ŠTÍTEK: Jan Amos Komenský

Výuka matematiky v 9. třídě na Křesťanské základní škole a mateřské škole J. A. Komenského v Liberci.
Žáci z Křesťanské základní školy a mateřské školy J. A. Komenského v Liberci mají nejlepší výsledky z testů na střední školy z matematiky ze všech škol v okrese. Proč tomu tak je? Reportér Deníku se právě do této školy vydal na hodinu matematiky, aby to zjistil. Deník také získal zajímavá data, která ukazují, jaké úlohy dělají žákům z této školy problémy a jaké naopak s přehledem řeší. Tuto tabulku najdete na konci článku.
11 fotografií

Přijímačky z matematiky? Bodují u nich žáci z Křesťanské školy v Liberci

Liberecko
Výuka českého jazyka a literatury v 9. třídě na Křesťanské základní škole a mateřské škole J. A. Komenského v Liberci.
Žáci z Křesťanské základní školy a mateřské školy J. A. Komenského v Liberci mají nejlepší výsledky z testů na střední školy z českého jazyka ze všech škol v okrese. Proč tomu tak je? Reportér Deníku se právě do této školy vydal na hodinu českého jazyka, aby to zjistil. Deník také získal zajímavá data, jež ukazují, které úlohy dělají žákům z této školy problémy a které naopak s přehledem řeší. Tuto tabulku najdete na konci článku.
21 fotografií

Proč se u přijímaček z češtiny daří nejlépe žákům z Křesťanské školy v Liberci?

Liberecko
Přijímací zkoušky. Ilustrační foto
Žáci ze Základní školy v Radomyšli na Strakonicku mají nejlepší výsledky z testů na střední školy z matematiky ze všech škol v okrese. Proč tomu tak je? Reportér Deníku se právě do této školy vydal. Deník také získal zajímavá data, která ukazují, jaké úlohy dělají žákům z této školy problémy a jaké naopak s přehledem řeší. Tuto tabulku najdete na konci článku.

Proč se u přijímaček z matematiky daří nejlépe žákům z Radomyšle

Strakonicko
Učitelka Miroslava Švecová a žáci 9.B ZŠ J. A. Komenského v Lounech.
Deváťáci ze Základní školy J. A. Komenského v Lounech mají nejlepší výsledky v testech na střední školy z českého jazyka ze všech škol v okrese. Proč tomu tak je? Reportér Deníku se do této školy vydal na hodinu češtiny, aby to zjistil. Deník také získal zajímavá data, která ukazují, jaké úlohy dělají žákům z této školy problémy a jaké naopak s přehledem řeší. Tuto tabulku najdete na konci článku.
10 fotografií

Proč se u přijímaček z češtiny daří nejlépe žákům z lounské ZŠ J. A. Komenského?

Žatecko a Lounsko
Ilustrační foto
Mnoha ředitelům středních, základních a mateřských škol v okrese Louny končí v tomto roce po šesti letech funkční období. Jejich zřizovatelé, kraj nebo města, je mohou potvrdit ve funkci nebo vypsat na tato místa konkurzní řízení. V Lounech se vedení města rozhodlo vyhlásit konkurzy na pozice všech ředitelů. Pokud chtějí ti současní pokračovat, musí je absolvovat. Naopak v Žatci tyto plošné konkurzy nebudou. Kdo ve funkci letos skončí, je ředitel žateckého gymnázia.

Ředitelům škol končí mandát. V Lounech všechny čekají konkurzy, v Žatci ne

Žatecko a Lounsko
Přijímací zkoušky. Ilustrační foto
Jak deváťáci zvládají přijímačky na gymnázia a střední školy? Deník získal zajímavá data z databáze Cermatu a projektu prijimacky.ai, která prozrazují, na jakých základních školách na Rakovnicku zvládají žáci nejlépe přijímací testy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.

Rakovnicko: Na jakých základních školách žáci nejlépe zvládají přijímačky

Rakovnicko
Základní škola Letců R.A.F. v Nymburce.
/FOTO/ Jak deváťáci zvládají přijímačky na gymnázia a střední školy? Deník získal zajímavá data z databáze Cermatu a projektu prijimacky.ai, která prozrazují, na jakých základních školách na Nymbursku zvládají žáci nejlépe přijímací testy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia. 
10 fotografií

Nymbursko: Na kterých základních školách žáci nejlépe zvládají přijímačky

Nymbursko
Ukázka tréninku.
Klub vodních sportů SK Medard přibírá nové členy. O tom, jak si veslaři mohou vybudovat skvělou fyzičku a co všechno je čeká během tréninků, mluvili zástupci klubu v uplynulých dnech s žáky Základní školy J. A. Komenského v Chodově. Klub vznikl v loňském roce z iniciativy skupiny SUAS GROUP a Sokolovská uhelná a má svou hlavní základnu v areálu přírodního koupaliště Michal u Sokolova.

