ŠTÍTEK: Jan Amos Komenský

Busta TGM na fasádě ZŠ Horní Němčí
Během devíti měsíců, za peníze Rakousko-uherského císařství postavili v roce 1912 v Horním Němčí budovu školy, která letos slouží místním už 110 let. Největší mírou se o to zasadil tehdejší tamní starosta František Čech, který osobně při audienci ve Vídni přesvědčil císaře Františka Josefa I., aby stavbu školy finančně podpořil. A císař to udělal.
30 fotografií

Busta Masaryka přežila socialismus vystavená na fasádě školy v Horním Němčí

Slovácko
Lékařská ordinace. Ilustrační foto
Pokud by student a budoucí nový lékař využil veškeré finanční nabídky a benefity, které Karlovarský kraj nabízí, mohl by získat podporu v řádu až několika milionů korun. Například praktický lékař pro děti a dorost by mohl dosáhnout na podporu ve výši až 2,9 milionu korun, praktický lékař pro dospělé téměř 2,2 milionu korun a zubař na částku 1,9 milionu korun.
15 fotografií

Na Karlovarsku chybějí lékaři, do kraje je mají přilákat finanční příspěvky

Karlovarsko
Noc kostelů v Přerově. Ilustrační foto
Brány kostelů, chrámů a modliteben se otevřou v pátek večer návštěvníkům v celé České republice. Na speciální program se mohou těšit i lidé, kteří zavítají do sedmi svatostánků v Přerově. Chybět nebudou koncerty, komentované prohlídky, výstavy obrazů nebo přednášky.
33 fotografií

Noc kostelů je tady. Co nabídne v Přerově?

Přerovsko
Noc kostelů v Soběhrdech.
V kostele Českobratrské církve evangelické v Soběhrdech se v pátek 10. června také uskuteční Noc kostelů. Od sedmnácti hodin se veřejnosti otevřou prostory malebného kostelíka i farní zahrady. Místo církevních chorálů se však budou linout krajem zvuky reggae a existenciálního rock’n’rollu. Interiér kostela pak prozáří sluníčka výtvarníka Honzy Volfa, co neumí hrát golf.

Soběhrdská Noc kostelů bude v rytmu reggae

Čtenář reportér
Netradiční a mnohdy kouzelné zážitky nabídne v pátek 10. června Nov kostelů. Své brány otevřou sakrální stavby napříč Libereckem i v dalších městech a obcích celého kraje. Mnohdy půjde o ojedinělou možnost do některého z kostelů nahlédnout nebo si uvnitř prohlédnout něco zajímavého a běžně očím návštěvníků skrytého. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program.
9 fotografií

Zažijte páteční magickou noc. Otevřou se kostely nejen na Liberecku

Liberecko
Muzejní noc s Komenským v přerovském zámku, 27. 5. 2022
Do třídy vchází přísná soudružka učitelka, která nenechá nikoho na omylu, že se právě ocitl v dobách totality. Hodina češtiny nezačíná slohovým cvičením, ale žáci musejí odříkat, kolik nasbírali léčivých bylin. Třídou z padesátých let se rozléhá smích - lidé se totiž snaží rozpomenout, kolik odevzdali kilo heřmánku, lipového květu či hluchavky.
40 fotografií

VIDEO: Muzejní noc s Komenským bavila malé i velké

Přerovsko
Ilustrační foto
Řadu důvodů proč nejít spát nabídne v pátek večer zájemcům tradiční Meziříčská muzejní noc. Pracovníci kulturních institucí působících ve Valašském Meziříčí připravili pro účastníky happeningu zajímavé putování po městě okořeněné bohatým doprovodným programem. Meziříčí se do celorepublikového festivalu Muzejních nocí zapojí už podvanácté.

