ŠTÍTEK: Islámský stát

Turecké tanky a vojáci u syrského města Manbidž na snímku z 15. října 2019.
Turecká armáda podle tureckého ministra obrany zabila či zajala za týden své ofenzivy na severovýchodě Sýrie na 640 teroristů, za něž považuje členy syrských kurdských milic. Podle kurdských milic jsou jejich ztráty v řádu desítek. Roli prostředníka v oblasti, kam už vstoupila i syrská armáda, se nyní snaží převzít Moskva. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes podle agentury Ria Novosti řekl, že Damašek a Ankara by měly respektovat jejich bilaterální dohodu z Adany z roku 1998.
10 fotografií

Turecko tvrdí, že v Sýrii porazilo už na 640 kurdských bojovníků

Svět
Konvoj vozidel turecké armády v Sýrie.
Turecká armáda dnes pokračuje v ostřelování pozic syrských Kurdů v severovýchodní Sýrii, kde před týdnem zahájila ofenzivu s cílem z oblasti vyhnat kurdské milice, které považuje za teroristické. Informovala o tom agentura AP. Invaze k dnešnímu dni podle kurdské autonomní správy na severovýchodě země přinutila více než 275 tisíc lidí opustit domovy.
10 fotografií

Turci pokračují v bojích. Bombardovali zemědělské oblasti

Svět
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti Kurdům na severovýchodě Sýrie. V pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) to podle agentury Reuters oznámil americký viceprezident Mike Pence s tím, že brzy odletí do Turecka jednat o tureckých vojenských akcích v Sýrii.
10 fotografií

Nedali jsme jim zelenou k invazi. USA vyzvaly Erdogana k zastavení bojů

Svět
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump brzy nařídí uvalit sankce na turecké vládní představitele a další osoby zodpovědné za destabilizační akce na severovýchodě Sýrie. Trump to dnes oznámil na twitteru s tím, že Spojené státy rovněž opět uvalí až 50procentní clo na dovoz turecké ocele a okamžitě zastaví jednání s Ankarou o obchodní dohodě. Američtí vojáci, kteří se kvůli turecké ofenzivě stahují ze severovýchodu Sýrie, podle Trumpa zůstanou v regionu, aby zabránili možnému návratu teroristického hnutí Islámský stát.  
12 fotografií

Trump ohlásil brzké uvalení sankcí na Turecko za Sýrii

Svět
Syrské vládní jednotky
Syrská vládní vojska po dohodě se syrskými Kurdy dnes dorazila do města Tall Tamir, které se nachází na severovýchodě Sýrie v blízkosti hranice s Tureckem. Zároveň byli syrští vojáci podle syrských médií rozmístěni ve městě Tabka, které se nachází v blízkosti severosyrského města Rakka. Syrská armáda dorazila také do severosyrského města Ajn-Ísa. Informovala o tom syrská státní agentura SANA. Turecko zahájilo minulou středu na severovýchodě Sýrie ofenzivu poté, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americká vojska.
10 fotografií

Syrské jednotky pronikly do města Tall Tamir. Obyvatelé je přivítali

Svět
Konvoj vozidel turecké armády v Sýrie.
Z tábora Ajn-Ísa na severu Sýrie dnes podle kurdských zdrojů uprchlo už bezmála 800 rodinných příslušníků zahraničních bojovníků z Islámského státu (IS). Tábor, který leží v blízkosti bojů mezi kurdskými a protureckými silami, je "bez ostrahy", strážní odešli a jeho obyvatelé jej postupně opouštějí, potvrdila agentuře AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
10 fotografií

V Sýrii uprchli radikálové z IS. Spojenci Turků zavraždili kurdskou političku

Svět
Turecký útok v Sýrii
Turecko dnes oznámilo dobytí klíčového syrského hraničního města Rás al-Ajnu, jednoho z hlavních cílů své ofenzivy na severu Sýrie. Kurdské síly ale jeho ztrátu popřely s tím, že město odolává a boje pokračují. Turecká agentura Anadolu už předtím oznámila, že syrské opoziční skupiny podporované Tureckem dnes, ve čtvrtý den turecké ofenzivy proti Kurdům, dosáhly strategické dálnice na severozápadě Sýrie.
10 fotografií