V klubu SK Medard vede svěřence i bývalý reprezentant ve veslování Karel Bednář

Sokolovsko
Skupinky tříkrálových koledníků 2024 v Přerově.
Velmi štědří byli letos dárci, kteří přispěli koledníkům do kasiček během tradiční Tříkrálové sbírky na Přerovsku. Výtěžek opět potvrdil, že pokud jde o pomoc potřebným, příspěvek nemocným nebo seniorům, dokážou být lidé obětaví a nehledí na korunu. Koledníci vybrali v ulicích měst a obcí celkem 1 milion 605 tisíc 884 korun, což je o téměř dvě stě tisíc korun více než v minulém roce.

Výtěžek Tříkrálové sbírky na Přerovsku pokořil loňský rekord

Přerovsko
Učitel z Ameriky se po celý týden věnoval školákům ve škole v Konstantinových Lázních. Děti byly výukou nadšené.
Nejlepším způsobem, jak se dobře učit cizí řeči ve chvíli, kdy nemáte šanci opustit rodnou vlast, je komunikace s rodilým mluvčím daného jazyka. Základní škola v Konstantinových Lázních je sice malá, ale na kvalitním vzdělávání svých žáků si zakládá. Proto žáci po celý uplynulý týden absolvovali intenzivní kurz anglického jazyka pod vedením učitele angličtiny Charlese, který dorazil až z Ameriky. 
3 fotografie

Školáci v Konstantinových Lázních se učili angličtinu s učitelem z Ameriky

Tachovsko
Stovky lidí se vydaly v sobotu dopoledne na tradiční pochod Po stopách lovců mamutů. Start byl na Základní škole J. A. Komenského v Předmostí a účastníci pochodu si mohli prohlédnout Malé školní muzeum ve staré budově.
Zápisy do prvních tříd se sice uskuteční až v dubnu, už v lednu se ale na některých školách konají schůzky rodičů budoucích prvňáčků. Na Základní škole J. A. Komenského v Předmostí je naplánovaná informační schůzka s rozšířenou výukou Světa vzdělání na čtvrtek 11. ledna v 18 hodin.

V Předmostí chtějí znovu otevřít třídu Světa vzdělání

Přerovsko
Biskup Pavel Konzbul požehnal novým nemocničním kaplanům a kaplankám
Doprovázení v období nemoci, při pobytech spojených s operací, nebo při umírání. Duchovní péče a pomoc, naslouchání, podpora, porozumění. To jsou slova shrnující široké spektrum situací, které obklopují stále vyhledávanější službu nemocničních kaplanů a kaplanek. Vykonávat ji mohou kromě řeholníků nebo kněží i laici. Dohromady jich pod záštitou katolické církve v brněnské diecézi působí 17. Nejen jim požehnal biskup Pavel Konzbul spolu s dalšími představiteli křesťanských církví při ekumenické bohoslužbě 7. prosince.
3 fotografie

Biskup Pavel Konzbul požehnal novým nemocničním kaplanům a kaplankám

Čtenář reportér
Prázdná třída. Ilustrační foto.
/SEZNAM ZAPOJENÝCH ŠKOL/ Skoro tři stovky potvrzených mateřských, základních i středních škol mají aktuálně odboráři k pondělní výstražné stávce. Až tři čtvrtiny z nich své dveře pro žáky i studenty v pondělí zavřou úplně, některé výuku nahradí speciálním programem. V uceleném seznamu zmapoval Deník zmapoval napříč Brnem a Brněnskem školy, které svoje zapojení do výstražné stávky dosud zveřejnily.

Stávka ve školách a školkách v Brně a okolí: mapa ukazuje, kde se dnes zapojí

Brněnsko
Ilustrační foto.
/MAPA STÁVKUJÍCÍCH ŠKOL/ Pět základních, ale také celá řada středních škol se v Přerově připojí k pondělní stávce kvůli chystaným škrtům ve školství a krokům ministerstva, které budou mít negativní dopad na nepedagogické zaměstnance - administrativní pracovníky, kuchařky, uklízečky nebo školníky. V den protestu budou uzavřeny všechny provozovny Zařízení školního stravování v Kratochvílově ulici v Přerově, které dodává obědy do většiny škol a školek.

Stávkovat budou v Přerově základní, střední i mateřské školy. Podívejte se kde

Přerovsko
Prázdná třída. Ilustrační foto.
/SEZNAM STÁVKUJÍCÍCH ŠKOL/ Jedním ze stávkových center protiškrtového protestu ve školství se zřejmě v pondělí stane Hodonín. Do výstražné stávky se zapojí podle informací Deníku všechny městské i krajské školy ve městě. Stávkovat tak budou zaměstnanci a zaměstnankyně mateřinek, základních a středních škol i gymnázia. Vzdělávací zařízení v okresním městě se tak na jeden uzavřou. Nabízíme vám přehlednou mapu, která napoví, které školy se v pondělí do stávky zapojí.