V Meziříčí se nepůjde spát. Muzejní noc láká na bohatý program

Valašsko
Muzeum Komenského v Přerově. Ilustrační foto
Fotokoutek ve školní třídě ze 17. století, ale také koncerty a představení Labyrint světa v podání Divadla Víti Marčíka. Letošní muzejní noc, která se uskuteční v pátek 27. května od 18 do 23 hodin v prostorách přerovského zámku, má jediné téma: učitel národů Jan Amos Komenský. Od jeho narození letos uplynulo 430 let.

Muzejní noc s Komenským nabídne Labyrint světa i fotokoutek

Přerovsko
Pouť za Komenským do Přerova.
Diecézní pouť olomoucké diecéze Církve československé husitské k 430. výročí narození Jana Amose Komenského. Tak se jmenovala báječná akce pořádaná v sobotu 30. dubna v Přerově. Vyrazila tam i koloběžka z Blanska. Naše blanenská skupina se s vyškovskou částí setkala před sborem Jana Blahoslava v Přerově a vzápětí se přivítala s našimi přerovskými, olomouckými i novými přáteli. Za reportáž děkujeme Jiřímu Vymětalíkovi.
13 fotografií

Putovali jsme na koloběžce do Přerova. Komenského jsme snědli

Čtenář reportér
Dan Trnka, jeden z předních odborníků na pánskou kosmetiku
Elixír mládí. Oční sérum. Šampon proti padání vlasů. Jako vážně? „O zázračných mastičkách psal posměšně už Jan Amos Komenský,“ říká Dan Trnka, jeden z předních odborníků na pánskou kosmetiku u nás. „Ale když víte, kam sáhnout, tak dnes existují produkty, které vám skutečně pomůžou v boji proti zubu času. To však není to podstatné. Nejdůležitější je, že vám pomůžou se cítit lépe,“ dodává.
4 fotografie

Muž může mít mladší tvář i bez chemie a plastiky, říká kosmetický vizionář

Zdravý život
Lupa Clear View
Možnost výrazného zvětšení textu umožňuje tzv. stolní kamerová lupa. Ta patří do kategorie pomůcek, které výrazně přispívají ke zkvalitnění práce studentům s těžším zrakovým postižením. S její pomocí mohou žáci pohodlně pracovat s tištěnými texty, jako jsou učebnice, pracovní listy či sešity. Součástí kamerových lup je velký monitor, na který se vejde významné množství zvětšeného textu. Velikost písma si student nastaví podle svých potřeb. Další částí kamerových lup je i pohyblivý stolek, díky kterému se žák v textu dobře orientuje a nikdy neztratí řádek, který právě čte. Stolek poskytuje také pohodlný prostor pro práci – student na něm může psát, kreslit, rýsovat nebo např. šít.

Lupa s možností velkého zvětšení pomáhá ve školním prostředí

Čtenář reportér
Blesková povodeň v Hustopečích z roku 2011. Ilustrační foto
Břeclavští budou více chránění před velkou vodou. V dubnu totiž začne na Komenského náměstí stavba protipovodňových opatření. „Vybudujeme novou protipovodňovou zídku v délce téměř čtyři sta metrů a kompletně zrekonstruujeme stávající zeď,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Stavbaři mají opravy dokončit v říjnu, jejich práce si vyžádají náklady ve výši téměř devíti milionů korun.
4 fotografie

V Břeclavi začne poslední fáze stavby protipovodňové ochrany. Omezí řidiče

Břeclavsko
Již dvanáctý ročník Dnů polské kultury nabídne nejen Brňanům řadu zajímavých přednášek, filmů nebo ochutnávek tradiční polské kuchyně.
Ochutnají tradiční plněné pirohy, pokochají se divadelními představeními i filmy nebo si odpočinou u poslechu klasické hudby. Širokou škálu kulturního programu nabízí od pondělí už dvanáctý ročník festivalu nesoucího název Dny polské kultury, který zájemci navštíví hned na několika brněnských místech. Kulturu sousedního národa budou nejen Brňané poznávat až do konce měsíce.
2 fotografie

Dny polské kultury v Brně: Návštěvníci ochutnají i tradiční plněné pirohy

Brněnsko