ŠTÍTEK: Jan Amos Komenský

Husův sbor CČSH  interiér - zahájení konference Komenský - posel porozumění.
/FOTOGALERIE/ Církev československá husitská ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem Jana Amose Komenského, které je hlavním koordinátorem Národních oslav výročí Jana Amose Komenského 2020 – 2022, si ve čtvrtek 31. března připomněly 430. výročí J. A. Komenského v rámci duchovně kulturního setkání spojeného s konferencí, pod názvem Komenský – posel porozumění.
8 fotografií

Posel porozumění. Připomínáme si 430. výročí J. A. Komenského

Čtenář reportér
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman opět rozvířil dění v České republice, kde nyní lidé především sledují situaci, která panuje na východ od Českých hranic. Poté, co hlava státu udělila milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, vyzval radní Olomouckého kraje pro školství Aleš Jakubec ředitele škol v regionu, aby ze tříd odstranili prezidentovy obrazy. Toho dokonce v souvislosti s událostmi z poslední doby nazval zločincem.
16 fotografií

Obrazy Zemana zmizely z většiny škol. Náměstek Čermák by je nechal sundat

Karlovarsko
Město Chomutov ocenilo práci učitelů.
V reprezentativních prostorách gotického kostela svaté Kateřiny se v pondělí 28. března při výročí narození Jana Amose Komenského uskutečnil slavnostní akt pro pedagogy působící v mateřských, základních i středních školách na Chomutovsku.

Město Chomutov ocenilo práci učitelů

Čtenář reportér
Slavnostní bohoslužbě a setkání k 430. výročí J. A.. Komenského s připomenutím 110. výročí čestného občana města Příbram, faráře Františka Božovského
/FOTOGALERIE/ V Příbrami na Březových Horách si v kostele Mistra Jakoubka ze Stříbra Církve čs. husitské v neděli 27. března připomněli 430. výročí narození J. A. Komenského a též 110. výročí čestného občana města Příbram, faráře Františka Božovského. Ten byl také velkým ctitelem Komenského, který v Příbrami sloužil jako farář přes 50 let ze své celkem více než 70ti leté duchovní služby.
4 fotografie

Slavnostní bohoslužbou si připomněli velkého učitele i výročí čestného občana

Čtenář reportér
Komenskému zamávalo do nebe přes sto párů rukou.
Výročí 430 let od narození Jana Amose Komenského se v neděli 27. března 2022, den před významným jubileem, slavilo po celé republice výstupem na kopce a máváním do nebe. V Píseckých horách není lepšího místa než rozhledna Jarník, a tak se vydala ve 14 hodin od Vodáka tímto směrem asi stočlenná skupina lidí, které zaujala myšlenka zajímavé a netradiční připomínky života a díla Učitele národů.
35 fotografií

Na kopec s Amosem. Komenskému zamávalo do nebe přes sto párů rukou

Čtenář reportér
Posledním místem odpočinku Jana Amose Komenského je v kapli valonského kostela v holandském Naardenu
„Nerozumíš-li věcem, které se za slovy skrývají, nejsi moudrý, nýbrž jsi stále papoušek.“ „Nedopusť, aby ti zlí zabraňovali jednat dobře. Chválou jejich musíš pohrdat, utrhání jejich si nevšímat. Chtěj býti zlými spíše nenáviděn, nežli uctíván.“ Od narození Jana Amose Komenského uplynulo 28. března již 430 let. Jeho dílo, myšlenky i odkazy jsou všeobecně známy. Nicméně to, co se ve škole o něm neučí, je například fakt, že během života byl tento charismatický kazatel třikrát ženatý.
11 fotografií

Učitel národů byl velkým milovníkem žen. Co jste o Janu Amosovi nevěděli

Společnost
V Muzeu Komenského v Přerově začaly výstavy ke 430. výročí narození učitele národů s názvem Kartograf Jan Amos Komenský a Cesta světla očima dětí, 24. března 2022
Přestože Jan Amos Komenský prožil v Přerově jen sedm let života, zanechal ve městě výraznou stopu. Autentickým místem, které dnes učitele národů připomíná, jsou základy bratrské školy v ulici Na Marku, kde působil v letech 1608 až 1611 nejprve jako žák a od roku 1614 do roku 1618 i jako učitel. U příležitosti 430. výročí jeho narození začaly ve čtvrtek v muzeu dvě výstavy - Kartograf Jan Amos Komenský a Cesta světla očima dětí. Tu třetí - Jarní zastávky s Komenským - mohou lidé obdivovat ve veřejném prostoru.
42 fotografií

Komenský je tak trochu „přerovský“, ukazuje nová výstava

Přerovsko
Památník J.A. Komenského před evangelickým kostelem v Přerově. Ilustrační foto
U nejstarší sochy učitele národů v Přerově, která se nachází v parčíku před evangelickým kostelem, si připomenou zástupci města jednoho z největších českých myslitelů, filozofů a pedagogů - Jana Amose Komenského. Pietní akt se uskuteční u příležitosti 430. výročí jeho narození v pondělí 28. března. Začátek je ve 14.30 hodin.