Stávka ve školách a školkách na Hodonínsku: mapa ukazuje, kde se dnes zapojí

Hodonínsko
Soustředění talentované mládeže železničních modelářů, Běleč nad Orlicí
Jmenuji se Jiřík Hotěk, je mi osm let a bydlím v Podbořanech. Můj děda byl výpravčí, taťka je výpravčí a i já bych chtěl být výpravčím. Doma taťkovi na modelovém kolejišti neustále něco rozebírám, tvořím, upravuji a vylepšuji. Proto jsem byl rád, když mi naši řekli o jesenickém modelářském kroužku.

Jeseniční modeláři slaví významné jubileum

Čtenář reportér
guláš
Před námi je druhý listopadový víkend, a i když možná počasí láká spíše zůstat doma, věřte, že pokud se vydáte někam na Břeclavsku, neuděláte chybu. Pozveme vás například na Charvátské guláše, které lákají na pestrou nabídků gulášů. V regionu se ale koná také spostu akcí spojené se svatým Martinem. Mikulov, Hustopeče nebo třeba Lednice. Tady všude ho potkáte. 

Tipy na víkend na Břeclavsku: Lidé ochutnají guláše, i svatomartinské víno

Cestujeme
Archivní foto
Před námi je druhý listopadový víkend, a i když možná počasí láká spíše zůstat doma, věřte, že pokud se vydáte někam na Hodonínsku, neuděláte chybu. Pozveme vás například do Hodonína, kam v sobotu zavítají čerti z Rakouska. Ti budou mít veliké rohy, vyceněné zuby a poznají každého zlobivce. Ve Veselí nad Moravou se zase koná košt O krála slováckéj klobásky. Den zde zpříjemní například cimbálová muzika Fraj. 
46 fotografií

Tipy na víkend: Hodonín vystraší čerti, Veselí se dozví krála slováckéj klobásky

Cestujeme
Labyrint vzdělávání v Soběslavi.
Méně biflování, víc diskuse a třeba i umělé inteligence, i tak dnes mohou fungovat školy. Budoucnost vzdělávání poznají zájemci na festivalu Labyrint vzdělávání 2023 tuto sobotu v kině Soběslav. Podle organizátorů to bude nezapomenutelný den plný inspirativních přednášek pro učitele, rodiče, sociální pracovníky, samotné žáky i širokou veřejnost.
23 fotografií

Jak učit s pomocí umělé inteligence či filmů? To poradí experti v kině Soběslav

Táborsko
Biskup Pavel Konzbul.
Zapálí svíčku, položí věnec. V době Dušiček stoupá počet lidí, kteří navštěvují hřbitovy. Křesťanský svátek si připomínají věřící i nevěřící. Předchází tomu také větší úprava a nazdobení hrobů. „Vzpomínka na věrné zemřelé je praktickým křesťanským vyjádřením víry v opětovné shledání, kdy věříme, že ‚láska je silnější než smrt‘," říká brněnský biskup Pavel Konzbul.
7 fotografií

Brněnský biskup Konzbul: Krádeže na hrobech v čase Dušiček? Málo úcty k zemřelým

Z okolí
První vydání Labyrintu světa a ráje srdce, nejslavnějšího díla Jana Amose Komenského.
/VIDEO/ U příležitosti 400 let od dokončení rukopisu Labyrint světa a ráj srdce se v úterý 24. října od 18 hodin uskuteční literární pořad v Městském paláci Templ v Mladé Boleslavi. Úryvky z nejslavnějšího díla učitele národů Jana Amose Komenského bude číst herec Karel Vlček, hudební doprovod obstará Jan Novotný, člen Divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Výročí dokončení nejslavnějšího díla učitele národů připomene literární pořad

Čtenář reportér
Bílá Třemešná na starých pohlednicích.
/HISTORICKÉ FOTO/ Bílá Třemešná si v letošním roce připomíná 785 let od první zachované písemné zmínky, kdy obec v závěti spolu s dalšími vesnicemi odkázal královský číšník Zbraslav z Vchynic své manželce Domoslavě. U příležitosti této události vyšla kniha o Bílé Třemešné od kolektivu autorů pod vedením Romana Reila, ředitele Státního okresního archivu v Trutnově. Ti věnovali mnoho času dohledáváním historických dokumentů a fotografií v archivech. Použity byly i materiály posbírané mezi pamětníky obce.
53 fotografií

Závěť královského číšníka i dvouletý pobyt Komenského. Bílá Třemešná má 785 let

Krkonoše