ŠTÍTEK: Jan Křtitel

Po základech dnes již neexistujícího gotického kostela svatého Jakuba a Panny Marie pátrali archeologové v zámeckém parku ve Slavkově u Brna.
/FOTO/ Po základech dnes již neexistujícího gotického kostela svatého Jakuba a Panny Marie pátrali archeologové v zámeckém parku ve Slavkově u Brna. Odborníci z Masarykovy univerzity využili moderní techniku. „Jedná se o společnou aktivitu, které se intenzivně věnuje místní farnost. Ta také zajistila možnost průzkumu terénu georadarem. Po výsledcích budeme jednat o dalších možnostech,“ sdělila v pátek ředitelka zámku Eva Oubělická.
7 fotografií

Základy kostela hledali archeologové ve Slavkově georadarem. Stavba zanikla

Vyškovsko
Pontifikální mše svatá, kterou běžně nazýváme Půlnoční, přilákala loni několik stovek věřících do brněnské katedrály svatých Petra a Pavla.
Na Štědrý večer se zaplní kostely nejen věřícími, ale také příležitostnými návštěvníky, kteří zavítají do chrámů Páně pouze v tyto sváteční dny. Mnozí lidé říkají, že kdyby nešli na půlnoční mši svatou, tak by jejich Štědrý den nebyl úplný. Žďárský deník proto přináší přehled vybraných kostelů a časů, ve kterých lze zavítat na jednu z vánočních bohoslužeb.
25 fotografií

Patří k vašim Vánocům také mše? Přinášíme vám jejich přehled na Žďársku

Čtenář reportér
Karmelitán Jan Serafim Smejkal
Už třičtvrtě roku jezdí pravidelně do charitního Domácího hospice svaté Zdislavy Třebíč řeholník – karmelitán Jan Serafim Smejkal z kláštera Kostelní Vydří. Obvykle dvakrát týdně bývá k dispozici pacientům, pečujícím rodinám i hospicovému týmu coby kněz a spirituál. „V hospici nejsem sólista jako ve svých farnostech. Tady jsem jeden z řady lidí. Musím říct, že je pro mě osobně objev, jak mě tento princip práce baví a jak moc jsem v něm spokojený,“ říká.
4 fotografie

V hospici je mé zadání necírkevní, říká karmelitán Jan Serafim Smejkal

Čtenář reportér
Organizace POINT Milovice uspořádala v úterý 6. prosince mikulášskou besídku pro ukrajinské uprchlíky.
/FOTOGALERIE/ Organizace POINT Milovice uspořádala mikulášskou besídku pro ukrajinské uprchlíky. Akce se konala ve Farním klubu kostela Narození sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem a zúčastnilo se jí více než 20 dětí i dospělých. Besídku vedl katolický duchovní v převleku za Mikuláše. Děti vousatému světci zarecitovaly říkánky v ukrajinském i českém jazyce a dostaly bohaté balíčky se sladkostmi, buráky a ovocem. Dospělí se zahřáli lahodným svařákem a družně si popovídali. Došlo i na osobní příběhy, sdílení obav a strachu, celková atmosféra však byla velmi přátelská a plná naděje.
6 fotografií

Podívejte se: Milovický POINT rozdával úsměvy. Pro uprchlíky pozval Mikuláše

Čtenář reportér
Vystoupení Staroplzeneckého betlému.
Letos na Štědrý den se do Plzně na náměstí Republiky ke katedrále svatého Bartoloměje navrátí Živý betlém a ve stejný den toto uskupení tradičně vystoupí i v domovském Starém Plzenci na náměstí u kostela svatého Jana Křtitele, kde hraje pravidelně již od roku 1992. Po dvouleté covidové pauze se tak diváci nemohou dočkat až si prostřednictvím tohoto legendárního souboru opět prožijí slavný příběh, zazpívají si koledy a odnesou si domů betlémské světlo. 
39 fotografií

Živé jezulátko i králové s dary. Staroplzenecký betlém má opět napilno

Čtenář reportér
Pěvecký sbor Cantabile.
Doslova za dveřmi je tradiční akce Česko zpívá koledy s Deníkem. Do společného zpívání v jeden čas se zapojí i město Hranice. Lidé mohou přijít podpořit akci ve středu 7. prosince v 18 hodin na Masarykovo náměstí. Nejznámější české vánoční koledy si zazpívají společně se sborem Cantabile, který funguje při Základní umělecké škole.
4 fotografie

Vánoční koledy si lidé v Hranicích zazpívají se sborem Cantabile

Hranicko
Stříbrný advent Aleny Marie Kartákové opět na Zámeckém náměstí v Teplicích.
/FOTO/ Vernisáží na oratoři kostela a tradičním setkáním hudby, výtvarného umění a duchovního slova začíná v sobotu 26. listopadu v 18 hodin v chrámu sv. Jana Křtitele vánoční výstava krupské keramičky Aleny Marie Kartákové. Na Zámeckém náměstí v Teplicích je to už její pětadvacátá výstava. Na svém kontě jich má ale mnohem víc. „Autorských výstav jsem měla 80 a kolektivních výstav 84,“ odpovídá na dotaz, kolik výstav už má za sebou.
48 fotografií

Stříbrný advent keramičky Kartákové potěší návštěvníky Zámeckého náměstí

Čtenář reportér
Výroba adventních věnců v rámci workshopu v prodejně Dobrodruhá.
Adventní čas je za dveřmi. Slaměné korpusy, svíčky, krabice sušených přírodních ozdob zamířily v posledních dnech z Charity Olomouc do farností olomouckého děkanátu. Benefiční akce prodeje věnců se uskuteční v první adventní neděli, která letos připadá na 27. listopadu. V roce 2021 dárci věnovali 94 117 korun, z toho 60 476 korun putovalo na mongolský sirotčinec a 33 701 korun bylo věnováno na přímou pomoc ve farnostech. Dvě farnosti se rozhodly podpořit sirotčinec dodatečně a celková výsledná částka tak činila krásných 112 241 korun.

Olomoucké adventní věnce pomohou sirotkům v Mongolsku, potřebným na Ukrajině

Čtenář reportér
Ředitelka strakonického muzea Ivana Říhová obdržela od Suverénního řádu maltézských rytířů cenné vyznamenání.
Letos v červnu obdržela ředitelka Muzea středního Pootaví Strakonice Ivana Říhová od Suverénního řádu maltézských rytířů velmi cenné vyznamenání. Je to záslužný řád ORDINE PRO MERITO MELITENSI a toto vyznamenání se uděluje osobám, které se výjimečně zasloužily o maltézský řád. „Když si na ty chvíle vzpomenu, stále cítím velké dojetí,“ říká Ivana Říhová.

Běžná cesta do kostela měla tečku v podobě významného ocenění

Strakonicko
Vítěz minulého ročníku Filip Šmerda.
Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena, která město zviditelňuje po světě, hostí Opava vždy co dva roky, tedy bienálně. Znamená to, že se koná vždy jednou za dva roky a to způsobilo, že před dvěma lety umlčel covid soutěžní varhanní hudbu hned na celé čtyři roky.

Prestižní varhanní soutěž už klepe městu na dveře

Opavsko