ŠTÍTEK: jaderná hlavice

Indie uskutečnila historicky druhou úspěšnou zkoušku rakety dlouhého doletu Agni-V, která může nést jaderné hlavice a má dolet 5000 kilometrů.
Dillí – Indie dnes uskutečnila historicky druhou úspěšnou zkoušku rakety dlouhého doletu Agni-V, která může nést jaderné hlavice a má dolet 5000 kilometrů. Informovala o tom agentura Reuters. Poprvé byla tato střela, která by mohla zasáhnout čínská města Peking a Šanghaj i také většinu případných cílů v Evropě, testována loni v dubnu.

Indie provedla druhý test rakety schopné zasáhnout Peking

Svět
Ilustrační foto
Paříž – Francie není zatím připravena dále snižovat svůj jaderný arzenál, který již dříve omezila na méně než 300 jaderných hlavic. Prohlásil to dnes francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian poté, co americký prezident Barack Obama ve středu vyzval ke snížení počtu jaderných zbraní ve světě.

Francie nehodlá více snižovat svůj jaderná arzenál

Svět
Ilustrační foto
Washington - Americké letectvo v dubnu zbavilo 17 důstojníků oprávnění odpalovat rakety s jadernými hlavicemi. Neuspěli v testech schopností nutných k obsluze střel. Agentura AP uvedla, že k podobným krokům letectvo čas od času přistupuje, takto vysoký počet postižených důstojníků ale označila za „bezprecedentní".

Letectvo USA odstavilo sedmnáct důstojníků od jaderných raket

Svět
Ilustrační foto
Washington/Soul - Severní Korea zatím podle amerického ministerstva obrany neprokázala schopnost odpálit raketu s jadernou hlavicí. Také Jižní Korea je přesvědčena, že KLDR k takovému kroku dosud nedisponuje dostatečně malými atomovými hlavicemi. Pentagon a Soul dnešním prohlášením reagovaly na zprávu americké vojenské rozvědky, která se domnívá, že Severní Korea je schopna odpálit jadernou střelu; pravděpodobně by však nebyla spolehlivá.

Pentagon: KLDR neprokázala schopnost odpálit jadernou raketu

Svět
Barack Obama.
Washington/Moskva - Americký prezident Barack Obama ve svém úterním projevu navrhne „výrazné omezení jaderných arzenálů" ve světě, které by znamenalo snížení amerických jaderných hlavic rozmístěných na nosičích přibližně o třetinu. Uvedl to dnes americký list The New York Times s odvoláním na nejmenované zdroje z Bílého domu. Moskva se podle ruského listu Kommersant staví k takovému návrhu odmítavě.

Obama tlačí na další odzbrojení, Moskva je prý proti

Svět
Pyrotechnici začali v dubnu čistit od munice Kolvín v Brdech.
Míšov – Část areálu bývalých sovětských kasáren Míšov na okraji Vojenského újezdu Brdy našla nové uplatnění. Podle ministerstva obrany jsou dva podzemní objekty, které byly určeny ke skladování jaderných hlavic a příjezdová komunikace v současné době ve výpůjčce ve prospěch Nadace Železná Opona, na základě smlouvy o výpůjčce.

V bývalých sovětských kasárnách na Míšově vzniklo Muzeum železné opony

Příbramsko
Ilustrační fotografie.
Moskva/Petrohrad - K Rusku patří nejen vodka a balet, ale i vášeň pro hodinky. „Marx, Engels, Rolex," shrnul kdysi své dojmy jeden západní návštěvník. Rusové však mohou odpovědět: „car Petr, Gagarin, Raketa". V nejstarší ruské továrně, založené roku 1721 na carův příkaz, dodnes vyrábějí hodinky, jejichž název inspiroval let prvního kosmonauta.

Slávu sovětských hodinek zachraňují cizí aristokraté

Svět
Ilustrační foto
Islámábád – Pákistánská armáda oznámila, že úspěšně otestovala raketu středního doletu schopnou nést jadernou hlavici. Balistická střela byla podle armádního prohlášení odpálena dnes z neupřesněné lokace, napsala agentura AP.

Pákistán provedl další test rakety středního doletu

Svět
Manifestační průvod pracovníků Uranových dolů Příbram ze šachty č. 16 ulicemi města k budově Generálního ředitelství ČSUP. Na protest proti okupaci Československa zahájili 22. srpna 1968 stávku a odmítli dodávat uranovou rudu do SSSR
Příbram /SRPEN 1968, ANKETA/ – Na 21. srpna připadá již 44. výročí srpnové okupace tehdejšího Československa.  V roce 1968 v brzkých ranních hodinách 21. srpna armády pěti členských států Varšavské smlouvy překročily hranice naší republiky a začaly ji postupně obsazovat.

Když Příbramí projely tanky...

Příbramsko
Vojenský historik Martin Vaňourek v útrobách palebného postavení oddílu 122. raketové brigády Sovětské armády – Jih – Zelený kříž.
Libavá – Byly v osmdesátých letech na Libavé uloženy a připraveny k odpálení jaderné hlavice? Důkazy to zatím nepotvrzují, ale takováto možnost zde skutečně byla. Děsivá představa spojená s tím, jak je známý vojenský prostor úzce spojen s Opavskem. Patří k němu část Budišovska včetně Starých Oldřůvek či přehrady Hadinky.

