedmi měsíci. V Dillí to dnes prohlásil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Americké bezpilotní letadlo generála zabilo 3. ledna v Bagdádu a Írán o pět dní později zaútočil raketami na irácké základny, kde působí Američané. USA svými akcemi podle Rúháního poškodily bezpečnost Blízkého východu a měly by se omluvit. Zahraniční vojáci by měli z regionu odejít.
9 fotografií

Teherán: Trump nařídil likvidaci Solejmáního už loni. Odchod vojsk jsme nežádali

Svět
Bylo správné zabít Sulejmáního?
Zatímco Donald Trump si likvidaci íránského generála Kásima Sulejmáního pochvaluje, Karel Schwarzenberg mluví o zločinném porušení mezinárodního práva. Podle zastánců amerického útoku došlo k oprávněnému potrestání teroristy, které zajistí bezpečnější svět. Kritici však upozorňují, že atentát na Sulejmáního byl narušením suverenity Iráku. 
11 fotografií

ČERNÁ A BÍLÁ: Bylo správné zabít Sulejmáního?

Černá a bílá
Američtí vojáci v irácké provincii Anbár
Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí vyzval amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, aby do Iráku poslal delegaci, která bude mít za úkol připravit plán stažení amerických vojáků ze země. S odvoláním na kancelář iráckého ministerského předsedy o tom informovala agentura AP. V dnešním prohlášení Mahdího úřadu se uvádí, že Pompeo iráckému premiérovi zavolal ve čtvrtek večer a právě tehdy ho šéf kabinetu požádal o vypracování mechanismu stažení Američanů z Iráku.
11 fotografií

Američané na odchodu? Irák požádal o vypracování plánu na stažení vojsk

Svět
Luboš Palata
Írán je sice velká a v mnoha ohledech nebezpečná země, ale není to stát, který by si mohl dovolit přímý vojenský střet se Spojenými státy. Americký atentát na generála Kásima Sulejmáního je sice velkým pokořením, ale není to vyhlášení války, protože Írán si bez silných spojenců nemůže dovolit vést přímou válku se Spojenými státy.  

Glosa Luboše Palaty: Třetí světová nebude

Komentáře
Američtí vojáci v irácké provincii Anbár
Mezinárodní koalice působící pod velením USA v Iráku se chystá přeskupit své síly. Vyplývá to z dopisu s dnešním datem, který velitel koalice, americký generál William Seely adresoval zástupci velitele irácké armády a o kterém informovaly tiskové agentury AFP a Reuters. Spekulace o tom, že by se Spojené státy chystaly své jednotky z Iráku stáhnout, americký ministr obrany Mark Esper popřel.  
11 fotografií

Koalice vedená USA přeskupí v Iráku síly. Informace o stažení Pentagon popřel

Svět
Emmanuel Macron a Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson vyzvali ve společném prohlášení ke zmírnění napjaté situace v Iráku. Spirála násilí a útoky na koaliční síly podle nich musí skončit. Zvláště Írán musí upustit od dalších násilných akcí, uvedli. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell vyjádřil politování nad nedělními výroky íránských představitelů, kteří avizovali, že Teherán bude dál vypovídat jadernou dohodu z roku 2015.
4 fotografie

Spirála násilí musí skončit. Evropští lídři vyzvali ke zmírnění napětí v Iráku

Svět
Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček
Atentátem na jednoho z nejvlivnějších představitelů Íránu Kásima Sulejmáního Spojené státy americké zažehly jiskru v blízkovýchodní nádrži plné výbušného oleje. Prezident Donald Trump uvedl, že tímto útočným aktem zabránily válce, velká část světa si ale myslí opak. O zhodnocení situace Deník požádal velvyslance ČR ve Washingtonu a arabistu Hynka Kmoníčka.
11 fotografií