Přerov bude vzpomínat na učitele národů u sochy Komenského

Přerovsko
Jeden ze symbolů Horního náměstí v Přerově - letité lípy, byly ve středu 16. března 2022 pokáceny. Důvodem byl špatný zdravotní stav dřevin.
Stoleté lípy, které patřily k symbolům Horního náměstí a pamatují proměnu přerovské společnosti od 19. století až do dnešních dní, pokácela ve středu odborná firma. Město se je snažilo více než patnáct let udržovat při životě, ale ani nostalgické vzpomínky na vůni kvetoucích lip a posezení ve stínu nezměnily holý fakt, že stromy dlouhodobě živoří. I když odborníci věděli, že jsou ve velmi špatném stavu, skutečnost ještě předčila očekávání.
38 fotografií

Lípy na Horním náměstí v Přerově šly k zemi

Přerovsko
Ze zahájení 6. ročníku Benešovského literárního festivalu.
/FOTOGALERIE/ Měsíc březen, který dříve býval v obecném povědomí spojován s knihami, čtenáři a literaturou obecně, přináší do našeho města ozvěnu této tradice v podobě dalšího, již šestého ročníku Benešovského literárního festivalu. Slavnostní zahájení letošního ročníku se uskutečnilo 8. března v aule benešovského gymnázia za přítomnosti jeho organizátorů, zástupců města a početných příznivců.  
10 fotografií

Nový ročník literárního festivalu zahájil Věčný J. A. Komenský

Čtenář reportér
Kniha Třetí cesta Josefa Holcmana.
Brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo koncem loňského roku další knihu Josefa Holcmana (ročník 1952, původním povoláním soudce), kterého v regionu známe i jako folkloristu, divadelníka, scénáristu, publicistu, vinaře atd. (Slovácké divadlo hrálo adaptaci jeho Ceny facky.) Kniha má název Třetí cesta a navazuje na předchozí populární díla: Trvalá bydliště, Hýlom hálom, Cena facky, Osobní poplach, Stroj sa (ne)zadrhl, Sváry a další.

Pozoruhodná Třetí cesta Josefa Holcmana

Slovácko
Protiatomový kryt v přerovském kině Hvězda
Důmyslně propracovaným systémem krytů, který byl zbudován v dobách studené války na „ochranu proti imperialistům,“ v minulosti disponovalo město Přerov. Hlavním důvodem byla strategická poloha, přítomnost letiště, železnice a průmyslu. Vůbec největší civilní kryt, který poskytuje ochranu proti radiaci, chemickému a biologickému napadení, se nachází v přerovském kině Hvězda. Je dodnes funkční.
53 fotografií

Přerov měl za studené války kryty pro 40 tisíc lidí. V kině je stále funkční

Přerovsko
Protiatomový kryt v přerovském kině Hvězda
Důmyslně propracovaným systémem krytů, který byl zbudován v dobách studené války na „ochranu proti imperialistům,“ v minulosti disponovalo město Přerov. Hlavním důvodem byla strategická poloha, přítomnost letiště, železnice a průmyslu. Vůbec největší civilní kryt, který poskytuje ochranu proti radiaci, chemickému a biologickému napadení, se nachází v přerovském kině Hvězda. Je dodnes funkční.
53 fotografií

Přerov měl za studené války kryty pro 40 tisíc lidí. V kině je stále funkční

Regiony
Komenského náměstí v Děčíně.
/FOTO/ Uprostřed busta Jana Ámose Komenského, po stranách plochy se zelení nepříliš vzhledné křoví, rozpraskaný asfalt. Denně míří na Komenského náměstí v Děčíně téměř 1500 studentů a žáků gymnázia, obchodní akademie a základní školy. Nyní budou mít možnost se podílet za dohledu odborníků na proměně náměstí, které má desítky let neměnnou tvář.
15 fotografií

Děčínské Komenského náměstí plné škol promění jejich studenti a žáci

Děčínsko
Sokolové oslavili 160 let Sokola
V T. J. Sokol Mladá Boleslav jsme uspořádali velkou událost na oslavu 160. výročí od vyhlášení Sokola. Pietou jsme uctili naše předky, sestry a bratry, kteří dali spolku dech života, drželi ho a předali nám. A jako dar ke sto šedesátinám jsme celému Sokolu dali nový, vzdělavatelský oddíl jménem Sokolství, který jsme slavnostně vyhlásili. Velké poděkování patří našim sponzorům, bez kterých bych nebylo možné událost pro lidi zrealizovat.
28 fotografií

Sokol oslavil 160 let existence novým oddílem

Čtenář reportér
V sobotu se v Brandýse nad Orlicí konala tradiční masopustní veselice.
Nejen masopustem žije Brandýs nad Orlicí. Město, které se rozkládá na obou březích Tiché Orlice, prochází v posledních měsících řadou změn. Tou největší je zřejmě rekonstrukce železniční tratě, v rámci které čeká Brandýs také přestavba nádraží. A nedaleko něj se daří také Rehabilitačnímu ústavu, jehož zaměstnanci se v koronakrizi nezalekli a jakmile to bylo možné, zapojili se do očkovacího procesu. Zapomínat ale nesmíme ani na kulturu, vždyť právě letos oslaví místní narození Jana Amose Komenského, a to ve velkém stylu!
23 fotografií

OBRAZEM: Nejen masopust. Podívejte se, co se vše v Brandýse děje

Orlicko