ŠTÍTEK: Jan Amos Komenský

Sokolov ocenil své pedagogy za jejich obětavou práci.
Pět nominovaných učitelek ze základních škol v Sokolově pozvalo vedení města při zahájení nového školního roku, aby jim poděkovalo za práci, kterou jako pedagogové v uplynulých letech odváděli. A nezůstalo pouze u slov. Kantorky převzaly také čestnou plaketu J. A. Komenského, která je výrazem uznání za jejich obětavou práci.
6 fotografií

Sokolov ocenil pedagogy za obětavou práci

Sokolovsko
Starosta Velké Bíteše Milan Vlček.
/ROZHOVOR/ Kompletní rekonstrukce náměstí, školy i zahájení stavby obchvatu. To je jen malý výčet věcí, které se za posledních deset let ve Velké Bíteši podařily. „Není to ale jen o velkých akcích. Připravujeme výstavbu workoutového hřiště, věnujeme se projektům, které se týkají zeleně, nebo třeba drobným opravám silnic. Snažíme se zkrátka dělat i takové věci, které lidé ocení v každodenním životě,“ říká starosta města Milan Vlček.
9 fotografií

Starosta Velké Bíteše: Úspěchy jsou leckdy vykoupené horkými chvilkami

Žďársko
Kreslený život „Učitele národů“
Komenský v komiksu: Kreslený život „Učitele národů“ je jedinečná výstava, která komiksovým způsobem představuje životní příběh a dílo J. A. Komenského. Jak uvidíte v hradeckém muzeu, komiksové zpracování zdaleka není určeno jen mladé generaci, mile překvapí i dospělé. Objevně zpřístupňuje historické události vztahující se k životu i dílu Učitele národů, představuje jeho potomky, soutěž Zlatý Amos a další zajímavé události.

Nejen děti poučí Komenský v komiksu

Volný čas
Testování žáků pomocí PCR testu ze slin.
Kontroverze a nesouhlas vyvolala u řady rodičů společná tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) a ministra školství Roberta Plagy (ANO). Pobouření způsobilo především opatření, podle něhož se žáci, kteří odmítnou testování, nebudou moci plně účastnit výuky. Ochranu dýchacích cest pak budou mít netestované děti nasazenou během celého školní dne.
227 fotografií

Bez testu zákaz zpěvu? Šikana, míní rodiče. Podle škol je to nevymahatelné

Česko
Testování žáků pomocí PCR testu ze slin.
/SOUHRN OPATŘENÍ OD ZAČÁTKU ŠKOLNÍHO ROKU/ Kontroverze a nesouhlas vyvolala u řady rodičů společná tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) a ministra školství Roberta Plagy (ANO). Pobouření způsobilo především opatření, podle něhož se žáci, kteří odmítnou testování, nebudou moci plně účastnit výuky. Ochranu dýchacích cest pak budou mít netestované děti nasazenou během celého školní dne.
227 fotografií

Bez testu? Bez zpívání! Šikana, míní rodiče. Podle škol je to nevymahatelné

Orlicko
Divadlo na nádvoří hradu.
V sobotu 31. července ožilo nádvoří hradu Malenovice nezvyklým programem – po dlouhé době tady proběhlo divadelní představení. DON QUIJOTE DE LA ANCHA z brněnského Divadla Klauniky patří dnes už ke klasice – hraje se už tři dekády a má za sebou tisíce úspěšných repríz doma i ve světě. Původně čtyřhodinová inscenace se pro provedení v nedivadelních prostorách značně zkrátila, ale neztratila nic na humoru, nadhledu a komunikativnosti. Osudy literárních hrdinů Dona Quijota a Sancho Panzy se prolínají s moudrostí českého pedagoga Jana Amose Komenského, nechybí ani slavná scéna boje s větrnými mlýny.
5 fotografií

Nádvoří hradu Malenovice ožilo divadlem. Don Quijote bojoval i s větrnými mlýny

Čtenář reportér
Středoafrická republika
Mají odborné vzdělání, nechybí jim kuráž ani odolnost. Kromě kariéry doma se ale rozhodli působit i v srdci Afriky. Ve Středoafrické republice, kde nefunguje prakticky nic a jedinou jistotou je tu bída, hlad, nemoci a násilí. Zástupci organizace SIRIRI místním pomáhají získat vzdělání, zdravotní péči i obživu. Sami se přitom vystavují nebezpečí, že budou z hodiny na hodinu čelit ohrožení.
3 fotografie

Zhroucený stát. Dobrovolníci staví zapomenutou Středoafrickou republiku na nohy

Svět
František Venclovský po zdolání kanálu La Manche.
Já su tak šťastné! Legendární větu vykřikl rodák z Lipníku nad Bečvou František Venclovský přesně před padesáti lety. Jako první Čechoslovák zdolal 30. července roku 1971 kanál La Manche. Trvalo mu to 15 hodin a 26 minut, po kterých se pro Čechy a Moravany stal hrdinou. Shodnou náhod ve stejný den, kdy američtí kosmonauti počtvrté přistáli na Měsíci. Venclovský na svou misi potřeboval dva pokusy.
11 fotografií

