ŠTÍTEK: Jan Amos Komenský

Od betlémů k robotickým vozítkům ve Střední škole – Podorlické vzdělávací centrum v Dobrušce.
2. a 3. prosinec patřil ve Střední škole – Podorlické vzdělávací centrum v Dobrušce Dnům otevřených dveří. Škola se tak po roce opět otevřela veřejnosti. Letos ale pro návštěvníky připravila dvě překvapení. Tím prvním byla robotická soutěž ROBODO a druhým pak výstava betlémů, kterou se téměř po deseti letech opět vrátila k bývalé mnohaleté tradici.
9 fotografií

FOTO: Od betlémů k robotickým vozítkům. Škola pořádala Den otevřených dveří

Čtenář reportér
Z finálového večera soutěže Miss Kolínska.
Již po dvacáté zorganizovala v úterý 29. listopadu agentura Colin Agency Gabriely Šubotnikové v kolínském městském divadle finálový večer soutěže Miss Kolínska. Desítka slečen ve věku zhruba od čtrnácti do osmnácti let se v něm utkala o korunku královny krásy. Soužila ve čtyřech disciplínách: o vlastním představení, rozhovor s moderátorem, volná disciplína a módní přehlídka.
73 fotografií

Podívejte se: Ve dvacátém ročníku Miss Kolínska zvítězila Veronika Horáková

Volný čas
Kalvárie – aranžovací zkouška.
Dvě autorské opery zkoumají aktuální témata a zabývají se několika otázkami. Jaké to je, když se člověk teprve učí rozeznávat dobré a zlé? Čím více jsme sami, tím ustavičněji hledáme, co by nás z naší samoty vyvedlo – láska, Bůh, peníze…? Světová premiéra inscenací J.A.K. z Labyrintu a Kalvárie zazní v rámci mezinárodního festivalu Janáček Brno a studentského projektu Komorní opery Hudební fakulty JAMU již od 10. do 16. listopadu 2022 v Divadle na Orlí.
9 fotografií

Pád streamera z mrakodrapu i Komenský. Mladé skladatelky napsaly soudobé opery

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Po jedenácté, po třetí v Bělči nad Orlicí, se o nadcházejícím víkendu můžete těšit na vlnu nekompromisní muziky napříč žánry, podzimní pohodu a milá setkání. Tábor Jana Amose Komenského obklopí kapely, DJs, projekce, fashion bazar a spousta další zábavy.

Běleč nad Orlicí se zahalí do Podzimního snění

Volný čas
Učitelé v rolích žáků i dražší školní pomůcky. Výuka chemie má zaujmout.
Půjčené dražší pomůcky, které na školách nemají. Učitelé na opačné straně katedry. Sdílení výukových materiálů či vzorové experimentální sady chemiků. Základní škola Švabinského v Sokolově se zapojila celostátního projektu Elixír do škol, a to v oblasti chemie. Cílem projektu je vytvoření vzdělávacího centra zřízeného při této škole. To má zajistit lektorskou činnost v oblasti nových metod při výuce chemie pro pedagogy ze škol v Karlovarském kraji.
4 fotografie

Učitelé v rolích žáků i dražší školní pomůcky. Výuka chemie má zaujmout

Sokolovsko
Na Horním náměstí v Přerově začala revitalizace prostranství - po odstranění zbytků původních dřevin, které byly vykáceny, se začne pracovat na replice studny.
Na Horním náměstí v Přerově začaly stavební úpravy prostranství, které mají připomenout replikou původní studnu z Pernštejnského období. Na místě šesti vykácených lip budou vysázeny nové dřeviny a nasvícený prvek doplní i venkovní posezení. Stavebníci by měli dokončit dílo ještě letos.

Proměna Horního náměstí začala, hotovo má být letos

Přerovsko
Kavárna PojďCafé v Knurrově paláci ve Fulneku přináleží k Síni slávy Petry Kvitové
Město Fulnek je spojeno hlavně se dvěma celosvětově známými jmény. Prvním je Jan Amos Komenský, druhým Petra Kvitová. Jan Amos Komenský má ve městě na Novojičínsku, kde prožil tři šťastné roky, památník, hned ve vedlejším Knurrově paláci je Síň slávy Petry Kvitové. Před několika dny tam byla otevřená také kavárna PojďCafé, která je součástí zmíněné síně slávy.
16 fotografií

OBRAZEM: Součást síně slávy. PojďCafé ve Fulneku nabízí i oblíbený dort Kvitové

Příběhy a rozhovory
Kavárna PojďCafé v Knurrově paláci ve Fulneku přináleží k Síni slávy Petry Kvitové.
Město Fulnek je spojeno hlavně se dvěma celosvětově známými jmény. Prvním je Jan Amos Komenský, druhým Petra Kvitová. Jan Amos Komenský má ve Fulneku, kde prožil tři šťastné roky památník, hned ve vedlejším Knurrově paláci je Síň slávy Petry Kvitové. Před několika dny tam byla otevřená také kavárna PojďCafé, která je součástí zmíněné síně slávy.
16 fotografií

OBRAZEM: PojďCafé ve Fulneku nabízí také oblíbený dort Petry Kvitové

Novojičínsko
Stále nevyužitý bývalý hotel Strojař v Přerově - jeden z bodů kritiky končící radniční kolalice
ANKETA / Pokud by měla vystavit vládnoucí koalici na radnici v Přerově vysvědčení opozice, vyšla by z hodnocení jako průměrný, spíše slabší žák. Spousta bodů Programového prohlášení Rady města, pod které se politici podepsali těsně po volbách před čtyřmi lety, totiž zůstala jen na papíře. Podobně to vnímají i občané Přerova, kterým vadí nevyužitý hotel Strojař, ale i všeobecný úpadek města.

Slibem nezarmoutíš, hodnotí přerovskou vládu opozice. Jakou známku jí dáte vy?

Přerovsko
Polská evangelická škola v Prostřední Suché. Budova byla rozebrána v roce 1976.
Letošní rok, kdy si Česká republika připomíná 430. výročí narození učitele Národů Jana Amose Komenského, je také v regionu Havířovska bohatý na jubilea spojená se vzděláváním. Tím prvním je 170 let od založení polské evangelické školy (1852), která se později přeměnila na veřejnou lidovou školu v Prostřední a Dolní Suché. V roce 1976 však byla rozebrána.
54 fotografií

V Prostřední Suché si připomenou 170 let tamního školství

Karvinsko
Tenistka Petra Kvitová při slavnostním otevření Síně slávy ve Fulneku.
/FOTOGALERIE/ Kvůli pandemii později, než bylo plánováno, ale přece! Petra Kvitová má vlastní síň slávy. Nejúspěšnější česká tenistka posledních let, dvojnásobná wimbledonská vítězka a šestinásobná šampionka Fed Cupu, ji slavnostně otevřela ve čtvrtek odpoledne v Knurrově paláci v rodném Fulneku na Novojičínsku, kde se také podepsala do kroniky města.
36 fotografií

OBRAZEM: Kvitová má ve Fulneku síň slávy. „Jako legenda se ale necítím,“ řekla

Ostatní sporty