Velvyslanec v USA Kmoníček: Zabití Sulejmáního je vzkaz Trumpovým stoupencům

Česko
Američtí vojáci v irácké provincii Anbár
Irácký parlament schválil usnesení, v němž vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi a aby zajistila, že zahraniční armády nebudou z žádného důvodu využívat irácké území, vzdušný prostor ani teritoriální vody. Informovala o tom agentura Reuters. Parlament, jehož rozhodnutí není právně závazné, se dnes sešel na mimořádné schůzi v souvislosti s pátečním americkým raketovým útokem, při němž zemřel velitel íránských jednotek Kuds Kásem Solejmání, člen vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis a dalších osm lidí.
11 fotografií

Odpověď na útok USA: Irácký parlament žádá odchod všech cizích vojáků

Svět
Smuteční průvod za íránského generála Kásema Solejmáního v íránském Ahvázu na snímku z 5. ledna 2020
Desítky tisíc truchlících lidí v černém se sešly ve městě Ahváz na jihozápadě Íránu na smutečním průvodu za velitele elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního, který byl spolu s dalšími devíti lidmi v pátek zabit při americkém raketovém útoku nedaleko iráckého Bagdádu. Jeho tělo bylo po sobotním smutečním procesí v Iráku přepraveno do Íránu dnes brzy ráno, pohřben má být v úterý v rodném městě Kermán.
11 fotografií

V Íránu začaly tři dny piety za Solejmáního. USA vybraly cíle pro případ odvety

Svět
Smuteční průvod za velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního v Bagdádu
Tisíce často rozzlobených Iráčanů, kteří se bojí o budoucnost své země, dnes přišly na smuteční pochod za íránského generála Kásema Solejmáního. Ten v pátek spolu se členem vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdím Muhandisem a dalšími lidmi zemřel při americkém raketovém útoku nedaleko Bagdádu. V iráckém hlavním městě dnes dopadla raketa do blízkosti velvyslanectví USA. Teherán uvedl, že atentát na Solejmáního se rovná vyhlášení války, a varoval, že za smrt generála bude Američany trestat kdykoliv mu budou na dosah.
11 fotografií

Smuteční průvod za Solejmáního. Do ulic Bagdádu vyšly desetitisíce lidí

Svět
Martin Komárek.
Bude válka? Po atentátu na íránského „Jamese Bonda“ Kásima Sulejmáního si tuhle otázku musí položit snad každý. Superhrdina íránských ajatolláhů a arcinepřítel Západu není první zlý muž, kterého Američané zlikvidovali ne zcela obvyklým způsobem. Loni speciální jednotky zabily vůdce takzvaného Islámského státu Abú Bakra Bagdádího. V roce 2011 američtí vojáci dopadli a zastřelili strůjce atentátů z 11. září 2001, Usámu bin Ládina.

Komentář Martina Komárka: Trump zabil Sulejmáního

Komentáře
Mohou nás uprchlíci - sirotci ohrozit?
Řecko požádalo Česko, aby přijalo čtyřicet nezletilých z uprchlických táborů. Česká vláda požadavek zamítla a sněmovna o něm nejednala. Jednalo se o správné rozhodnutí? Nejen podle těch, kteří současné uprchlické vlny považují za nebezpečí pro západní hodnoty a Západ jako takový, určitě ano. Většina obyvatel České republiky totiž odmítá islám, který považuje spíše za útočnou ideologii, než za náboženství. Jiní ale namítají, že pomoc uprchlíkům patří k základům evropské etiky a přijetí několika desítek sirotků neznamená masové šíření islámu. 

ČERNÁ A BÍLÁ: Mohou nás uprchlíci-sirotci ohrozit?

Černá a bílá
Incident na mostě London Bridge - Londýnské autobusy stojí na mostě London Bridge, kde policisté 29. listopadu 2019 zastřelili muže. Vpředu je policejní člun.
Útočník, který v pátek v Londýně zabil nožem dva lidi a jehož pak zastřelila policie, byl v roce 2012 odsouzen za terorismus. Loni byl ale podle britských úřadů podmínečně propuštěn a byl sledován elektronickým náramkem. Britský premiér Boris Johnson, který dnes místo útoku na mostě London Bridge navštívil, novinářům řekl, že plánuje zpřísnění trestů pro odsouzené pachatele závažných trestných činů. Ministerský předseda přitom označil za chybu, že odsouzení teroristé mohou vězení opustit předčasně.
7 fotografií

Útočník z Londýna je bývalý vězeň odsouzený za terorismus. Propuštěn byl vloni

Svět
Německá policie. Ilustrační snímek
Německá policie zadržela dnes v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, uvedla s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.  

