ŠTÍTEK: Jan Amos Komenský

Diplom za úklid.
Na sociálních sítích se lavinově šíří příspěvek, který popisuje údajnou šikanu prvňáků na škole v přírodě. Dopustit se jí měly třídní učitelky Základní školy Kuncova v Praze 13. Tři žáky obodovaly za nejhůř provedený úklid a před zbytkem kolektivu jim předaly diplom s čuníky a smeták s lopatkou. Údajně také pobízely zbytek kolektivu k výsměchu. Zástupci školy to odmítají, podle nich se jedná o cílenou dezinterpretaci událostí kvůli osobnímu sporu.

Pražská škola měla údajně šikanovat prvňáčky. Lidé kritizují diplom s čuníky

Česko
Hranická propast pod vodou.
Hranická propast je rekordně hluboká nejen v rámci Česka, ale i co se světa týče. Nachází se v Hranickém krasu a najdete ji v blízkosti města Hranice v okrese Přerov v Olomouckém kraji. Nejhlubší propast světa možná není tak populární jako naše nejznámnější propast Macocha, ale svou hloubkou už léta přitahuje nejen turisty, potápěče, vědce a dobrodruhy, ale i sebevrahy.
13 fotografií

Hranická propast jako fenomén. Je nejhlubší na světě a stále láme rekordy

Doma
Jedinečná putovní výstava komiksovým způsobem zpracovává životní příběh J. A. Komenského (1592-1670).
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského připravilo jedinečnou putovní výstavu, která komiksovým způsobem zpracovává životní příběh J. A. Komenského (1592-1670). Prezentace přibližující život tohoto velikána našich dějin je právě k vidění ve velkém sále Regionálního muzea Mělník. Doprovodný program k výstavě zažije také veřejnost v rámci Mělnické muzejní noci v pátek 26. května. 
7 fotografií

KOMenský v KOMiksu. Kreslený život Učitele národů je k vidění v mělnickém muzeu

Čtenář reportér
Ilustrační snímek, operace.
Pokud by student a budoucí nový lékař využil veškeré finanční nabídky a benefity, které Karlovarský kraj nabízí, mohl by získat podporu v řádu až několika milionů korun. Například praktický lékař pro děti a dorost by mohl dosáhnout na podporu ve výši až 2,9 milionu korun, praktický lékař pro dospělé téměř 2,2 milionu korun a zubař na částku 1,9 milionu korun.

Lékaři nad zlato. Karlovarský kraj proto otvírá pokladu

Chebsko
Učitel Rezek vystavuje obrazy v Zubrnicích, dětem nabízí mnohem víc.
/ROZHOVOR/ Slušný, vzdělaný, zajímavý mladý muž. Václav Rezek už dvanáct let dojíždí z kopců do trmické školy, aby své životní zkušenosti předával romským dětem. Učí český jazyk, výtvarnou a hudební výchovu. Jeho kabinet na konci chodby je plný obrazů, fotit se nechtěl, nakonec krátce zapózoval u toho největšího, kde svérázní andělé vítají den. „To není můj obraz, já maluji většinou krajiny, tohle je společné dílo mých žáků. Vedu zde výtvarný kroužek. Nehledám výrazný talent, učím děti společně vnímat radost a prožitek. Všichni se na obrázek podepíší, je to vždycky kolektivní práce," vysvětluje pedagog a hned reaguje na otázky Deníku.  
12 fotografií

FOTO: Učitel Rezek vystavuje obrazy v Zubrnicích, dětem nabízí mnohem víc

Čtenář reportér
V rámci Operačního programu Jan Amos Komenský vyrazili žáci a učitelé na projektový den do Prahy
V rámci Operačního programu Jan Amos Komenský vyrazilo ve středu 19. dubna 90 žáků a 10 učitelů na projektový den mimo školu, a to rovnou do hlavního města Prahy. Společně zavítali do sídla České filharmonie do Rudolfina na program „Hluboký vesmír“. S Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka žáci zažili cestu kosmem. Rozděleni byli do tří hudebních dílen, ve kterých netradičním způsobem zpívali Largo z II. věty. Hrou na tělo na I. větu vyjádřili start raketoplánu a průlet až k asteroidům a ve IV. větě čelili nástrahám grafické partitury.
14 fotografií