Turecko oznámilo dobytí Rás al-Ajnu, Kurdové to popřeli

Svět
Oběť tureckého útoku v Sýrii - Příbuzná oplakává ženu zabitou při tureckém útoku na syrské město Kámišlí (tělo obětí v popředí) na snímku z 10. října 2019.
Kurdské úřady na severu Sýrie kvůli tureckým útokům připravují evakuaci tábora se 7000 uprchlíky. Jednají také o evakuaci dalšího tábora, v němž je 13 tisíc lidí  a mezi nimi rodiny členů teroristické organizace Islámský stát (IS), uvedla dnes agentura Reuters. Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že se členům IS může podařit z táborů v Sýrii uprchnout.
10 fotografií

Kurdové musí kvůli bojům evakuovat uprchlíky. Jsou mezi nimi i rodiny členů IS

Svět
Na podzim se uskutečnila turecká ofenziva v Sýrii
Dvě stovky náletů, stovka mrtvých, tisíce a tisíce lidí na útěku, turecké tanky desítky kilometrů na syrském území. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je spokojen. Vojenská invaze, která má za úkol zlikvidovat samosprávné území Kurdů na severu Sýrie, pokračuje podle plánu. Cílem je prostor vyčistit „od teroristů“, jak Erdogan nazývá Kurdy, a poté sem přesídlit miliony Syřanů z Turecka.  
10 fotografií

V Sýrii zuří tvrdé boje. Turci po vlně bombardování už útočí na města

Svět
Luboš Palata
Donaldu Trumpovi na rozdíl od britského premiéra Neville Chamberlaina v roce 1938 nehrozilo, že by se jeho země zapletla do obří války. Stačilo pouze udržet či posílit v severní Sýrii americký vojenský kontingent a Turecko by si svoji ofenzivu proti syrským Kurdům rozmyslelo.

Glosa Luboše Palaty: Trump horší Chamberlaina

Komentáře
Americko-turecké hlídky v Sýrii
Čeští politici se k turecké vojenské operaci na severovýchodě Sýrie staví kriticky. Česká republika se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ztotožňuje se společným postojem Evropské unie, která turecký postup odsoudila. Vojenskou operaci, kterou Ankara obhajuje vytvořením bezpečnostní zóny pro uprchlíky v severní Sýrii, označují další politici za zradu či porušení mezinárodního práva. Část opozice kritizuje i Babiše, protože v září v OSN podpořil plán tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na vznik bezpečnostní zóny.
10 fotografií

Čeští politici kritizují ofenzivu proti Kurdům. Kalousek: Je to odporná zrada

Česko
Americký prezident Donald Trump
I druhou světovou válku a spojenecké vylodění v Normandii ve středu zmínil prezident Donald Trump, když vysvětloval novinářům stažení amerických vojáků ze severovýchodu Sýrie, po kterém následoval turecký útok na Kurdy v této oblasti. Šéf Bílého domu čelí kritice, že svým rozhodnutím ponechal turecké armádě napospas bojovníky kurdských milicí, které pomohly v Sýrii porazit islámské radikály. Trump se hájil mimo jiné tím, že Kurdové bojují o své vlastní území a nepomáhali například v boji proti nacistickému Německu.
12 fotografií

Trump: Kurdové jen bojují o svoje území a nepomohli nám s Normandií

Svět
Na podzim se uskutečnila turecká invaze na sever Sýrie
Turecko ve středu zahájilo vojenskou ofenzivu Pramen míru na severu Sýrie. Operace začala útoky letectva, večer pak turečtí vojáci a jejich spojenci vystoupili do země a východně od řeky Eufrat zahájili pozemní fázi ofenzivy. Předem ohlašovaná akce má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát (IS). Útoky si podle kurdských sil zatím vyžádaly osm lidských životů, pět z nich mezi civilisty.
10 fotografií

ON-LINE: Turecké jednotky vstoupily do Sýrie. Kurdové hlásí civilní oběti

Svět
Turecký tank na hranici mezi Tureckem a Sýrií
Kurdské úřady v severní Sýrii vyhlásily třídenní všeobecnou mobilizaci a požádaly občany, aby vzdorovali hrozícímu tureckému vpádu. Turecká armáda a oddíly, které Ankara podporuje, jsou připraveny překročit hranici. Turecko u ní chce vytvořit takzvanou bezpečnostní zónu, z níž zřejmě vytlačí Kurdy a přesune tam syrské uprchlíky ze svého území. Dosud Kurdy chránila přítomnost amerických spojenců, kteří spolu s nimi pomáhali porazit teroristický Islámský stát (IS).