Jaderné zbraně na Libavé? Kdo ví...

Opavsko
Americký Senát ratifikoval novou odzbrojovací dohodu START. V ní se Rusko a Spojené státy zavazují snížit o třetinu počty svých strategických jaderných hlavic.
Washington - Americký Senát ratifikoval novou odzbrojovací dohodu START. V ní se Rusko a Spojené státy zavazují snížit o třetinu počty svých strategických jaderných hlavic.

Senát USA ratifikoval novou smlouvu START

Svět
Ilustrační foto
USA - Výpadek proudu v sobotu na hodinu zkomplikoval kontrolu 50 amerických jaderných raket na Warrenově letecké základně ve Wyomingu a znemožnil obsluze je ovládat. Podle armády ale nešlo o nic vážného, prezident Barack Obama mohl rakety představující devítinu amerického jaderného arzenálu v případě nouze nechat odpálit jiným způsobem. Informoval o tom časopis The Atlantic.

Výpadek proudu narušil ovladatelnost 50 jaderných raket

Svět
jaderná hlavice - ilustrační foto
Každé město i ta nejmenší vesnička má své živoucí legendy, které kolují ulicemi, tu je lidé vyšperkují mírným přeháněním, tu menší záměnou jmen, až se změní na něco, co s původním klepem nemá pranic společného.

Liberec jako atomová velmoc?

Liberecko
Ilustrační foto
Moskva - Po ratifikaci nové smlouvy o snížení stavu strategických útočných zbraní Rusko pravděpodobně zveřejní údaje o počtech svých jaderných prostředků, a to jak nosičů jaderných zbraní, tak i atomových hlavic. Oznámilto na tiskové konferenci v Moskvě mluvčí ruského ministerstva zahraničí Andrej Nestěrenko. Stejný krok minulý týden ještě před ratifikací smlouvy START učinily Spojené státy.

Rusko zveřejní údaje o svých jaderných zbraních

Svět
Americký prezident Barack Obama (vlevo) a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv podepsali 8. dubna ve Španělském sále Pražského hradu smlouvu zpřísňující limity počtu jaderných zbraní.
Svitavy - Rusové nám vzácní nejsou, měli jsme jich v domovině půl milionu a někteří dodnes budují Karlovy Vary, ale Američan, to je jiná munice.

Jsem rád, že se Obama stavil

Svitavsko
Ilustrační foto
USA – Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) odtajnila část informací o jednom ze svých nejtajnějších a nejcitlivějších projektů z období studené války. Týkal se ambiciózního plánu vyzvednout v roce 1974 ze dna Tichého oceánu potopenou sovětskou ponorku a odhalit její tajemství.

CIA odtajnila materiály o potopené sovětské ponorce

Svět
Zodolněný  úkryt číslo 2 pro odpalovací zařízení a raketový nosič.
Město Libavá - Schovány v rozlehlém prostoru armádního cvičiště, zůstaly na Libavé jako němí svědkové působení sovětské raketové brigády železobetonové kryty pro odpalovací zařízení. Mohli snad být sovětští vojáci připraveni na raketách z tamních palebných odpálit i jaderné hlavice? To už se zřejmě nikdo nedozví. Reportéři Deníku se proto alespoň vydali pozůstatky základny prozkoumat.
14 fotografií

Kryty na Libavé: chránily rakety pro jaderný konflikt?

Bruntálsko
Zodolněný  úkryt číslo 3 pro odpalovací zařízení a raketový nosič.
Město Libavá - Schovány v rozlehlém prostoru armádního cvičiště, zůstaly na Libavé jako němí svědkové působení sovětské raketové brigády železobetonové kryty pro odpalovací zařízení. Mohly snad být sovětší vojáci připraveni na raketách z tamních palebných odpálit i jaderné hlavice? To už se zřejmě nikdo nedozví.
14 fotografií

Kryty na Libavé: chránily i rakety pro jaderný konflikt?

Šumpersko
Palebné stanoviště Sovětské armády na Libavé. Zodolněný úkryt číslo 1 pro odpalovací zařízení a raketový nosič.  Dlouhý asi 22 metrů a asi 6 metrů vysoký.
Město Libavá - Schovány v rozlehlém prostoru armádního cvičiště, zůstaly na Libavé jako němí svědkové působení sovětské raketové brigády železobetonové kryty pro odpalovací zařízení. Mohli snad být sovětší vojáci připraveni na raketách z tamních palebných odpálit i jaderné hlavice? To už se zřejmě nikdo nedozví.
14 fotografií

Jaderné rakety na Libavé? Důkazy chybí

Olomoucko
Ilustrační foto
Washington - Americkým vojenským letectvem otřásá další skandál dotýkající se bezpečnosti jaderného arzenálu USA. Velitelství letectva oznámilo, že vyšetřuje případ, kdy trojice vojáků usnula při střežení elektronického kódového zařízení sloužícího k odpálení jaderné střely.

Američtí vojáci usnuli, když hlídali kódy k jaderným raketám

Svět