Policie v Berlíně zatkla Syřana podezřelého z přípravy atentátu

Svět
Německá policie, němečtí policisté - ilustrační foto
Policie na západě Německa zatkla tři údajné příznivce teroristické organizace Islámský stát, které podezírá z plánování útoku s cílem zabít co nejvíce lidí. Oznámila to dnes prokuratura ve Frankfurtu nad Mohanem. Trojice mužů byla podle ní zadržena při ranní razii ve třech bytech ve městě Offenbach nad Mohanem. Akce se zúčastnilo 170 policistů.

Německá policie zhatila plány islamistům. Zadržela podezřelé z plánování útoku

Svět
Islámský stát - vlajka, ilustrační foto
Turecko začalo s deportací zajatých bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) do jejich domovských zemí. Podle tureckého ministerstva vnitra již zemi opustil americký a německý bojovník, ještě dnes by je měl následovat dánský příslušník IS. V příštích dnech pak Ankara plánuje vyhostit dalších 21 lidí, informují světové agentury. Turecká média uvedla, že dnes vyhoštěný Američan uvízl na turecko-řeckých hranicích, jelikož ho ani jedna ze zemí nechce pustit na své území.

Evropští bojovníci IS se vrátí domů. Turecko začalo deportovat zajatce

Svět
Vlajka Islámského státu. Ilustrační snímek
Turecko začne vracet zajaté zahraniční bojovníky teroristické organizace Islámský stát (IS) do jejich domovských zemí od pondělí, řekl dnes podle agentury Anadolu turecký ministr vnitra Süleyman Soylu. Repatriaci zadržených radikálů, včetně těch, kterým bylo mezitím odňato občanství, oznámil Soylu už minulý týden. Kritizoval přitom Evropu, jejíž postoj k této záležitosti označil za nezodpovědný a která podle něj projevuje nečinnost.  
10 fotografií

Návrat domů. Ankara začne v pondělí posílat do Evropy zadržené bojovníky IS

Svět
Rasmíja Avadová, sestra vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího
Turecku se podařilo dopadnout manželku, sestru a švagra vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího. Oznámil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle.

Turecko dopadlo manželku a příbuzné vůdce IS Bagdádího

Svět
Turista u památek severojordánském městě Džaraš (na archivním snímku)
U památek v severojordánském městě Džaraš dnes útočník pobodal osm lidí. Jordánský ministr zdravotnictví oznámil, že čtyři z nich byli cizinci - tři z Mexika a jeden ze Švýcarska. Ostatní byli Jordánci. Původní zprávy hovořily o pěti zraněných a mezi nimi třech zahraničních turistech. Na místě byli španělsky hovořící lidé a první informace uváděly, že zraněny jsou tři Španělky, ale španělské úřady to později popřely. Web jordánské armády Halá Achbár označil útočníka za obyvatele nedaleko palestinského uprchlického tábora.

Útočník s nožem v Jordánsku zranil osm lidí. Byli mezi nimi i zahraniční turisté

Svět
Ruská armáda projíždí blízko hrani Sýrie s Tureckem (na snímku z 27. října 2019).
Rusko a Turecko zahájily první společné hlídky na severovýchodě Sýrie u tureckých hranic, oznámilo turecké ministerstvo obrany na twitteru. Hlídky dohodly Moskva a Ankara 22. října a podle tureckých médií mají sahat do syrského vnitrozemí až do hloubky deseti kilometrů od turecké hranice. Agentura AP uvedla, že podle úterního sdělení turecké armády nemají zahrnovat město Kámišlí. Východně od něj ve čtvrtek začali opět hlídkovat američtí vojáci.