Strach z Turecka. Kurdské úřady vyhlásily mobilizaci na severu Sýrie

Svět
Turecké tanky, armáda, vojáci - ilustrační foto
Bílý dům v neděli potvrdil, že Turecko brzy podnikne vojenskou operaci na severu Sýrie. Tisková mluvčí Stephanie Grishamová uvedla, že americké jednotky ofenzivu nepodpoří a ani se jí nezúčastní a nebudou se již vyskytovat v bezprostřední blízkosti oblasti. Krátce po tomto oznámení se začaly americké jednotky ze severu Sýrie stahovat. Americký prezident Donald Trump na twitteru rozhodnutí Washingtonu zdůvodnil neochotou Evropy převzít tisíce zajatců z Islámského státu (IS), které střeží na syrském severu Kurdové.
12 fotografií

Turecko chystá invazi na sever Sýrie, potvrdil Bílý dům. USA stahují vojáky

Svět
Ocenění? To je jako zvýšený potlesk, říká k uvedení do Síně slávy Národního divadla Vlasta Chramostová.
Herečka, někdejší disidentka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová se před čtyřmi roky stala první laureátkou kdysi nově zaváděné tradice Národního divadla. U příležitosti zahájení jeho 133. sezony vstoupila do Síně slávy, do níž mají být uváděni nejvýznamnější tvůrci, kteří formovali tvůrčí i společenský život a smysl první české scény. Vlasta Chramostová zemřela dnes 6. října 2019 ve věku 92 let. Připomeňte si tuto hereckou ikonu v původním znění rozhovoru pro Deník v roce 2015.
16 fotografií

Vlasta Chramostová: Ocitli jsme se na jakémsi zlomu časů a věků

Divadlo
Bombový útok v Afghánistánu - Následky sebevražedného útoku spáchaného v provincii Parván poblíž předvolebního shromáždění afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního
Nejméně 35 civilistů zahynulo a 13 dalších utrpělo zranění v noci na dnešek při útoku afghánských vládních sil na úkryt povstalců z řad Tálibánu v provincii Hílmand na jihu země. Podle agentury Reuters to uvedli dva zástupci místních úřadů. Informace o operaci se nicméně rozcházejí. Americká armáda, která afghánské vládní síly podporuje, sdělila, že zabito bylo 22 bojovníků Tálibánu, o civilních obětech nehovoří.

Při útoku afghánské armády zemřelo 35 civilistů. Účastnili se svatební oslavy

Svět
Sebevražedný útok na nemocnici v jihoafghánském Zábulu 19. září 2019
Počet obětí čtvrtečního útoku sebevražedného atentátníka z řad Tálibánu na nemocnici na jihu Afghánistánu vzrostl na 39 mrtvých a 140 zraněných. Většina z nich jsou civilisté. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Dosavadní bilance uváděla 20 mrtvých.

Útok Tálibánu na nemocnici na jihu Afghánistánu má již 39 obětí

Svět
Afghánské bezpečnostní síly na místě útoku sebevražedného atentátníka v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země
Nejméně 30 civilistů zahynulo a 40 dalších utrpělo zranění při útoku bezpilotního letounu, který na východě Afghánistánu provedly afghánské bezpečnostní síly s podporou americké armády. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na tři afghánské vládní představitele. Terčem náletu byla podle nich skrýš členů teroristické organizace Islámský stát (IS), omylem byli ale zasaženi místní rolníci.

Afghánská armáda podnikla nálet na skrýš IS. Zabila ale desítky civilistů

Svět
Ukrajinská vlajka. Ilustrační foto.
Cítíme sentiment za zakarpatskou Ukrajinou. Známe pracovitost ukrajinských dělníků. Milujeme film Díky za každé nové ráno a žijí mezi námi potomci Volyňských Čechů. Fandíme Ukrajině, která při rozpadu ruského impéria měla méně štěstí než my.

Poznámka Fidela Kuby: Fandíme Ukrajině

Názory z regionu
Reportéři ve městě Villeurbanne u Lyonu nedaleko místa, kde útočník ozbrojený nožem zabil jednoho člověka a dalších devět lidí zranil
Útočník ozbrojený nožem dnes odpoledne ve městě Villeurbanne u Lyonu zabil jednoho člověka a dalších devět lidí zranil, z toho tři vážně. Úřady původně informovaly o druhém útočníkovi na útěku, policie ale později existenci druhého pachatele nepotvrdila. Motiv činu není jasný, uvedla agentura AFP. Podle policejního zdroje je útočníkem 33letý občan Afghánistánu, který ve Francii žádal o azyl a nyní čekal na odpověď na svou žádost.