Žáci a učitelé ze ZUŠ Jedovnice objevovali Prahu. V rámci projektového dne

Čtenář reportér
Labyrint v Brandýse nad Orlicí patří mezi dvacet nejkrásnějších přírodních bludišť na světě
Labyrint v Brandýse nad Orlicí se dostal mezi dvacítku nejkrásnějších labyrintů na světě. V top 20 je jediný z České republiky, vedle něho jsou přírodní bludiště z Austrálie, Indonésie, Číny nebo Argentiny. Mezi prestižní labyrinty se ten z Brandýsa dostal navíc v roce, kdy je to přesně 400 let od doby, kdy ve městě na Orlickoústecku Jan Amos Komenský napsal své zásadní dílo Labyrint světa a ráj srdce. Právě tato kniha byla inspirací pro vznik Labyrintu v Brandýse nad Orlicí.
26 fotografií

Labyrint v Brandýse nad Orlicí hlásí úspěch. Je mezi nejkrásnějšími na světě

Regiony
Labyrint v Brandýsu nad Orlicí patří mezi dvacet nejkrásnějších přírodních bludišť na světě.
Labyrint v Brandýse nad Orlicí se dostal mezi dvacítku nejkrásnějších labyrintů na světě. V top 20 je jediný z České republiky, vedle něho jsou přírodní bludiště z Austrálie, Indonésie, Číny nebo Argentiny. Mezi prestižní labyrinty se ten z Brandýsa dostal navíc v roce, kdy je to přesně 400 let od doby, kdy ve městě na Orlickoústecku Jan Amos Komenský napsal své zásadní dílo Labyrint světa a ráj srdce. Právě tato kniha byla inspirací pro vznik Labyrintu v Brandýse nad Orlicí.
26 fotografií

FOTO/VIDEO: Labyrint v Brandýse nad Orlicí patří mezi 20 nejkrásnějších na světě

Orlicko
Richard Müller.
Jiří Korn, Richard Müller, Cigánski Diabli i Pokáč. Ti všichni vystoupí od devatenáctého do dvacátého května na festivalu Litava Park u zámku v Bučovicích na Vyškovsku. Mezi dalšími umělci potkají návštěvníci mimo jiné také hudební divadlo Labyrint s bezmála sedmdesáti účinkujícími, jenž je inspirované nejslavnějším dílem Jana Amose Komenského. Vstupenky jsou v prodeji v síti TicketLIVE, v Kulturním a informačním centru města Bučovice na náměstí Svobody a v Turistickém informačním centru Brno na Panenské ulici.
17 fotografií

U bučovického zámku vystoupí Richard Müller i Korn. Litava Park láká fanoušky

Vyškovsko
Uherskobrodské pedagogy ocenili na tamní radnici
Dvacátý osmý březen se v Česku už od roku 1955 slaví jako Den učitelů. V Uherském Brodě si tento svátek připomínají obzvlášť rádi. Právě zde se totiž 28. března narodil Jan Amos Komenský. V obřadní síni Panského domu předali v tento den zástupci radnice ocenění 17 pedagogům mateřských, základních, středních škol a ZUŠ za dlouholetou a přínosnou práci ve školství.
3 fotografie