Turecko a Rusko začaly společné pohraniční hlídky na severu Sýrie

Svět
Bakr Bagdádí.
Za úspěch víkendové operace, která skončila smrtí vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího, vděčí členové amerických speciálních sil spolehlivému informátorovi. Šlo o bývalého člena IS, který se v minulosti podílel na budování útočiště pro Bagdádího v Sýrii, ale který přestal být loajální, když ho Islámský stát připravil o příbuzného. Deník The Washington Post dnes napsal, že tento muž by měl mít nárok na část nebo na celých 25 milionů dolarů (574 milionů Kč), jež USA vypsaly jako odměnu za Bagdádího.

Bagdádího podle tisku udal odpadlík od Islámského státu

Svět
Americký prezident Donald Trump
Donald Trump potvrdil dnešní zprávy médií, že v Sýrii byl zabit vůdce teroristické organizace Islámský stát. Na mimořádné tiskové konferenci v Bílém domě americký prezident řekl, že abú Bakr Bagdádí byl zlikvidován minulou noc při akci vedené americkými silami. Identitu Bagdádího podle Trumpa potvrdily následné testy. Islámský stát dosud na zprávy o smrti svého předáka nereagoval.

Vůdce islamistů Bagdádí je po smrti, oznámil Trump. Zemřel při vojenské operaci

Svět
Těžba ropy. Ropný vrt. Ilustrační foto
Moskva dnes obvinila Spojené státy z rozsáhlé krádeže syrské ropy. Vyplývá to ze zprávy agentury TASS citující vyjádření mluvčího ruského ministerstva obrany generálmajora Igora Konašenkova, jenž se odvolal na snímky pořízené ruskou kosmickou rozvědkou. Ministerstvo kritizovalo i rozhodnutí Spojených států poslat na východ Sýrie americká obrněná vozidla a vojáky, kteří mají chránit tamní ropná pole.

Rusové obvinili USA z krádeže ropy v Sýrii. Mají to dokazovat snímky rozvědky

Svět
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg
Severoatlantická aliance nemá zcela jednotný pohled na turecké vojenské akce v Sýrii, avšak výrazná většina členských zemí se shoduje na plánu vytvořit v oblasti mezinárodní bezpečnou zónu. Na závěr dvoudenního jednání ministrů obrany NATO to novinářům řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Jakékoli zapojení mezinárodních sil by ale podle něj mělo probíhat pouze pod záštitou OSN.

NATO chce kontrolu nad bezpečnou zónou v Sýrii. Erdogan mluví o likvidaci Kurdů

Svět
Bojovníci Tureckem podporované syrské opozice u města Rás al-Ajn na snímku z 18. října 2019
Arabsko-kurdská koalice SDF tvrdí, že Turecko a jeho syrští spojenci dnes zahájili velkou pozemní ofenzivu, ve které útočí na tři vesnice. Útok začal navzdory příměří, které má platit v oblasti na syrsko-turecké hranici, uvedla agentura Reuters. Koalice vyzvala Spojené státy, aby zasáhly a útok zastavily. Turecko je podle SDF zodpovědné za "zhoršení procesu příměří".
10 fotografií

Porušení příměří? Turecko zahájilo velkou pozemní ofenzivu, tvrdí Kurdové

Svět
Americká armáda projiždí u hranic Sýrie s Tureckem na snímku z 8. září 2019
Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že ruší protiturecké sankce a ocenil úspěch, kterého bylo dosaženo v Sýrii. Ke zklidnění situace poznamenal, že je to výsledek, který dojednaly Spojené státy. Jde podle něj rovněž o ukázku naplnění jeho slibu, že ukončí zapojení Američanů "do nekonečných válek". Svým náhlým stažením ze Sýrie ale prezident postoupil vliv USA v regionu americkým rivalům a Blízký východ se tak ocitl na prahu dalšího nejistého období, napsala v analýze agentura AP.