Útočník ve Francii pobodal deset lidí. Jednoho z nich zabil

Svět
Výbuch na svatbě v Kábulu
Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných. Oznámilo to afghánské ministerstvo vnitra. Mezi oběťmi jsou ženy a děti. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, radikální hnutí Tálibán odpovědnost popřelo.

Teror na svatbě. Atentát v Kábulu připravil o život 63 lidí

Svět
Příslušníci afghánských bezpečnostních jednotek před kábulským ústředí afghánského exministra vnitra Amrulláha Sáliha, které se stalo terčem útoku
Dvacet mrtvých a zhruba 50 zraněných si vyžádal nedělní rozsáhlý útok na politické ústředí někdejšího afghánského ministra vnitra Amrulláha Sáliha v centru Kábulu. Podle tiskových agentur to dnes uvedlo afghánské ministerstvo vnitra. Sálih, který bude v zářijových volbách po boku prezidenta Ašrafa Ghaního kandidovat na funkci prvního viceprezidenta, údajně vyvázl s lehkým zraněním. Kdo za útokem stojí, není zatím jasné.

Ústředí afghánského exministra se stalo terčem útoku. Zemřelo dvacet lidí

Svět
Francouzský policista. Ilustrační foto.
Dva zraněné si vyžádala střelba před mešitou ve městě Brest na severozápadě Francie. Střelec z místa činu ujel, později jej policie našla mrtvého, informovala agentura AFP. Motiv činu je zatím nejasný. Francouzský ministr vnitra ale krátce po incidentu vyzval k posílení ostrahy v okolí náboženských objektů.

Po střelbě u mešity ve Francii jsou dva zranění, střelec se zabil

Svět
Alfons Llupi
Narodil jsem se v Albánii, ale žiju v Nymburce už přes dvacet let, takže od dětství. Za tu dobu jsem si tu stačil najít mnoho přátel, založil si rodinu, začal provozovat tři kavárny a s bratrem Eusebiem založili kapelu, se kterou jezdí hrát po celé republice.

Alfons Llupi: Na svého syna mluvím pouze albánsky

Zprávy z Česka
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh přichází s policejním doprovodem do soudní síně pražského městského soudu.
Za přísných bezpečnostních opatření vypovídal dnes u pražského městského soudu bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který čelí obvinění z podpory terorismu. Muž vystupoval před trestním senátem jako svědek v případu Dominika Kobulnického obžalovaného z přípravy teroristického útoku. Shehadeh uvedl, že Kobulnického potkal několikrát v mešitě v Praze. Více se s ním ale nesblížil, protože si myslel, že patří k Bezpečnostní informační službě (BIS).

Obvinění z terorismu u soudu. Bývalý imám považoval Slováka za agenta

Zločiny a soudy
Vojáci a policisté na místě, kde v pondělí vybuchl automobil.
Těla 15 lidí, z toho šesti dětí, byla dnes nalezena v domě na východním pobřeží Srí Lanky, o který přes noc bojovali vojáci s ozbrojenci napojenými na velikonoční útoky. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na policii. Razii v domě u města Sammanthurai na východním pobřeží vojáci zahájili v pátek, obležení začali střílet a odpálili tři nálože.
15 fotografií

Po krvavé razii na východě Srí Lanky zůstalo 15 mrtvých, z toho šest dětí

Svět
Terorista ze Srí Lanky (vlevo).
/VIDEO/ K nedělním atentátům na kostely a hotely na Srí Lance, při kterých zahynulo 321 lidí, se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS), informovala agentura Reuters. Své tvrzení však IS nepodložil žádným důkazem. Podle náměstka srílanského ministra obrany Ruvana Vidžavardena se jednalo o odplatu za březnový útok na mešity v novozélandském městě Christchurch. 
15 fotografií

Teroristu ze Srí Lanky zachytily kamery. K masakru se už přihlásil Islámský stát

Svět
Vojáci a policisté na místě, kde v pondělí vybuchl automobil.
Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance vzrostl podle nejnovější bilance citované agenturou Reuters na 321. Policie při pátrání po možných pachatelích zadržela již na 40 lidí. Úřady připisují masakr, kvůli němuž byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, místní islamistické skupině s kontakty v zahraničí. Obyvatelé ostrova dnes za oběti atentátů drželi tři minuty ticha. 
15 fotografií