Lanolin i trénink ve vaně. Venclovského přeplavba La Manche slaví půlstoletí

Ostatní sporty
Rekondiční pobyt Centra Orion.
Centrum Orion je nezisková organizace, jejímž hlavním cílem je pomoci rodinám pečujícím o své děti s postižením tělesným, mentálním i kombinovaným. Poskytujeme dvě sociální služby – centrum denních služeb a také osobní asistenci. Mimo ně ale nabízíme širokou paletu dalších aktivit, které pomáhají rodičům zvládat náročnou péči. Jednou z nich je pořádání týdenních rekondičních pobytů.
10 fotografií

Rekondiční pobyt rychnovského Centra Orion zpestřil život 24 lidem s postižením

Čtenář reportér
Památník Zeměkoule byl odhalen před 100 lety.
V sobotu 19. června si Litomyšl připomněla jedno významné kulaté výročí. Uplynulo totiž přesně 100 let od odhalení Památníku českým bratřím na Růžovém paloučku a také Pomníku Jana Amose Komenského před Smetanovým domem.
10 fotografií

Zeměkoule v Litomyšli má sto let

Svitavsko
Zlatá Koruna
Zlatokorunští se své základní školy nevzdávají, i když o ni na zhruba dvacet let přišli. Podmínky se změnily, tak neváhají a hledí toho využít k tomu, aby obec svou školu zase měla. Když přitom hovoří o dlouholeté tradici školství ve Zlaté Koruně, vědí moc dobře proč.

Komentář Zuzany Kyselové: Škola s výjimečnou historií

Českokrumlovsko
Snímky ze života Pivína poskytla Deníku samotná obec.
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Prostějovsku. Přiblížíme vám místní atrakce, „nejžhavější“ témata i zajímavé osobnosti. V patnáctém díle se podíváme do Pivína.
50 fotografií

Jak se žije v Pivíně? Pojďte na návštěvu

Prostějovsko
Jihlavské kulturní instituce oslavily deset let DIODu nasvícením do zelena.
S květnovým otevřením Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě je znovu k dispozici galerijní knihovna, která je zaměřená především na odbornou literaturu. Od 1. června se vrací také edukační programy pro školní skupiny. Stálou nabídku tematických dílen rozšíří nový program Renesance stále živá, který se zaměří na architekturu galerijní budovy. Vybírat může z aktivit i široká veřejnost.
3 fotografie

V galerii mohou lidé opět do knihovny i na různé vzdělávací programy

Čtenář reportér
Jan Amos Komenský byl členem Jednoty bratrské. Na jeho odkaz navazují v ZŠ Brána při výuce. Navíc byl také vyučený - jeho řemeslem byla mlynařina.
České učňovské školství se jim zdálo nevyhovující, rozhodli se tedy založit vlastní učiliště. V prostorách ZŠ a MŠ Brána v Nové Pace vypráví ředitelka Dana Kašparová, pastor Jednoty bratrské Bohdan Čančík a učitel, autor dějepisných podcastů a vývojář v IT Juda Kaleta o záměru vytvořit bezpečné učiliště pro každého, kdo se chce naučit poctivě pracovat a zároveň načerpat morální hodnoty.
9 fotografií

V Nové Pace vzniká církevní učiliště. Nabízí obor instalatér s přidanou hodnotou

Jičínsko
O kroniku města Přerova se stará Lenka Tomečková.
Když se řekne kronikář, stále si někteří lidé představují člověka s perem v ruce, které si máčí do kalamáře a zapisuje do obrovské tlusté knihy. Že je tato představa realitě na hony vzdálená, potvrzuje Lenka Tomečková, kronikářka města Přerova. Zapisování důležitých dat a událostí města se věnuje od roku 2017.

Přerovská kronikářka: O našem vzhledu mají lidé stereotypní představy

Přerovsko
Kokory, sklizeň chmele
Nabízíme středně těžkou trasu se stoupáním v úseku Tršice – Zákřov. Na trasu se cyklisté mohou vydat přímo z centra městské památkové zóny Přerova. Mezi zajímavosti města patří Muzeum Komenského a také unikátní archeologické naleziště. Cyklotrasa vede oblastí úrodnou pro pěstování chmele. O jeho pěstování a výrobě piva se lze více dozvědět ve větších i menších pivovarech v Přerově a v Lipníku nad Bečvou. Na konci okruhu milovníky cykloturistiky čeká průjezd přírodní rezervací Žebračka.
2 fotografie

Po chmelnicích Přerovska

Na kole po Česku