ŠTÍTEK: Jan Kotěra

Žertova vila v Žižkově ulici v Kolíně.
/FOTO/ Žertova vila v Kolíně je jediná, která se dochovala z bývalé vilové čtvrti Čechovy sady, zbořené v 70. a 80. letech 20. století. Vilu si postavili majitelé kolínské cihelny bratři Bedřich ml. a Rudolf Žertovi v letech 1926 - 1927 podle projektu pražského architekta Antonína Pfeiffera, žáka Jana Kotěry, vypracovaného v dubnu roku 1926.
6 fotografií

Skvost mezi paneláky. Rekonstrukce vrátila Žertově vile v Kolíně původní podobu

Čtenář reportér
Utkání královéhradeckých a olomouckých šachistů-seniorů v Hradci Králové.
Sobota 21. května dlouho zůstane pro nás olomoucké seniory-šachisty nezapomenutelným dnem, na který budeme mít krásné vzpomínky. Náš olomoucký šachový klub seniorů, I.P.Pavlova(Jalta), za příkladné podpory města, se zúčastnil odvetného šachového turnaje v Hradci Králové, abychom si opět poměřili síly v šachové hře s královéhradeckými seniory-šachisty. Bylo to, jak píšeme, odvetné utkání, kdy jsme v prvním turnaji minulého roku v Olomouci zvítězili. Za příspěvek děkujeme Rudolfu Novákovi.
16 fotografií

Olomoučtí šachisté budou dlouho a krásně vzpomínat na utkání v Hradci Králové

Čtenář reportér
Keramické sochy múz nalezené na půdě kolínského divadla.
Sochy múz, objevené na půdě kolínského divadla, se na budově nakonec neobjeví, jak se původně plánovalo. Historici se stále nemohli shodnout, zda na divadle původně být měly, nebo nikoli, až spor vyřešilo zjištění, že materiál, z něhož jsou vyrobeny, by na čerstvém povětří nevydržel. A tak exteriér divadla spolu s novou fasádou dostane něco jiného, co dosud postrádá - nápis Městské divadlo. A nově také nasvětlení.
13 fotografií

Sochy múz na divadle nakonec nebudou, budova ale bude nasvícená

Kolínsko
Závody historických saní rohaček v Malé Úpě v lyžařském areálu U kostela.
Poslední lednový víkend přináší řadu zajímavých akcí. Můžete sportovat i fandit, zavítat do divadel, nakoupit exotické ovoce z Ugandy, prodat nepotřebné věci ze skříní… Přinášíme další várku tipů a věříme, že si vyberete! Pokud na některou z akcí zavítáte, můžete nám poslat fotografie na e-mail: regina.hellova@denik.cz. Rádi je zveřejníme. Děkujeme! 

Tipy na víkend: Závod rohaček, africké trhy, Šediváčkův long i Krvavý román

Cestujeme
Kratochvílova vila v Černošicích.
Znáte významné stavby vůdčí osobnosti české moderní architektury Jana Kotěry, který stavěl i ve středních Čechách? To je otázka, s níž se nyní obrací na veřejnost Linda Dlouhá ze Středočeské centrály cestovního ruchu. Nabízí tip na nevánoční zastavení v předvánočním shonu - nebo třeba námět na výlety pro ty, kteří už mají všechny přípravy hotové a jen čekají na chvíle, kdy přijde čas, aby si mohli užívat sváteční atmosféry naplno.
8 fotografií

FOTO: Střední Čechy jsou přehlídkou rozmanitosti práce architekta Jana Kotěry

Z okolí
Svatomartinské hody. Ilustrační foto.
Vychutnat si svatomartinské pochoutky? Skvělé! A co by mohlo být ještě lepší? Pochutnávat si na nich v noblesním prostředí. Právě to radí Středočeská centrála cestovního ruchu, jež doporučuje spojit chuťové zážitky i s těmi dalšími: vypravit se na husí pochoutky spojené s přípitkem mladým vínem, díky krátkému zrání příjemně svěžím a s nezaměnitelnou chutí, do některého ze zámeckých restaurantů.

Svatomartinské hodování nejen 11. 11. v 11.11. Což je spojit s výletem?

Z okolí