Radnice v Brodě ocenila 17 pedagogů. Na Den učitelů dostali plastiku s Komenským

Slovácko
Nápad Davida Palkoviče, namalovat na obří vánoční vejce v rámci velikonoční výzdoby Komenského a pamětihodnosti Komně realizovala Petra Mojžíšková. Oba na snímku
Velikonoční vejce o velikosti dospělého člověka s vyobrazenými památkami Komně, jejím znakem i dominantní postavou J. A. Komenského vítá od pátku 31. března obyvatele obce i příchozí v blízkosti tamní autobusové zastávky. Autorem nápadu je Komňan David Palkovič a o namalované obrazy na obřím vejci z polystyrenu se postarala Komňanka Petra Mojžíšková. Ta na nich pracovala více než tři desítky hodin.
9 fotografií

VIDEO: Nadrozměrné velikonoční vejce v Komni zdobí postava Komenského

Slovácko
Děti v inovativní třídě si o domácí úkoly říkají dobrovolně.
/VIDEO/ České školství by se mělo někam pohnout, ale jestli budeme stále v našich stereotypech, pořád se budeme točit v kruhu. Chceme děti vzdělané, motivované, zodpovědné, co nejvíce samostatné a kreativní, připravené do dalšího života. Pojďme jim k tomu dát možnost, vyzývá ředitelka jihlavské základní školy Jungmanova 6 Ivana Málková. Na škole se chtějí posunout dál, a tak zadávají dětem dobrovolné domácí úkoly. Deník se podíval, jak to v takové škole funguje.
9 fotografií

Dobrovolné domácí úkoly. Na základní škole v Jihlavě jsou v kurzu. Podívejte

Jihlavsko
Děti v historické třídě.
Spolupráce ZŠ J. A. Komenského a spolku Svět vzdělání přinese do Přerova nové možnosti v základním vzdělávání. Oblíbený koncept tříd s rozšířenou výukou angličtiny, matematiky, programování, logiky a osobnostního rozvoje s úspěchem funguje již na 14 školách po celé ČR a to od roku 2013. ZŠ J. A. Komenského se tak stane další partnerskou školou tohoto projektu. Obohatí tím svojí již tak bohatou nabídku vzdělávacích i mimoškolních projektů.
3 fotografie

ZŠ J. A. Komenského v Předmostí otevře třídu s rozšířeným vzděláváním

Čtenář reportér
Vrátí se do tříd portrét prezidenta?
/ANKETA/ Nového prezidenta Petra Pavla si během uplynulého víkendu zvolili také lidé z Olomouckého kraje, kde získal přes 51,8 procenta hlasů. Nabízí se tak otázka, zdali po březnové inauguraci bude, po několikaleté přestávce, na žáky základních škol z oficiálního portrétu opět shlížet hlava státu. Oslovení ředitelé jsou přesvědčeni o tom, že by školy měly být apolitické.

Vrátí se do tříd portrét prezidenta? Nejspíš ne, zní od ředitelů škol

Z okolí
Vrátí se do tříd portrét prezidenta?
Nového prezidenta Petra Pavla si během uplynulého víkendu zvolili také lidé z Olomoucka, kde získal přes 57 procent hlasů. Nabízí se tak otázka, zda-li po březnové inauguraci bude, po několikaleté přestávce, na žáky základních škol z oficiálního portrétu opět shlížet hlava státu. Oslovení ředitelé jsou přesvědčeni o tom, že by školy měly být apolitické.

Vrátí se do tříd portrét prezidenta? Nejspíš ne, zní od ředitelů z Olomoucka

Olomoucko
Společný betlém, který čítá více než 1300 figurek. Každý rok přibývají nové.
Poslední lednový víkend se mohou zájemci vydat do Třeště, aby se podívali na unikátní betlémy v Schumpeterově domě. Až do 2. února je otevřeno každý den, po tomto datu už jen v otevírací době turistického informačního centra. Návštěvníci mohou kromě rodinných skvostů obdivovat nemalovaný betlém z lipového dřeva, který se už dvacet let rozrůstá. Nyní čítá kolem 1300 figurek. Podívejte se do galerie, snímky nám poskytla Holka na vandru. Děkujeme.
47 fotografií

Světový unikát. Za betlémem s tisícovkou figurek jezdí lidé do Třeště

Čtenář reportér