Útoky na Srí Lance mají 321 obětí. Obyvatelé ostrova za ně drželi minutu ticha

Svět
Trnová koruna z katedrály Notre-Dame v Paříži
Pomáhal raněným při teroristických útocích v Paříži v roce 2015, přežil útok v Afghánistánu, při kterém zahynulo 10 vojáků. Nyní se francouzský kaplan Jean-Marc Fournier stal znovu hrdinou. Jako první se totiž vydal do nitra hořící katedrály Notre-Dame, aby s nasazením vlastního života zachránil artefakty nevyčíslitelné hodnoty v čele s trnovou korunou. Se záchranou historických předmětů mu pomohl lidský řetěz vytvořený z hasičů i církevních zaměstnanců.
12 fotografií

Hrdinové z Paříže. Lidský řetěz zachránil z hořící katedrály vzácné artefakty

Svět
Kateřina Perknerová
Sotva se demokratický svět vypořádal s Islámským státem a jakž takž zvládl dramatické migrační vlny, má plno nových starostí. Velká Británie se kvůli nezvládnutému brexitu stává karikaturou sebe sama. Salviniho Itálie se s nadšením prodává Číně. Žluté vesty potápějí Macronovy reformy. Německá ekonomika den ze dne slábne. V našich domácnostech se zabydluje tzv. slídící kapitalismus, jehož božstvy jsou Google a Facebook. To všechno jsou jevy, které vyžadují rozvážný přístup, neboť se tak či onak dotknou každé české rodiny. Co v těchto bouřlivých časech dělá Babišova vláda?

Komentář Deníku: Vládo, přestaň rozhazovat. Mysli!

Česko
Městský soud v Praze rozhodoval rozhodl o vazbě pro Amara Rahíma Mahmúda Mahmúda (vpravo) zadrženého na pražském letišti na základě evropského zatykače z Rakouska.
Soud poslal do vazby Iráčana Amura Rahíma Mahmúda Mahmúda i sedmadvacetiletou ženu, které ve středu zadržela policie na pražském letišti. Muž i žena souhlasí se svým předáním do Rakouska, a lze tedy předpokládat, že budou eskortováni do této země v nejbližších dnech. Novinářům to dnes po jednání řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Lhůta pro předání je podle něho desetidenní.

Iráčané podezřelí z terorismu, které zadrželi v Praze, půjdou do vazby

Krimi
Ilustrační foto.
V Praze byli ve středu zadrženi dva údajní teroristé – muž a žena, kteří mají tvořit společnou buňku s Iráčanem podezřelým z útoků na vlaky v Německu. Informoval o tom rakouský ministr vnitra Herbert Kickl. Iráčana podezřelého ze dvou teroristických útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu zadržela rakouská policie v pondělí ve Vídni.

V Praze zadrželi dva údajné teroristy. Měli se podílet na útocích v Německu

Česko
Den otevřených dveří na meteostanici v Holešově
/FOTOGALERIE/ Jaké dnes bude počasí? To je otázka, kterou si každé ráno položí téměř každý. Někdo si vzpomene na předpověď, kterou včera četl, viděl nebo slyšel, někdo si otevře aplikaci v chytrém telefonu a jinému stačí pouhý pohled z okna. Po celé České republice je však několik meteorologických stanic zřízených Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ), které se nezabývají celý den ničím jiným než počasím. Holešovská meteorologická stanice má k dispozici stejnou techniku jako ta vojenská či letecká.
24 fotografií

Meteostanice v Holešově skrývá záznamy o počasí i půl století zpětně

Regiony
Sobotní část festivalu Jeden Svět v Havlíčkově Brodě
Havlíčkův Brod /FOTOGALERIE/ – Sobotní část programu festivalu Jeden svět v Havlíčkově Brodě nabídla divákům hned tři dokumenty, a to América, Ženy s náušnicemi ze střelného prachu a Na jejích bedrech. Právě na druhý zmiňovaný zavítala i česká novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová, se kterou mohli návštěvníci debatovat o situaci v Iráku a Sýrii.
22 fotografií

Festival Jeden svět: Debata s válečnou reportérkou sklidila velký úspěch

Volný čas