ŠTÍTEK: Islámský stát

Marocká policie vyšetřuje brutální vraždu dvou turistek.
Muž původem ze Švýcarska žijící v Maroku byl dnes zatčen v Marrákeši v souvislosti s vraždou dvou skandinávských turistek. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Marocká policie má za to, že za vraždou stojí muži, kteří ve videu zveřejněném na sociálních sítích přísahali věrnost teroristické organizaci Islámský stát (IS).
5 fotografií

Vražda skandinávských turistek: Policie zatkla muže pocházejícího ze Švýcarska

Svět
Ministr zahraničí Velké Británie Jeremy Hunt.
Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt se dnes jasně vymezil vůči tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa o porážce takzvaného Islámského státu (IS) v Sýrii a šéfa Bílého domu obvinil, že světové události zjednodušuje. Trump s oblibou věci popisuje v černobílých pojmech, řekl Hunt ve vysílání rozhlasové stanice BBC Radio 4. Válka proti IS v Sýrii není podle Londýna u konce.

Trump vidí svět černobíle, rýpl si britský ministr zahraničí. IS není poražen

Svět
Ve Štrasburku se střílelo.
Úterní atentát na vánočních trzích ve Štrasburku si vyžádal už pět obětí na životě. Dnes zemřel 35letý Polák, který byl při útoku postřelen do hlavy a od té doby byl ve stavu mozkové smrti. Informoval o tom francouzský regionální deník Les Dernières Nouvelles d'Alsace. Úmrtí polského občana potvrdila pařížská prokuratura.
8 fotografií

Útok ze Štrasburku má pátou oběť, zemřel 35letý Polák

Svět
Policisté ve Štrasburku zastřelili pachatele úterního útoku.
Chérif Chekatt, který je podezřelý z úterní střelby ve Štrasburku, sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Pro francouzskou televizi France 2 to uvedl jeho otec Abdelkrim Chekatt. Devětadvacetiletého Chekatta ve čtvrtek v přestřelce zabila francouzská policie. Po útoku na vánočních trzích zemřeli čtyři lidé, jeden člověk je ve stavu klinické smrti a více než desítka osob byla zraněna.   
8 fotografií

Podezřelý z útoku ve Štrasburku sympatizoval s IS. Bojují za správnou věc, říkal

Svět
Boje proti Islámskému státu v Sýrii.
Syrské milice SDF, které s podporou USA na severu a východě Sýrie bojují proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), dobyly město Hadžín, považované za poslední větší baštu IS na východě Sýrie. Oznámila to dnes Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která dění v oblasti monitoruje z Londýna. SDF se zatím agentuře Reuters kvůli potvrzení zprávy nepodařilo kontaktovat.
6 fotografií

Město Hadžín dobyto. Na východě Sýrie padla poslední bašta Islámského státu

Svět
Terorismus. Ilustrační snímek
Vojenské zpravodajství loni nezaznamenalo žádnou hrozbu teroristického útoku proti chráněným zájmům spojeným se zabezpečením obrany na území České republiky. Zpravodajci to uvedli ve výroční zprávě za rok 2017, kterou dnes zveřejnily na svých webových stránkách. Loňský rok byl podle nich charakteristický zhoršující se bezpečnostní situací v řadě zemí i regionů. Rusko dle zprávy usilovalo o větší respekt i vojenskými opatřeními, která doprovázela informační a propagandistická kampaň.
5 fotografií

Hrozba terorismu v Česku? Vojenské zpravodajství loni žádnou nezaznamenalo

Česko
Ilustrační foto
Počet zahraničních bojovníků s vazbou na Českou republiku, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě jako příslušníci teroristických organizací, stoupl loni podle Bezpečnostní informační služby (BIS) na 11. Dva z nich byli čeští občané. BIS o tom informovala v dnes zveřejněné výroční zprávě za rok 2017. Kontrarozvědka identitu bojovníků sdílí v rámci meziresortní i mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu.
5 fotografií

Na Blízkém východě působilo 11 bojovníků s vazbou na Česko, tvrdí zpravodajci

Svět
Ilustrační foto
Mezinárodní koalice pod vedením Spojených států popřela zprávy, že zaútočila v neděli na pozice syrské armády na východě země. Zprávu o útoku přinesla syrská státní agentura SANA. Koalice pro AFP uvedla, že jejím cílem byli džihádisté z teroristické organizace Islámský stát (IS). Mluvčí posléze upřesnil, že terčem byl radikál, který se podílel na vraždě amerického rukojmího.
6 fotografií

Mezinárodní koalice popírá útok na syrskou armádu. Šlo o úder proti IS, tvrdí

Svět
Letectvo Saúdské Arábie - Ilustrační foto
Americké tankovací letouny již nebudou za letu doplňovat palivo strojům koalice arabských zemí pod vedením Saúdské Arábie. Koaliční jednotky již disponují dostatečnou technologií i schopnostmi, aby náročnou operaci prováděly samy. Spojené státy však budou i nadále spolupracovat na snížení počtu civilních obětí a poskytovat civilnímu obyvatelstvu humanitární pomoc. Zároveň vyzývají k pokračování mírových jednání.
6 fotografií

USA ukončí podporu arabského letectva v Jemenu. Chtějí mírová jednání

Svět
Arcibiskup Jan Graubner se společně s dalšími lidmi vydal do iráckých měst zničených bojovníky Islámského státu, aby zmapoval potřeby obyvatel v místech poznamenaných válkou.
Arcibiskup Jan Graubner se vydal do iráckých měst zničených bojovníky takzvaného Islámského státu, aby zmapoval potřeby obyvatel v místech poznamenaných válkou. Česká delegace přivezla do severoiráckých měst finance na pomoc návratu obyvatel domů, do míst, kde shořely domy, školy i kostely.

Arcibiskup v iráckých městech mapuje potřebu pomoci

Olomoucko
Reliéf asyrského panovníka jménem Aššurnasirpal  II.
Socha stará tři tisíce let se prodala v tomto týdnu v aukční síni Christie's v New Yorku za rekordních 31 milionů dolarů (700 milionů korun). Jde o nejvyšší částku, za jakou se kdy asyrské umění prodalo. Doposud byla nejvyšší částka zaplacená za historicko-umělecká díla z Asýrie 10 milionů dolarů (225 milionů korun). Informoval o tom server CNN.
6 fotografií

Rekordní aukce. Asyrskou sochu starou tři tisíce let vydražili za 700 milionů

Ekonomika
Útok na křesťanský autobus v Egyptě.
Minimálně sedm lidí bylo zabito a osmnáct zraněno při útoku na dva autobusy s křesťany, kteří jeli z koptského kláštera svatého Samuela Vyznavače v Mínjá v Horním Egyptě, kde se zúčastnili křtu dítěte. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na arcibiskupství v Mínjá. K útoku se přihlásil Islámský stát. 

Autobusy s křesťany se v Egyptě ocitly pod palbou, nejméně sedm lidí zemřelo

Svět
Ilustrační foto
Íránské revoluční gardy vystřelily šest balistických raket na ozbrojené síly ve východní Sýrii. Ty viní z útoku na vojenskou přehlídku v íránském městě Ahváz. Při zásahu v Sýrii zemřelo několik ozbrojenců. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o druhý raketový útok Íránu na cíle v Sýrii za uplynulý rok.
5 fotografií

Odveta za masakr na přehlídce? Írán vypálil rakety do Sýrie

Svět