Trump ocenil úspěch v Sýrii. Vliv na Blízký východ postoupil Rusku, říká analýza

Svět
Americký prezident Donald Trump
Spojené státy ruší sankce uvalené před týdnem na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. V dnešním projevu to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že Ankara dnes informovala americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý. Dohodu o uklidnění situace v Sýrii označil šéf Bílého domu za přelomovou. Trump zároveň vyzval evropské země, aby převzaly své občany, kteří se přidali k teroristickému hnutí Islámský stát (IS) a kteří jsou nyní v regionu vězněni.
10 fotografií

Trump zrušil protiturecké sankce. Ankara přislíbila trvalý klid zbraní

Svět
Za Rojavu se demonstrovalo i v Ústí.
Piráti v Ústeckém kraji se připojili do celorepublikové série demonstrací proti turecké invazi do severní oblasti Sýrie, převážně obývanou Kurdy, které pořádá Pirátská strana po celé republice. Na ústecké Mírové náměstí se v úterním odpoledni sešlo několik desítek lidí.

Za Rojavu se demonstrovalo i v Ústí

Čtenář reportér
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) a jeho ruský protějšek Vladimir Putin
Kurdské milice v Sýrii dostanou na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších 150 hodin, tedy zhruba šest dnů. Lhůta začne plynout od středy 23. října. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. Prohlásil to podle agentury TASS turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na společné tiskové konferenci s ruským protějškem Vladimirem Putinem po asi šestihodinovém jednání v černomořském letovisku Soči na jihu Ruska.

Erdogan jednal s Putinem. Kurdům poskytl na stažení dalších 150 hodin

Svět
Pietní místo před  koncertní síní Bataclan v Paříži
Ve Francii skončilo vyšetřování teroristických útoků z Paříže a Saint-Denis, které si v listopadu 2015 vyžádaly celkem 130 mrtvých a kolem 350 zraněných. S odvolání na zdroje z vyšetřování o tom dnes informovala agentura AFP. V souvislosti s atentáty čelí obvinění celkem 14 lidí včetně Salaha Abdeslama, který se na útocích přímo podílel. Soud se podle AFP bude konat nejdříve za rok.
13 fotografií

Vyšetřování atentátů ve Francii je u konce. Policie obvinila 14 lidí

Svět
Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka
Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Na dnešní bezpečnostní konferenci ve Sněmovně to uvedl ředitel BIS Michal Koudelka. Síť byla financována z Ruska a ruské ambasády a měla prostřednictvím sítě serverů útočit na cíle v Česku i na české zahraniční partnery.

Připravované kyberútoky. České tajné služby rozbily síť, kterou vytvářeli Rusové

Česko
Prezident Miloš Zeman
Turecko se při vojenské operaci na severu Sýrie dopustilo válečných zločinů, nemělo by proto být členem Evropské unie, řekl prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov. Země se podle něj pod prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem sbližuje s radikálním, vraždícím islamismem. Turecko zahájilo ofenzivu namířenou proti Kurdům v příhraničí Sýrie minulý týden ve středu. EU reagovala omezením vývozu zbraní do Turecka, Spojené státy zavedly sankce.  
10 fotografií

Zeman: Turecko by nemělo být členem EU. V Sýrii se dopustilo válečných zločinů

Česko
Příslušníci arabsko-kurdské koalice SDF během obléhání východosyrské vesnice Baghúz obsazené Islámským státem
Arabsko-kurdská koalice SDF vzhledem k tureckým útokům na severu Sýrie zastavila své operace proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Napříště se omezí pouze na obranu proti bojovníkům IS. S odvoláním na jednoho z velitelů SDF Maslúma Abdího o tom informovala agentura DPA. Příslušníci IS dnes oznámili, že osvobodili z jednoho tábora v Sýrii několik žen. Jejich tvrzení ale zatím nikdo nepotvrdil. Exilová Syrská organizace lidských práv (SOHR) informovala, že během turecké ofenzivy už padlo 224 příslušníků SDF a také 183 vzbouřenců podporovaných Ankarou.  
10 fotografií

Kurdové zastavili operace proti IS. Soustředit se budou pouze na obranu

Svět